Βασίλης Πολυχρονόπουλος 17:50 - 28.02.2024 / Ανανεώθηκε: 21:05 - 28.02.2024

Τέλος παιχνιδιού: ΑΕΚ - ΠΑΣ Γιάννινα 4-2

90+9'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Το γκολ του Πόνσε για το 4-2 της ΑΕΚ

90+2'

Ακόμα μία γλυκιά σέντρα από τον Μάνταλο με εκτέλεση φάουλ, δεν βρήκε την μπάλα ο Βίντα και πέρασε άουτ.

Οκτώ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Το γκολ του Λιούμπισιτς για το 3-2 της ΑΕΚ

Το γκολ του Πόνσε για το 2-2 της ΑΕΚ

90+1'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Μάτους Μπεγκαλά.

90'

Κίτρινη κάρτα για τον Κάρλες Σόρια.

87'

Μακρινό σουτ του Πανάγου, πολύ άουτ η μπάλα.

85'

Η ΑΕΚ πλέον μετρά 24 γκολ από στατικές φάσεις.

84'

Αλλαγή

Ο Ζαν – Μπαπτιστ Λεό βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ιάσων Κύρκος.

84'

Αλλαγή

Ο Φεντερίκο Ασεβέδο βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο [player2].

84'

Μετράει κανονικά το γκολ.

80'

Εξετάζεται η φάση για χέρι.

79'

Ο Πέτρος Μάνταλος έδωσε την ασίστ για το γκολ.

79'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 4-2! Ο Μάνταλος γέμισε με εκτέλεση φάουλ, Πόνσε και Λιούμπισιτς σηκώθηκαν για κεφαλιά, με τον Αργεντινό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

78'

Αλλαγή

Ο Σταύρος Πήλιος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γεράσιμος Μήτογλου.

Παρεμπιπτόντως, δεύτερο συνεχόμενο γκολ του Λιούμπιτσιτς στη Νέα Φιλαδέλφεια

Ο Λιούμπιτσιτς που έβαλε το γκολ της ανατροπής της ΑΕΚ, ήταν από τους καλύτερους παίκτες από την στιγμή που μπήκε και έκανε πολλή δουλειά στο παιχνίδι της ομάδας

75'

Αλλαγή

Ο Σαντιάγο Ροσάλες βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Πέδρο Κόντε.

75'

Αλλαγή

Ο Παναγιώτης Τζίμας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Κωνσταντίνος Πανάγου.

74'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 3-2! Μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ελίασον, ο Χατζισαφί πήρε την κεφαλιά και ο Λιούμπισιτς με μία προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ανατροπή στην ανατροπή.

Για μια ακόμα φορά η ΑΕΚ πήρε γκολ από τις στατικές φάσεις της. Θα τις χρειαστεί και πάλι σίγουρα.

69'

69'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 2-2! Ο Μάνταλος σέντραρε γλυκά με εκτέλεση φάουλ και ο Πόνσε με μία φοβερή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια.

68'

Φάουλ για την ΑΕΚ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά πολύ πλάγια.

67'

Ο Άμραμπατ αντί να γυρίσει μέσα στην περιοχή, επιχειρεί ένα σουτ, το οποίο ήταν πολύ κακό.

66'

Πολλά γεμίσματα και σέντρες από την ΑΕΚ, τα οποία μέχρι στιγμής δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα.

Τώρα η ΑΕΚ αυτό που πρωτίστως χρειάζεται, είναι καθαρό μυαλό. Πρώτα αυτό και μετά όλο τα υπόλοιπα.

65'

Κίτρινη κάρτα για τον Βασίλης Σούλης.

64'

Αλλαγή

Ο Μέτε Κααν Ντεμίρ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ζόρντι Οσέι-Τούτου.

62'

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Πίνεδα βρήκε τον Μάνταλο με μία σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Έλληνα μεσοεπιθετικού πέρασε πάνω από τη συμβολή των δοκών.

61'

Επιχείρησε να βρει κάποιον στην περιοχή ο Μάνταλος, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Σούλη.

60'

Εξετάστηκε η φάση, συνεχίζεται το ματς.

59'

Φωνάζουν για πέναλτι οι παίκτες της ΑΕΚ μετά από μία αναμπουμπούλα μέσα στην αντίπαλη περιοχή!

58'

Αλλαγή

Ο Στίβεν Τσούμπερ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Πέτρος Μάνταλος.

Με τις αλλαγές που έκανε ο Αλμέιδα, έστειλε τον Πινέδα δεξί μπακ, στον άξονα είναι ο Λιούμπιτσιτς με τον Γιόνσον και ο Μάνταλος δίπλα στον Πόνσε στην επίθεση.

57'

Αλλαγή

Ο Νταμιάν Σιμάνσκι βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γενς Γιόνσον.

57'

Αλλαγή

Ο Τζιμπρίλ Σιντιμπέ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ρόμπερτ Λιούμπισιτς.

56'

Γύρισμα από τον Σιντιμπέ τώρα, περνάει παράλληλα η μπάλα.

55'

Ασφυκτική η πίεση της ΑΕΚ, που ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης.

54'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με το σουτ του Πινέδα να κοντράρει στα σώματα, ενώ η μπάλα είχε κατεύθυνση προς την εστία.

54'

Επικίνδυνο γέμισμα από τον Ελίασον, έδιωξαν σε κόρνερ οι Ηπειρώτες.

50'

Κίτρινη κάρτα για τον Μέτε Κααν Ντεμίρ.

49'

Κεφαλιά του Πόνσε, που μπερδεύτηκε με τον Σιντιμπέ, πολύ άουτ η μπάλα.

47'

Σέντρα από τον Άμραμπατ, μπλοκάρει εύκολα ο Σούλης.

46'

Αλλαγή

Ο Λιβάι Γκαρσια βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Εζεκιέλ Πόνσε.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο!

Δεν είχε μπει καθόλου στο ματς ο Γκαρσία, εξ ου και ο Αλμέιδα έβαλε τον Πόνσε αμέσως με το ξεκίνημα του ημιχρόνου.

Το γκολ του Τζίμα για το 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα

Το γκολ του Σομποτσίνκι για το 1-1 του ΠΑΣ Γιάννινα

Τελευταία φορά που η ΑΕΚ σε παιχνίδι πρωταθλήματος πήγε στο ημίχρονο πίσω στο σκορ στη Νέα Φιλαδέλφεια, ήταν τον περασμένο Αύγουστο και το ματς με τον Πανσερραϊκό

45'

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΑΕΚ - ΠΑΣ Γιάννινα 1-2

45'

ΓΚΟΟΛ για τον ΠΑΣ, 1-2! Μετά από ένα ακόμα τραγικό λάθος στα μετόπισθεν, από τον Τσούμπερ τώρα, ο Τζίμας με υπέροχο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Αυτό που γίνεται τώρα, δηλαδή αυτή η ανατροπή του ΠΑΣ και το γεγονός πως η ΑΕΚ κυνηγά, είναι και η απόλυτη εξήγηση, γιατί ο Αλμέιδα δεν θέλησε να κάνει σήμερα rotation.

44'

Ο Ζαν – Μπαπτιστ Λεό έδωσε την ασίστ για το γκολ.

43'

Μπλοκάρει άνετα ο Σούλης την μπάλα μετά από γέμισμα του Ελίασον.

42'

Ακόμα μία όμορφη σέντρα από τον Άμραμπατ, αλλά ο Λιβάι δεν βρήκε καλά την μπάλα με το κεφάλι.

Έκανε πάλι αλλαγή στις πλευρές ο Αλμέιδα σε Άμραμπατ και Ελίασον και τους επανέφερε στις αρχικές τοποθετήσεις τους.

40'

Γύρισμα από τον Ντεμίρ, απομάκρυνε ο Πήλιος.

39'

Κίτρινη κάρτα για τον Παναγιώτης Τζίμας.

38'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Άμραμπατ με μία γλυκιά σέντρα βρήκε τον Σιντιμπέ, αλλά η κεφαλιά του Γάλλου ήταν άστοχη.

Πάλι όλο το πρόβλημα στην άμυνα της ΑΕΚ, ήταν το λάθος που έκανε ο Σιντιμπέ, ο οποίος χάνει την πρώτη κεφαλιά μετά την εκτέλεση φάουλ του ΠΑΣ.

35'

ΓΚΟΟΛ για τον ΠΑΣ, 1-1! Μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσαούση, ο Τζίμας πήρε την κεφαλιά και ο Σομποτσίνσκι με πλασέ από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

32'

Με μία έξυπνη μπαλιά ο Άμραμπατ προσπάθησε να βρει τον Ελίασον μέσα στην περιοχή, αλλά δεν τα κατάφερε.

Το γκολ του Σιμάνσκι για το 1-0 της ΑΕΚ

30'

Εδώ είχε προϋποθέσεις η ΑΕΚ, αλλά το γέμισμα του Ελίασον από δεξιά δεν ήταν καλό.

Άλλαξαν πτέρυγες ο Ελίασον με τον Άμραμπατ. Ο Σουηδός είναι δεξιά πλέον και ο Άμραμπατ αριστερά.

27'

Κεφαλιά από τον Βίντα, πολύ μακριά από την εστία η μπάλα.

22'

Κεφαλιά του Ροσάλες, εύκολα ο Στάνκοβιτς.

21'

Μετά από τραγικό λάθος του Σιντιμπέ, απείλησε ο ΠΑΣ, με τον Λέο να κάνει μία εξαιρετική ατομική ενέργεια, αλλά το σουτ του να κοντράρει.

18'

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ για δεύτερο γκολ! Ο Σιντιμπέ βρήκε ωραία τον Λιβάι μέσα στην περιοχή, εκείνος έκανε ένα πλασέ και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Δυο ασίστ ο Άμραμπατ το Σάββατο στην Λαμία και ακόμα μια σήμερα στον Σιμάνσκι

15'

Ο Νορντίν Άμραμπατ έδωσε την ασίστ για το γκολ.

15'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-0! Ο Άμραμπατ κουβάλησε εξαιρετικά την μπάλα, «έσπασε» στον Σιμάνσκι και εκείνος με ένα άψογο τελείωμα έδωσε προβάδισμα στην Ένωση.

14'

Δοκιμάζει το πόδι του ο Σιντιμπέ έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

Φοβερή η ατμόσφαιρα στην «OPAP Arena», με τον κόσμο να έχει δώσει βροντερό παρών παρά τις δυσκολίες λόγω καθημερινής, αλλά και της απεργίας.

Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα και σφίγγει όλο και πιο πολύ την θηλιά της πίεσης στον λαιμό του ΠΑΣ

10'

Απανωτές σέντρες από την Ένωση τώρα, δεν αξιοποιήθηκε καμία.

7'

Πολύ σκληρό μαρκάρισμα του Ροσάλες στον Χατζισαφί.

6'

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Πινέδα να κλέβει υπέροχα και να γυρίζει στον Τσούμπερ, που στη συνέχεια σούταρε και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.

Πολύ όμορφη εικόνα στις θύρες 38-40, με τους περισσότερους οπαδούς της ΑΕΚ να φορούν κίτρινες φανέλες, οι οποίες μοιράστηκαν έξω από το γήπεδο.

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

1'

Άρχισε το ματς!

Η ενός λεπτού για τα 57 θύματα των Τεμπών, τηρήθηκε με ευλάβεια και "έσπασε" μόνο για να ακουστεί η λέξη "αθάνατοι"

Ενός λεπτού σιγή τώρα στην «OPAP Arena» για τα θύματα των Τεμπών.

Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Είναι πολύ προφανές από τις επιλογές του Αλμέιδα, πως εδώ που έχει φτάσει το πράγμα την αρχική σκέψη για rotation την έχει εγκαταλείψει, ακόμα και σ' ένα ματς όπως αυτό με τον ΠΑΣ,

Αυτή τη στιγμή η ΑΕΚ τιμάει τον Ανδρέα Σταματιάδη με τον «Χρυσό Δικέφλαο Αετό».

Απομένουν 10 λεπτά για τη σέντρα.

Ολοκληρώθηκε το ζέσταμα των δύο ομάδων.

Θυμίζουμε ότι στο ματς των δύο ομάδων στον πρώτο γύρο η ΑΕΚ είχε επικρατήσει 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες».

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Πήλιος αρκετή ώρα πριν τη σέντρα καλωσόρισε τους παίκτες του ΠΑΣ (οι οποίοι είναι πρώην συμπαίκτες του) και εκείνοι τον πήραν αγκαλιά.

Οι παίκτες της ΑΕΚ έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο και κάνουν την προθέρμανση τους.

Για την ΑΕΚ εκτός ήταν εξ αρχής οι τραυματίες Γκατσίνοβιτς, Μουκουντί, Ζίνι και Ρότα, αλλά και ο τιμωρημένος Κάλενς, ενώ τελευταία στιγμή εκτός έμειναν και οι Φαν Βέερτ, Γαλανόπουλος και Αραούχο. Για τον Αραούχο υπάρχει ενημέρωση ότι θα παίξει αύριο με την ΑΕΚ Β', ώστε να βρει αγωνιστικό ρυθμό.

Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Δημήτρης Μαλούτας, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο Χρήστος Βεργέτης.

Η ενδεκάδα του ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Σούλης, Σόρια, Σομποτσίνσκι,Μπακαδήμας, Τσαούσης, Τζίνο, Λιάσος, Τζίμας, Ντεμίρ, Ροζάλες, Λέο.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Χατζισαφί, Βίντα, Πήλιος, Σιμάνσκι, Πινέδα, Ελίασον, Άμραμπατ, Τσούμπερ, Λιβάι Γκαρσία.

Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Σέντρα στις 19:00, τηλεοπτική μετάδοση από Cosmote Sport 2.

Από την άλλη οι Ηπειρώτες προέρχονται από την ισοπαλία με τον ΟΦΗ, βρίσκονται στην επικίνδυνη ζώνη και θα κυνηγήσουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Από τη μία η Ένωση προέρχεται δύο άνετες διαδοχικές νίκες με Κηφισιά και Λαμία και θέλει να δώσει συνέχεια στο νικηφόρο σερί της, ώστε να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας,

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης της ΑΕΚ με τον ΠΑΣ Γιάννινα στην «OPAP Arena» για την 25η -και προτελευταία της κανονικής διάρκειας- αγωνιστική της Stoiximan Super League.