Κόρνερ για την ΑΕΚ λίγο πριν τη λήξη και της παράτασης!

Κόρνερ για τον Άρη!

117'

Ο Φαν Βέερτ πάτησε στην αντίπαλη περιοχή, αλλά καθάρισε ο Ροζ.

115'

Κόρνερ για τον Άρη, που προσπάθησε να βγει στην αντεπίθεση, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει σε τελική προσπάθεια.

113'

Ευκαιρία για τον Άρη! Ο Αθανασιάδης απομάκρυνε με γροθιές, ενώ στη συνέχεια ο Ροζ με ένα σουτ έστειλε πολύ άουτ την μπάλα.

112'

Φάουλ για τον Άρη λίγο έξω από την περιοχή, αλλά πλάγια.

111'

Σέντρα-σουτ του Πινέδα, μπλοκάρει ο Κουέστα.

Η ανάρτηση της ΠΑΕ ΑΕΚ για τη φάση με τον Πόνσε και τον Ροζ.

121'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Μπίργκερ Φερστράετε ευστοχεί στο πέναλτι!

121'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Ορμπελίν Πινέδα ευστοχεί στο πέναλτι!

121'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Βλάντιμιρ Νταρίντα ευστοχεί στο πέναλτι!

121'

ΑΣΤΟΧΕΙ! Ο (player1) χάνει το πέναλτι!

121'

121'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Τομ Φαν Βέερτ ευστοχεί στο πέναλτι!

121'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Λορέν Μορόν ευστοχεί στο πέναλτι!

121'

121'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Φαμπιάνο Λέισμαν ευστοχεί στο πέναλτι!

119'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Γεράσιμος Μήτογλου.

Όλα για όλα η ΑΕΚ με τον Φαν Βέερτ στο ματς. Και τον Αραούχο να παίζει δεύτερος χαφ

106'

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος της παράτασης.

106'

Το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης άρχισε!

Στο αριστερό χέρι που δεν είναι χέρι στήριξης του Ρόουζ κτυπάει η μπάλα και αυτό δεν γίνεται να μην δοθεί πέναλτι.

105+1'

Το 1ο ημίχρονο της παράτασης μόλις ολοκληρώθηκε.

105'

Ο Πόνσε σούταρε από το ύψος του πέναλτι και ο Ροζ έβαλε την κόντρα! Οι παίκτες της ΑΕΚ ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Ροζ, όμως ο Νταμπάνοβιτς εξήγησε ότι ήταν το χέρι στήριξης.

105'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ, ενώ οι παίκτες της φωνάζουν και για πέναλτι.

113'

Κίτρινη κάρτα για τον Γιώργος Αθανασιάδης.

100'

Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

99'

Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Άρη, το κέρδισε ο Φετφατζίδης από τον Γιόνσον.

Πλέον μόνο οι προσωπικότητες της ΑΕΚ μπορούν να το πάρουν πάνω τους το ματς

98'

Εδώ είχε ευκαιρία ο Άρης, με τον Σουλεϊμάνοφ να αδειάζει τον Πήλιο, αλλά όχι και τον Μήτογλου.

106'

Αλλαγή

Ο Μάρβιν Μοντόγια βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φράνκο Φεράρι.

106'

Αλλαγή

Ο Μίγιατ Γκατσίνοβιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τομ Φαν Βέερτ.

94'

Ο Κούεστα μάζεψε προ του Μήτογλου.

91'

Ο Νταμπάνοβιτς έδωσε έμμεσο για τον Άρη μετά από γύρισμα του Πήλιου στον Αθανασιάδη, όμως μετέπειτα άλλαξε την απόφαση του.

91'

Το πρώτο ημίχρονο της παράτασης είναι προ των πυλών

Άρχισε το πρώτο μέρος της παράτασης!

91'

Περιμένουμε την παράταση

Και τώρα παράταση!

Τέλος κανονικής διάρκειας: Άρης - ΑΕΚ 1-1

95'

Φάουλ σε καλό σημείο για τον Άρη για γέμισμα λίγο πριν τη λήξη.

Το στοπ του Βίντα στον Νταρίντα

90'

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων, οδεύουμε προς παράταση.

90+5'

Κίτρινη κάρτα για τον Ροδόλφο Πισάρο.

90+1'

Αλλαγή

Ο Νέβεν Τζούρασεκ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μπίργκερ Φερστράετε.

90'

Ένα ακόμη επικίνδυνο γύρισμα, καθαρίζει ξανά ο Φαμπιάνο.

89'

Φοβερή μπαλιά του Αραούχο στον Πόνσε, όμως ο Αργεντινός δεν τα κατάφερε με το κοντρόλ που έκανε μέσα στην περιοχή.

87'

Επικίνδυνο γύρισμα του Πόνσε, απομακρύνει ο Φαμπιάνο.

86'

Εξετάστηκε η φάση, κανένα πέναλτι.

85'

Φωνάζουν για πέναλτι οι παίκτες του Άρη, ενώ την ίδια ώρα είναι στο έδαφος ο Αθανασιάδης μετά από χτύπημα που δέχτηκε από τον Σουλεϊμάνοφ κατά την έξοδο του.

Με τις τελευταίες αλλαγές του Αλμέιδα, πλέον ο Γκατσίνοβιτς έχει πάει στα χαφ δίπλα στον Γιόνσον, ο Πισάρο αριστερό εξτρέμ και ο Φερνάντες στα δεξιά

83'

Νέα στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Γκατσίνοβιτς να σουτάρει από πλάγια θέση. Μπλόκαρε ο Κουέστα.

83'

Αλλαγή

Ο Πέτρος Μάνταλος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Πάολο Φερνάντες.

83'

Αλλαγή

Ο Νορντίν Άμραμπατ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ροδόλφο Πισάρο.

82'

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από πολύ ωραία ανάπτυξη η μπάλα έφτασε στον Άμραμπατ, ο οποίος προτίμησε να σουτάρει από πολύ διαγώνια θέση, με την προσπάθεια του να καταλήγει άουτ.

Το γκολ του Μορόν για το 1-1 του Άρη

79'

Κίτρινη κάρτα για τον Πέτρο Μάνταλο.

77'

76'

Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ, το κέρδισε ο Πόνσε, ο οποίος είναι αρκετά δραστήριος από την ώρα που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο.

Η ΑΕΚ με τις αλλαγές του Αλμέιδα, έχει πλέον τον Πινέδα δεξί μπακ και τον Πόνσε με τον Αραούχο επιθετικό δίδυμο.

73'

Αλλαγή

Ο Στίβεν Τσούμπερ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Εζεκιέλ Πόνσε.

73'

Αλλαγή

Ο Λάζαρος Ρότα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σέρχιο Αραούχο.

72'

Κεφαλιά του Τσούμπερ, πολύ άουτ η μπάλα.

71'

Κίτρινη κάρτα για τον Μόουζες Οντουμπάγιο.

Η ΑΕΚ ξαναπήρε τον έλεγχο του ματς αλλά πρέπει και να βρει τρόπους να απειλήσει

68'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Μάνταλος πάτησε περιοχή, έκανε ένα σουτ, το οποίο μπλόκαρε ο Κουέστα.

65'

Κίτρινη κάρτα για τον Σταύρος Πήλιος.

64'

Επικίνδυνο γύρισμα του Άμραμπατ, απομακύνει η άμυνα του Άρη.

62'

Αλλαγή

Ο Τζιμπρίλ Σιντιμπέ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σταύρος Πήλιος.

Λογική η κίνηση του Αλμέιδα να βγάλει τον Σιντιμπέ, καθώς ήταν πρόβλημα για την ΑΕΚ η δεξιά της πλευρά. Ειδικά στο άκρο της.

61'

Σουτ του Γκατσίνοβιτς από καλή θέση, κοντράρει στα σώματα η μπάλα.

60'

Σωτήρια επέμβαση του Βίντα λίγο πριν σουτάρει ο Νταρίντα μέσα από την περιοχή.

Τρίτο συνεχόμενο γκολ που δέχεται η ΑΕΚ από στατική φάση

58'

ΓΚΟΟΛ για τον Άρη, 1-1! Μετά από γέμισμα του Σουλεϊμάνοφ από εκτέλεση φάουλ, ο Μορόν πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Αθανασιάδη, φέρνοντας το ματς στα ίσια.

58'

Κίτρινη κάρτα για τον Φαμπιάνο Λέισμαν για αγκωνιά στον Ρότα.

57'

Φάουλ σε καλό σημείο για γέμισμα για τον Άρη.

56'

Κίτρινη κάρτα για τον Ρότα μετά από μαρκάρισμα πάνω στον Οντουμπάτζο.

56'

Πολύ σκληρές μονομαχίες σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Η ΑΕΚ εξακολουθεί να βγαίνει ψηλά για να πρεσάρει και να χαλάσει επιθέσεις του Άρη

53'

Αλλαγή

Ο Σέικ Ντουκουρέ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αλβάρο Ζαμόρα.

53'

Αλλαγή

Ο Κίκε Σαβέριο βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιαννης Φετφατζίδης.

Το γκολ του Γκατσίνοβιτς για το 1-0 της ΑΕΚ

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

46'

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

Το ακυρωθέν γκολ του Μορόν

Κακό απο όλες τις απόψεις του πρώτο 45λεπτο του Αρη και δίκαιη η επικράτηση της ΑΕΚ. Για τον Αρη, όχι μόνο δεν λειτουργεί τίποτα επιθετικά, αλλά υπάρχουν πολλά προβλήματα στην άμυνα και καθόλου παιχνίδι απο τον άξονα. Εκτός ματς όλα τα ατού (Μορόν, Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο, Οντουμπάτζο). Χρειάζεται κάτι διαφορετικό στην επανάληψη απο τον Μάντζιο για να ξαναμπεί η ομάδα του στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Καθαρό μυαλό χρειάζεται η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο και σωστή διαχείριση σ' αυτό το προβάδισμα.

Οι μεγάλες ευκαιρίες του Βίντα

Η ΑΕΚ έκανε ένα πολύ μεστό πρώτο ημίχρονο, έχασε ευκαιρίες και το δικαιούταν αυτό το γκολ

45+4'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

46'

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Άρης - ΑΕΚ 0-1

Η ΑΕΚ με τόσες στατικές φάσεις, φάουλ αλλά και κόρνερ, θα ήταν και απίθανο να μην βρει γκολ.

46'

ΓΚΟΟΛ για τη ΑΕΚ, 0-1! Μετά από κόρνερ του Μάνταλου, ο Βίντα πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Γιόνσον που δεν νίκησε όμως τον Κουέστα, αλλά μετά πήρε το ριμπάουντ ο Γκατσίνοβιτς και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

45'

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.

Το ακυρωθέν γκολ του Βίντα

39'

Αλλαγή

Ο Γιάκουμπ Μπράμπετς δεν μπορεί να συνεχίσει, βγαίνει αλλαγή και στη θέση του περνάει Λίντσεϊ Ροζ.

Η ΑΕΚ μέχρι τώρα κάνει ένα καλό ματς, αλλά έχει κάνει δώρο δυο ευκαιρίες για τον Άρη.

35'

Ευκαιρία για τον Άρη! Μετά από τραγικό λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ από τον Ρότα και τον Μήτογλου, ο Μορόν έβγαλε μία φοβερή κάθετη στον Νταρίντα, αλλά ο Τσέχος δεν έκανε καλό κοντρόλ.

33'

Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ, πάλι ο Βίντα! Μετά από πάσα του Μάνταλου ο έμπειρος αμυντικός επιχείρησε ένα σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

32'

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Βίντα! Ο Κροάτης στόπερ πλάσαρε από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, απέκρουσε ο Κουέστα.

30'

Σέντρα του Σιντιμπέ, κεφαλιά του Βίντα και στην αγκαλιά του Κουέστα η μπάλα.

Η ΑΕΚ παίρνει πολλές στατικές φάσεις και πρέπει να τις εκμεταλλευτεί.

27'

Από ένα ακυρωθέν γκολ οι δύο ομάδες.

27'

Ο Άρης βρήκε δίχτυα με τον Μορόν, αλλά το γκολ του Ισπανού ακυρώθηκε για οφσάιντ.

23'

Πρώτη τελική προσπάθεια στην εστία για τον Άρη! Μετά από παιδικό λάθος του Γιόνσον, ο Σουλεϊμάνοφ πήρε την μπάλα, έκανε ένα σουτ και ο Αθανασιάδης μπλόκαρε.

20'

Νέα στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Βίντα πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ και ο Μπράμπετς έδιωξε πριν η μπάλα καταλήξει στην εστία.

Πολύ επιπόλαιος από την αρχή του ματς ο Σιντιμπέ

Ο Μάνταλος δείχνει σ' αυτά τα πρώτα λεπτά να κατεβαίνει πολύ χαμηλά για να κάνει παιχνίδι. Περισσότερο με 4-3-3 δείχνει ο σχηματισμός της ΑΕΚ.

15'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Πινέδα ήταν έτοιμος να πλασάρει μέσα από την περιοχή, αλλά ο Νταρίντα του πήρε την μπουκιά μέσα από το στόμα.

11'

Ακυρώθηκε το γκολ του Βίντα για οφσάιντ μετά από εξέταση VAR. Παραμένει το 0-0.

11'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 0-1! Μετά από σέντρα του Γιόνσον ο Μήτογλυο πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Βίντα και αυτός σκόραρε με πλασέ από κοντινή απόσταση.

10'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Με τον Τσούμπερ να μην κάνει καλή επαφή με την μπάλα από πολύ καλό σημείο μέσα στην περιοχή.

8'

Κίτρινη κάρτα για τον Τζιμπρίλ Σιντιμπέ.

Η επιλογή του Αλμέιδα να χρησιμοποιήσει στην κορυφή της επίθεσης τον Τσούμπερ και αριστερά στην άμυνα τον Ρότα ξανά με ανάποδο πόδι, ίσως είναι ένα μήνυμα για Πόνσε και Πήλιο.

4'

Φάουλ σε καλό σημείο για τον Άρη τώρα.

3'

Απομάκρυνε η άμυνα του Άρη.

3'

Στατική φάση για την ΑΕΚ έξω από την περιοχή. Ευκαιρία για γέμισμα.

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

1'

Το ματς ξεκίνησε!

Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Απομένουν 10 λεπτά για τη σέντρα.

Σε εξέλιξη η προθέρμανση των παικτών των δύο ομάδων

Αυτή την ώρα ο ΠΑΟΚ νικά με 3-0 τον Πανσερραϊκό (πρώτο ματς προημιτελικής φάσης) και η Κηφισιά νικά με 1-0 τον ΟΦΗ (ρεβάνς του 3-1 για τους «16»).

Δείτε τα highlights του πρώτου αγώνα των δύο ομάδων:

Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Νίκολα Νταμπάνοβιτς, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο Ζέμπετς.

Η ενδεκάδα του Άρη: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Ντουκουρέ, Τζούρασεκ, Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο, Μορόν.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μήτογλου, Σιντιμπέ, Γιόνσον, Πινέδα, Άμραμπατ, Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος, Τσούμπερ.

Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Σέντρα στις 19:00, τηλεοπτική μετάδοση από Cosmote Sport 2.

Το πρώτο ματς στην «OPAP Arena» έληξε ισόπαλο χωρίς σκορ, με αποτέλεσμα η πρόκριση να κρίνεται απόψε σε έναν... τελικό.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της ρεβάνς ανάμεσα σε Άρη και ΑΕΚ στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.