LIVE: ΑΡΗΣ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Γιώργος Σακελλαρίου 17:39 - 06.03.2024 / Ανανεώθηκε: 20:56 - 06.03.2024

Καλό σας βράδυ. Μείνετε στο sportal για τα ματς του Champions League

ΤΕΛΟΣ! Ο Άρης είναι στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου στις 18 Μαϊου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό. Μετά τη νίκη του με 1-0 στο Αγρίνιο έφερε 0-0 με τον Παναιτωλικό και πήρε το εισιτήριο

90'

Αλλαγές ο Άρης. Ο Ρόουζ στη θέση του Βέλεθ και ο Ζουλ στη θέση του Φερράρι

90'

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

88'

Πιέζει πλέον ο Παναιτωλικός για να στείλει το ματς στην παράταση

Ο Γιάννης Πετρακης παίρνει ρίσκα καθώς το ματς πάει στο φιναλε. Αποσύρει τον ένα απο τους τρεις αμυντικούς κ βάζει δεύτερο επιθετικό

86'

Μεγάλη ευκαιρία ο Παναιτωλικός. Κόρνερ του Χουάνπι, η κεφαλιά του Μπρούνο Ντουάρτε έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι

Κόρνερ για τον Παναιτωλικό

85'

Φάουλ σε καλό σημείο για γέμισμα κέρδισε ο Παναιτωλικός

Υπήρχε, όμως, οφσάιντ στην αρχή της φάσης του Ανσαριφάρντ

84'

Τρομερό αριστερό σουτ του Νταρίντα εκτός περιοχής, η μπάλα «έγλειψε» το οριζόντιο δοκάρι

80'

Τσιγγάρας και Λομόνακο μέσα για τον Παναιτωλικό. Αποχώρησαν Πέρεζ και Μλάντεν

79'

Μέσα Σαβέριο και Ανσαριφάνρτ. Εκτός Μορόν και Σουλεϊμάνοφ

Ο Αρης δεν έχει πάρει τίποτα από τους εξτρέμ του αλλά ούτε και από τον άξονα.

71'

Ο Ντίαζ αντί του Σενγκέλια

71'

Αριστερό σουτ του Χουάνπι εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε 1-2 μέτρα από το δεξί δοκάρι

Δείτε φάσεις από το ματς

65'

Εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά ο Νταρίντα, η κεφαλιά του Βέλεθ πέρασε δύο μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

65'

Ο Οντουμπάτζο έκανε τη σέντρα απομάκρυνε σε κόρνερ ο Μπρούνο Ντουάρτε

64'

Γύρισμα του Μαυρία από δεξιά, μπλόκαρε ο Κουέστα, ενώ ο Πέδρο που μπήκε στη φάση ήταν οφσάιντ

Εκτός Καρέλης και Φρεντ Ντουάρτε

61'

Βάζει Χουάνπι και Ζοάο Πέδρο ο Πετράκης

60'

Ο Φετφατζίδης στη θέση του Μανού Γκαρθία

Ο Θεόδωρος Καρυπίδης στο γήπεδο

53'

Σουτ του Πέρεζ έφυγε πολλά μέτρα άουτ

Στο ίδιο μοτίβο και τα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Ο Παναιτωλικός να αμύνεται και ο Άρης να προσπαθεί να βρει μια καλή τελική προσπάθεια

Ο Μάντζιος με τον Πετράκη

Η εκπληκτική απόκρουση του Τσάβες στο σουτ του Σουλεϊμάνοφ

46'

Ο Σενγκέλια επιχείρησε να απειλήσει, αλλά κόπηκε στη μεγάλη περιοχή

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Τέλος ημιχρόνου. Άρης - Παναιτωλικός 0-0

Η ευκαιρία του Άρη στο 8' με τον Σουλεϊμάνοφ

45'

Καλή στιγμή για τον Άρη. Ο Σουλεϊμάνοφ έκανε αριστερό σουτ από τα 25 μέτρα κι απέκρουσε εκπληκτικά ο Τσάβες στο δεξί παραθυράκι σε κόρνερ

Εικόνες από την εξέδρα

Κλειστό ματς χωρίς φάσεις και αργό ρυθμό που εξυπηρετεί τον Παναιτωλικό. Ο Άρης μοιάζει να έχει εγκλωβιστεί στη διπλή ζώνη άμυνας των φιλοξενούμενων.

41'

Κίτρινη κάρτα στον Μαυρία

38'

Μεγάλη ευκαιρία ο Άρης. Ο Οντουμπάτζο γύρισε στον Ζαμόρα κι αυτός πλάσαρε στη μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Μπρούνο Ντουάρτε και κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων και κόρνερ

32'

Το μακρινό σουτ του Ζαμόρα έφυγε αρκετά άουτ

Ο Παναιτωλικός παίζει όπως αναμέναμε. Με διπλή ζώνη άμυνας κρατώντας τους παίκτες του Άρη μακριά απο την περιοχή.

32'

Ο Μορόν προσπάθησε να βγάλει ασίστ κάτω από τα πόδια του Μαυρία, αλλά δεν πέρασε η μπάλα

29'

Φάουλ σε καλό σημείο για τον Άρη για γέμισμα, απομάκρυνε η άμυνα του Παναιτωλικού

27'

Υπάρχει διακοπή στο ματς, διότι είναι πεσμένος στο έδαφος ο Πέρεζ

20'

Πρώτη τελική για τον Παναιτωλικό. Ωραία ενέργεια του Μαυρία και σέντρα από δεξιά, η κεφαλιά του Καρέλη ήταν αδύναμη, πήρε ύψος και κατέληξε στα χέρια του Κουέστα

14'

Σέντρα του Φερράρι από αριστερά, ο Σουλεϊμάνοφ δεν είχε καλή ισορροπία και η κεφαλιά του ήταν εντελώς άστοχη

8'

Σουτ του Σουλεϊμάνοφ εντός περιοχής, η μπάλα έφυγε άουτ

5'

Σέντρα σουτ του Ζαμόρα, έφυγε άουτ η μπάλα

2'

Κεφαλιά του Βέλεθ άουτ, δεν μπόρεσε να μπει στη φάση ο Μπράμπετς από κοντά

1'

Σουτ του Ζαμόρα στα σώματα και δεύτερο κόρνερ για τον Άρη

Στα 17 δευτερόλεπτα πήρε κόρνερ ο Άρης

Ξεκίνησε ο ημιτελικός

Όλα έτοιμα για τη σέντρα

Στον πάγκο του Παναιτωλικού είναι οι Καπίνο, Οικονόμου, Χουάνπι, Λομόνακο, Ντίας, Τσιγγάρας, Πέδρο, Κοντούρης, Νικολάου.

Στον πάγκο του Άρη είναι οι Χουτεσιώτης, Παναγίδης, Αγοραστός, Μοντόγια, Ρόουζ, Σαβέριο, Ανσαριφάρντ, Φετφατζίδης, Ζουλ.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Μαυρίας, Μλάντεν, Μπ. Ντουάρτε, Ταμπίτζε, Φρ. Ντουάρτε, Πέρες, Χατζηθεοδωρίδης, Τορεχόν, Σενγκέλια, Καρέλης.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φερράρι, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Βέλεθ, Νταρίντα, Μανού Γκαρθία, Ζαμόρα, Σουλεϊμάνοφ, Μορόν.

Ο Άρης έχει παίξει σε εννέα τελικούς και μετράει ένα τρόπαιο

Ο Παναθηναϊκός έχει παίξει σε 30 τελικούς. Πήρε το Κύπελλο 19 φορές και ηττήθηκε σε 11 τελικούς

Ο Παναιτωλικός διεκδικεί την πρόκριση για να παίξει πρώτη φορά σε τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και φυσικά να γράψει ιστορία

Η πρώτη ήταν το 1940 και η δεύτερη το 2010.

Σε περίπτωση που περάσει ο Άρης, θα είναι η τρίτη φορά που το ζευγάρι του τελικού θα είναι Παναθηναϊκός - Άρης

Το ένα εισιτήριο του τελικού, το έχει πάρει ήδη ο Παναθηναϊκός μετά την πρόκριση με 6-5 στα πέναλτι, σε έναν συγκλονιστικό ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ

Τα highlights του πρώτου αγώνα στο Αγρίνιο.

Ο Άρης στον πρώτο αγώνα νίκησε 1-0 κι ασφαλώς έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση

Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τη ρεβάνς του ημιτελικού Κυπέλλου Ελλάδας Άρης - Παναιτωλικός