ΑΡΗΣ - ΠΑΟΚ

© Sportal.gr

ΑΡΗΣ - ΠΑΟΚ

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 16:38 - 07.01.2024 / Ανανεώθηκε: 20:04 - 08.02.2024

Λήξη στο ντέρμπι. Ο Άρης παίρνει μία μεγάλη νίκη και «σπάει» το σερί που είχε χτίσει ο Δικέφαλος (2-1).

Μεγάλη και δίκαιη νίκη του Αρη που βασίστηκε στην πιστή εφαρμογή του πλάνου στο συντριπτικά μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σαβέριο αλλά παίκτης κλειδί ο Ζουλ που κατάπιε τα χιλιόμετρα. Νίκη ψυχολογίας εν όψει του αγώνα με την ΑΕΚ.

90+6'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

90'

Ο Κουέστα μπλοκάρει το γέμισμα του Κουλιεράκη και ο Άρης «αγκαλιάζει» μία μεγάλη νίκη.

90'

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Σάστρε έκανε το γύρισμα για τον Σβαμπ, ο οποίος με μία κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ.

90+5'

Αλλαγή

Ο Λορέν Μορόν βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φράνκο Φεράρι.

90+5'

Αλλαγή

Ο Ζιν Ζουλ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Λίντσει Ρόουζ.

90+5'

Αλλαγή

Ο Σάπι Σουλεϊμάνοφ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αλβάρο Ζαμόρα.

90'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Βλάντιμιρ Νταρίντα.

90'

Πιέζει ο ΠΑΟΚ για το γκολ της ισοφάρισης.

88'

Κίτρινη κάρτα για τον Ζιν Ζουλ.

88'

Κίτρινη κάρτα για τον Τάισον.

Τεράστια επέμβαση απο τον Κουέστα στο τετ -α-τετ με τον Σάστρε. Μεγάλο ματς όμως απο τον Ζουλ που είναι παντού.

87'

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Κωνσταντέλια βρήκε τον Σάστρε ολομόναχο από τα αριστερά, ωστόσο ο Ισπανός άνοιξε το κοντρόλ και δεν κατάφερε να απειλήσει.

86'

Ο Άρης έφτασε πολύ κοντά στο να «κλειδώσει» το ματς. Ο Παναγίδης προσπάθησε να εκτελέσει από τα αριστερά, όμως κόπηκε τελευταία στιγμή από τον Κουλιεράκη.

Ο Λουτσέσκου βάζει στο ματς τον Τζίμα ένα παιδί που ειναι πιο φορ περιοχής από τον Μπράντον, που είναι κυρίως περιφερειακός.

82'

Αλλαγή

Ο Μπράντον Γουίλιαμς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Στέφανος Τζίμας.

81'

Αλλαγή

Ο Κίκε Σαβέριο βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μιχάλης Παναγίδης.

81'

Αλλαγή

Ο Νέβεν Τζούρασεκ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σέικ Ντουκουρέ.

80'

Η μπάλα σταματά στο τείχος των παικτών του Λουτσέσκου.

79'

Λάθος του Κοτάρσκι και φάουλ για τον Άρη έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ.

Η είσοδος του Κωνσταντέλια έχει δώσει την κατάλληλη φρεσκάδα στους φιλοξενούμενους.

Το γκολ του Μπάμπα δίνει νέα πνοή στο ντέρμπι και πλέον το τελευταίο 15λεπτο αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Ο Αρης χρειαζοταν ένα φρεσκάρισμα στην μεσαία του γραμμή, ειδικα απο τη στιγμή που ο Κωνσταντέλιας έχει δώσει επιθετικό ρυθμό στην ομαδα του. Ισως να γυρίσει λίγο πιο πίσω ο Νταρίντα.

75'

Ο Σβαμπ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά για τον Μπάμπα και ο Γκανέζος μπακ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα εξ επαφής.

75'

Ο Στέφαν Σβαμπ έδωσε την ασίστ για το γκολ.

75'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (2-1).

74'

Κοντά στο γκολ ο ΠΑΟΚ. Τρομερό σουτ του Κωνσταντέλια, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ

Πολύ σημαντικό αυτό το γκολ για τον ΠΑΟΚ, που έχει χρόνο να βρει και άλλο γκολ, αλλά και του ανεβάζει την ψυχολογία.

72'

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Οζντόεφ, η μπάλα κοντράρει στο τείχος και καταλήγει σε κόρνερ.

71'

Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον ΠΑΟΚ, έπειτα από χέρι του Ζουλ.

Ο σημερινός ΠΑΟΚ θυμίζει περισσότερο τον ΠΑΟΚ πριν το φορμάρισμα του. Ο Δικέφαλος για την ώρα δεν έχει τελική στο τέρμα.

67'

Αλλαγή

Ο Σουαλίχο Μεϊτέ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Στέφαν Σβαμπ.

67'

Αλλαγή

Ο Κίριλ Ντεσπόντοφ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Άντρια Ζίβκοβιτς.

67'

Αλλαγή

Ο Βιεϊρίνια βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Χουάν Σάστρε.

66'

Η μπάλα κόντραρε στο τείχος, πέρασε ο κίνδυνος για τους φιλοξενούμενους.

66'

Φάουλ σε καλό σημείο για τον Άρη, έπειτα από πάτημα του Οζντόεφ πάνω στον Μορόν.

Το υπερ του 2-0 θα δώσει στον Αρη χώρους για να κυνηγήσει και ένα τρίτο γκολ, έχοντας πλέον και αυτοπεποίθηση στα ύψη. Ο Μάντζιος έχει καταφέρει να απορρυθμίσει εντελώς τον αντίπαλο και να τον βγάλει εκτός παιχνιδιού.

64'

Κίτρινη κάρτα για τον Μαγκομέντ Οζντόεφ.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τους κιτρινόμαυρους στο δεύτερο μέρος. Οι παίκτες του Μάντζιου έχουν κάνει το 2/2 κι έχουν πάρει ισχυρό προβάδισμα νίκης.

62'

Ο Βιεϊρίνια βρήκε χώρο και επιχείρησε το σουτ, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει τον Κουέστα με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ο Λουτσέσκου πρέπει να αλλάξει πράγματα τόσο στον αμυντικό, όσο και στο επιθετικό κομμάτι μήπως και ο ΠΑΟΚ αλλάξει πρόσωπο.

59'

Ο Σαβέιρο υποδέχτηκε την μπάλα από τα αριστερά και με ένα εξαιρετικό τελείωμα στην απέναντι γωνία διαμόρφωσε το 2-0.

Το ντέρμπι έχει ένα απόλυτο και αδιαμφισβήτητο πρωταγωνιστή. Τον Σαβέριο, που με μια ασιστ και ένα γκολ βάζει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του και δίνει τεράστιο προβάδισμα στον Αρη.

59'

Ο Λορέν Μορόν έδωσε την ασίστ για το γκολ.

59'

ΓΚΟΛ για τον Άρη (2-0).

Ο Λουτσέσκου έριξε τον Κωνσταντέλια στο παιχνίδι μήπως με την ταχύτητα και τις εμπνεύσεις καταφέρει να δημιουργήσει ρήγματα, αφού Τάισον και Ντεσπόντοφ δεν αποδίδουν.

55'

Αλλαγή

Ο Τόμας Μουργκ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιάννης Κωνσταντέλιας.

55'

Έχει ανέβει ο ρυθμός μετά το γκολ του Άρη. Ο ΠΑΟΚ πιέζει πιο ψηλά πλέον και ψάχνει την άμεση αντίδραση.

53'

Επικίνδυνη σέντρα του Βιεϊρίνια, ο Κουέστα έδειξε να αιφνιδιάζεται ωστόσο δήλωσε παρών.

50'

Σέντρα του Ντεσπόντοφ από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, κόβει τελευταία στιγμή ο Νταρίντα.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε συγκεντρωμένος στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να δεχθεί γκολ από τον μοναδικό παίκτη που υπήρχε στην περιοχή του. Απίστευτο!

47'

Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Ιδανικό το ξεκινημα του Αρη στην επανάληψη στα πρώτα μόλις δευτερόλεπτα. Εξοχη κίνηση και συστημένη σέντρα του Σαβεριο που δικαιώνει τον Μάντζιο που τον επέλεξε για το βασικό σχήμα.Εξαιρετική και η κίνηση του Σουλεϊμάνοφ να πατήσει περιοχή.

47'

Φάουλ σε καλό σημείο για τον Άρη.

48'

Κίτρινη κάρτα για τον Σουαλίχο Μεϊτέ.

46'

Καλοζυγισμένη σέντρα του Σαβέιρο από τα αριστερά, ο Σουλεϊμάνοφ εκμεταλλεύεται το κενό κι εκτελεί υποδειγματικά τον Κοτάρσκι.

46'

Ο Κίκε Σαβέριο έδωσε την ασίστ για το γκολ.

46'

ΓΚΟΛ με το... καλημέρα στην επανάληψη για τον Άρη (1-0).

46'

Έναρξη στο δεύτερο μέρος.

Ο Αρης το πήγε το πρώτο 45λεπτο έτσι ακριβώς όπως το είχε σχεδιάσει ο προπονητής του. Με συγκέντρωση και προσοχή στο ανασταλτικό κομμάτι και χωρίς πολλά ρίσκα στην επίθεση. Ετσι έχει καταφέρει να μην απειληθεί σχεδόν καθόλου. Αν καταφέρει να διατηρήσει τα ίδια επίπεδα συγκεντρωσης και στην επανάληψη, θα ψάχνει μια καλή τελική στην επίθεση.

Οι δύο ομάδες πηγαίνουν στα αποδυτήρια «άσφαιρες» και χωρίς να έχουν δημιουργήσει πολλούς κινδύνους, με τα σκληρά μαρκαρίσματα να έχουν... πρωταγωνιστικό ρόλο στο ντέρμπι.

45+1'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

Λήξη στο πρώτο μέρος (0-0).

44'

Έχει πέσει ο ρυθμός στο ματς.

Ο Σαβέριο σε αντίθεση με τον Σουλεϊμάνοφ είναι πιο δραστήριος στο επιθετικό τρίτο του ΠΑΟΚ. Πρέπει όμως να μπει στην επιθετική εξισωση και ο Ρωσσος.

41'

Εξαιρετική αντεπίθεση για τον Άρη. Ο Μορόν δοκίμασε από πλεονεκτική θέση το σουτ, ωστόσο η μπάλα κόντραρε και στη συνέχεια κατέληξε στην αγκαλιά του Κοτάρσκι.

Είναι σαφές για την ώρα πως ο ΠΑΟΚ δεν αποδίδει τα αναμενόμενα. Δεν έχει καταφέρει να βρει ρυθμό και οι παίκτες του μοιάζουν να μην έχουν καθαρό μυαλό.

37'

Πέρασε ανεκμετάλλευτη η φάση για τους κιτρινόμαυρους.

37'

Ο Ζουλ δοκίμασε το σουτ από καλή θέση, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.

Υπάρχει αρκετή νευρικότητα από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, όπως συνηθίζεται άλλωστε σε αυτά τα ματς.

Ο ΠΑΟΚ έχει καταφέρει να ενεργοποιήσει τις πλευρές του, αλλά για την ώρα ο άξονας του είναι εξαιρετικά προβληματικός.

34'

Ο Μπάμπα επιχείρησε το σουτ από τα αριστερά θέλοντας να αιφνιδιάσει τον Κουέστα, η μπάλα κατέληξε απελπιστικά άουτ.

30'

Ολοκληρώθηκε το πρώτο μισάωρο (0-0).

Ο Αρης αδυνατεί να χτίσει παιχνίδι απο πίσω και πάει σε άμεσο παιχνίδι, δίνοντα εύκολα κατοχές στον ΠΑΟΚ. Το ζήτημα είναι πόσο θα αντέξει να αμύνεται πίσω απο την μπάλα.

28'

Είναι σαφές πως ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να χτυπήσει στον χώρο από την πλευρά των Βιεϊρίνια και Ντεσπόντοφ.

28'

Κόρνερ για τον Άρη αυτήν τη φορά. Το μακρινό σουτ του Μορόν κόντραρε στα σώματα.

27'

Ο Κουλιεράκης βρέθηκε ολομόναχος στην καρδιά της περιοχής, ωστόσο αστόχησε με το κεφάλι.

25'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ από τα δεξιά, Το κέρδισε ο Ντεσπόντοφ.

Δεύτερη φορά που ο Σαβέριο χάνει τον Βιερίνια και δημιουργεί αμυντική ανισορροπία στα μετόπισθεν του Αρη.

Ο ΠΑΟΚ βγάζει έναν εκνευρισμό στο παιχνίδι του, που δε τον βοηθάει να έχει καθαρό μυαλό και να μπορέσει να αναπτυχθεί όπως θα ήθελε.

20'

Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ για τους φιλοξενούμενους.

19'

Έχουν συμπληρωθεί 19 λεπτά στο «Κλεάνθης Βικελίδης» (0-0). Ο ΠΑΟΚ έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων ωστόσο ταυτόχρονα βγάζει έναν εκνευρισμό.

Οι παίκτες του Άρη μπαίνουν πιο δυνατά στις μονομαχίες με τον Λουτσέσκου να φωνάζει στους ποδοσφαιριστές του να μην επηρεάζονται.

13'

Κακή εκτέλεση του Ντεσπόντοφ, έδιωξε έγκαιρα η άμυνα του Άρη.

13'

Φάουλ σε καλό σημείο για τον Δικέφαλο.

12'

Έχει ανέβει ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά.

11'

Ο Νταρίντα βρήκε χώρο στην αντεπίθεση, δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

10'

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Βιεϊρίνια έκανε τη σέντρα από τα δεξιά για τον Τόμας, ο οποίος δεν κατάφερε να βρει την μπάλα όπως θα ήθελε με το κεφάλι.

Οι παίκτες του Αρη έχουν σαφή οδηγία να περιμένουν τον αντίπαλο στα 3/4 του γηπέδου και να φύγουν στο ανοικτό γήπεδο, όπως συνέβη στην πρώτη φάση με το σουτ του Νταρίντα.

10'

Δεν έχει δημιουργηθεί κάποια ευκαιρία μέχρι στιγμής, με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή.

Πλησιάζουμε στη συμπλήρωση του πρώτου 10λέπτου, με το 0-0 να παραμένει.

Είναι σαφές πως ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να βρει ρυθμό σε αυτά τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

6'

Κίτρινη κάρτα για τον Αμπντούλ Ραχμάν Μπαμπά.

3'

Ο Κουλιεράκης έκανε το λάθος και πήγε να δημιουργήσει κίνδυνο στην ομάδα του, ωστόσο το διόρθωσε ο Κεντζιόρα.

1'

Σέντρα στο ματς!

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Οι ποδοσφαιριστές κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο, όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα!

Τρία νέα πρόσωπα έχει στη βασική ενδεκάδα ο Αρης. Ο Νταρίντα επιστρέφει μετά την τιμωρία του, ο Τζούρασεκ παίρνει τη θέση του Πάρντο και ο Σαβέριο του Παναγίδη. Για τον τελευταίο είναι μόλις το πρώτο του ματς βασικός και συνολικά το τέταρτο στη σεζόν.

Να θυμίσουμε πως στο μεταξύ τους ντέρμπι για τον πρώτο γύρο στην Τούμπα, οι δύο ομάδες έμειναν «άσφαιρες» σε ένα κάκιστο ποιοτικά παιχνίδι (0-0).

Όσον αφορά στις απουσίες, για τους γηπεδούχους εκτός μάχης έμειναν οι τραυματίες Μπίργκερ Βερστράτε και Φραν Βέλεθ, ενώ Λούκας Ρουπ, Τζόναθαν Μενέντες, Ρόναλντ Ματαρίτα και Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος μεταξύ άλλων κόπηκαν από την αποστολή.

Από την άλλη, ο Ρουμάνος τεχνικός δεν μπορεί να υπολογίζει στους Γουίλιαμ Τρόοστ-Εκόνγκ και Αλί Σαμάτα που συμμετέχουν στο Copa Africa με Νιγηρία και Τανζανία αντίστοιχα αλλά και στον Ράφα Σοάρες.

«Ο ΠΑΟΚ παραμένει αήττητος στα πέντε τελευταία παιχνίδια που αντιμετώπισε τον Άρη για το πρωτάθλημα εντός και εκτός έδρας με απολογισμό τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες.

Στις δύο τελευταίες αναμετρήσεις που έγιναν στην έδρα του Άρη, ο ΠΑΟΚ έχει μια νίκη με 2-1 και μια λευκή ισοπαλία, ενώ σε αναμέτρηση για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος έχει να ηττηθεί από τον Άρη από τις 13 Δεκεμβρίου 2020, όταν οι Κίτρινοι επικράτησαν 1-0 με γκολ του Μπρούνο Γκάμα.

Για 129η φορά στην ιστορία τους στην Α’ Εθνική και 64η με γηπεδούχο τον Άρη θα αναμετρηθούν οι δύο ομάδες.

Ο ΠΑΟΚ έχει 50 νίκες επί του Άρη, με τις 16 από αυτές να είναι σε εκτός έδρας αναμετρήσεις. Στα 63 αυτά παιχνίδια υπάρχουν ακόμη 25 ισοπαλίες, ενώ ο Άρης έχει επικρατήσει 22 φορές.

Τα 52 γκολ που έχει σημειώσει ο ΠΑΟΚ έχουν έρθει από 36 διαφορετικούς σκόρερ, με τον Στέφαν Σβαμπ να είναι εκείνος που έχει βρει δίχτυα τις τελευταίες δύο φορές που σκόραρε ο Δικέφαλος ανεξάρτητα έδρας», ανέφερε μεταξύ άλλων η ΠΑΕ ΠΑΟΚ στο αφιέρωμά της λίγες ώρες πριν τη σέντρα.

Το ζέσταμα των δύο ομάδων βρίσκεται σε εξέλιξη. Σε μισή ώρα έχουμε σέντρα.

Διαιτητής: Σάντι Πούτρος

Βοηθοί: Λαρς Χούμελγκααρντ, Ντένιζ Γιουρντακούλ

4ος: Γκάμαρης

VAR: Γιόνας Χάνσεν, Μπουξμπάουμ

Στον πάγκο του Άρη είναι οι: Xoυτεσιώτης, Ρόουζ, Φεράρι, Ντουκουρέ, Πάρντο, Μανού Γκαρθία, Φετφατζίδης, Παναγίδης, Σαμόρα.

Στον πάγκο του ΠΑΟΚ είναι οι: Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Μιχαηλίδης, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Μάρκος Αντόνιο, Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς, Τζίμας.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Άρης: Κουέστα Οντουμπάτζο, Μοντόγια, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Τζούρασεκ, Ζουλ, Νταρίντα, Σαβέριο, Σουλεϊμάνοφ, Μορόν.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Βιεϊρίνια, Μεϊτέ, Οζντόεφ, Τάισον, Μουργκ, Ντεσπόντοφ, Τόμας.

Δείτε την τωρινή βαθμολογία:

Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου έχει χτίσει ένα αήττητο σερί σε Ελλάδα κι Ευρώπη, ενώ στο σημερινό ντέρμπι ψάχνει τη μεγάλη νίκη που θα τον διατηρήσει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στην αντίπερα όχθη, ο Δικέφαλος διανύει εξαιρετική περίοδο τους τελευταίους μήνες.

Πρόκειται για ένα ιστορικό ντέρμπι που έχει τη δική του ξεχωριστή σημασία. Από τη μία ο Άρης θέλει να επιστρέψει στις νίκες μετά την ισοπαλία με τη Λαμία και την ήττα-σοκ από τον Αστέρα στην Τρίπολη.

Να θυμίσουμε πως ο αγώνας θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών, μετά τα μέτρα που έλαβε η κυβέρνηση με σκοπό την καταπολέμηση της οπαδικής βίας.

Η σέντρα του ντέρμπι είναι προγραμματισμένη για τις 19:30.