Γιώργος Σακελλαρίου 18:05 - 13.01.2024 / Ανανεώθηκε: 21:02 - 13.01.2024

Καλό σας βράδυ

90+12'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ. Ατρόμητος - ΟΦΗ 1-1

Κόρνερ του Γιουμπιτάνα, ο Θοράρινσον με τον ώμο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1!

98'

ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛ Ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

90'

Δέκα λεπτά οι καθυστερήσεις

90+8'

Ο Ντένζελ Γιουμπιτάνα έδωσε την ασίστ για το γκολ.

90+8'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Ντιέγο Βαλένσια βρίσκει το στόχο!

90+4'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Αντριάν Ριέρα.

Στο 88' ο Βρακάς σημάδεψε τον Μπάουμαν

87'

Αλλαγή

Ο Αντρέας Κούεν βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Θανάσης Καραμάνης.

85'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Βασίλης Λαμπρόπουλος βρίσκει το στόχο!

ΓΚΟΟΟΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ

84'

Κίτρινη κάρτα για τον Γιώργος Τζαβέλλας.

Ο Λαμπρόπουλος εκτέλεσε ο Ντίκο είναι πάνω στη γραμμή δίπλα από τον Ντίκο κι απέφυγε τη μπάλα...

81'

Ο Λαμπρόπουλος σκόραρε, αλλά έχει δοθεί οφσάιντ

80'

Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Ντίκο έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Αμπάντα με το κεφάλι έδωσε στον Νέιρα κι αυτός σούταρε άουτ

79'

Αλλαγή

Ο Λουίς Γκαγέγος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μιγκέλ Μεγιάδο.

79'

Αλλαγή

Ο Λουίζ Φελίπε βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Νουά Ντικό.

79'

Αλλαγή

Ο Γιον Τοράλ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αντριάν Ριέρα.

78'

Κίτρινη κάρτα για τον Λουίς Γκαγέγος.

73'

Αλλαγή

Ο Νίκος Βέργος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιώργος Βρακάς.

65'

Σουτ του Τοράλ από το όριο της μεγάλης περιοχής έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

64'

Αλλαγή

Ο Τουρ Ντιρκς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Κάρολ Αντζιέλσκι.

64'

Δυνατό σουτ του Κούντε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

62'

Αλλαγή

Ο Μάρκο Μπάκιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Χουάν Νέιρα.

Η αντίδραση του Μπάκιτς μετά το δοκάρι στο 38'!

60'

Κίτρινη κάρτα για τον Γκούντμουντουρ Τοράρινσον.

Φάσεις από τον αγώνα

57'

Στατική φάση για τον Ατρόμητο, έκανε επιθετικό φάουλ στον Μπάουμαν ο Βαλένσια

55'

Κίτρινη κάρτα για τον Βασίλης Λαμπρόπουλος.

49'

Κεφαλιά του Βαλένσια βρήκε στην πλάτη του Θοράρινσον και χάθηκε η ευκαιρία για τον Ατρόμητο

46'

Αλλαγή

Ο Άρολντ Μοσκέρα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γκούντμουντουρ Τοράρινσον.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Σέντρα στο δεύτερο μέρος

45+2'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

Ένα λεπτό θα είναι ο έξτρα χρόνος

45'

Κεφαλιά του Τοράλ εντός περιοχής βρήκε στο χέρι του Λαμπρόπουλου και δόθηκε επιθετικό φάουλ!

Φάση από την αναμέτρηση

Ωραία ανάπτυξη του ΟΦΗ από δεξιά, ο Μοσκέρα γύρισε στον αμαρκάριστο Μπάκιτς κι αυτός σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ!

38'

ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ

35'

Μακρινό σουτ του Μπάκιτς, μπλόκαρε ο Τσιντώτας

31'

Φάουλ του Αμπάντα, κεφαλιά του Γκαγέγος άουτ

30'

Κίτρινη κάρτα για τον Ντένζελ Γιουμπιτάνα.

20'

Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Φελίπε έστρωσε στον Μπάκιτς κι αυτός από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έκανε το φαλτσαριστό σουτ κι έστειλε τη μπάλα άουτ

16'

Καλή σέντρα του Ντε Μποκ από αριστερά, απομάκρυνε η άμυνα του ΟΦΗ και στη συνέχεια καταλογίστηκε οφσάιντ

8'

Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Μοσκέρα έστρωσε στον Μπάκιτς, ο οποίος από το ημίκυκλιο εκτέλεσε με το δεξί και μπλόκαρε ο Τσιντώτας

7'

Στην εξέλιξη της φάσης σέντρα του Κιβρακίδη από δεξιά, κεφαλιά του Ασεβέδο, εντός περιοχής έφυγε άουτ

7'

Στο τείχος το φάουλ του Γιουμπιτάνα

7'

Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ατρόμητο. Στον άξονα γι' απευθείας εκτέλεση

6'

Μακρινό σουτ του Αμπάντα άουτ

5'

Σέντρα σουτ του Μοσκέρα από δεξιά, έδιωξε σε κόρνερ ο Τσιντώτας

3'

Αριστερό σουτ του Κούεν εκτός περιοχής έφυγε άουτ. Ήταν αδύναμο και ο Μπάουμαν είχε τον έλεγχο της φάσης

2'

Ο Ντίρκς από δεξιά δεν κατάφερε να γυρίσει και ο Γκαγέγος απομάκρυνε

Σέντρα στο ματς

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Οι Κρητικοί έχουν να γευτούν τη χαρά της νίκης από τις 2/10/23, όταν κι επικράτησαν 2-0 της ΑΕΚ

Ο ΟΦΗ είναι 9ος με 16 βαθμούς

Ο Ατρόμητος είναι 7ος με 22 βαθμούς και με νίκη προσπερνάει τον Αστέρα Τρίπολης και μπαίνει στην εξάδα.

16 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ

9 ΝΙΚΕΣ ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

4 ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ

3 ΝΙΚΕΣ ΟΦΗ

ΓΚΟΛ: 29-15

Συνολικά με γηπεδούχο τον Ατρόμητο έχουν διεξαχθεί 16 αναμετρήσεις σε επίπεδο πρώτης κατηγορίας και η ομάδα του Περιστερίου μετρά εννέα νίκες, ενώ υπάρχουν ακόμη τέσσερις ισοπαλίες και τρεις νίκες του ΟΦΗ.

Σε εκείνη την αναμέτρηση, στις 14 Νοεμβρίου 1976, ο ΟΦΗ επικράτησε με 3-1 στην Κρήτη, ενώ πήρε τη νίκη και στην Αθήνα με 1-0. Ο Ατρόμητος δεν κατάφερε να παραμείνει στην κατηγορία εκείνη τη σεζόν και στην επιστροφή του, σημείωσε την πρώτη νίκη επί της ομάδας του Ηρακλείου με 1-0 στις 24 Μαΐου 1981.

Στα επτά από τα δέκα τελευταία τους παιχνίδια έχουν σκοράρει και οι δύο, ενώ στις 10 Ιανουαρίου 2021 στο Ατρόμητος – ΟΦΗ 0-0 ήταν η μοναδική φορά που δεν σημειώθηκε τέρμα σε αναμέτρηση που έγινε με γηπεδούχο την ομάδα του Περιστερίου.

Οι δύο ομάδες έχουν παρελθόν και στην Β’ Εθνική από την δεκαετία του ‘60, αλλά στην πρώτη κατηγορία βρέθηκαν αντιμέτωπες για πρώτη φορά το 1976-77.

Μόλις στις δύο από τις τελευταίες δέκα συναντήσεις των δύο ομάδων έχει επικρατήσει ο γηπεδούχος και αυτό έχει συμβεί μια φορά για τον ΟΦΗ και μια για τον Ατρόμητο.

Η τελευταία νίκη γηπεδούχου ήταν στην πρεμιέρα του περσινού πρωταθλήματος, στην αντίστοιχη αναμέτρηση των δύο ομάδων για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ενώ ο ΟΦΗ είχε επικρατήσει στην έδρα του το 2021-22, πάλι στην πρώτη κόντρα των δύο ομάδων για τη σεζόν που είχε γίνει στο Ηράκλειο.

Διαιτητές: Φώτιος Πολυχρόνης, Πέτρος Πάτρας, Αργύριος Νταβέλας

4ος Διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης