Βασίλης Πολυχρονόπουλος 14:42 - 10.03.2024 / Ανανεώθηκε: 18:57 - 10.03.2024

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Ασύλληπτα πράγματα κάνει ο Γκαρσία. Ασύλληπτα.

90+3'

Ο Ρόμπερτ Λιούμπισιτς έδωσε την ασίστ για το γκολ.

90+3'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 0-4! Ο Λιβάι Γκαρσία βρίσκει ξανά δίχτυα μετά από μία υπέροχη ενέργεια και ένα εξαιρετικό πλασέ.

90'

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Τι γκολάρα είναι αυτή που έβαλε ο Γκαρσία. Που πλέον είναι και αυτός στα 12 γκολ μαζί με τον Πόνσε

88'

Ο Τσίτσαν Στάνκοβιτς έδωσε την ασίστ για το γκολ.

88'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 0-3! Ασύλληπτο γκολ από τον Λιβάι Γκαρσία, που αφού κουβάλησε την μπάλα και δεν μπόρεσε κανένας να τον σταματήσει, εξαπέλυσε μία... οβίδα από πολύ μακρινή απόσταση κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

87'

Αλλαγή

Ο Άνταμ Τζανετόπουλος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιώργος Γιαννούτσος.

87'

Κεφαλιά από τον Σιμόν, δεν ανησύχησε ο Στάνκοβιτς.

85'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Βασίλης Κοντονίκος.

Δεν κράτησε πολύ το πείραμα με τον Γκαρσία και τον Πόνσε μαζί στην ίδια ενδεκάδα. Παρόλα αυτά, έστω και ο Αλμέιδα έβγαλε τον Πόνσε, έστειλε τον Αραούχο στην κορυφή και κράτησε τον Λιβάι στα δεξιά

83'

Αλλαγή

Ο Ορμπελίν Πινέδα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τζιμπρίλ Σιντιμπέ.

83'

Αλλαγή

Ο Εζεκιέλ Πόνσε βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σέρχιο Αραούχο.

83'

Αλλαγή

Ο Νίκλας Έλιασον βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Εχσάν Χατζισαφί.

Το γκολ του Πόνσε για το 2-0 της ΑΕΚ κόντρα στη Λαμία

81'

Ευκαιρία για τη Λαμία! Ο Κοντονίκος «τρύπωσε» ανάμεσα στους παίκτες της ΑΕΚ, έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τη συμβολή των δοκών.

Πρώτη δοκιμή του Αλμέιδα με Πόνσε και Γκαρσία μαζί στην ίδια ενδεκάδα και με τον Λιβάι να παίζει στο δεξί άκρο της επίθεσης. Επίσης ο Λιούμπιτσιτς παίζει για πρώτη φορά ως δεκάρι.

78'

Αλλαγή

Ο Πέτρος Μάνταλος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Λιβάι Γκαρσια.

78'

Αλλαγή

Ο Λάζαρος Ρότα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ρόμπερτ Λιούμπισιτς.

75'

Ο Πινέδα είχε δύο επιλογές για πάσα, αποφάσισε να σουτάρει όμως και η μπάλα κατέληξε στα σώματα.

74'

Αλλαγή

Ο Σίντκλεϊ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ομάρ Καμπρέρα Σαντάνα.

74'

Αλλαγή

Ο Φλοσάρ Μάλτσι βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τόσιο Λάκε.

73'

Αλλαγή

Ο Κάλεμπ Στάνκο βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Βασίλης Κοντονίκος.

72'

Κίτρινη κάρτα για τον Νίκος Τσούκαλος.

69'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 0-2! Ο Ρότα από πλάγιο έδωσε στον Πόνσε, που έκανε υπέροχη κίνηση και με ένα φοβερό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στα 12 γκολ ο Πόνσε πλέον στο πρωτάθλημα και η αλήθεια είναι πως και σ' αυτό το ματς ο Αργεντινός φορ ήταν μέσα σ' όλες τις φάσεις.

68'

Ο Λάζαρος Ρότα έδωσε την ασίστ για το γκολ.

Φαίνεται να έχει σβήσει ο ρυθμός του παιχνιδιού. Αλλά η ΑΕΚ όσες φορές έχει μπει σ' αυτή την διαδικασία όταν προηγήθηκε, χωρίς να κλειδώσει το ματς με δεύτερο γκολ, το έχει πληρώσει.

58'

Αλλαγή

Ο Θεοφάνης Τζανδάρης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Νίκος Τσούκαλος.

58'

Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Τζανδάρης, θα γίνει αλλαγή.

55'

Στο έδαφος ο Τζανδάρης μετά από άσχημη πτώση στο έδαφος.

53'

Φάουλ σε καλό σημείο για γέμισμα για τη Λαμία, πέρασε ανεκμετάλλευτο.

52'

Κίτρινη κάρτα για τον Λάζαρος Ρότα.

48'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ρότα βρήκε τον Πινέδα, εκείνος εξαπέλυσε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Τζανδάρη και κατέληξε έξω.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο!

Το γκολ του Κάλενς για το 1-0 της ΑΕΚ

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Λαμία - ΑΕΚ 0-1

Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο είχε 11 κόρνερ, είχε και μπόλικα φάουλ πέριξ της περιοχής. Κάποια στιγμή θα το έβρισκε το γκολ από τόσες πολλές στατικές φάσεις, γιατί μια ομάδα που έχει δουλέψει πολύ πάνω σ' αυτό το κομμάτι

45+4'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

45+2'

ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 0-1! Ο Μάνταλος έστειλε την μπάλα μέσα στην περιοχή με εκτέλεση φάουλ, ο Πόνσε έκανε την προβολή και είδε τον Κοσέλεφ να του λέει όχι, όμως ο Κάλενς κυνήγησε πανέξυπνα τη φάση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

45+1'

Φάουλ για την ΑΕΚ πλάγια έξω από την περιοχή στην τελευταία της προσπάθεια στο πρώτο μέρος.

45+4'

Κίτρινη κάρτα για τον Φλοσάρ Μάλτσι.

Οι κάμερες που τοποθετήθηκαν στο «Αθανάσιος Διάκος» από τους ανθρώπους της Λαμίας.

39'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ελίασον με μία σέντρα βρήκε τον Κάλενς κι εκείνος απείλησε με κεφαλιά, αλλά ο Κοσέλεφ μπλόκαρε.

38'

Εξαιρετικό γύρισμα του Πήλιου, κάνει το σουτ ο Πόνσε, αλλά ο Τζανετόπουλος βάζει το μπλοκ.

Ο Πινέδα ΄παρότι τυπικά είναι το αριστερό εξτρέμ, έχει βρεθεί να παίζει μαζί με τον Μάνταλο σε ρόλο ελεύθερο, παντού στο γήπεδο.

Αυξάνονται οι οπαδοί της ΑΕΚ στα γύρω κτίρια.

35'

Σουτ του Πινέδα έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

32'

Ο Στάνκοβιτς βγήκε και μάζεψε εξαιρετικά την μπάλα από τα πόδια του Σίντκλεϊ πριν εκείνος πλασάρει από καλή θέση.

31'

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Μάνταλος βρήκε με μία βαθιά μπαλιά τον Πόνσε, εκείνος πήρε μία δύσκολη κεφαλιά, αλλά ο Κοσέλεφ είχε απάντηση.

28'

Φάση διαρκείας τώρα για την ΑΕΚ! Ο Ελίασον ντρίμπλαρε εξαιρετικά τους αμυντικούς της Λαμίας μέσα στην περιοχή, όμως ο Σιμόν τον «έκοψε» λίγο πριν πλασάρει. Στη συνέχεια ο Πήλιος βρήκε τον Μάνταλο με μία σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Έλληνα μεσοεπιθετικού πέρασε άουτ.

25'

Ακόμα μία επικίνδυνη προσπάθεια για την ΑΕΚ που έρχεται με γύρισμα του Ελίασον, έδιωξε ο Κοσέλεφ προ του Πόνσε.

Η ΑΕΚ πρέπει να βρει τρόπο να βάλει ταχύτητα στο παιχνίδι της, αλλιώς θα δυσκολευτεί να απειλήσει με διαφορετικό τρόπο, πλην των στατικών φάσεων.

20'

Βγαίνει και μπλοκάρει το γέμισμα του Σλίβκα ο Στάνκοβιτς.

17'

Δυνατό σουτ του Πήλιου, πολύ άουτ η μπάλα.

16'

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Κομπίνα σε φάουλ, με τον Μάνταλο να «στρώνει» στον Ελίασον, του οποίου το σουτ έξω από την περιοχή πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Η ΑΕΚ και σ' αυτό το ματς βρίσκει ευκαιρίες και απειλή στην αντίπαλη εστία, με καλά δουλεμένες στατικές φάσεις

15'

Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με σέντρα-σουτ από τον Μάνταλο, που απέκρουσε ο Κοσέλεφ.

14'

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, άουτ η μπάλα.

13'

Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ.

12'

Κίτρινη κάρτα για τον Κάλεμπ Στάνκο.

10'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από γύρισμα του Ελίασον, η μπάλα έφτασε στον Πήλιο, αλλά το σουτ του Έλληνα μπακ ήταν πολύ άστοχο.

8'

Ο Μάνταλος δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ, στα σώματα η μπάλα.

Η ΑΕΚ έχει πάλι δυσκολίες ανάπτυξης του παιχνιδιού, με δίδυμο Γιόνσον και Σιμάνσκι στην μεσαία γραμμή.

6'

Πρώτο κόρνερ στο ματς, είναι για την ΑΕΚ.

Μερικοί φίλοι της ΑΕΚ έχουν μαζευτεί σε ταράτσα για να δουν την αγαπημένη τους ομάδα παρά το κεκλεισμένων των θυρών.

5'

Κυκλοφορούν την μπάλα οι παίκτες της ΑΕΚ και προσπαθούν να «ξεκλειδώσουν» την καλοστημένη άμυνα των γηπεδούχων.

2'

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς, για την ΑΕΚ! Ο Ελίασον βρήκε τον Γιόνσον, όμως η κεφαλιά του Δανού πέρασε άουτ.

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

1'

Άρχισε το ματς!

Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Περίπου ένα τέταρτο απομένει για τη σέντρα στο ματς

Θυμίζουμε πως απόψε διεξάγεται το ντέρμπι ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό, ενώ στη Θεσσαλονίκη ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί τον Άρη.

Αξιοσημείωτο είναι πως Λαμία και ΑΕΚ έχουν δώσει μεταξύ τους 19 αναμετρήσεις και η Ένωση δεν έχασε σε καμία από αυτές. Συνολικός απολογισμός για τους «κιτρινόμαυρους» είναι 16 νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Μετά τον αγώνα μείνετε συντονισμένοι στην εκπομπή Sportal Sunday Live, για πλούσιο ρεπορτάζ

Θυμίζουμε πως η ΑΕΚ προέρχεται από ισοπαλία (3-3) κόντρα στον Άρη, ενώ η Λαμία ηττήθηκε στο γήπεδό της από τον ΠΑΟΚ με 2-0.

Αναλυτικά οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Σίντκλεϊ, Νούνιες, Τζανδάρης, Σλίβκα, Στάνκο, Πέδρο Αμαράλ, Μάλτσι

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Κάλενς, Βίντα, Πήλιος, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα, Ελίασον, Μάνταλος, Πόνσε.

Από τον αγώνα θα απουσιάζει και ο Σωτήρης Τσιλούλης, όπως γνωστοποίησε μέσω ανακοίνωσης η Λαμία.

Τη δεδομένη στιγμή η ΑΕΚ βρίσκεται στη δεύτερη θέση και ελπίζει σε απώλεια του ΠΑΟΚ, ο οποίος υποδέχεται τον Άρη στην άδεια Τούμπα.

Η βαθμολογία της Stoiximan Super League:

Από μεριάς της η Λαμία ισχυρίστηκε πως όλα λειτουργούν άψογα, ενώ σε ανακοίνωσή της τόνισε πως η Αστυνομία δεν απάντηση στο αίτημά της για έλεγχο.

Θυμίζουμε πως με απόφαση της ΔΕΑΒ ο αγώνας θα διεξαχθεί δίχως παρουσία κόσμου, εξαιτίας της μη λειτουργίας του κλειστού κυκλώματος παρακολούθησης.

Τελευταία συνάντηση των δύο ομάδων στο συγκεκριμένο γήπεδο ήταν πριν από περίπου δύο εβδομάδες, με την ΑΕΚ να επικρατεί της Λαμίας με 3-1.

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Ευάγγελος Μανούχος, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο Ζαμπαλάς.

Και από την άλλη η Λαμία (6η θέση, 34 βαθμοί) θα κυνηγήσει ένα θετικό αποτέλεσμα περισσότερο για το γόητρο, καθώς δεν υπάρχει κάποιο ισχυρό κίνητρο.

Από τη μία η Ένωση (2η θέση, 59 βαθμοί) θέλει να μπει με το δεξί στο μίνι πρωτάθλημα που θα κριθεί ο τίτλος, να αφήσει πίσω της το «στραβοπάτημα» με τον Άρη και να εκμεταλλευτεί την οποιαδήποτε απώλεια των υπόλοιπων.

Σέντρα στις 17:00, τηλεοπτική μετάδοση από Cosmote Sport 1.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της εκτός έδρας αναμέτρησης της ΑΕΚ με τη Λαμία για την 1η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League.