Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 16:53 - 03.03.2024 / Ανανεώθηκε: 21:34 - 03.03.2024

Μείνετε στο Sportal για το... τρίτο ημίχρονο.

90+6'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Λήξη στο ματς! Ο ΠΑΟΚ παίρνει τη νίκη κι ένα πολύ σημαντικό τρίποντο ενόψει και της απαιτητικής συνέχειας στα play offs (0-2).

90+2'

Ο Γκανέζος μπακ έγινε... φορ, υποδέχτηκε την μπάλα από τον Τάισον και με ένα έξυπνο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (0-2).

90'

4 θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+2'

Ο Μπράντον Γουίλιαμς έδωσε την ασίστ για το γκολ.

90+2'

ΓΚΟΟΟΛ ο ΠΑΟΚ «κλειδώνει» τη νίκη με τον Μπάμπα (0-2).

90+4'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Κυριάκος Παπαδόπουλος.

85'

Μακρινό σουτ του Κοντονίκου, άουτ η μπάλα.

85'

Πεσμένος στο έδαφος ο Κωνσταντέλιας. Δείχνει να αντιμετωπίζει πρόβλημα.

84'

Αλλαγή

Ο Γιάννης Κωνσταντέλιας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τόμας Μουργκ.

84'

Αλλαγή

Ο Μαγκομέντ Οζντόεφ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Θεοχάρης Τσιγγάρας.

83'

Έχει πέσει ο ρυθμός στο ΔΑΚ. Ο ΠΑΟΚ διαχειρίζεται δίχως πρόβλημα το προβάδισμα.

81'

Αλλαγή

Ο Άνταμ Τζανετόπουλος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σταύρος Βασιλαντωνόπουλος.

81'

Αλλαγή

Ο Πέδρο Αμαράλ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Βασίλης Κοντονίκος.

«Θρίλερ» αυτά τα τελευταία λεπτά σε όλα τα ματς της αγωνιστικής.

76'

Η Λαμία άντεξε για 72 λεπτά στην πίεση, ωστόσο τώρα θα προσπαθήσει να κάνει τη ζημιά μέσα από αντεπιθέσεις.

75'

Αλλαγή

Ο Άντρια Ζίβκοβιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Κίριλ Ντεσπόντοφ.

75'

Αλλαγή

Ο Γιόνι βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Βιεϊρίνια.

75'

Η ομάδα του Λουτσέσκου παραμένει ψηλά και πιέζει και για 2ο γκολ.

Η υπεροχή του ΠΑΟΚ απέδωσε καρπούς!

72'

Ο Τάισον πήρε την μπάλα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και με ένα όμορφο συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (0-1).

72'

ΓΚΟΟΟΛ! Ο ΠΑΟΚ ανοίγει το σκορ στο ΔΑΚ.

71'

Ο Σουαλίχο Μεϊτέ έδωσε την ασίστ για το γκολ.

Ο Λουτσέσκου και οι συνεργάτες του πρέπει κάτι να αλλάξουν ίσως πρέπει να μπει ο Ντεσπόντοφ που έχει το γκολ στο αίμα του.

70'

Σέντρα του Μπάμπα από τα αριστερά, μάζεψε ο Κοσέλεφ.

66'

Ο Τάισον το εκτέλεσε, ο Κεντζιόρα πήρε την κεφαλιά, άουτ η μπάλα.

66'

Φάουλ σε καλό σημείο ξανά για τον ΠΑΟΚ. Το κέρδισε ο Ζίβκοβιτς.

Το θέμα στη θέση του φορ για τον ΠΑΟΚ είναι κάτι παραπάνω από τεράστιο πλέον.

62'

Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Άστοχο το σουτ του Κωνσταντέλια από καλή θέση.

60'

Ο Δικέφαλος βρίσκεται συνεχώς στην περιοχή της Λαμίας μέχρι στιγμής στο δεύτερο μέρος, όμως δεν βρίσκει γκολ (0-0).

60'

Αλλαγή

Ο Φλοσάρ Μάλτσι βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Νίκος Τσούκαλος.

59'

Σουτ του Τόμας από το ύψος του πέναλτι, άουτ η μπάλα.

Ο ΠΑΟΚ έχει... πνίξει τη Λαμία και δεν της επιτρέπει να βγει από την περιοχή, αλλά δεν μπορεί και να σκοράρει κιόλας.

58'

Πιέζει ο ΠΑΟΚ για το γκολ.

57'

Έξυπνη σκέψη του Τάισον στο φάουλ, κακή εκτέλεση.

54'

Μακρινό και δυνατό σουτ του Τάισον, έδιωξε με γροθιές ο Κοσέλεφ.

52'

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μεϊτέ πήρε την κεφαλιά από κοντινή απόσταση και ο Κοσέλεφ τον σταμάτησε εντυπωσιακά.

52'

Εξαιρετική κάθετη του Τάισον για τον Τόμας, πλάσαρε ο Ισπανός και κέρδισε το κόρνερ.

50'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ

49'

Κίτρινη κάρτα για τον Άντρια Ζίβκοβιτς.

46'

Έναρξη στο δεύτερο μέρος!

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε την κατοχή και τον απόλυτο έλεγχο, όμως το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου 45λέπτου.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εμφανώς ανώτερος της Λαμίας σε αυτό πρώτο ημίχρονο, όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει κάποια από τις ευκαιρίες σε γκολ, με αποκορύφωμα το... άχαστο του Σαμάτα.

45+4'

Λήξη ημιχρόνου στο ΔΑΚ (0-0).

45+2'

Γύρισμα του Κωνσταντέλια από τα αριστερά, ο Ότο δοκίμασε το σουτ αλλά ήταν αρκετά άστοχος.

45'

3 λεπτά οι καθυστερήσεις.

44'

Κακή εκτέλεση του Οζντόεφ, η μπάλα έφυγε άουτ.

44'

Ο Κωνσταντέλιας κάνει εξαιρετική ατομική ενέργεια και κερδίζει φάουλ σε καλό σημείο.

42'

Κίτρινη κάρτα για τον Άνταμ Τζανετόπουλος.

Η απίθανη χαμένη ευκαιρία του Σαμάτα

41'

Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

40'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

40'

Ο Μπάμπα έστρωσε την μπάλα στον Οζντόεφ, ο Ρώσος δοκίμασε απευθείας το σουτ, το οποίο κόντραρε.

Στη μέση είναι το θέμα του Σαμάτα, που έγινε αλλαγή.

35'

Ο Σαμάτα αντιμετωπίζει πρόβλημα και θα γίνει αναγκαστική αλλαγή με τον Τόμας να παίρνει τη θέση του.

36'

Αλλαγή

Ο Σαμάτα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μπράντον Γουίλιαμς.

35'

Φάουλ σε καλό σημείο για τη Λαμία.

34'

Κίτρινη κάρτα για τον Τόμας Κετζιόρα.

33'

Ο Τσιλούλης μπήκε με προϋποθέσεις στην περιοχή, αλλά καθυστέρησε αρκετά.

Για την ώρα ο ΠΑΟΚ ενώ δημιουργεί δεν έχει καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια. Αν είχε, θα το είχε τελειώσει ήδη το παιχνίδι.

30'

Ο «Ντέλιας» δοκίμασε το σουτ, αυτό ήταν αδύναμο κι έτσι μπλόκαρε εύκολα ο Κοσέλεφ.

29'

Πρώτη αναγκαστική αλλαγή για τη Λαμία, ο Τζανδάρης στη θέση του τραυματία Μαρτίνεθ.

29'

Αλλαγή

Ο Ρούμπεν Μαρτίνεθ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Θεοφάνης Τζανδάρης.

24'

Ο Μπάμπα έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Τανζανός φορ δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της άδειας εστίας, κάνοντας... τσαφ!

24'

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ!

Και τώρα αναρωτιέσαι... Πώς το έχασε αυτό ο Σαμάτα;

22'

Δυνατό σουτ του Κωνσταντέλια λίγο έξω από την περιοχή, ελάχιστα άουτ η μπάλα.

20'

Πολύ καλός ο ρυθμός σε αυτό το πρώτο 20λεπτο στο ΔΑΚ. Ο ΠΑΟΚ έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή, ωστόσο το 0-0 παραμένει.

18'

Έξυπνη κάθετη του Τάισον για τον Μπάμπα, πολύ κακό το γύρισμα του Γκανέζου μπακ.

Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να... πνίξει τη Λαμία και για την ώρα δημιουργήσει τρεις σημαντικές ευκαιρίες.

Αυτή ήταν η πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

17'

Ο Νούνιες βρήκε χώρο και δοκίμασε το σουτ, παραχώρησε το κόρνερ ο Κοτάρσκι.

15'

Ο Ζίβκοβιτς επιχείρησε να εκτελέσει απευθείας το κόρνερ, ο Κοσέλεφ βρίσκει την μπάλα όσο πρέπει για να διώξει τον κίνδυνο.

12'

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Τάισον και Μεϊτέ συνεργάστηκαν εξαιρετικά και ο Γάλλος μέσος δοκίμασε το σουτ από πλεονεκτική θέση, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

11'

Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΠΑΟΚ. Ο Τάσιον ανέλαβε την εκτέλεση και θέλησε να αιφνιδιάσει τους πάντες, ο Κοσέλεφ μπλόκαρε με δυσκολία.

9'

Μακρινή μπαλιά του Σλίβκα, αυτή δεν έφτασε ποτέ στον Τσιλούλη καθώς ο Κοτάρσκι μπλόκαρε έγκαιρα.

8'

Πλησιάζουμε στο πρώτο 10λεπτο στο ΔΑΚ, ο ΠΑΟΚ έχει την κατοχή (0-0) ωστόσο δεν έχει καταφέρει να γίνει απειλητικός.

7'

Πτώση του Μεϊτέ μέσα στην περιοχή, δεν υπάρχει τίποτα σύμφωνα με τον διαιτητή.

Ο Βόκολος με την πεντάδα πίσω θέλει να σταματήσει το παιχνίδι του ΠΑΟΚ, που είναι κυρίως στον χώρο.

4'

Ο Μπάμπα έκανε την ατομική ενέργεια, πάτησε περιοχή, ωστόσο του χρεώθηκε επιθετικό φάουλ.

1'

Σέντρα στο ματς!

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Στο γήπεδο βρίσκεται για ακόμη μία φορά και ο πιστός φίλος του ΠΑΟΚ, ο μικρός Γιαννάκης.

Οι παίκτες των ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο, όλα είναι έτοιμα!

Θυμίζουμε πως η διοργανώτρια αρχή ανακοίνωσε ότι η κλήρωση για τους αγώνες των play offs και play outs θα διεξαχθεί την ερχόμενη Δευτέρα (4/3) στις 15:00 και 15:15 αντίστοιχα.

Σε ότι αφορά τις απουσίες, σε σχέση με τις προηγούμενες αναμετρήσεις η Λαμία δεν μπορεί να υπολογίζει πλέον στον Καρλίτος, ο οποίος αποχώρησε από τον σύλλογο κι ανακοινώθηκε από την Αστάνα.

Στην αντίπερα όχθη, εκτός μάχης για τους Θεσσαλονικείς έμειναν οι Ζοάν Σάστρε, Γουίλιαμ Τρόστ-Εκόνγκ, Γιάννης Μιχαηλίδης, Ζίβκο Ζίβκοβιτς αλλά και ο τιμωρημένος Στέφαν Σβαμπ.

Ο ΠΑΟΚ έχει αντιμετωπίσει σε 13 αναμετρήσεις την Λαμία εντός και εκτός έδρας και μετρά 13 νίκες. Μάλιστα στην Φθιώτιδα οι γηπεδούχοι δεν έχουν καταφέρει να σημειώσουν ούτε γκολ κόντρα στον αντίπαλο τους.

Πριν την παρουσία της Λαμίας στην Super League, το 2017-18, υπήρξαν τρεις συναντήσεις τους στο Κύπελλο Ελλάδος, με την ομάδα της Φθιώτιδας να αγωνίζεται σε μικρότερες κατηγορίες.

Η Λαμία ήταν το 1971-72 η πρώτη ομάδα από την Β’ Εθνική που έφτασε μέχρι τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος και εκεί αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ, όπου ηττήθηκε στο γήπεδο της Τούμπας με 2-0 (48’ Κούδας, 56’ Αποστολίδης).

Η επόμενη συνάντηση τους ήταν το 1984-85, την χρονιά που κατέκτησε το πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ και για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος σημειώσει ευρύτατες νίκες επί της Λαμίας, με 6-0 στην Τούμπα και 9-1 στην ρεβάνς της Λαμίας.

Χρειάστηκαν περισσότερα από τριάντα χρόνια για να βρεθούν πάλι αντιμέτωπες οι δύο ομάδα και η αρχή έγινε στην Θεσσαλονίκη, όταν ο ΠΑΟΚ στις 15 Οκτωβρίου 2017 επικράτησε με 4-0.

Στον δεύτερο γύρο αναμετρήθηκαν για πρώτη φορά στο γήπεδο της Λαμίας, με τον Δημήτρη Πέλκα να σημειώνει το πρώτο γκολ και τον Μαουρίσιο να γράφει το τελικό 2-0.

Ακολούθησαν πέντε αναμετρήσεις και μια συνέπεια τόσο στις νίκες του ΠΑΟΚ, όσο και τα σκορ, αφού οι τρεις νίκες του είναι με 2-0 και οι άλλες δύο με 1-0. Την περσινή περίοδο επικράτησε με 3-0 στη Λαμία με τα γκολ των Ολιβέιρα, Ντάντας και Ζίβκοβιτς.

Χαρακτηριστικό πως και σε όλες τις νίκες με 2-0 υπάρχει συνδυασμός Έλληνα και ξένου σκόρερ, με τα ζευγάρια να είναι Πέλκας – Μαουρίσιο, Τζόλης – Βιεϊρίνια, Λέο Ζαμπά – Μιχαηλίδης.

6 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ

- ΝΙΚΕΣ ΛΑΜΙΑ

- ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ

6 ΝΙΚΕΣ ΠΑΟΚ

ΓΚΟΛ: 0-11

Στο ματς του πρώτου γύρου στην Τούμπα ανάμεσα στις δύο ομάδες, ο ΠΑΟΚ επικράτησε άνετα με 3-0, με τους Κωνσταντέλια, Ράφα Σοάρες και Σάστρε να βρίσκουν δίχτυα.

Το ζέσταμα των δύο ομάδων βρίσκεται σε εξέλιξη, σε 35 λεπτά έχουμε σέντρα στο ΔΑΚ.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Πουλικίδης
Βοηθοί: Ανδρέας Μεϊντάνας, Ιωάννης Καραγκιζόπουλος
4ος: Ανδρέας Γκάμαρης
VAR: Στέφανος Κουμπαράκης, Γιώργος Στεφανής

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Λαμία (Βόκολος): Κοσέλεβ, Αμαράλ, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Παπαδόπουλος, Νούνιες, Στάνκο, Μαρτίνες, Τσιλούλης, Μάλτσι, Σλίβκα.

Στον πάγκο: Χατζηεμμανουήλ, Τόσιο, Βασιλαντωνόπουλος, Τζανδάρης, Τσιλιανίδης, Γιαννούτσος, Τσούκαλος, Τερεζίου και Κοντονίκος.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Ότο, Μεϊτέ, Οζντόεφ, Κωνσταντέλιας, Τάισον, Ζίβκοβιτς και Σαμάτα.

Στον πάγκο: Ταλιχμανίδης, Βιεϊρίνια, Νέσμπεργκ, Τσιγγάρας, Αντόνιο, Μουργκ, Ντεσπόντοφ, Τόμας και Τζίμας.

Όσον αφορά στο βαθμολογικό κομμάτι, το σύνολο του Λεωνίδα Βόκολου βρίσκεται στην 6η θέση με 34 πόντους, ενώ οι ασπρόμαυροι στη 2η θέση με 57 πόντους, στο -1 από την κορυφή.

Δείτε τη βαθμολογία:

Οι δύο ομάδες βρίσκονται σε καλή φόρμα. Από τη μία η Λαμία «κλείδωσε» την εξάδα την περασμένη αγωνιστική και την είσοδο στα play offs, ενώ η ομάδα της Θεσσαλονίκης δείχνει να έχει αφήσει πίσω της την... εφιαλτική εβδομάδα των ντέρμπι κόντρα σε ΑΕΚ, Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό, μετρώντας δύο σερί νίκες στο πρωτάθλημα στα τελευταία ισάριθμα ματς.

Στην παρέα μας θα βρίσκεται ο ρεπόρτερ του Δικεφάλου, Μάνος Τσαλγατίδης.

Η σέντρα της αναμέτρησης είναι προγραμματισμένη για τις 19:30, όπως και όλων των υπόλοιπων αγώνων αυτής της τελευταίας στροφής.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης στο «Αθανάσιος Διάκος» ανάμεσα σε Λαμία και ΠΑΟΚ, για την 26η αγωνιστική της Stoiximan Super League και τελευταία της κανονικής διάρκειας.