© Sportal.gr

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 16:31 - 10.01.2024 / Ανανεώθηκε: 16:27 - 17.01.2024

90+5'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Λήξη στο ματς (0-2). Ο ΠΑΟΚ παίρνει εύκολα τη νίκη και την πρόκριση, εκεί που τον περιμένει ο Πανσερραϊκός στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

90'

Πολύ κοντά σε δεύτερο προσωπικό τέρμα ο Σβαμπ, δεν κατάφερε να νικήσει τον Κόβατς από κοντινή απόσταση.

90'

Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90'

Ο Ζίβκοβιτς δοκίμασε το σουτ από τα δεξιά, μπλόκαρε εύκολα ο Κόβατς.

83'

Διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά στον Βόλο. Ο ΠΑΟΚ έχει «κλειδώσει» τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

81'

Αλλαγή

Ο Αλεξί Τρουιγέ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ζαν Μπαριέντος.

81'

Αλλαγή

Ο Γιάννης Κωνσταντέλιας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τόμας Μουργκ.

78'

Αλλαγή

Ο Μπράντον Γουίλιαμς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Στέφανος Τζίμας.

Ο ΠΑΟΚ λοιπόν θα προκριθεί στα προημιτελικά εκεί που τον περιμένει ο Πανσερραϊκός.

73'

Εξαιρετική ομαδική προσπάθεια από τον Δικέφαλο. Ο Σάστρε βρέθηκε μόνος του από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα για τον Κωνσταντέλια ο οποίος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στη συνέχεια ο Σβαμπ με ένα δυνατό πλασέ δαμόρφωσε το 2-0.

73'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ με τον Στέφαν Σβαμπ.

71'

Αλλαγή

Ο Νεμάνια Γκλάβτσιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αντόνιο Λούνα.

71'

Αλλαγή

Ο Μάρκος Αντόνιο βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τάισον.

71'

Αλλαγή

Ο Θεοχάρης Τσιγγάρας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σουαλίχο Μεϊτέ.

VAR και Μαλούτας έχουν μυωπία δεν εξηγείται αλλιώς αυτό που συμβαίνει με τα πέναλτι.

Τίποτα λέει ξανά ο Μαλούτας.

70'

Πτώση του Ντεσπόντοφ μέσα στην περιοχή. «Φωνές» για πέναλτι από τους ασπρόμαυρους.

70'

Αλλαγή

Ο Κίριλ Ντεσπόντοφ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Άντρια Ζίβκοβιτς.

Αυτή είναι η φάση που ο Δικέφαλος ζήτησε πέναλτι:

68'

Συνεχόμενα κόρνερ για τον Βόλο, ο οποίος πιέζει στα τελευταία λεπτά.

67'

Ο Κόμπα πλασάρει μέσα από την περιοχή, δηλώνει ξανά παρών ο Ζίβκοβιτς.

64'

Καλοστημένη εκτέλεση φάουλ από τον Μπερτόγλιο, ο Ζίβκοβιτς πρόλαβε τον Καλογερόπουλο και παραχώρησε το κόρνερ.

Ο ΠΑΟΚ δεν πατάει γκάζι, αφού θεωρεί πως το συνολικό 2-0 μπορεί να του δώσει τη πρόκριση στα προημιτελικά.

63'

Αλλαγή

Ο Χρήστος Σιέλης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Λούκα Ράσιτς.

60'

Συμπληρώθηκε μία ώρα αγώνα στο Πανθεσσαλικό (0-1).

62'

Αλλαγή

Ο Μίλος Ντέλετιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μαξιμιλιανό Κόμπα.

60'

Ο ΠΑΟΚ δείχνει διάθεση στην επανάληψη να βρει και 2ο γκολ.

Είναι πραγματικά ντροπή το γεγονός πως δεν δόθηκε αυτό το πέναλτι στον ΠΑΟΚ!

56'

Εξαιρετκή ομαδική προσπάθεια από τους Θεσσαλονικείς, ο Κωνσταντέλιας θέλησε με ένα... μαγικό να βρεθεί σε θέση τετ α τετ, ωστόσο κόπηκε τελευταία στιγμή.

54'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Στέφαν Σβαμπ.

52'

Δεν υπάρχει παράβαση, το παιχνίδι συνεχίζεται κανονικά.

52'

Η φάση ελέγχεται από το VAR.

52'

Για χέρι φωνάζουν οι παίκτες του ΠΑΟΚ έπειτα από γύρισμα του Σοάρες. Κόρνερ λέει ο διαιτητής.

46'

Αλλαγή

Ο Χουάν Μανουέλ Γκαρθία βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Παναγιώτης Μωραΐτης.

46'

Έναρξη στο δεύτερο μέρος.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Λήξη ημιχρόνου στο Πανθεσσαλικό (0-1).

45+2'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

45'

Ένα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων.

44'

Αρκετά πεσμένος ο ρυθμός μετά το γκολ του Κωνσταντέλια. Ο χρόνος κυλάει με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν ευκαιρίες και τον Δικέφαλο να διαχειρίζεται το προβάδισμά του χωρίς να αντιμετωπίζει δυσκολίες.

Όλοι ψάχνουν τον Κωνσταντέλια που έχει κέφια, αλλά έχει και συνεχώς δύο παίκτες του Βόλου πάνω του.

Να θυμίσουμε πως το συνολικό σκορ στο ζευγάρι έχει φτάσει στο 2-0 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Ο Μπράντον σκόνταψε και βγήκε πλάγιο... Οκ το είδαμε και αυτό.

34'

Στα τελευταία λεπτά ο Βόλος έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο και προσπαθεί με την πίεσή του να οδηγήσει την «ασπρόμαυρη» άμυνα σε λάθη.

Δείτε την γκολάρα του Γιάννη Κωνσταντέλια

Είναι σαφές πως ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να παίξει από τα πλάγια και να ανοίξει την άμυνα του Βόλου που είναι πολυπρόσωπη όποτε ο Δικέφαλος πηγαίνει σε οργανωμένη επίθεση.

29'

Ο Τόμας υποδέχτηκε την μπάλα από το Ράφα Σοάρες, βρήκε λίγο χώρο μέσα στην περιοχή κι εκτέλεσε ξανά με το κακό του πόδι το αριστερό, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από την εστία του Κόβατς.

25'

Συμπληρώθηκαν 25 λεπτά αγώνα στη Θεσσαλία. Ο ΠΑΟΚ έχει το πάνω χέρι, με τον Κωνσταντέλια να κάνει τη διαφορά. Από την άλλη ο Βόλος δεν έχει απειλήσει μέχρι στιγμής.

23'

Σέντρα του Ντέλετιτς από τα δεξιά, η μπάλα κατέληξε άουτ.

«Ζωγραφιά» από τον «Ντέλια», ο οποίος δίνει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.

Τι παιχτάρα είσαι ρε Κωνσταντέλια! Πόσα κιλά μπάλα κουβαλάει αυτό το παιδί!

17'

Ο νεαρός μεσοεπιθετικός του Δικεφάλου ξεκίνησε την κούρσα πίσω από τον κέντρο, διέσχισε όλο το γήπεδο κι έπειτα από μία εξαιρετική προσποίηση δοκίμασε το σουτ, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0 του ΠΑΟΚ.

17'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ με τον Γιάννη Κωνσταντέλια.

O ΠΑΟΚ κάνει λάθη βιασύνης στις μεταβιβάσεις του τα οποία δίνουν χωρίς λόγο και αιτία επιθέσεις στον Βόλο. Μοιάζει λίγο αγχωμένος ο Δικέφαλος.

10'

Στο έδαφος ο Μιχαηλίδης, ωστόσο δεν δείχνει κάτι σοβαρό.

9'

Εξαιρετική αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ. Ο Κωνσταντέλιας έκανε την κούρσα από τα δεξιά κι άλλαξε το παιχνίδι για τον Ράφα Σοάρες, ο οποίος δοκίμασε το δυνατό σουτ κι έστειλε την μπάλα άουτ.

7'

Ο ΠΑΟΚ έχει την κατοχή σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

Ο ΠΑΟΚ προφανώς έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και αν συνεχίσει έτσι αργά ή γρήγορα θα βρει γκολ το πιστεύω.

3'

Πρώτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Έξυπνη κάθετη του Κωνσταντέλια για τον Τόμας, ο οποίος εκτέλεσε με το κακό του πόδι κι αστόχησε από καλή θέση.

1'

Σέντρα στο ματς.

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο, όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα.

Ολοκληρώθηκε το ματς στις Σέρρες, Πανσερραϊκός και Αστέρας Τρίπολης έμειναν ισόπαλοι (1-1) κι έτσι η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία πήρε την πρόκριση για τους «8».

Ανέφερε χαρακτηριστικά η ΠΑΕ ΠΑΟΚ, στο αφιέρωμά της για τη σημερινή (101) αναμέτρηση στο Πανθεσσαλικό.

Έπειτα από 11 αναμετρήσεις με το Βόλο για το πρωτάθλημα, ο ΠΑΟΚ τον αντιμετώπισε για πρώτη φορά σε αγώνα για το Κύπελλο Ελλάδας στις 7 Δεκεμβρίου 2023 στην Τούμπα και η επικράτηση με 1-0 χάρη σε γκολ του Σβαμπ είναι το προβάδισμα που έχει ο Δικέφαλος ενόψει την ρεβάνς που γίνεται στη Μαγνησία.

• Ο ΠΑΟΚ την περσινή περίοδο, για την ίδια φάση του θεσμού είχε αντιμετωπίσει την Καλαμάτα και πήρε την πρόκριση στους “8” με δύο νίκες με το ίδιο σκορ (2-0), τόσο στο πρώτο ματς της Καλαμάτας, όσο και στη ρεβάνς.

• Ο Δικέφαλος μαζί με την αναμέτρηση της Τούμπας με το Βόλο, έχει πλέον 19 διαδοχικές αναμετρήσεις σε φάση νοκ άουτ του Κυπέλλου Ελλάδας χωρίς ήττα, με απολογισμό 12 νίκες και επτά ισοπαλίες, ενώ ο συντελεστής των γκολ έχει φτάσει στο 37-12.

• Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί συνολικά 11 φορές για το πρωτάθλημα με τον ΠΑΟΚ να μετρά 9 νίκες και 2 ισοπαλίες, ενώ στην έδρα του Βόλου υπάρχουν τέσσερις νίκες του Δικεφάλου και μια ισοπαλία.

• Στα τελευταία επτά μεταξύ τους υπάρχουν ισάριθμες νίκες του ΠΑΟΚ και στις έξι από αυτές δεν έχει δεχθεί ούτε τέρμα. Αυτό έχει συμβεί και στα τρία τελευταία με τον συντελεστή τερμάτων να είναι στο 6-0 και τα γκολ του ΠΑΟΚ να έχουν έρθει από έξι διαφορετικούς ποδοσφαιριστές.

• Ο Βόλος στις πέντε μέχρι τώρα συμμετοχές του στο Κύπελλο Ελλάδος έχει σταματήσει στις τρεις στη φάση των “16”, μια στη φάση των “32” και μια έφτασε μέχρι τους “8” του θεσμού.

Η ομάδα που θα πάρει την πρόκριση από αυτό το ζευγάρι θα κοντραριστεί στα προημιτελικά του θεσμού εκτός συγκλονιστικού απροόπτου με τον Πανσερραϊκό, ο οποίος έχει «αγκαλιάσει» την πρόκριση κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης.

Το ζέσταμα των δύο ομάδων βρίσκεται σε εξέλιξη και σε περίπου 15 λεπτά θα έχουμε σέντρα!

Αξίζει να σημειωθεί πως το εκτός έδρας γκολ δεν μετράει στο Κύπελλο Ελλάδας.

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Δημήτριος Μαλούτας. Βοηθοί του θα είναι οι Καραγκιζόπουλος και Κούλα Χασάν και στο VAR o Βεργέτης.

Στον πάγκο των δύο ομάδων:

Βόλος: Παπαδόπουλος, Ράτσιτς, Λούνα, Μπαριέντος, Κόμπα, Μεταξάς, Μωραΐτης.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ, Μουργκ, Αντρίγια, Τάισον, Τζίμας.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Βόλος: Κόβατς, Ασλανίδης, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Κίτσος, Γκλάβτσιτς, Τρουιγέ, Ντέλετιτς, Καραγιάννης, Μπερτόλιο, Γκαρσία.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ράφα, Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Σάστρε, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Κωνσταντέλιας, Αντόνιο, Ντεσπόντοφ, και Μπράντον.

Η σέντρα της αναμέτρησης είναι προγραμματισμένη για τις 17:00.

Πρόκειται για τη ρεβάνς της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Να θυμίσουμε πως στο πρώτο ματς της Τούμπας, ο Δικέφαλος είχε επικρατήσει με 1-0 χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σβαμπ κι έτσι πήρε ένα μικρό προβάδισμα.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε παρέα την αναμέτρηση στο Πανθεσσαλικό ανάμεσα σε Βόλο και ΠΑΟΚ. Στην παρέα μας θα βρίσκεται και ο Μάνος Τσαλγατίδης.