Κίτρινη κάρτα για τον Λουκάο.

90+5'

Κίτρινη κάρτα για τον Σαμέτ Ακαϊντίν.

88'

Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Σέντρα του Μλαντένοβιτς, κεφαλιά του Σπόραρ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

87'

Αλλαγή

Ο Άαρον Λέγια Ισέκα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Λουκάο.

Αμεση αντίδραση από τον Παναθηναϊκό, που βγάζει χαρακτήρα. Δραματικά τα τελευταία λεπτά, να δούμε αν οι παίκτες του Τερίμ θα έχουν ψυχραιμία.

Η ευκαιρία του Μπακασέτα

Η ευκαιρία του Ακαϊντίν

Δείτε το δοκάρι του Ιωαννίδη

Γύρισμα από δεξιά, ο Σπόραρ με πλασέ στην καρδιά της άμυνας έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία

83'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Αντράζ Σπόραρ βρίσκει το στόχο!

Ο Σπόραρ έκανε το 2-2

83'

ΓΚΟΛ Ο ΠΑΟ

82'

Κίτρινη κάρτα για τον Άαρον Λέγια Ισέκα.

Ο Ντραγκόβσκι βρήκε τη μπάλα στην αριστερή γωνία, αλλά πέρασε από τα χέρια του και κατέληξε στα δίχτυα

Ανεξαρτήτως της άποψης του καθενός για το πέναλτι, ο Παναθηναϊκός όπως έστρωσε θα κοιμηθεί. Τώρα θα τον προσπεράσει ο Παναθηναϊκός στη βαθμολογία και οι ελπίδες για τίτλο, μειώνονται αισθητά.

81'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Άαρον Λέγια Ισέκα της ομάδας ΟΦΗ σκοράρει από το σημείο του πέναλτι!

80'

2-1 Ο ΟΦΗ

80'

Κίτρινη κάρτα για τον Λερόι Αμπάντα.

Ο Ισέκα στην άσπρη βούλα

Πολύ περιέργη η φάση. Από διαφορετικές λήψεις, φαίνεται και διαφορετική γνώμη. Εν τέλει, ο Βεργέτης δίνει το πέναλτι.

ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ

Έχουμε φτάσει στο 78'

Ο Παπαπέτρου καλεί τον Βεργέτη στο VAR

Ελέγχεται η φάση και υπάρχει διακοπή

75'

Φωνάζει για πέναλτι ο ΟΦΗ σε μαρκάρισμα του Τσέριν στον Λάρσον

74'

Αλλαγή

Ο Μάρκο Μπάκιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Dan Leon Glazer.

74'

Αλλαγή

Ο Μακάνα Μπακού βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Λουίζ Φελίπε.

Ο Τερίμ δεν φρεσκάρει την πετυχημένη συνταγή που του έδωσε την κυριαρχία, αλλά αποφασίζει να αδειάσει τον άξονα βγάζοντας τον Ζέκα και περνάει δεύτερο επιθετικό, τον Σπόραρ. Για να δούμε πως θα βγει η τακτική του.

Λαμία - ΠΑΟΚ 0-1

70'

Αλλαγή

Ο Ζέκα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ντάνιελ Μαντσίνι.

70'

Αλλαγή

Ο Σεμπαστάν Παλάσιος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αντράζ Σπόραρ.

70'

Αλλαγή

Ο Γιώργος Βαγιαννίδης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιάννης Κώτσιρας.

'Εχει τελικές ο Παναθηναϊκός, απειλεί και με τις στατικές φάσεις, αλλά το ζητούμενο δεν έρχεται.

Ευκαιρίες και στο δεύτερο ημίχρονο με Μπακασέτα και Παλάσιος

Οι ευκαιρίες του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο με Μπακασέτα, Παλάσιος

Πιέζει ο Παναθηναϊκός

65'

Κεφαλιά του Ούγκο δίπλα από τη συμβολή των δοκαριών

Καλή ανάπτυξη από τον Παναθηναϊκό που αναζητεί το γκολ της ανατροπής

64'

Σουτ του Μπακασέτα κόντραρε σε κόρνερ

62'

Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Κεφαλιά του Ακαϊντίν απέκρουσε σε κόρνερ ο Μπάουμαν

Πάλι με Μπερνάρ και Ιωαννίδη πήγε να κάνει τη ζημιά ο Παναθηναϊκός. Πρέπει να βρει περισσότερους πρωταγωνιστές, ο χρόνος πιέζει για το δεύτερο γκολ.

59'

Διορθωτικές κινήσεις από τον Δέλλα

59'

Αλλαγή

Ο Χεσούς Χιμένεθ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αντριάν Ριέρα.

59'

Αλλαγή

Ο Γιάννης Αποστολάκης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Λερόι Αμπάντα.

Κάθετη στον Ιωαννίδη, αυτός με το εξωτερικό με το δεξί έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι και άουτ

54'

Δοκάρι ο Παναθηναϊκός

Πανσερραϊκός - Αστέρας Τρίπολης 1-1, Κηφισιά - Παναιτωλικός 1-0, ΠΑΣ Γιάννινα - Ατρόμητος 1-0

Στα ματς που είναι σε εξέλιξη Άρης - ΑΕΚ 2-1, Ολυμπιακός - Βόλος 2-0, Λαμία - ΠΑΟΚ 0-0

52'

Σουτ του Παλάσιος απέκρουσε ο Μπάουμαν

51'

Μακρινό σουτ του Μεγιάδο ήταν άστοχο

49'

Κίτρινη κάρτα για τον Μάρκο Μπάκιτς.

47'

Μόνος του ο Μπακασέτας στο όριο της μεγάλης περιοχής πλάσαρε με το δεξί 3-4 μέτρα άουτ!

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Το πλασέ του Ιωαννίδη και οι πανηγυρισμοί των παικτών του Παναθηναϊκού για το 1-1

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Η εκτέλεση του Χιμένεθ και οι πανηγυρισμοί των Κρητικών στο 1-0

Δείτε το 1-1 του Παναθηναϊκού με τον Ιωαννίδη από την τρομερή κάθετη πάσα του Μπερνάρ

45+3'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. ΟΦΗ - Παναθηναϊκός 1-1 με τα γκολ των Χιμένεθ στο 21' και του Ιωαννίδη στο 35'

Πρέπει να πάρει περισσότερα πράγματα ο Παναθηναϊκός από τους μεσοεπιθετικούς. Με εξαίρεση τον Μπερνάρ, οι υπόλοιποι έχουν μεμονωμένες εκλάμψεις που δεν αρκούν.

Η μονομαχία του Ούγκο με τον Ισέκα

Άρης - ΑΕΚ 1-1 στο 45'

Οι πάσες ή οι σέντρες των δύο πλάγιων μπακ του Παναθηναϊκού, είναι στην κυριολεξία, τραγικές.

42'

Κίτρινη κάρτα για τον Πραξιτέλης Βούρος.

44'

Ο Παλάσιος απέφυγε τον Θοράρινσον κι εκτέλεσε, αλλά ο Μπάουμαν απέκρουσε εκπληκτικά

Δείτε το 1-0 του ΟΦΗ

Ο Μπερνάρ έκανε αυτό που δεν έχει κάνει κανένας άλλος: πέρασε παίκτες και δημιούργησε επικίνδυνες προϋποθέσεις. Ο Ιωαννίδης εκτέλεσε σωστά στην πρώτη ευκαιρία που είχε και ισοφάρισε.

39'

Αριστερό σουτ του Μπακασέτα κόντραρε κι έφυγε κόρνερ. Η μπάλα πέρασε κοντά στο δεξί δοκάρι του Μπάουμαν

Τρομερή κάθετη μπαλιά του Μπερνάρ, ο Ιωαννίδης με αριστερό πλασέ νίκησε τον Μπάουμαν για το 1-1

35'

Ο Μπερνάρ έδωσε την ασίστ για το γκολ.

35'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Φώτης Ιωαννίδης βρίσκει το στόχο!

Η σύγκρουση του Βαγιαννίδη με τον Μπάουμαν

Φανταστική ατμόσφαιρα από τους φίλους του ΟΦΗ

26'

Κίτρινη κάρτα για τον Τάσος Μπακασέτας.

26'

Κίτρινη κάρτα για τον Γκούντμουντουρ Τοράρινσον.

Κηφισιά - Παναιτωλικός 1-0

Στα ματς που είναι σε εξέλιξη Άρης - ΑΕΚ 0-1 και Ολυμπιακός - Βόλος 1-0

Η ανασταλτική λειτουργία του Παναθηναϊκού έμοιαζε εύθραυστη και το αναφέραμε νωρίτερα. Τέσσερις παίκτες του άλλαξαν τη μπάλα χωρίς κανένας να τους μαρκάρει με δύναμη, ή έστω με ένταση. Λογικό το γκολ του ΟΦΗ

24'

Ο Ισέκα έφευγε τετ α τετ με τον Ντραγκόβσκι, υπό την πίεση του Ούγκο έπεσε κάτω και ο Παναθηναϊκός απέφυγε τον κίνδυνο. Φώναξαν για φάουλ οι Κρητικοι που θα ήταν και κόκκινη, αλλά δεν φάνηκε να υπάρχει παράβαση

Ο Χιμένεθ εκτός περιοχής απέφυγε τον Ακαϊντίν και με δεξί σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία για το 1-0 των Κρητικών

21'

Ο Άαρον Λέγια Ισέκα έδωσε την ασίστ για το γκολ.

21'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Χεσούς Χιμένεθ βρίσκει το στόχο!

Ακατανόητη η κίτρινη κάρτα στον Βαγιαννίδη. Δεν διεκδίκησε καν τη μπάλα από τον Μπάουμαν, τον βρήκε ενώ η μπάλα είχε περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου. Αντί για κόρνερ, ο Βεργέτης σφύριξε φάουλ και κίτρινη κάρτα.

15'

Κίτρινη κάρτα για τον Γιώργος Βαγιαννίδης.

Ο Βαγιαννίδης συμπλήρωσε τρεις κίτρινες κάρτες και θα χάσει το πρώτο ματς στα playoffs

14'

Ο Βαγιαννίδης έκανε την ντρίμπλα, αλλά βγήκε και μπλόκαρε ο Μπάουμαν, ο οποίος τραυματίστηκε από την προβολή του νεαρού μπακ.

Δεν κρατάνε καθόλου μπάλα οι παίκτες του Παναθηναϊκού στα πρώτα λεπτά. Αντιθέτως, μοιάζουν ευάλωτοι στις αντεπιθέσεις.

10'

Ο Βαγιαννίδης επιχείρησε να περάσει στον Τσέριν, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Μεγιάδο

6'

Αδύναμο αριστερό σουτ του Ισέκα, μπλόκαρε εύκολα ο Ντραγκόβσκι. Δύο τελικές έχουν οι Κρητικοί

2'

Σουτ του Λάρσον εντός περιοχής έφυγε άουτ. Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ

Σέντρα στο ματς

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Στον πάγκο του Παναθηναϊκού βρίσκονται οι Λοντίγκιν, Πέρεθ, Σπόραρ, Λημνιός, Μαντσίνι, Κώτσιρας, Τζούριτσιτς, Βιλένα.

Στον πάγκο του ΟΦΗ βρίσκονται οι Χριστογεώργος, Μαρινάκης, Λουκάο, Άμπαντα, Γκλέιζερ, Θεοδοσουλάκης, Ριέρα, Φελίπε, Μοσκέρα.

Του ΟΦΗ

Του Παναθηναϊκού

Καλησπέρα. Ο Παναθηναϊκός έχει μόνο σκοπό το διπλό απόψε στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», για να έχει ρεαλιστικές πιθανότητες για να στεφθεί πρωταθλητής στα Play Offs. Αν δεν τα καταφέρει, τότε θα έχει μεν ελπίδες, αλλά ελάχιστες επί της ουσίας. Καθώς αν νικήσει ο Ολυμπιακός στην έδρα του τον ΝΠΣ Βόλο, όπως είναι το αναμενόμενο, θα τον προσπεράσει στην τρίτη θέση.

Να θυμίσουμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων

46 ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΕΙΣ

9 ΝΙΚΕΣ ΟΦΗ

15 ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ

22 ΝΙΚΕΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

ΓΚΟΛ: 50-76

Ο Γιώργος Βλαστός με 4 τέρματα είναι ο πρώτος σκόρερ στις αναμετρήσεις που έχουν γίνει με γηπεδούχο τον ΟΦΗ, ενώ ο Παναθηναϊκός έχει πέντε παίκτες με τρία γκολ, τους Δομάζο, Χαραλαμπίδη, Βαζέχα, Λυμπερόπουλο και Δημήτρη Παπαδόπουλο.

Το δημοφιλέστερο σκορ στις αναμετρήσεις ΟΦΗ – Παναθηναϊκός είναι η νίκη της ομάδας των Πρασίνων με 2-0 με επτά παρουσίες, ενώ στις ισοπαλίες κυριαρχεί το 1-1 με πέντε εμφανίσεις. Οι περισσότερες νίκες του ΟΦΗ είναι με 2-1.

Από τότε είχαν διεξαχθεί τέσσερις αγώνες για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και ένας για τα Playoffs στους οποίους υπήρξαν δύο νίκες του ΟΦΗ και τρεις ισοπαλίες.

Συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις ο Παναθηναϊκός στις δέκα τελευταίες του εκτός έδρας αναμετρήσεις έχει μόνο αυτή τη νίκη του 2014-15 και ο συνολικός απολογισμός για τον ΟΦΗ είναι τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και μια ήττα.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0 την περσινή περίοδο στην αναμέτρηση με τον ΟΦΗ στην Κρήτη και έσπασε μια αρνητική παράδοση που τον ήθελε να μην έχει νίκη εκεί από τις 15 Φεβρουαρίου 2015, όταν είχε φτάσει στο τελικό 2-3 με ανατροπή, αφού έχανε 2-1 στο 44ο λεπτό και επέστρεψε με γκολ των Πράνιτς (49’) και Καρέλη (75’). Ο Νίκος Καρέλης είχε ανοίξει το σκορ για τους Πράσινους στο 2ο λεπτό, ενώ για τον ΟΦΗ είχαν σκοράρει ο Μονιάκης (26’) και Μεραμπασβίλι (44’).

Διαιτητές: Χρήστος Βεργέτης, Ανδρέας Φωτόπουλος, Χασάν Κούλα

4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνος Περράκης. Στο VAR είναι οι Παπαπέτρου, Δ.Βεργέτης

Θερμή η υποδοχή της αποστολής το απόγευμα του Σαββάτου στο Ηράκλειο

Ο Παναθηναϊκός είναι με 55 βαθμούς στην τρίτη θέση. Στους 58 είναι η ΑΕΚ, 57 έχει ο ΠΑΟΚ και 54 ο Ολυμπιακός μετά την επιστροφή του βαθμού, που του είχε αφαιρεθεί για την κροτίδα στον Χουάνκαρ.

Ο Παναθηναϊκός είναι στο -3 από την κορυφή και η νίκη είναι μονόδρομος πριν τη μάχη των playoffs, όπου θα κριθεί ο τίτλος

Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την κρίσιμη αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον ΟΦΗ