Δημήτρης Χούπης 16:51 - 13.02.2024 / Ανανεώθηκε: 21:31 - 13.02.2024

96'

Σουτ του Ντουάρτε, η μπάλα πέρασε άουτ.

Πήρε πίσω την κόκκινη ο Διαμαντόπουλος. Έδωσε κίτρινη στον αμυντικό του Παναιτωλικού.

Θα εξεταστεί η φάση στο VAR.

Κόκκινη κάρτα στον Χάρη Μαυρία. Με δέκα ο Παναιτωλικός για τα επόμενα δύο λεπτά.

Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις

82'

Ο Καρέλης πήγε να μπει στην περιοχή, αλλά ο Οντουμπάτζο τον έκοψε.

77'

Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο έχει πέσει αρκετά και μετά το γκολ το παιχνίδι έχει «σβήσει».

75'

Λομονάκο, έκανε μια σέντρα αλλά ο Ζοάο Πέδρο δεν μπόρεσε να την προλάβει.

©intime

Εξοχο παιχνίδι απο τον Μάνου Γκαρθία που μας θύμισε την φοβερή ποιότητα που διαθέτει και ότι αν είναι καλά μπορε'ι να κάνει τη διαφορά για τον Αρη.

©intime

Από τη συνεργασία των δυο καλύτερων παικτών του στο ματς, των Μάνου Γκαρθία και Βέλεθ ο Αρης ανοίγει το σκορ. Ο Ισπανός σέρβιρε και ο συμπατριώτης του εκτέλεσε εύστοχα.

64'

ΓΚΟΟΟΛ Ο ΑΡΗΣ 0-1. Ο Μανού Γκαρθία έβγαλε μια φοβερή σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, όπου εκεί πετάχτηκε ο Βέλεθ και με κεφαλιά έκανε το 1-0.

62'

Σουτ του Ζοάο Πέδρο, μπλόκαρε σταθερά ο Κουέστα.

60'

Χωρίς καμία σημαντική φάση μέχρι στιγμής στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Σαβέριο που πέρασε εκτός για να μπει ο Σαμόρα δεν έκανε αισθητή την παρουσία του στο ματς. Ο Σαμόρα λογικά θα παίξει λίγο πιο κοντά στον Μορόν.

52'

Σουτ του Χατζηθεοδωρίδη, στην αγκαλιά του Κουέστα.

49'

Δυνατό σουτ του Σουλεϊμάνοφ, απέκρουσε ο Τσάβες.

48'

Κεφαλιά του Μπράμπετς, μπλόκαρε ο Τσάβες.

47'

Μορόν έκανε μια ωραία ατομική προσπάθεια και κέρδισε το κόρνερ.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Απο τα πόδια του Μάνου Γκαρθία έχει ξεκινήσει ό,τι καλό έχει δημιουργήσει ο Αρης στο πρώτο 45λεπτο. Η ομάδα του Μάντζιου τα χρειάστηκε στο πρώτο 25λεπτο αλλά στη συνέχεια ισορρόπησε και ήλεγξε απολυτα το παιχνίδι.

Τέλος πρώτου μέρους

43'

Κεφαλιά του Μορόν, μπλόκαρε σταθερά ο Τσάβες.

41'

Μεγάλη στιγμή για τον Άρη. Ο Μανού Γκαρθία έδωσε το εξωτερικό στον Σαβέριο, εκείνος όμως «νικήθηκε» από τον Τσάβες.

Ο Αρης έχει ισορροπήσει το ματς απο το 25΄ και μετά καταγράφοντας και τις πρώτες του δυο ευκαιρίες. Πρέπει όμως να βάλει στην εξίσωση τον Σουλεϊμάνοφ τον οποίο έχει κλείσει καλά ο Παναιτωλικός.

37'

Ψηλά το σουτ του Στάγιτς.

35'

Ο Μπράμπετς έκοψε τον Σενγκέλια λίγο πριν γίνει απειλητικός

32'

Επικίνδυνο γύρισμα του Σαβέριο, έκοψε η άμυνα του Παναιτωλικού.

31'

Μεγάλη στιγμή για τον Άρη. Μετά από γύρισμα του Σουλεϊμάνοφ, ο Μπράμπετς βρέθηκε μόνος του, αλλά έστειλε με το κεφάλι την μπάλα έξω.

27'

Καλό σουτ του Χουάνπι, πέρασε λίγο έξω.

24'

Σέντρα του Σαβέριο, έδιωξε η άμυνα του Παναιτωλικού.

Αποτελεσματική η επέμβαση του Οντουμπάτζο στην γρήγορη και με προυποθέσεις μετάβαση του Παναιτωλικού με τον Σενγκέλια. Ο Αρης δεν έχει μπει στο πνεύμα της αναμέρησης και μετά απο ένα 20λεπτο στο ματς ακόμη προσπαθεί να βρει τον βηματισμό του.

18'

Σουτ του Χουάνπι, μπλοκάρει σταθερά ο Κουέστα.

Λείπει το καθαρό μυαλό στην άμυνα του Αρη και γενικότερα μπορεί να διακρίνει κανείς έναν εκνευρισμό στις κινήσεις των ποδοσφαιριστών του Ακη Μάντζιου. Κάτι που εκμεταλεύεται ο Παναιτωλικός που έχει ήδη σημαντικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ.

14'

Μεγάλη διπλή απόκρουση από τον Κουέστα. Ο γκολκίπερ του Άρη έβγαλε στην αρχή την κεφαλιά του Τορεχόν και στη συνέχεια απέκρουσε εντυπωσιακά νέα προσπάθεια του Ζοάο Πέδρο.

13'

Κερδίζει φάουλ σε καλό σημείο για γέμισμα ο Χατζηθεοδωρίδης.

12'

Κεφαλιά του Ζοάο Πέδρο, κόντραρε σε παίκτες του Άρη.

11'

Κακό διώξιμο από τον Μπράμπετς, νέο κόρνερ για τον Παναιτωλικό.

10'

Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό. Ο Σενγκέλια έκανε ένα νέο σουτ, η μπάλα πέρασε έξω.

10'

Ο Σενγκέλια έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής και ο Κουέστα απέκρουσε σε κόρνερ

7'

Ο Μορόν βρέθηκε τετ α τετ με τον Τσάβες, άργησε και κόπηκε από τον Μαλή. Ωστόσο ο φορ του Άρη ήταν σε θέση οφσάιντ.

4'

Ο Σουλεϊμάνοφ έπιασε με κεφαλιά, αλλά δεν ανησύχησε τον Τσάβες.

Ο τραυματίας Τζούρασεκ, και οι Δεληζήσης, Πάρντο και Μπένετ έμειναν εκτός αποστολής απο τον Ακη Μάντζιο. Κανονικά στην αποστολή ο Καρίμ Ανσαριφάρντ.

Έναρξη αγώνα

Μικρή καθυστέρηση στο παιχνίδι, λόγω του καπνού.

Στις 6 Μαρτίου θα γίνει η ρεβάνς

©intime

Περίπου 3.000 φίλοι του Παναιτωλικού βρίσκονται στο γήπεδο για να δουν από κοντά την ομάδα τους μετά από δύο μήνες.

Στο πρωτάθλημα ο Άρης έρχεται από τη «λευκή» ισοπαλία κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ ο Παναιτωλικός είχε επικρατήσει με 1-0 του Ατρομήτου.

Υπενθυμίζεται ότι ο αγώνα είναι κανονικά με κόσμο.

Στα προημιτελικά η ομάδα της Θεσσαλονίκης απέκλεισε τη Νίκη Βόλου, ενώ ο Παναιτωλικός τον ΟΦΗ.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Μαλής, Μπρούνο Ντουάρτε, Στάγιτς, Λιάβας, Τορεχόν, Τσιγγάρας, Χατζηθεοδωρίδης, Χουάνπι, Σενγκέλια, Ζοάο Πέδρο.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα – Μοντόγια, Βέλεθ, Μπράμπετς, Οντουμπάτζο – Φερστράτε, Νταρίντα – Σαβέριο, Μανού Γκαρθία, Σουλεϊμάνοφ – Μορόν.

Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης του Παναιτωλικού με τον Άρη για τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.