Ζωντανά η εκτός έδρας αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Παναιτωλικό

© Sportal.gr

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 16:22 - 25.02.2024 / Ανανεώθηκε: 19:12 - 25.02.2024

Καλό βράδυ σε όλους, μείνετε στο Sportal για δηλώσεις και ρεπορτάζ.

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Δικέφαλος του βορρά έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και παρέμεινε στο -1 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ.

90+6'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Τέλος παιχνιδιού: Παναιτωλικός - ΠΑΟΚ 1-3

90'

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90'

Ο Άντρια Ζίβκοβιτς έδωσε την ασίστ για το γκολ.

90'

ΓΚΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ, 1-3! Ο Ζίβκοβιτς βρήκε εξαιρετικά τον Κωνσταντέλια και εκείνος με ένα υπέροχο πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

88'

Στο έδαφος ο Σάστρε, δέχεται τις πρώτες βοήθειες.

81'

Αλλαγή

Ο Κίριλ Ντεσπόντοφ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Στέφαν Σβαμπ.

81'

Αλλαγή

Ο Γιώργος Λιάβας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Χαράλαμπος Μαυρίας.

81'

Αλλαγή

Ο Ζοάο Πέδρο βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σεμπαστιάν Λομόνακο.

81'

Αλλαγή

Ο Άγγελος Τσιγγάρας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φακούντο Πέρεθ.

80'

Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Τορεχόν πήρε την κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Χουάνπι, με τον Ζίβκοβιτς να τον σταματάει έγκαιρα.

Η πίεση των ασπρόμαυρων απέδωσε καρπούς και η ανατροπή ήρθε χάρη στην ποιότητα του Ζίβκοβιτς, ο οποίος βρίσκει δίχτυα για δεύτερο σερί ματς, μετά τη Λεωφόρο.

Μέσα σε 2 λεπτά ο ΠΑΟΚ καταφέρνει να γυρίσει τούμπα το ματς με την ποιότητα των ποδοσφαιριστών του. Καμιά φορά είναι καλό να μιλά η ποιότητα.

74'

Απίθανα πράγματα! Ο ΠΑΟΚ κάνει την ανατροπή μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα (1-2). Ο Ζίβκοβιτς βρήκε χώρο και με ένα τρομερό σουτ βάζει μπροστά στο σκορ τον Δικέφαλο.

73'

Αλλαγή

Ο Ράφα Σοάρες βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιόνι.

73'

Ο Μαγκομέντ Οζντόεφ έδωσε την ασίστ για το γκολ.

72'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (1-1) με τον Σάστρε! Ο Ισπανός έκανε τη σέντρα-σουτ από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε στον Τορεχόν και κατέληξε στα δίχτυα.

71'

Ο Ράφα Σοάρες σέντραρε από τα αριστερά, μπλόκαρε ο Τσάβες.

70'

Συμπλρώθηκαν 70 λεπτά αγώνα στο Αγρίνιο. Το 1-0 παραμένει.

68'

Αλλαγή

Ο Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φρεντερίκο Ντουάρτε.

68'

Αλλαγή

Ο Λεβάν Σενγκέλια βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σέρχιο Ντίαθ.

67'

Ο ΠΑΟΚ έχει την κατοχή στο δεύτερο μέρος και ψάχνει το γκολ.

63'

Αλλαγή

Ο Μάρκος Αντόνιο βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μαγκομέντ Οζντόεφ.

63'

Αλλαγή

Ο Τόμας Μουργκ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Άντρια Ζίβκοβιτς.

63'

Το 1-0 παραμένει.

63'

Το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ!

59'

Η φάση ελέγχεται από το VAR.

59'

Ο Σαμάτα μοίρασε δεξιά στον Ντεσπόντοφ, ο Βούλγαρος έκανε εκπληκτική σέντρα για τον Κωνσταντέλια και ο νεαρός σούπερ σταρ διαμόρφωσε το 1-1 με ένα υπέροχο πλασέ.

59'

ΓΚΟΛ! Ο ΠΑΟΚ φέρνει το ματς στα ίσα (1-1).

57'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Χουάνπι.

57'

Κίτρινη κάρτα για τον [player1].

Είναι απίθανο ότι όλοι οι παίκτες πλην του Μεϊτέ είναι εκτός αγώνα. Πραγματικά αυτό δεν είναι διαχειρίσιμο.

55'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

Καλός ο ρυθμός στο ξεκίνημα της επανάληψης.

52'

Ο Κωνσταντέλιας υποδέχτηκε την μπάλα από τον Μεϊτέ ωστόσο πήρε κακή απόφαση. Άστοχο και αδύναμο το σουτ του.

47'

Ο Χατζηθεοδωρίδης πήρε το ριμπάουντ και με μία σουτάρα απείλησε τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος παραχώρησε το κόρνερ.

47'

Φάουλ για τον Παναιτωλικό στο πλάι της περιοχής του ΠΑΟΚ.

46'

Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μέσα ο Σαμάτα έξω ο Τζίμας.

46'

Αλλαγή

Ο Στέφανος Τζίμας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σαμάτα.

46'

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Το πρώτο 45λεπτο στο Αγρίνιο είχε σχεδόν τα πάντα. Ο Παναιτωλικός άνοιξε νωρίς το σκορ με την «οβίδα» του Χατζηθεοδωρίδη και στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πίεσε ψηλά με σκοπό να φέρει το ματς στα ίσα. Η ομάδα του Λουτσέσκου μέτρησε δύο δοκάρια, αλλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ για το 1-1.

Λήξη στο πρώτο μέρος (1-0).

45'

Ο Κωνσταντέλιας πάτησε περιοχή, έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια και δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι.

45+3'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

45'

Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ!

45'

Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις.

42'

Ο Μουργκ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μεϊτέ πήρε την κεφαλιά αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

42'

Ο Μεϊτέ δοκίμασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

37'

Ο Ζοάο Πέδρο έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή αλλά αστόχησε.

Ο ΠΑΟΚ πραγματικά κάνει ίσως το χειρότερο του φετινό ημίχρονο, αφού δεν του βγαίνει τίποτα ούτε στο επιθετικό, ούτε και στο αμυντικό κομμάτι.

35'

Μακρινό και δυνατό σουτ από τον Σενγκέλια, παραχώρησε το κόρνερ ο Ζίβκοβιτς.

Πρώτη φορά βλέπω στον ΠΑΟΚ να μη λειτουργεί σωστά καμία γραμμή του. Από την αμυντική έως την επιθετική όλα πάνε λάθος.

35'

Αρκετά λάθη από τους ασπρόμαυρους στα τελευταία λεπτά, με τον ρυθμό να έχει πέσει.

Να θυμίσουμε πως και στο ματς του πρώτου γύρου, η ομάδα του Αγρινίου είχε ανοίξει το σκορ.

28'

Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

28'

Ο ΠΑΟΚ δεν μπορεί για την ώρα να βγάλει φάσεις από οργανωμένες επιθέσεις, παρά μόνο από στημένες φάσεις.

24'

Πολύ άστοχο το σουτ του Μεϊτέ από μακρινή απόσταση.

Το 1-0 του Παναιτωλικού

23'

Ο Μουργκ ανέλαβε την εκτέλεση και πάλι, ο Τσάβες έδειξε αστάθεια αλλά έδιωξε τον κίνδυνο.

22'

Κίτρινη κάρτα για τον Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης.

22'

Νέο φάουλ για τον ΠΑΟΚ, σε πολύ καλό σημείο και πάλι.

20'

Συμπληρώθηκε το πρώτο 20λεπτο στο Αγρίνιο, ο ΠΑΟΚ έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο ο Παναιτωλικός κρατάει το προβάδισμά του.

19'

Φάουλ για τον ΠΑΟΚ από πλάγια θέση. Ο Μουργκ το εκτέλεσε απευθείας, η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο ΠΑΟΚ έχει σαφές θέμα στο ανασταλτικό του κομμάτι. Δεν γίνεται ο Παναιτωλικός να βρίσκει τόσο χώρο.

17'

Φάουλ του Χουάνπι, δεν ανησύχησε ο Ζίβκοβιτς, η μπάλα πέρασε άουτ.

Μετά το γκολ του Παναιτωλικού, ο ΠΑΟΚ πιέζει για την ισοφάριση.

15'

Πολύ καλός ο ρυθμός στο ματς από το ξεκίνημα.

12'

Εξαιρετικό το χτύπημα του Αυστριακού, ο οποίος στάθηκε άτυχος.

12'

Μία ανάσα από το γκολ ο ΠΑΟΚ! Ο Μουργκ ανέλαβε την εκτέλεση και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

12'

Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΠΑΟΚ.

Αυτή ήταν και η πρώτη απειλή για τους Θεσσαλονικείς.

10'

Σέντρα του Ράφα Σοάρες από τα αριστερά, ο Ντεσπόντοφ πήρε την κεφαλιά και ο Τσάβες μπλόκαρε έγκαιρα.

Για ακόμη ένα ματς στο πρωτάθλημα, ο Δικέφαλος μένει πίσω στο σκορ.

Δευτερόλεπτα νωρίτερα, ο ίδιος παίκτης «άγγιξε» το 1-0, ωστόσο το γυριστό του μέσα από την περιοχή κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Mαγικά πράγματα στο ξεκίνημα. Πώς το έβαλε αυτό ο Χατζηθεοδωρίδης....

Τρομερό γκολ από τον παίκτη του Παναιτωλικού!

5'

Ο Χατζηθεοδωρίδης βρήκε χώρο έξω από την περιοχή κι επιχείρησε ένα απίστευτο σουτ, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα (1-0).

5'

Ο Χουάνπι έδωσε την ασίστ για το γκολ.

5'

ΓΚΟΛ! Ο Παναιτωλικός ανοίγει το σκορ με το... καλημέρα στο ματς.

3'

Ο Κωνσταντέλιας δεν συνεργάστηκε σωστά με τον Τζίμα, χάλασε η επίθεση του ΠΑΟΚ.

1'

Σέντρα στο ματς!

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Πριν από λίγα λεπτά, ο παλαίμαχος παίκτης του Παναιτωλικού, Γιώργος Θεοδωρίδης, βραβεύτηκε από τον σύλλογο του Αγρινίου για την προσφορά του.

Οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο. Όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα!

Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου προέρχεται από τον αποκλεισμό κόντρα στον Παναθηναϊκό στο Κύπελλο Ελλάδας, έπειτα από μία ρεβάνς-θρίλερ στη Λεωφόρο που κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Την προηγούμενη αγωνιστική (23η), ο Παναιτωλικός έμεινε ισόπαλος στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα (2-2), ενώ ο ΠΑΟΚ γνώρισε βαριά ήττα από τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι της Τούμπας (1-4).

Δείτε τη βαθμολογία του πρωταθλήματος:

Στο ματς της Τούμπας στον πρώτο γύρο ανάμεσα στις δύο ομάδες, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με ανατροπή (2-1).

Όσον αφορά στις απουσίες, ο Γιάννης Πετράκης δεν μπορεί να υπολογίζει στους Αντώνη Στεργιάκη (υπέστη ρήξη έσω μηνίσκου), Φράνκο Μπαλντασάρα, Μιχάλη Μπακάκη, Μπρούνο Ντουάρτε και Νίκο Καρέλη.

Από την άλλη, εκτός μάχης για τον Δικέφαλο έμειναν οι Μιχαηλίδης, Εκόνγκ, Μπάμπα, Τάισον, Κοτάρσκι και ο τιμωρημένος Τόμας.

Ο ΠΑΟΚ έχει 18 διαδοχικές νίκες απέναντι στον Παναιτωλικό στις αναμετρήσεις τους και στις δύο έδρες για το πρωτάθλημα και το Κύπελλο Ελλάδος. Η τελευταία φορά που δεν ηττήθηκε από το Δικέφαλο η ομάδα του Αγρινίου ήταν στις 22 Νοεμβρίου 2015, όταν οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στην Τούμπα.

Ο ΠΑΟΚ έχει επικρατήσει στις εννέα τελευταίες επισκέψεις για το πρωτάθλημα και μάλιστα στα έξι από αυτά δεν έχει δεχθεί ούτε γκολ. Στις 24 Αυγούστου 2013 ήταν η τελευταία νίκη της ομάδας του Αγρινίου, όταν επικράτησε με 2-0 χάρη σε γκολ του Μπόγιοβιτς και του Μελισσά.

Η πρώτη συνάντηση των δύο ομάδων έγινε στις 4 Ιουνίου 1969 για το Κύπελλο Ελλάδος και ο ΠΑΟΚ για να προκριθεί στα προημιτελικά του θεσμού χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση του Παναιτωλικού, ο οποίος τότε αγωνιζόταν στην δεύτερη κατηγορία.

Λίγα χρόνια αργότερα, τον Φεβρουάριο του 1976 έγινε η πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση στην ιστορία της Α’ Εθνικής/Super League και ήταν στο Αγρίνιο. Ο ΠΑΟΚ με τα γκολ των Σαράφη (67’) και Κερμανίδη (85’) έφυγε με τη νίκη. Αυτό συνέβη και την επόμενη σεζόν, όπου ο Κώστας Ορφανός σημείωσε δύο τέρματα για τον ΠΑΟΚ και ο Κώστας Παναϊωάννου ένα για τον Παναιτωλικό.

Ο ΠΑΟΚ έχει τρεις νίκες με 1-0 στο Αγρίνιο, ενώ ακολουθούν με δύο εμφανίσεις το 0-2, το 0-3 και το 1-2. Η μοναδική νίκη του Παναιτωλικού είναι με 2-0 και η μόνη ισοπαλία με 1-1.

13 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ

1 ΝΙΚΗ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

1 ΙΣΟΠΑΛΙΑ

11 ΝΙΚΕΣ ΠΑΟΚ

ΓΚΟΛ: 7-23

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
Βοηθοί: Κόλλιας (Ηπείρου), Μωϋσιάδης (Ηπείρου)
4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)
VAR: Μανούχος (Αργολίδας)
ΑVAR: Ψαρρής (Ζακύνθου)

Στον πάγκο του Παναιτωλικού: Καπίνο, Ταμπίτζε, Οικονόμου, Ντουάρτε, Λομόνακο, Μπουζούκης, Ντίας, Πέρες, Μαυρίας.

Στον πάγκο του ΠΑΟΚ: Ταλιχμανίδης, Νάσμπεργκ, Γιόνι, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Οζντόεφ, Αντρέ Ρικάρντο, Σαμάτα.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Παναιτωλικός (Πετράκης): Τσάβες, Μλάντεν, Χουάνπι, Χατζηθεοδωρίδης, Τορεχόν, Σενγκέλια, Τσιγγάρας, Ζοάο Πέδρο, Μαλής, Στάγιτς, Λιάβας.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Kοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Μάρκος Αντόνιο, Μεϊτέ, Ντεσπόντοφ, Κωνσταντέλιας, Μουργκ, Τζίμας.

Τη δεδομένη χρονική στιγμή το ζέσταμα των δύο ομάδων βρίσκεται σε εξέλιξη. Σε 25 λεπτά έχουμε την έναρξη του αγώνα!

Στην παρέα μας θα βρίσκεται και ο Μάνος Τσαλγατίδης.

Η σέντρα του ματς είναι προγραμματισμένη για τις 17:00 ώρα.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης στο Αγρίνιο ανάμεσα σε Παναιτωλικό και ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.