Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 16:27 - 17.01.2024 / Ανανεώθηκε: 19:07 - 17.01.2024

90+4'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Τέλος αγώνα. Πανσερραϊκός - ΠΑΟΚ 0-4

Δύο λεπτά καθυστερήσεις

Πρώτη φορά είναι τόσο ήρεμος ο Λουτσέσκου στον πάγκο. Ο ΠΑΟΚ σήμερα έκανε εξαιρετικό ματς.

86'

Αδύναμο το σουτ του Τζίμα, μπλόκαρε εύκολα ο Κατσίκας.

Είναι απίθανο το πως ο ΠΑΟΚ χωρίς να πατήσει γκάζι μοιράζει τεσσάρες σχεδόν σε κάθε αντίπαλο.

80'

Αλλαγή

Ο Χουάν Σάστρε βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τόμας Κετζιόρα.

80'

Αλλαγή

Ο Στέφαν Σβαμπ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σουαλίχο Μεϊτέ.

79'

Εντυπωσιακό πλασέ του Σέρβου έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει στο παραθυράκι.

79'

Αλλαγή

Ο Άντρια Ζίβκοβιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τόμας Μουργκ.

79'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ. Τι «ζωγραφιά» από τον Ζίβκοβιτς!

73'

Κακή απόφαση από τον Τζίμα. Ο νεαρός φορ βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά προτίμησε να πασάρει αντί να «εκτελέσει».

To έως τώρα 0-3 κάνει τη ρεβάνς της Τούμπας τυπική διαδικασία

71'

Αλλαγή

Ο Σάββας Μούργος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ματίας Τομάς.

69'

Ο Βραζιλιάνος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

70'

Αλλαγή

Ο Μπράντον Γουίλιαμς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Στέφανος Τζίμας.

70'

Αλλαγή

Ο Θεοχάρης Τσιγγάρας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τάισον.

69'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (0-3).

67'

Εξαιρετική ατομική ενέργεια από τον Κωνσταντέλια, ο οποίος δοκίμασε το σουτ κι αστόχησε.

Είναι μαγικό αυτό που συμβαίνει με τον ΠΑΟΚ και τις κακές εκτελέσεις πέναλτι φέτος.

61'

Αλλαγή

Ο Κέιν Γούλερι βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ζέφτε Μπετανκόρ.

60'

Σουτ του Γούλερι, έγκαιρη επέμβαση από τον Ζίβκοβιτς.

60'

Αλλαγή

Ο Απόστολος Διαμάντης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Εμίλ Μπέργκστρεμ.

59'

Ο Τόμας εκτελεί, ο Κατσίκας αποκρούει και το 0-2 παραμένει!

57'

Ο Μάρκος Αντόνιο τροφοδότησε τον Τόμας, ο οποίος ανατράπηκε από τον Ντάνκερλουϊ.

57'

Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ.

56'

Έξυπνη κάθετη του «Ντέλια», δεν κατάφερε να γίνει αποδέκτης της μπάλας και να απειλήσει ο Μάρκος Αντόνιο.

55'

Ο ΠΑΟΚ έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να κλείνουν καλά τους χώρους.

51'

Μακρινό και άστοχο σουτ από τον Ουάρντα, ο οποίος απείλησε στις πρώτες του επαφές με την μπάλα.

46'

Αλλαγή

Ο Μάριος Σοφιανός βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αμρ Ουάρντα.

46'

Έναρξη στο δεύτερο μέρος.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Λήξη στο πρώτο μέρος (0-2).

45+1'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

39'

Σουτ του Μασκανάκη μέσα από την περιοχή, δήλωσε παρών ο Ζίβκοβιτς.

Πάντως, για να τα λέμε όλα ενώ οι περισσότεροι παίζουν ακόμα για τη φάση των 16 ο ΠΑΟΚ είναι με το ένα πόδι στα ημιτελικά.

37'

Επικίνδυνο γύρισμα του Ράφα Σοάρες από τα αριστερά, δεν κατάφερε ο Τόμας να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

35'

Συμπληρώθηκαν 35 λεπτά στις Σέρρες. Ο ΠΑΟΚ έχει το πάνω χέρι και διαχειρίζεται δίχως πρόβλημα το προβάδισμά του.

Ο ΠΑΟΚ έχει ένα σημαντικό προβάδισμα που αν συνεχίσει έτσι θα το διευρύνει κι άλλο ενόψει τη ρεβάνς.

32'

Καλός ο ρυθμός στο ματς.

30'

Κοντά και σε τρίτο γκολ ο ΠΑΟΚ, Ο Ζίβκοβιτς σημάδεψε τον Κωνσταντέλια στο δεύτερο δοκάρι κι εκείνος αστόχησε εξ επαφής.

28'

Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό. Ο Μούργος εκτέλεσε το φάουλ, ο Γούλερι πρόλαβε τον Ζίβκοβιτς και ο Μιχαηλίδης έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή.

Όμορφος συνδυασμός από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι παίρνουν ισχυρό προβάδισμα νίκης και πρόκρισης.

23'

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκλεψαν την μπάλα, ο Τόμας μοίρασε δεξιά στον Ζίβκοβιτς, εκείνος σέρβιρε για τον Σάστρε και ο Ισπανός εκτέλεσε υποδειγματικά.

23'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (0-2).

Ηρεμία ζητάει ο Λουτσέσκου από τους ποδοσφαιριστές του, καθώς τα δυνατά μαρκαρίσματα αρχίζουν και τους εκνευρίζουν.

17'

Ο Μούργος βρήκε λίγο χώρο, επιχείρησε το σουτ από καλή απόσταση, η μπάλα κόντραρε στα σώματα.

15'

Ωραία ενέργεια από τον Τόμας, ο οποίος δοκίμασε και το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

15'

Έδιωξε έγκαιρα η άμυνα των γηπεδούχων, πέρασε ο κίνδυνος.

15'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

14'

Με άλλον... αέρα πλέον οι ασπρόμαυροι, πιέζουν και για δεύτερο γκολ.

9'

Ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Τόμας έπιασε την πρώτη κεφαλιά και μετά την επέμβαση του Κατσίκα ο Νάσμπεργκ πήρε το ριμπάουντ κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι.

Το γρήγορο γκολ θα λύσει τα πόδια των παικτών του ΠΑΟΚ και λογικά θα ανοίξει το παιχνίδι.

9'

ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ ανοίγει το σκορ στις Σέρρες!

7'

Τρομερή φάση: Σοβαρό λάθος του Ζίβκοβιτς, ο οποίος πάσαρε την μπάλα στον Μούργο, με τον τελευταίο να γλιστράει και να χάνει «χρυσή» ευκαιρία.

Πραγματικά κακός ο αγωνιστικός χώρος και όσο πατιέται θα γίνεται χειρότερος.

5'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, πέρασε ανεκμετάλλευτο.

4'

Ο ΠΑΟΚ έχει την κατοχή σε αυτά τα πρώτα λεπτά, ωστόσο δεν έχει απειλήσει την αντίπαλη εστία.

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

1'

Σέντρα στο ματς.

Οι δύο ομάδες έχουν κάνει την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο. Όλα είναι έτοιμα για την έναρξη.

Εκτός από τον Πάμπλο Γκαρσία, το σημερινό αποτελεί ιδιαίτερο παιχνίδι και για τον Αμρ Ουάρντα, ο οποίος θα κοντραριστεί με την πρώην του ομάδα, σε περίπτωση που αγωνιστεί.

Όσον αφορά στις απουσίες, εκτός «μάχης» για τον Πανσερραϊκό έχουν μείνει οι Άλεξιτς, Χοβάν, Δεληγιαννίδης, Ανάκογλου, Χατζηστραβός, Μασαρίποφ, Ουεντραόγκο.

Από την άλλη, ο Ρουμάνος τεχνικός δεν μπορεί να υπολογίζει στους Βιεϊρίνια, Κοτάρσκι και Λύρατζη, ο οποίος θα συνεχίσει την καριέρα του στον Αστέρα Τρίπολης με τη μορφή δανεισμού.

Το αφιέρωμα της ΠΑΕ ΠΑΟΚ για την αναμέτρηση:

Ο Πανσερραϊκός με τον ΠΑΟΚ ανοίγουν τον κύκλο της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας με τον Δικέφαλο να έχει στη φετινή διοργάνωση δύο αναμετρήσεις, με ισάριθμες νίκες απέναντι στο Βόλο, τον οποίο κέρδισε 1-0 στην Τούμπα και 2-0 στη Μαγνησιά.

• Ο Στέφαν Σβαμπ έχει σκοράρει και στα δύο ματς, ενώ το άλλο τέρμα ήρθε από το Γιάννη Κωνσταντέλια . Στην περσινή σεζόν, ο Μπράντον Τόμας είχε σημειώσει πέντε τέρματα σε όλη τη σειρά των αγώνων μέχρι τον τελικό της διοργάνωσης και δύο τέρματα είχαν έρθει από τον Ολιβέιρα, ενώ υπήρξαν ακόμη έξι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ που βρήκαν δίχτυα.

• ΠΑΟΚ και Πανσερραϊκός έχουν βρεθεί αντιμέτωποι μόνο τρεις φορές για το Κύπελλο Ελλάδας κι όλες ήταν σε μονές αναμετρήσεις. Αυτή είναι η τέταρτη κόντρα τους και η πρώτη που θα αναμετρηθούν για τα προημιτελικά, αφού οι τρεις προηγούμενες ήταν δύο φορές για τους “16” και μία για τους “32”.

• Ο ΠΑΟΚ στην πρώτη από αυτές τις τρεις κόντρες τους για το Κύπελλο Ελλάδας αποκλείστηκε από τον Πανσερραϊκό. Στις 13 Ιανουαρίου 1999 για τους “16” του θεσμού ο Δικέφαλος ήταν τυπικά γηπεδούχος στο γήπεδο της Καβάλας και η ομάδα των Σερρών με ένα γκολ του Κώστα Ηπειρώτη στο 84ο λεπτό επικράτησε με 1-0 και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά.

• Η επόμενη αναμέτρηση τους ήταν στις 7 Νοεμβρίου 2006 στις Σέρρες, όπου με γκολ του Νίκου Αραμπατζή ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 1-0 και μαζί την πρόκριση στου “16” του Κυπέλλου Ελλάδας.

• Η τελευταία τους αναμέτρηση για το Κύπελλο Ελλάδας ήταν στις 20 Ιανουαρίου 2010 με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί με 2-0 χάρη στα γκολ του Λίνο και Παπάζογλου και να παίρνει την πρόκριση για τους “8” του θεσμού. Ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ που είχαν αγωνιστεί σε εκείνη την αναμέτρηση ήταν και ο σημερινός προπονητής του Πανσερραϊκού, Πάμπλο Γκαρσία. Είχε μπει ως αλλαγή στο ματς στο 79ο λεπτό και ενώ ήδη το σκορ ήταν 2-0 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Στην προηγούμενη φάση, για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, ο Πανσερραϊκός άφησε εκτός θεσμού τον Αστέρα Τρίπολης, ενώ οι Θεσσαλονικείς πήραν άνετα την πρόκριση απέναντι στον Βόλο.

Το ζέσταμα των δύο ομάδων βρίσκεται σε εξέλιξη. Σε 20 λεπτά έχουμε σέντρα!

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Τσέτσιλας (Καστοριάς)

Βοηθοί: Κωνσταντίνος Στάικος (Λάρισας), Γιώργος Χριστάκογλου (Χαλκιδικής)

VAR: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

AVAR: Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών)

Τέταρτος: Κωνσταντίνος Κατοίκος (Αθηνών)

Στον πάγκο βρίσκονται οι:

Πανσερραϊκός: Τσομπανίδης, Μπετανκόρ, Μπέργκστρεμ, Μπαΐροβιτς, Ουάρντα, Αυλωνίτης, Στάικος, Πεταυράκης.

ΠΑΟΚ: Ταλιχμανίδης, Τάισον, Μουργκ, Ντεσπόντοφ, Τζίμας, Μεϊτέ, Οζντόεφ, Κεντζιόρα, Μπάμπα.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Πανσερραϊκός: Κατσίκας, Διαμαντής, Θυμιάνης, Ντάνκερλουι, Πηλέας, Οικονόμου, Μορέιρα, Σοφιανός, Μασκανάκης, Μούργος, Γούλερι.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ράφα, Μιχαηλίδης, Νάσμπεργκ, Σάστρε, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Αντόνιο, Αντρίγια, Κωνσταντέλιας, Τόμας.

Από τη μία, η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία προέρχεται από την πολύ σημαντική νίκη κόντρα στη Λαμία στο «Αθανάσιος Διάκος», ενώ ο Δικέφαλος επικράτησε εύκολα του ΠΑΣ Γιάννινα.

Η σέντρα του ματς είναι προγραμματισμένη για τις 17:00.

Στην παρέα μας θα βρίσκεται και ο Μάνος Τσαλγατίδης.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση στις Σέρρες ανάμεσα σε Πανσερραϊκό και ΠΑΟΚ, για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.