Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 16:35 - 11.02.2024 / Ανανεώθηκε: 21:58 - 11.02.2024

Καλό βράδυ από εμάς! Μείνετε στο Sportal για το τρίτο ημίχρονο...

90+6'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Λήξη στο ντέρμπι (1-1). Οι δύο Δικέφαλοι έμειναν ισόπαλοι και το θρίλερ στην κορυφή συνεχίζεται.

90'

Αδύναμο το σουτ του Λιούμπισιτς, μπλόκαρε ο Κοτάρσκι.

Θρίλερ αναμένονται τα τελευταία λεπτά.

Ο ΠΑΟΚ σώζει το ματς και ίσως έχει χρόνο για κάτι ακόμα...

90'

Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+1'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Μπράντον Γουίλιαμς.

88'

Ο Τάισον εκτέλεσε το φάουλ και ο Κεντζιόρα με το κεφάλι έφερε το ντέρμπι στα ίσα.

Η ΑΕΚ πληγώθηκε από τον τρόπο που δεχόταν απειλή σ' όλο το ματς. Δηλαδή από στατική φάση.

89'

Ο Τάισον έδωσε την ασίστ για το γκολ.

88'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (1-1).

88'

Κίτρινη κάρτα για τον Αλεξάντερ Κάλενς.

88'

Φάουλ του Κάλενς πάνω στον Τόμας, Ζητάει κάρτα ο πάγκος του ΠΑΟΚ.

87'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

Έχουν συμπληρωθεί 85 λεπτά στην Τούμπα. Η ΑΕΚ έχει το προβάδισμα... κορυφής.

Με τις τελευταίες αλλαγές του Αλμέιδα, ο Πινέδα είναι δεξί μπακ, ο Ζίνι με τον Αραούχο είναι στα δυο άκρα της επίθεσης και ο Λιούμπισιτς στα χαφ μαζί με τον Μάνταλο

Ο χρόνος πιέζει ασφυκτικά τον ΠΑΟΚ που προσπαθεί ανορθόδοξα να αναπτυχθεί και να γίνει απειλητικός.

82'

Αλλαγή

Ο Μίγιατ Γκατσίνοβιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ζίνι.

82'

Αλλαγή

Ο Στίβεν Τσούμπερ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σέρχιο Αραούχο.

82'

Αλλαγή

Ο Λάζαρος Ρότα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ρόμπερτ Λιούμπισιτς.

81'

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Απίθανο κοντρόλ του Ντεσπόντοφ, ο οποίος δοκίμασε το σουτ κι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Είναι καθοριστικό αυτό που κάνει ο Στάνκοβιτς, που τραβάει το σώμα του για να μην κτυπήσει πάνω του η μπάλα μετά από το δοκάρι και πάει στα δίχτυα

80'

Ο Κωνσταντέλιας«άδειασε» τον Γιόνσον, πάτησε περιοχή αλλά πλάσαρε άστοχα.

80'

Μακρινό και δυνατό σουτ του Γιόνσον, μπλόκαρε ο Κοτάρσκι.

76'

Αλλαγή

Ο Σαμάτα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μπράντον Γουίλιαμς.

76'

Αλλαγή

Ο Μαγκομέντ Οζντόεφ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Στέφαν Σβαμπ.

76'

Αλλαγή

Ο Χουάν Σάστρε βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιόνι.

Περισσότερο με την είσοδο του Μάνταλου, η ΑΕΚ παίζει ένα 4-3-3. Με τον Γιόνσον ως κόφτη και τον Πινέδα και τον Μάνταλο μπροστά ως εσωτερικούς χαφ και τους Τσούμπερ και Γκατσίνοβιτς στα χαφ.

74'

Αλλαγή

Ο Λιβάι Γκαρσια βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Εζεκιέλ Πόνσε.

Έχουν σφίξει τόσο τα πράγματα για τον ΠΑΟΚ που μπήκε μέσα ο εμπύρετος Κωνσταντέλιας...

73'

Αλλαγή

Ο Νίκλας Έλιασον βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Πέτρος Μάνταλος.

73'

Με την είσοδο του Κωνσταντέλια ο Λουτσέσκου θέλει να φρεσκάρει την επίθεσή του. Ο Δικέφαλος έχει πάρει μέτρα στα τελευταία λεπτά και ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης.

Λογική η αλλαγή του Μάνταλου, για να μπορέσει η ΑΕΚ να κρατήσει την μπάλα στα πόδια της

72'

Αλλαγή

Ο Άντρια Ζίβκοβιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιάννης Κωνσταντέλιας.

Η είσοδος του Ντεσπόντοφ έχει ανεβάσει τον ΠΑΟΚ στο επιθετικό κομμάτι, αλλά το κακό είναι πως μόνο αυτός είναι απειλή για την εστία της ΑΕΚ.

69'

Αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ, ο Ντεσπόντοφ δοκίμασε το σουτ από τα πλάγια. Παραχώρησε το κόρνερ ο Στάνκοβιτς.

Η ΑΕΚ έχει χάσει το κέντρο και δυσκολεύεται πολύ να κρατήσει την μπάλα

65'

Χέρι του Βίντα. Οι Θεσσαλονικείς διαμαρτύρονται για δεύτερη κίτρινη στον Κροάτη.

Ο ΠΑΟΚ δεν έχει εμφανιστεί στο δεύτερο μέρος και πλέον δείχνει νευρικός και αγχωμένος, κάτι που δεν έχει συνηθίσει να δείχνει τους τελευταίους μήνες.

63'

Ο Κουλιεράκης πήρε την κεφαλιά, άουτ η μπάλα.

Η ΑΕΚ θα χρειαστεί να προσέξει πολύ την λειτουργία της στις στατικές φάσεις, γιατί μέχρι τώρα μόνο απ' αυτές προκύπτουν οι κίνδυνοι για την εστία του Στάνκοβιτς.

63'

Ο Ζίβκοβιτς έκανε την κούρσα, κόπηκε η σέντρα του από τον Βίντα. Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

62'

Φάουλ για τον ΠΑΟΚ. Πέρασε ανεκμετάλλευτο το γέμισμα του Ζίβκοβιτς.

59'

Αλλαγή

Ο Τόμας Μουργκ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Κίριλ Ντεσπόντοφ.

58'

Πολύ καλός ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος, με το γκολ της Ένωσης να παίζει σημαντικό ρόλο σε αυτό.

Ο Αλμέιδα αντέδρασε με ζεστό χειροκρότημα σε μια λάθος πάσα του Γιόνσον

Ο ΠΑΟΚ μπήκε χαλαρά και πνευματικά και αγωνιστικά και πλέον τρέχει να βρει γκολ. Ο Λουτσέσκου αναμένεται σύντομα να κάνει αλλαγές.

56'

Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα έμεινε στην περιοχή, στρώθηκε στον Σαμάτα και ο Τανζανός φορ έστειλε την μπάλα άουτ από κοντινή θέση.

55'

Κοντράρει στα σώματα το σουτ του Πινέδα και στην αντεπίθεση ο ΠΑΟΚ κερδίζει φάουλ.

53'

Ο Ζίβκοβιτς φωνάζει πως ο Στάνκοβιτς έπιασε την μπάλα εκτός περιοχής. Το παιχνίδι συνεχίζεται κανονικά.

Νέα δεδομένα στο ντέρμπι πλέον. Η Ένωση με το καλημέρα στην επανάληψη παίρνει το προβάδισμα και βάζει... φωτιά στο ματς.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε χαλαρά «ξέχασε» το πλάνο του και το πλήρωσε... Έξαλλος ο Λουτσέσκου.

Μεγάλο μερίδιο του γκολ στον Γκαρσία με την ασίστ, αλλά και στον Πινέδα με την εντυπωσιακή μπαλιά που βγάζει στον Λιβάι

47'

Τρομερή μακρινή μπαλιά του Πινέδα για τον Λιβάι. Ο επιθετικός της Ένωσης έκανε το γύρισμα για τον Ελίασον και ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση.

47'

ΓΚΟΛ η ΑΕΚ ανοίγει το σκορ στο ντέρμπι (0-1).

46'

Έναρξη στο δεύτερο μέρος.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Από το 20άλεπτο και μετά, η ΑΕΚ το ισορρόπησε το ματς και πάτησε καλύτερα στο γήπεδο. Όμως πρέπει να αποφύγει τα εύκολα λάθη, σαν αυτό που έδωσε την ευκαιρία του ΠΑΟΚ στο φινάλε του ημιχρόνου και να πατήσει πολύ περισσότερο την αντίπαλη περιοχή

Λήξη στο πρώτο μέρος (0-0).

45'

Κακή επιλογή από τον Γάλλο μέσο, ο οποίος θα μπορούσε να σπάσει την μπάλα.

45'

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μεϊτέ έκανε εξαιρετική ενέργεια κι εκτέλεσε τον Στάνκοβιτς από τα πλάγια, με τον γκολκίπερ της ΑΕΚ να του βάζει στοπ.

45+2'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

45'

Ο ΠΑΟΚ πήγε να κάνει τη ζημιά στην αντεπίθεση. Κόπηκε το γύρισμα του Μουργκ, κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

44'

Νέο κόρνερ για την ΑΕΚ

43'

Κόρνερ για την ΑΕΚ. Ο Κάλενς νίκησε τους πάντες στον αέρα αλλά η κεφαλιά του ήταν αδύναμη.

Τουλάχιστον προς το τέλος του ημιχρόνου, έχει αρχίσει η ΑΕΚ να κάνει τελικές

Ο ΠΑΟΚ εδώ και λίγη ώρα κάνει παιδαριώδη λάθη και κυρίως στην αμυντική του γραμμή.

41'

Ο Οζντόεφ βρήκε χώρο, δοκίμασε το σουτ με το κακό του πόδι, μπλόκαρε ο Στάνκοβιτς.

40'

Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γκατσίνοβιτς πάτησε περιοχή από τα αριστερά, αλλά το πλασέ του ήταν κακό.

39'

Το 0-0 παραμένει.

Πλέον και οι δύο αντίπαλοι αρχίζουν και βρίσκουν χώρους, αυτό το παιχνίδι δεν βολεύει τον ΠΑΟΚ.

35'

Κίτρινη κάρτα για τον Ντομαγκόι Βίντα και φάουλ για τον ΠΑΟΚ.

33'

Ο Λιβάι ανέλαβε την εκτέλεση, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και ο Κοτάρσκι μάζεψε την μπάλα.

33'

Κίτρινη κάρτα για τον Σαμάτα.

32'

Φάουλ του Ζίβκοβιτς πάνω στον Τσούμπερ σε καλό σημείο για την Ένωση.

30'

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίωρο στην Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται ψηλά στο γήπεδο, η ΑΕΚ προσπαθεί να βρει χώρους και το 0-0 παραμένει, με το θέαμα να λείπει.

29'

Γύρισμα του Πήλιου, «καθάρισε» ο Μεϊτέ.

Καλός ρυθμός, ωραίες μονομαχίες, αλλά από τελικές δεν. Οι δύο ομάδες έχουν εξουδετερώσει η μία την άλλη.

26'

Κίτρινη κάρτα για τον Λάζαρο Ρότα.

23'

Έδιωξε η «ασπρόμαυρη» άμυνα, πέρασε ο κίνδυνος για τους γηπεδούχους.

22'

Φάουλ για την ΑΕΚ σε πτώση του Τσούμπερ.

Ο αέρας πάντως δυσκολεύει και τις δύο ομάδες, αφού συνεχώς αλλάζει κατεύθυνση.

Δυσκολεύεται προς το παρόν αρκετά η ΑΕΚ στο κτίσιμο των επιθέσεών της, με τον τρόπο που πιέζει ο ΠΑΟΚ. Όμως έχει ήδη δείξει δυο φορές, πως όταν σπάσει αυτή την πίεση, μπορεί να γίνει εξαιρετικά απειλητική

19'

Ο ΠΑΟΚ παραμένει ψηλά στο γήπεδο. Μέχρι στιγμής βλέπουμε ένα παιχνίδι τακτικής χωρίς ευκαιρίες.

16'

Σουτ του Πινέδα, η μπάλα κοντράρει στον Ζίβκοβιτς και νέο κόρνερ για την ΑΕΚ.

16'

Ο Πήλιος υποδέχτηκε την μπάλα από τα αριστερά, έκανε τη σέντρα και ο Κουλιεράκης έδιωξε σε κόρνερ.

13'

Καλοστημένη εκτέλεση φάουλ του Ζίβκοβιτς στο δεύτερο δοκάρι, δεν πρόλαβε για χιλιοστά την μπάλα ο Κουλιεράκης.

Θα μπορούσε να βγει κόκκινη στον Βίντα. Πραγματικά έξαλλος ο πάγκος του ΠΑΟΚ για τη φάση με τον Αντρίγια. Ο Δικέφαλος πρώτη φορά πιέζει έτσι φέτος.

10'

Δυνατές μονομαχίες και χωρίς ρυθμό σε αυτά τα πρώτα 10 λεπτά στην Τούμπα.

Η ΑΕΚ σ' αυτά τα πρώτα λεπτά, βγάζει μια βιασύνη και μια νευρικότητα στις μεταβιβάσεις της

Ο ΠΑΟΚ έχει αποφασίσει σήμερα ότι μεταξύ άλλων θα παίξει physical και aggressive και θα αφήσει το χαλαρό του στυλ. Τουλάχιστον στην αρχή.

5'

Ολοκληρώθηκε το πρώτο πεντάλεπτο, χωρίς κάποια φάση μέχρι στιγμής (0-0).

Μεγάλη τακτική προσήλωση απαιτείται από τον Γκατσίνοβιτς και από τον Ελίασον, στις βοήθειες σε Πήλιο και Ρότα

2'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ με το... καλημέρα. Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

1'

Σέντρα στο ματς!

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Οι παίκτες έχουν κάνει την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο. Όλα είναι έτοιμα.

Ολοκληρώθηκε το ζέσταμα. Σε 10 λεπτά έχουμε σέντρα!

Στο ματς του πρώτο γύρου στην Opap Arena, η Ένωση επικράτησε άνετα του ΠΑΟΚ (2-0), με τους Πινέδα και Ελίασον να βρίσκουν δίχτυα.

Το τετ α τετ του Βιεϊρίνια με τον αθλητικό διευθυντή της ΑΕΚ, Μπρούνο Άλβες.

Οι δύο ομάδες διανύουν εξαιρετική περίοδο. Ο ΠΑΟΚ μετράει επτά νίκες σε όλες διοργανώσεις στα τελευταία ισάριθμα ματς, ενώ η ΑΕΚ μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο από τον Άρη μετράει τρία σερί τρίποντα στο πρωτάθλημα, με απολογισμό 12 γκολ ενεργητικό.

Διαιτητής: Αγκάγεφ
Βοηθοί: Ζεϊνέλοφ, Εμιρέλι
VAR: Μασίγεφ, Μπριάκος
Τέταρτος: Διαμαντόπουλος

Τρεις διαδοχικές νίκες έχει η ΑΕΚ στις τελευταίες αναμετρήσεις της με τον ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα εντός και εκτός έδρας, αφού επικράτησε στα δύο περσινά παιχνίδια των δύο ομάδων για τα Playoffs και στον Α’ Γύρο της φετινής Stoiximan Super League. Μάλιστα σε αυτές τις τρεις αναμετρήσεις ο ΠΑΟΚ δεν έχει καταφέρει να σκοράρει.

Ο ΠΑΟΚ είχε επικρατήσει στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην Τούμπα για την περσινή περίοδο με 2-0 στις 19 Φεβρουαρίου 2023 και αυτή είναι η τελευταία του νίκη επί των Κιτρινόμαυρων.

Αυτό το σερί της ΑΕΚ έρχεται μετά από εννέα διαδοχικά παιχνίδια χωρίς ήττα για τον ΠΑΟΚ στις συναντήσεις των δύο ομάδων για το πρωτάθλημα και στις δύο έδρες.

Αυτή θα είναι η 73η φορά που θα συναντηθούν οι δύο ομάδες με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να έχει 33 νίκες, την ΑΕΚ να έχει φύγει 15 φορές νικήτρια και 24 από τις αναμετρήσεις να έχουν ολοκληρωθεί με ισοπαλία.

Η πρώτη αναμέτρηση που έγινε ποτέ για την Α’ Εθνική/Stoiximan Super League ήταν στις 13 Δεκεμβρίου 1959 με την ΑΕΚ να επικρατεί στην Τούμπα με 2-1 χάρη σε δύο γκολ του Κώστα Νεστορίδη, ενώ για τον ΠΑΟΚ σκόραρε ο Νικολαΐδης.

Ο Κώστας Νεστορίδης εκείνα τα πρώτα χρόνια κατάφερε να βρει δίχτυα έξι φορές στο γήπεδο της Τούμπας και έτσι βρίσκεται στην πρώτη θέση των σκόρερ όλων των εποχών για τα ντέρμπι του ΠΑΟΚ με την ΑΕΚ. Οι Σαράφης, Γκουερίνο, Χρήστος Δημόπουλος, Βασιλάκος, Μπλάνκο και Βιεϊρίνια έχουν από τέσσερα γκολ.

Η ευρύτερη νίκη της ομάδας της Θεσσαλονίκης είναι το 5-0 της σεζόν 1982-83 (11’ Κούδας, 50 Κωστίκος, 61’ Χρ. Δημόπουλος, 70’ Χρ. Δημόπουλος, 85’ Χρ. Δημόπουλος). Από την άλλη πλευρά, η ΑΕΚ έχει καταφέρει να επικρατήσει με 4-0 στην Τούμπα στις 14 Απριλίου 2008 με τους Παπασταθόπουλο, Μπλάνκο, Λυμπερόπουλο και Καλόν να σημειώνουν τα γκολ.

72 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ

33 ΝΙΚΕΣ ΠΑΟΚ

24 ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ

15 ΝΙΚΕΣ ΑΕΚ

ΓΚΟΛ 96-62

Το ζέσταμα των δύο ομάδων βρίσκεται σε εξέλιξη.

Όσον αφορά στις απουσίες, ο Ράζβαν Λουτσέσκου δεν μπορεί να υπολογίζει στον Μιχαηλίδη, ο οποίος υπέστη διάστρεμμα, αλλά και στους Βιεϊρίνια, Ράφα Σοάρες και Τζίμα.

Επίσης, ο Ρουμάνος τεχνικός υπολόγιζε στις υπηρεσίες του Γιάννη Κωνσταντέλια για τη θέση «10», ωστόσο ο νεαρός ποδοσφιαριστής ανέβασε πυρετό λίγο πριν τη σέντρα κι έτσι προτιμήθηκε να παραμείνει στον πάγκο.

Στην αντίπερα όχθη, εκτός μάχης για τους φιλοξενούμενους έμειναν οι Νταμιάν Σιμάνσκι, Άμραμπατ, Μουκουντί, Γαλανόπουλος και Χατζισαφί.

Στον πάγκο των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Νάσμπεργκ, Γιόνι, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Μάρκος Αντόνιο, Μουργκ, Ντεσπόντοφ, Τόμας.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μήτογλου, Σιντιμπέ, Λιούμπιτσιτς, Πιζάρο, Ζίνι, Μάνταλος, Αραούχο, Πόνσε.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Koτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ, Μεϊτέ, Ζίβκοβιτς, Τάισον, Μουργκ, Σαμάτα.

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Γιόνσον, Ελίασον, Γκατσίνοβιτς, Πινέδα, Τσούμπερ, Λιβάι Γκαρσία.

Να σημειωθεί πως σήμερα στην Τούμπα θα δούμε για τελευταία φορά άδειες κερκίδες, με τον κόσμο να επιστρέφει στη θέση του από αύριο.

Πρόκειται για ένα ντέρμπι Δικεφάλων με φόντο την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Από τη μία οι Θεσσαλονικείς κατέχουν την πρωτιά με 50 πόντους, με την Ένωση να βρίσκεται στην τρίτη θέση και στο -2.

Δείτε την τωρινή βαθμολογία:

Η σέντρα της αναμέτρησης είναι προγραμματισμένη στις 20:00, τηλεοπτική μετάδοση από το Novasports Prime HD.

Στην παρέα μας θα βρίσκονται οι Μάνος Τσαλγατίδης και Κώστας Τσίλης.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε το σπουδαίο ντέρμπι της Τούμπας ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.