LIVE: ΠΑΟΚ - ΛΑΜΙΑ

© Sportal

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 16:50 - 04.12.2023 / Ανανεώθηκε: 11:44 - 13.02.2024

Καλό σας βράδυ

Ο ΠΑΟΚ με αυτή τη νίκη είναι πλέον δεύτερος με 29 βαθμούς, στο -2 από τον Παναθηναϊκό. Προσπέρασε τον Ολυμπιακό (28) και περιμένει το ματς της ΑΕΚ με τον Άρη. Η Ένωση είναι στους 27.

90+4'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΠΑΟΚ - Λαμία 3-0 με τα γκολ των Κωνσταντέλια (21'), Ράφα Σοάρες (43'), Σάστρε (57')

91'

Αριστερό σουτ του Σίντκλεϊ εντός περιοχής, ο Κοτάρσκι απέκρουσε σε κόρνερ

88'

Ευκαιρία στην αντεπίθεση για τη Λαμία. Ο Τσιλιανίδης μπήκε στη μεγάλη περιοχή, αλλά το δεξί σουτ πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

85'

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Μπαλιά του Μιχαηλίδη, ο Σαματά από αριστερά γύρισε στο πέναλτι, εκτέλεσε ο Τάισον κι απομάκρυνε ο Κοσέλεφ

85'

Αλλαγή

Ο Σωτήρης Τσιλούλης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Κοσμάς Τσιλιανίδης.

83'

Αλλαγή

Ο Γιάννης Κωνσταντέλιας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Στέφανος Τζίμας.

83'

Αλλαγή

Ο Χουάν Σάστρε βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Λευτέρης Λυρατζής.

82'

Νέο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

79'

Ο Εκόγκ έχασε το... άχαστο, ωστόσο βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

76'

Ντεμπούτο για τον Βραζιλιάνο μέσο του ΠΑΟΚ.

76'

Αλλαγή

Ο Στέφαν Σβαμπ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μάρκος Αντόνιο.

74'

Νέα φάση για τον Δικέφαλο. Ο Σάστρε βρήκε τον Ντεσπόντοφ που έκανε την κίνηση αλλά έκανε κακό κι αδύναμο τελείωμα.

73'

Αλλαγή

Ο Καρλίτος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σαμουέλε Λόνγκο.

Συμπληρώθηκαν 70 λεπτά στην Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ έχει ρίξει τον ρυθμό κι έχει «αγκαλιάσει» ακόμη μία νίκη απέναντι στην ομάδα της Φθιώτιδας.

72'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Θεοφάνης Τζανδάρης.

70'

Αλλαγή

Ο Μπράντον Γουίλιαμς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σαμάτα.

70'

Αλλαγή

Ο Θεοχάρης Τσιγγάρας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μαγκομέντ Οζντόεφ.

Ο διεθνής ποδοσφαιριστής μέχρι στιγμής στο ματς έχει μετρήσει μία ασίστ, ένα γκολ και κάποιες στιγμές... μαγείας.

Για ακόμη ένα ματς, ο Γιάννης Κωνσταντέλιας κάνει κάτι παραπάνω από αισθητή την παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο.

67'

Η μπάλα στρώθηκε στον Κωνσταντέλια, με τον νεαρό μεσοεπιθετικό να δοκιμάζει το σουτ κι αυτό να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

ΖΩΝΤΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ

Ο ΠΑΟΚ παίζει στο... ρελαντί, αλλά είναι τόση η διαφορά ποιότητας που προηγείται με 3-0.

65'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ. Κακή εκτέλεση από τον Ντεσπόντοφ, του οποίου συνήθως τα στημένα είναι φαρμακερά.

61'

Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Τσιλούλης ξέφυγε από τον Μιχαηλίδη υποδεχόμενος την ωραία κάθετη του Καρλίτος, όμως πλάσαρε άστοχα παρά την έξοδο του Κοτάρσκι.

60'

Αλλαγή

Ο Ρούμπεν Μαρτίνεθ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ζόραν Τόσιτς.

Ο Σάστρε είναι σε εξαιρετική κατάσταση παρά το γεγονός πως αγωνίζεται μόνο στα ματς του πρωταθλήματος.

59'

Αλλαγή

Ο Ομάρ Καμπρέρα Σαντάνα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φλοσάρ Μάλτσι.

57'

Ο Γιάννης Κωνσταντέλιας σέρβιρε δεξιά στον Ισπανό μπακ, ο οποίος βρέθηκε μόνος του κι εκτέλεσε υποδειγματικά τον Κοσέλεφ.

57'

ΓΚΟΛ! Ο Σάστρε κάνει το 3-0 για τον ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ φαίνεται να έχει ρίξει τον ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο. Από την άλλη η Λαμία έχει μπει πιο δυναμικά.

Τρίτη σερί ευκαιρία για τη Λαμία στα τελευταία δύο λεπτά.

51'
50'

Κεφαλιά του Κορνέζου, η μπάλα κατέληξε άουτ.

50'

Ο Καρλίτος δοκίμασε το σουτ από πλάγια θέση, ο Κοτάρσκι παραχώρησε σε κόρνερ.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έψαξε ένα δεύτερο γκολ πριν τη λήξη του ημιχρόνου και τα κατάφερε.

Ο ΠΑΟΚ σε χαλαρό τέμπο κάνει τη δουλειά του αρχίζει να δημιουργεί διαφορά ασφαλείας με το 2ο γκολ

45+1'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

43'

Όμορφη ενέργεια του Κωνσταντέλια που έσπασε την μπάλα στον Μπράντον, αυτός γύρισε την πάσα στο ύψος του πέναλτι και ο Ράφα με πλασέ έκανε εύκολα το 2-0.

43'

ΓΚΟΛ! Ο Ράφα Σοάρες διαμορφώνει το 2-0 για τον ΠΑΟΚ.

Νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Εκόνγκ. Το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά.

41'

Πρώτη σημαντική απειλή για τη Λαμία. Ο Κοτάρσκι μπλόκαρε το σουτ του Καρλίτος.

35'
35'
34'

Επικίνδυνη σέντρα του Σοάρες, δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός ο Ντεσπόντοφ.

Αυτό ήταν το τρίτο φετινό γκολ του Γιάννη Κωνσταντέλια στο πρωτάθλημα με τη φανέλα του ΠΑΟΚ.

31'

Πέρασε ανεκμετάλλευτο. Το 1-0 παραμένει.

30'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

Είσαι μια ουσία, ουσία μαγική, είσαι ένα βότανο μοναδικό στη γη, πρωτάθλημα και κύπελλο και Ευρωπαϊκό φωνάζει η Τούμπα.

26'

Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Τόμας υποδέχτηκε την μπάλα έπειτα από ένα τακουνάκι του Σβαμπ, δοκίμασε το σουτ από τα δεξιά, έδιωξε εντυπωσιακά ο Κοσέλεφ.

22'

Ο Κοσέλεφ έδειξε ανήμπορος να αντιδράσει στην υποδειγματική εκτέλεση του Κωνσταντέλια κι έτσι η Λαμία βρίσκεται πίσω στο σκορ.

Είναι πραγματική απόλαυση να βλέπεις τον Κωνσταντέλια και τον Τάισον να συνεργάζονται. 1-0 ο ΠΑΟΚ λοιπόν σε ένα ματς που έως τώρα δεν σε κρατάει και... ξύπνιο.

21'

Ο Τάισον σέρβιρε στον «Ντέλια» και ο νεαρός σούπερ σταρ του Δικεφάλου με ένα όμορφο χαμηλό σουτ από πλεονεκτική θέση διαμόρφωσε το 1-0.

21'

ΓΚΟΛ! Ο ΠΑΟΚ ανοίγει το σκορ με τον Γιάννη Κωνσταντέλια.

21'

Αυτή ήταν και η πρώτη τελική της Λαμίας στο ματς.

20'

Ο Καρλίτος προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Κοτάρσκι με ένα μακρινό σουτ. Δήλωσε παρών ο Κροάτης κίπερ.

18'

Ο Τόμας επιχείρησε το σουτ από καλή θέση. Ο Κοσέλεφ μπλόκαρε εύκολα την αδύναμή εκτέλεσή του.

Ο Βραζιλιάνος φάνηκε εκνευρισμένος με την κατάληξη της τελικής του προσπάθειας.

17'

Ακόμη ένα σουτ του Τάισον, αρκετά άστοχο κι αυτό.

16'

Από την άλλη, η Λαμία θέλει να κάνει τη... ζημιά κυρίως μέσα από αντεπιθέσεις.

15'

Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο στη Θεσσαλονίκη με το 0-0 να παραμένει. Ο ΠΑΟΚ έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, μετράει δύο τελικές και προσπαθεί να βρει το πολυπόθητο γκολ.

15'

Εξαιρετική ομαδική ενέργεια από τον ΠΑΟΚ. Ο Σάστρε τροφοδότησε τον Τόμας, όμως ο φορ των γηπεδούχων δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά.

Είναι σαφές πως ο Δικέφαλος δυσκολεύεται στο να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα.

12'

Ο Κωνσταντέλιας σέρβιρε στον Τάισον, με τον Βραζιλιάνο να δοκιμάζει το σουτ και να αστοχεί.

11'

Μπλόκαρε δίχως πρόβλημα την μπάλα ο Κοτάρσκι, έπειτα από γέμισμα του Καρλίτος.

10'

Κόρνερ για τη Λαμία. Το παραχώρησε ο Σάστρε.

Ο ΠΑΟΚ αρχίζει σιγά-σιγά και ζεσταίνεται και προσπαθεί να δημιουργήσει από τα πλάγια.

7'

Ο Ράφα Σοάρες βρέθηκε μόνος του από τα αριστερά, αλλά το παράλληλό του γύρισμα ήταν αρκετά δυνατό, η μπάλα πέρασε έξω.

5'

Καλός ο ρυθμός σε αυτό το πρώτο πεντάλεπτο.

5'

Ο Τόμας μπήκε μέσα στην περιοχή, όμως το γύρισμά του για τον Κωνσταντέλια ήταν κακό.

3'

Οι γηπεδούχοι έχουν την κατοχή σε αυτά τα πρώτα λεπτά στην Τούμπα, χωρίς ωστόσο να έχει δημιουργηθεί κάποια τελική προσπάθεια.

1'

Σέντρα στο ματς.

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Οι παίκτες έχουν κάνει την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο!

Αξίζει να σημειωθεί πως στον πάγκο των γηπεδούχων βρίσκεται και ο Μάρκος Αντόνιο, ο οποίος είναι πολύ πιθανό να πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του με την «ασπρόμαυρη» φανέλα.

Ολοκληρώθηκε το ζέσταμα των δύο ομάδων. Σε 10΄ έχουμε σέντρα.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος

Βοηθοί: Απτόσογλου, Σπυρόπουλος

4ος: Ανδριανός

VAR: Διαμαντόπουλος, Κωνσταντίνου

Έξι φορές έχουν αναμετρηθεί ΠΑΟΚ και Λαμία στην Τούμπα για το πρωτάθλημα και ο Δικέφαλος έχει το αήττητο με 6/6 και μάλιστα χωρίς να δεχτεί τέρμα στις πέντε από αυτές.

Στον πάγκο του ΠΑΟΚ: Ταλιχμανίδης, Βιεϊρίνια, Κεντζιόρα, Λύρατζης, Οζντόεφ, Μάρκος Αντόνιο, Ζίβκοβιτς, Τζίμας, Σαμάτα.

Στον πάγκο της Λαμίας: Nάγκι, Αμαράλ, Γιαννούτσος, Στάνκο, Τσιλιανίδης, Τόσιτς, Λόνγκο, Μάλτσι, Μουλά.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ραφά Σοάρες, Μιχαηλίδης, Έκονγκ, Σάστρε, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Κωνσταντέλιας, Τάισον, Ντεσπόντοφ, Τόμας.

Η ενδεκάδα της Λαμίας: Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Βασιλαντωνόπουλος, Τζανδάρης, Σαντάνα, Μαρτίνεθ, Σλίβκα, Τσιλούλης, Καρλίτος.

Όσον αφορά στο βαθμολογικό κομμάτι, ο Δικέφαλος βρίσκεται στην 4η θέση με 26 πόντους και στο -5 από την κορυφή.

Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου αποτελεί μία από τις ευχάριστες εκπλήξεις του φετινού πρωταθλήματος, διότι βρίσκεται στην 7η θέση με 16 πόντους.

Από την άλλη, η Λαμία προέρχεται από την εντός έδρας ισοπαλία με τον Ατρόμητο (3-3), σε ένα απολαυστικό ματς που τα είχε όλα.

Ο ΠΑΟΚ προέρχεται από τον θρίαμβο στη Φρανκφούρτη κόντρα στην Άιντραχτ (1-2) και την πρόκριση για τους «16» του Conference League, ενώ την περασμένη αγωνιστική στο πρωτάθλημα έστησε «πάρτι» απέναντι στον Πανσερραϊκό στην Τούμπα (5-0).

Η σέντρα του ματς είναι προγραμματισμένη για τις 18:00.

Στην παρέα μας θα βρίσκεται και ο Μάνος Τσαλγατίδης.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε παρέα την αναμέτρηση στην Τούμπα ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Λαμία, στο πλαίσιο της 13ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου της Stoiximan Super League.