ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός Live για το Κύπελλο Ελλάδας

© Sportal.gr

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 16:51 - 14.02.2024 / Ανανεώθηκε: 21:28 - 14.02.2024

Μεγάλη νίκη, σπουδαίο διπλό για τον Παναθηναϊκό! Πρώτη επικράτηση σε αυτό το γήπεδο για τη διοργάνωση του Κυπέλλου, με προπονητή τον Φατίχ Τερίμ!

90+9'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Καληνύχτα από εμάς, μείνετε στο Sportal για το τρίτο ημίχρονο του ντέρμπι.

Λήξη στο ματς (0-1). Ο Παναθηναϊκός παίρνει τεράστια νίκη στην Τούμπα κι ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

Όλα θα κριθούν την επόμενη Τετάρτη στη Λεωφόρο!

90'

Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Σουτ του Μεϊτέ από καλή θέση, η μπάλα κοντράρει σε δύο παίκτες και δεν κάνει το χατίρι στον Γάλλο.

90'

Γύρισμα του Μουργκ, μπλοκάρει ο Ντραγκόφσκι.

Τρεις αλλαγές, συνεχίζει χωρίς επιθετικό ο Παναθηναϊκός. Μοιάζει να γυρίζει πολύ πίσω την ομάδα ο Τερίμ, για να δούμε πως θα κυλήσουν οι καθυστερήσεις.

90'

7 λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

89'

Ο Κώτσιρας πατάει περιοχή, δοκιμάζει το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει στον Μιχαηλίδη.

85'

Τρεις αλλαγές για τον Παναθηναϊκό. Μέσα Χουάνκαρ, Βαγιαννίδης. Έξω Μπερνάρ, Μλαντένοβιτς και Τσέριν.

87'

Αλλαγή

Ο Φιλίπ Μλαντένοβιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Χουανκάρ.

87'

Αλλαγή

Ο Άνταμ Τσέριν βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μπαρτ Σένκεφελντ.

85'

Κάρτα και στον Ζίβκο Ζίβκοβιτς.

85'

Κάρτα στον Μλαντένοβιτς που τράβηξε τον Ζίβκοβιτς με σκοπό να καθυστερήσει το πλάγιο.

86'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς.

86'

Κίτρινη κάρτα για τον Φιλίπ Μλαντένοβιτς.

86'

Αλλαγή

Ο Μπερνάρ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιώργος Βαγιαννίδης.

Έχουν συμπληρωθεί 83 λεπτά στην Τούμπα. Ο Παναθηναϊκός κρατάει ένα σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

Δεν έχω λόγια για τον Μπακασέτα πραγματικά...

Με 10 παίκτες μένουν ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός, ανέβηκε η ένταση στην Τούμπα.

80'

Κόκκινη κάρτα

ΑΠΟΒΟΛΗ! Ο Τάισον αντικρίζει την κόκκινη κάρτα! Έντονες διαμαρτυρίες από τους συμπαίκτες του!

77'

Οι δύο παίκτες έπαιξαν... σφαλιάρες και τιμωρήθηκαν με κόκκινη κάρτα!

79'

ΑΠΟΒΟΛΗ! Ο Τάσος Μπακασέτας αντικρίζει την κόκκινη κάρτα! Έντονες διαμαρτυρίες από τους συμπαίκτες του!

77'

Ένταση στον αγωνιστικό χώρο. Στο έδαφος ο Μπακασέτας έπειτα από αψιμαχία με τον Τάισον.

Είναι λίγο ακατανόητη η απόφαση του Τερίμ να παίξει χωρίς επιθετικό στα τελευταία λογικά. Η είσοδος ενός αμυντικού χαφ είναι λογική, αλλά η μη χρησιμοποίηση στράικερ δεν έχει καμία λογική.

Πολύ καλός ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά. Ο ΠΑΟΚ πιέζει για το 1-1.

76'

Αλλαγή

Ο Στέφαν Σβαμπ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μαγκομέντ Οζντόεφ.

75'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, γυριστή κεφαλιά του Σαμάτα, αποκρούει ο Ντραγκόφσκι και κρατάει το μηδέν.

74'

Μέσα ο Ζέκα, έξω ο Σπόραρ.

74'

Αλλαγή

Ο Αντράζ Σπόραρ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ζέκα.

73'

Πολύ κακή εκτέλεση. Δεν κατάφερε να απειλήσει ο Κεντζιόρα.

73'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

71'

Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ μέσα ο Σαμάτα έξω ο Μπράντον.

71'

Αλλαγή

Ο Μπράντον Γουίλιαμς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σαμάτα.

68'

Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, μέσα ο Μαντσίνι έξω ο Παλάσιος.

68'

Αλλαγή

Ο Σεμπαστάν Παλάσιος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ντάνιελ Μαντσίνι.

68'

Ο Τόμας δεν εκμεταλλεύτηκε το... τσαφ του Αράο κι απάντησε με το ίδιο «νόμισμα».

66'

Ξαφνικό σουτ του Σπόραρ. Ο Κοτάρσκι έδειξε τα αντανακλαστικά του και προχώρησε επέμβαση.

63'

Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ. Έξω Τσιγγάρας, Αντόνιο, Ντεσπόντοφ, μέσα Μεϊτέ, Μουργκ Τάισον.

64'

Αλλαγή

Ο Κίριλ Ντεσπόντοφ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τάισον.

Τρομερή ευκαιρία από τον Σπόραρ. Ο ίδιος ο Σλοβένος «έφτιαξε» τη φάση με ατομική ενέργεια, ο ίδιος δεν την τελείωσε όσο ιδανικά μπορούσε.

Ήταν επιβεβλημένο να κάνει αλλαγές ο Λουτσέσκου και πλέον με πιο φρέσκα και πιο ποιοτικά πόδια ο ΠΑΟΚ κυνηγά αρχικά την ισοφάριση.

63'

Αλλαγή

Ο Θεοχάρης Τσιγγάρας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σουαλίχο Μεϊτέ.

63'

Αλλαγή

Ο Μάρκος Αντόνιο βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τόμας Μουργκ.

63'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ. Απευθείας στην αγκαλιά του Ντραγκόφσκι η εκτέλεση.

60'

Απίθανη ενέργεια του Σπόραρ. Ο Σλοβένος γύρισε με εντυπωσιακό τρόπο προς την εστία, εκτέλεσε τον Κοτάρσκι και ο Κροάτης τον σταμάτησε εντυπωσιακά!

60'

Μία ανάσα από δεύτερο γκολ ο Παναθηναϊκός.

Για να δούμε ποια θα είναι η αντίδραση του ΠΑΟΚ τώρα, μετά το γκολ που «πάγωσε» την Τούμπα.

Συχνά έρχεται η ζωή και μας εκθέτει. Πριν λίγο έγραψα για αλλαγή του Σπόραρ και ο Σλοβένος σκοράρει!

Για ακόμα μια φορά φέτος δέχεται γκολ στο ξεκίνημα της επανάληψης σε σημαντικό παιχνίδι. Πλέον παύει να είναι σύμπτωση.

53'

Εξαιρετική ομαδική ενέργεια από τους πράσινους. Ο Μπερνάρ πήρε την κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Κώτσιρα, ο Κοτάρσκι δήλωσε παρών αρχικά και στην επαναφορά ο Σπόραρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

53'

ΓΚΟΛ! Ο Σπόραρ ανοίγει το σκορ στην Τούμπα.

53'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Αντράζ Σπόραρ βρίσκει το στόχο!

Είναι εκπληκτικό που ένας παίκτης του Παναθηναϊκού δεν μπορεί να σουτάρει στην εστία. Ο Αράο μόνος στην περιοχή, στέλνει τη μπάλα πάνω στο κεφάλι του αμυντικού του ΠΑΟΚ.

48'

Ο Αράο βρέθηκε μέσα στην περιοχή, δοκίμασε το σουτ και η μπάλα βρήκε στον Μιχαηλίδη, με αποτέλεσμα να καταλήξει σε κόρνερ.

48'

Κίτρινη κάρτα για τον Ρουμπέν Πέρεθ.

46'

Έναρξη στο δεύτερο μέρος.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Πολύ καλός ο ρυθμός σε αυτό το πρώτο 45λεπτο στο ντέρμπι της Τούμπας. Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυναμικά, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει γκολ, ενώ στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε την κατάσταση και δημιούργησε κινδύνους.

Λήξη στο πρώτο μέρος (0-0).

Ο Σπόραρ είναι εκτός αγώνα. Δεν έχει κερδίσει μονομαχία, δεν έχει πάρει μέρος σε συνδυασμό, δεν έχει απειλήσει. Είναι ακατανόητο γιατί δεν παίρνει ευκαιρία ο Γερεμέγεφ.

45+1'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

42'

Ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε το φάουλ, ο Ντραγκόφσκι προσπάθησε να διώξει και ο Τόμας στο ριμπάουντ επιχείρησε κάτι περίτεχνο, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

40'

Ο Γεντβάι πήρε τα μέτρα και δοκίμασε το σουτ από μακρινή απόσταση. Άουτ η μπάλα.

Ο άξονας του ΠΑΟΚ με Σβαμπ και Τσιγγάρα δεν βοηθάει για την ώρα και ο Μάρκος Αντόνιο αναγκάζεται να γυρίσει πολύ πίσω. Προβληματίζεται για αυτό ο Λουτσέσκου.

35'

Πολύ άστοχο το σουτ του Πέρεθ.

35'

Ο Μπερνάρ πάτησε περιοχή και δοκίμασε το σουτ, η μπάλα κοντράρει στον Κεντζιόρα και καταλήγει σε κόρνερ.

32'

Ο Παναθηναϊκός βγαίνει στην κόντρα, ωστόσο ο Παλάσιος κάνει κακό κοντρόλ και δεν εκμεταλλεύεται το κενό στην αντίπαλη άμυνα.

Τι να πεις και για τον Παλάσιος. Με όλο τον χώρο μπροστά του, μόνος και έκανε το χειρότερο δυνατό κοντρόλ. Αντί να βγει τετ-α-τετ, πρόλαβαν και τον έκοψαν.

32΄ Ο ΠΑΟΚ έχει θέμα στο ανασταλτικό κομμάτι, δείχνει να μην έχει ισορροπία. Σε αυτό παίζει ρόλο και ο Ότο, που δεν μπορεί να συντονιστεί με τους υπόλοιπους.

29'

Ο Μπακασέτας επιχείρησε να το εκτελέσει απευθείας, ο Κοτάρσκι δεν αιφνιδιάστηκε και μπλόκαρε.

29'

Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό.

26'

Φάουλ για τον ΠΑΟΚ. Κακή εκτέλεση από τον Ζίβκοβιτς, πέρασε ο κίνδυνος για το «τριφύλλι».

24'

Κίτρινη κάρτα για τον Τιν Γεντβάι.

Ο ΠΑΟΚ έχει φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του, καθώς βρίσκει πραγματικά πολλούς κενούς χώρους, αλλά για την ώρα δεν το εκμεταλλεύεται.

21'

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Ράφα έκανε το γύρισμα για τον Τόμας από τα αριστερά, ο Ισπανός εκτέλεσε εξ επαφής αλλά «νικήθηκε» από τον Ντραγκόφσκι.

Προφανώς, ο Τερίμ δεν θα αλλάξει τρόπο σκέψης στα 70 έτη του. Όμως, ο Παναθηναϊκός επιμένει σε ένα στυλ που εξυπηρετεί πλήρως τον ΠΑΟΚ. Όλος ψηλά, με την άμυνα ακόμα και πάνω από τη σέντρα και άφθονο κενό χώρο. Ας ελπίσουμε να μην κοστίσει αυτό.

Σε άλλο ένα μεγάλο παιχνίδι, οι αποφάσεις των παικτών του Παναθηναϊκού κοντά στην περιοχή του ΠΑΟΚ είναι κάκιστες. Είτε πρόκειται για πάσες, είτε για σουτ, δεν έχουμε δει ούτε μισή σωστή προσπάθεια μέχρι τώρα. Απ' όλους ανεξαιρέτως. Πρόκειται για παιδική ασθένεια.

15'

Καλός ο ρυθμός σε αυτό το πρώτο τέταρτο (0-0).

Αρχίζει και ανεβάζει ρυθμό ο ΠΑΟΚ, που μπήκε νωθρά ίσως και λόγω των αρκετών αλλαγών.

15'

Γρήγορη μετάβαση του ΠΑΟΚ, ο Ζίβκοβιτς προσπάθησε να βγάλει σε θέση τετ α τετ τον Τόμας ωστόσο η κάθετη ήταν δυνατή κι έτσι ο Ντραγκόφσκι μπλόκαρε.

13'

Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Εξαιρετική ενέργεια του Ζίβκοβιτς από τα αριστερά. Ο Σέρβος έκανε τη σέντρα-σουτ και ο Ντεσπόντοφ δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

12'

Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Είναι να απορεί κανείς με τον Μπερνάρ. Μόνος του, στα 4-5 μέτρα από την εστία και αντί να σουτάρει, περίμενε να έρθουν να τον μαρκάρκουν. Απίστευτη απόφαση από έναν τόσο ποιοτικό και έμπειρο παίκτη.

10'

Συμπληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο στην Τούμπα. Νευρικό παιχνίδι μέχρι στιγμής, με τον Παναθηναϊκό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

10'

Δυνατή η σέντρα του Μλαντένοβιτς, πέρασε απ΄ όλους και κατέληξε άουτ.

9'

Ο Μπερνάρ πάτησε περιοχή με προϋποθέσεις, ωστόσο καθυστέρησε υπερβολικά και κόπηκε από την άμυνα του ΠΑΟΚ.

Nευρικό παιχνίδι από τον ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά, με τον Δικέφαλο να κάνει αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις του.

Ο Παναθηναϊκός δείχνει να πατάει καλύτερα στο γήπεδο σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

6'

Ο Μπερνάρ τροφοδότησε τον Σπόραρ αλλά ο Σλοβένος έκανε κακό κοντρόλ και δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός.

3'

Επικίνδυνη σέντρα του Παλάσιος από τα δεξιά, η παρέμβαση του Κεντζιόρα έσωσε τον... κίνδυνο.

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

1'

Έναρξη στο ματς!

Οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.

Το ζέσταμα έχει ολοκληρωθεί. Όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα αυτής της σπουδαίας αναμέτρησης.

Ο κόσμος είχε λείψει πολύ από τα γήπεδα και είναι σημαντικό που ορίστηκαν οι ημιτελικοί μετά τη λήξη της κυβερνητικής απαγόρευσης. Τα ντέρμπι σε άδειες εξέδρες, ήταν ένα πολύ άσχημο θέαμα και έπρεπε να τελειώσει. Τώρα, εναπόκειται στους οπαδούς ανεξαρτήτου προτίμησης, να μην δώσουν την παραμικρή λαβή στην πιο ευθυνόφοβη Κυβέρνηση της Μεταπολίτευσης για να κλείσει ξανά τις κερκίδες.

Μετά από δύο μήνες οι φίλοι του ΠΑΟΚ έχουν κάνει αισθητή την παρουσία τους στην Τούμπα, με την ατμόσφαιρα να αναμένεται «καυτή».

Καλησπέρα. O Τερίμ παίρνει την απόφαση να μην ποντάρει στη ρέντα του Γερεμέγεφ, αλλά να προτιμήσει τον Σπόραρ για την επίθεση. Παρότι ο Σλοβένος στράικερ δεν είχε καλή απόδοση εναντίον του Πανσερραϊκού. Αντιθέτως, ο Σουηδός σκόραρε σε δύο συνεχόμενα ματς πρωταθλήματος. Για να δούμε αν θα δικαιωθεί η επιλογή του Τερίμ.

Αξίζει να σημειωθεί πως για την επόμενη Τετάρτη (21/2, 19:00) έχει οριστεί η ρεβάνς στη Λεωφόρο.

Στον άλλον ημιτελικό, ο Άρης έκανε μεγάλο βήμα πρόκριση χθες (13/2) στο Αγρίνιο, επικρατώντας του Παναιτωλικού (0-1).

Το ζέσταμα των δύο ομάδων βρίσκεται σε εξέλιξη, σε 30 λεπτά έχουμε σέντρα!

Όσον αφορά στις απουσίες, ο Λουτσέσκου δεν μπορεί να υπολογίζει στους Βιεϊρίνια, Σάστρε και Νάσμπεργκ, ενώ εκτός αποστολής έμεινε τελευταία στιγμή και ο Γιάννης Κωνσταντέλιας, ο οποίος ταλαιπωρείται από ίωση τις τελευταίες μέρες.

Στην αντίπερα όχθη, εκτός μάχης για τους πράσινους έμειναν οι Ιωαννίδης, Αϊτόρ, Βέρμπιτς, Λημνιός, Ακαϊντίν, Ούγκο, Τζούρισιτς, Μάγκνουσον και Πάλμερ-Μπράουν

Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας, ο Δικέφαλος ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Πανσερραϊκού, ενώ ο Παναθηναϊκός πήρε την πρόκριση μέσα στο Περιστέρι, παρά την ήττα από τον Ατρόμητο στο πρώτο ματς της Λεωφόρου.

Οι δύο ομάδες κοντραρίστηκαν πρόσφατα στην Τούμπα, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League. Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου είχε επικρατήσει με 2-1 χάρη στα τέρματα του Ντεσπόντοφ, ενώ ο Μπακασέτας είχε βρει το γκολ της ισοφάρισης για τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα της επανάληψης.

Οι δύο ομάδες βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση.
Από τη μία ο πρωτοπόρος στο πρωτάθλημα ΠΑΟΚ αγνοεί την ήττα στα τελευταία οκτώ ματς σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ το «τριφύλλι» μετράει τρεις νίκες στα τελευταία ισάριθμα ματς με απολογισμό 7-0 γκολ (0-2, 2-0, 0-3).

Διαιτητής: Άλαρντ Λίντχαουτ (Ολλανδία).

Βοηθοί: Χόνιγκ Ρότζιερ, Ίνια Πάτρικ (Ολλανδία).

VAR: Έρβιν Μπλανκ (Ολλανδία)

AVAR: Νικολακάκης

Τέταρτος: Παπαδόπουλος

Στον πάγκο βρίσκονται οι:

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Μπάμπα, Κουλιεράκης, Μεϊτέ, Οζντόεφ, Μουργκ, Τάισον, Σαμάτα, Τζίμας.

Παναθηναϊκός: Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Ζέκα, Μαντσίνι, Φικάι, Γερεμέγεφ, Κυριόπουλος.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ράφα, Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Ότο, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Μάρκος Αντόνιο, Ντεσπόντοφ, Ζίβκοβιτς, Τόμας.

Παναθηναϊκός (Τερίμ): Nτραγκόφσκι, Γέντβαϊ, Μλαντένοβιτς, Κώτσιρας, Αράο, Ρούμπεν, Μπακασέτας, Μπερνάρ, Τσέριν, Παλάσιος, Σπόραρ.

Πρόκειται για μία αναμέτρηση... ιστορικής σημασίας, καθώς είναι το πρώτο ντέρμπι μέσα στο 2024 το οποίο θα παρακολουθήσουμε με κόσμο.

Τα μέτρα που είχαν παρθεί τον περασμένο Δεκέμβριο από την κυβέρνηση με σκοπό την καταπολέμηση της οπαδικής βίας είχαν οδηγήσει τα γήπεδα σε «λουκέτο», ωστόσο πλέον έχουμε επιστρέψει στην κανονικότητα.

Η σέντρα του ματς είναι προγραμματισμένη για τις 19:30. Τηλεοπτική μετάδοση από το Cosmote Sport 3.

Στην παρέα μας θα βρίσκονται οι Μάνος Τσαλγατίδης και Μπάμπης Τσιμπίδας.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε το ντέρμπι στην Τούμπα ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.