Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 19:44 - 14.01.2024 / Ανανεώθηκε: 07:39 - 15.01.2024

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Δύο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

88'

Αλλαγή

Ο Κάρλες Σόρια βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Κωνσταντίνος Πανάγου.

86'

Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Από το ύψος του πέναλτι ο Τόμας δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ξεκάθαρα διαδικαστικά τα επόμενα λεπτά, ο ΠΑΟΚ έχει κερδίσει προφανώς.

82'

Μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΟΚ. Ο Τόμας βγήκε σε θέση τετ α τετ αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Κλέιμαν.

79'

Αλλαγή

Ο Χουάν Σάστρε βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Λευτέρης Λυρατζής.

76'

Μία ανάσα από το 5-0 ο ΠΑΟΚ. Ο Κωνσταντέλιας έκανε μαγική προσπάθεια και σέρβιρε στον Τόμας, ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

73'

Αλλαγή

Ο Μαγκομέντ Οζντόεφ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μάρκος Αντόνιο.

73'

Έχει πέσει ο ρυθμός στο ματς μετά το 4ο γκολ.

Ο ΠΑΟΚ πλέον κάνει αλλαγές προκειμένου να ξεκουράσει ποδοσφαιριστές.

71'

Ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Ροσέρο βρέθηκε σε καλή θέση από τα αριστερά, αλλά πλάσαρε αρκετά άστοχα.

71'

Αλλαγή

Ο Γεράσιμος Μπακαδήμας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Άγγελος Λιάσος.

71'

Αλλαγή

Ο Ζήσης Καραχάλιος βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τζόσεφ Έφορντ.

68'

Αλλαγή

Ο Κίριλ Ντεσπόντοφ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Άντρια Ζίβκοβιτς.

68'

Αλλαγή

Ο Τόμας Μουργκ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιάννης Κωνσταντέλιας.

68'

Αλλαγή

Ο Στέφανος Τζίμας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μπράντον Γουίλιαμς.

66'

Ο Σάστρε έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και στάθηκε τυχερός, με την μπάλα να κοντράρει στον Ριένστρα και να καταλήγει στα δίχτυα.

66'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (4-0).

Ο ΠΑΟΚ δείχνει πλέον σημάδια της ομάδας που βλέπαμε όλοι πριν τη διακοπή για τις γιορτές.

62'

Αλλαγή

Ο Ζαν – Μπαπτιστ Λεό βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Κέβιν Ροσέρο.

62'

Αλλαγή

Ο Πέδρο Κόντε βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Κλαούντιου Μπάλαν.

60'

Το σύνολο του Λουτσέσκου παίζει πλέον με άλλον... αέρα.

55'

Ο ΠΑΟΚ έχει «αγκαλιάσει» τη νίκη μετά το εκρηκτικό ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος.

53'

Ο νεαρός φορ εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική σέντρα του Σάστρε και με το κεφάλι διαμόρφωσε το 3-0.

53'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ με τον Στέφανο Τζίμα.

Πω πω πω! Ξεκάθαρα αγριεμένος ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος.

52'

Κοντά και σε τρίτο γκολ ο ΠΑΟΚ. Ο Κεντζιόρα εξ επαφής αστοχεί με προβολή.

Πρώτο γκολ για τον Μεϊτέ με την «ασπρόμαυρη» φανέλα.

49'

Με το... καλημέρα στην επανάληψη ο Δικέφαλος παίρνει ισχυρό προβάδισμα νίκης με τον Μεϊτέ. Ο Μουργκ εκτέλεσε το φάουλ, οι αμυντικοί του ΠΑΣ έδιωξαν και ο Γάλλος μέσος με ένα εντυπωσιακό εναέριο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

49'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (2-0).

46'

Έναρξη στο δεύτερο μέρος.

Σε ένα ματς με λίγες ευκαιρίες και πολλές δυνατές μονομαχίες, ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα σε ένα σημαντικό χρονικά σημείο. Από την άλλη ο ΠΑΣ προσπάθησε να δημιουργήσει κινδύνους κυρίως μέσα από αντεπιθέσεις, αλλά δεν κατάφερε να κάνει τη ζημιά σε αυτό το πρώτο 45λεπτο.

Λήξη στο πρώτο μέρος (1-0).

45'

Σπουδαία ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Μπατίστ βρέθηκε σε καλή θέση από τα αριστερά, δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στα εξωτερικά δίχτυα.

45+2'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

Ένα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων.

44'

Μεγάλη επέμβαση του Κλέιμαν. Ο Σάστρε μπέρδεψε τους πάντες κι αντί για σέντρα δοκίμασε το σουτ, όμως ο γκολκίπερ του ΠΑΣ τον σταμάτησε έγκαιρα.

Η φάση του γκολ

Δεν υπάρχει παράβαση σύμφωνα με τον διαιτητή.

Φανταστικός ο Μεϊτέ έως τώρα! Είναι παντού τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά.

41'

Οι γηπεδούχοι ζητάνε πέναλτι σε πτώση του Τζίμα.

37'

Ο Ντεσπόντοφ έκανε την κούρσα από τα δεξιά και κέρδισε το κόρνερ.

36'

Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να πιέζει και για δεύτερο γκολ.

Ο Ράχμαν Μπάμπα, ο οποίος βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, μέτρησε το τρίτο του γκολ το 2024, μετά από εκείνα κόντρα σε ΟΦΗ και Άρη!

Tρομερά σημαντικό το γκολ του ΠΑΟΚ με την εικόνα που έχει το παιχνίδι έως τώρα.

29'

Ο Μουργκ εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα στρώθηκε αρχικά στον Ντεσπόντοφ, ο οποίος δοκίμασε το σουτ, με τον Κλέιμαν να κάνει την απόκρουση και στη συνέχεια ο Μπάμπα να έχει εύκολο έργο για το 1-0.

29'

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ με τον Ράχμαν Μπάμπα.

Ο ΠΑΟΚ δείχνει σιγά σιγά να ανεβάζει ρυθμό, αλλά δεν θυμίζει την ομάδα πριν τη διακοπή.

20'

Ο ΠΑΟΚ απάντησε στη μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΣ. Ο Μουργκ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σάστρε πάσαρε με το κεφάλι στον Τζίμα, τον οποίο σταμάτησε τελευταία στιγμή ο Κλέιμαν κρατώντας το μηδέν.

Είναι σαφές πως ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να χτυπήσει από τα δεξιά με Σάστρε και Ντεσπόντοφ, αν και για την ώρα δεν βγαίνει.

15'

Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο στην Τούμπα. Το 0-0 παραμένει σε ένα ματς που ο ΠΑΟΚ έχει την κατοχή αλλά δεν απειλεί μέχρι στιγμής.

11'

Επιθετικό φάουλ του Μπάμπα έπειτα από γέμισμα του Ντεσπόντοφ και η φάση σταματάει.

Προβλέπω ένα ματς με πολλές δυνατές μονομαχίες στον χώρο της μεσαίας γραμμής...

10'

Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΠΑΟΚ.

10'

Παρά τη μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΣ με το ξεκίνημα, ο ΠΑΟΚ δεν έχει επηρεαστεί και πιέζει ψηλά.

8'

Έδιωξε και πάλι η άμυνα του ΠΑΣ.

8'

Νέο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, κόπηκε το γύρισμα του Ντεσπόντοφ.

5'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πραγματικά χαλαρά και λίγο έλειψε να το πληρώσει αυτό. Ο Δικέφαλος πραγματικά πρέπει να το σταματήσει αυτό.

2'

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα με το... καλημέρα. Ο Μπατίστ έκανε την κούρσα, πάτησε περιοχή κι ενώ βρέθηκε ανενόχλητος, επέλεξε να πασάρει αντί να πλασάρει, με τον Κόντε να μην προλαβαίνει την μπάλα.

1'

Σέντρα στο ματς!

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Οι παίκτες έχουν κάνει την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο της άδειας Τούμπας.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)

Βοηθοί: Τρύφωνας Πετρόπουλος (Αρκαδίας) - Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών)

Τέταρτος: Κωνσταντίνος Κατοίκος (Αθηνών)

VAR: Στέφανος Κουμπαράκης (Kυκλάδων)

AVAR: Μιχαήλ Παπαδάκης (Ηρακλείου)

Όσον αφορά στις απουσίες, ο Λουτσέσκου δεν μπορεί να υπολογίζει στον τραυματία Βιεϊρίνια αλλά και στους Νάσμπεργκ, Τσιγγάρα, Σαμάτα και Έκονγκ.

Για τον ΠΑΣ Γιάννινα εκτός «μάχης» έμειναν οι Παμλίδης, Τσαούσης και Τζίμας.

Το ζέσταμα των ομάδων βρίσκεται σε εξέλιξη και σε 15 λεπτά θα έχουμε σέντρα!

Στο ματς του πρώτου γύρου ανάμεσα στις δύο ομάδες, ο ΠΑΟΚ «απέδρασε» από τους Ζωσιμάδες και πανηγύρισε μία σημαντική νίκη (1-3).

Οι δύο ομάδες θέλουν τη νίκη, αλλά για διαφορετικούς λόγους.

Από τη μία ο ΠΑΟΚ αναζητεί την επιστροφή στα τρίποντα μετά την ήττα στο ντέρμπι του «Κλεάνθης Βικελίδης» κόντρα στον Άρη, η οποία είναι πιθανό να τον στείλει ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας, ανάλογα και με το αποτέλεσμα στο ΑΕΚ - Παναθηναϊκός.

Στην αντίπερα όχθη, ο «Άγιαξ της Ηπείρου» έχει στόχο να κάνει τη... ζημιά στον Δικέφαλο με σκοπό να πάρει μία βαθμολογική «ανάσα».

Στον πάγκο βρίσκονται οι:

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Λύρατζης, Μιχαηλίδης, Σβαμπ, Ράφα, Μάρκος Αντόνιο, Κωνσταντέλιας, Αντρίγια και Τόμας.

ΠΑΣ Γιάννινα: Αθανασίου, Μπορταγκαράι, Πανάγου, Κύρκος, Λιάσος, Μπεγκάλα, Ροσέρο, Έφορντ, Μπάλαν.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Σάστρε, Μεϊτέ, Οζντόεφ, Τάισον, Μουργκ, Ντεσπόντοφ και Τζίμας.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κλέιμαν, Μπακαδήμας, Εραμούσπε, Παντελάκης, Σόρια, Καραχάλιος, Ριένστρα, Τζίνο, Κιάκος, Λεό και Κόντε.

Οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων έχουν ξεκινήσει το ζέσταμά τους.