Ο Γιόνσον κλώτσησε την ευκαιρία της μεγάλης ανατροπής για την ΑΕΚ, 1-1 στη ματσάρα με τον Άγιαξ

Βασίλης Πολυχρονόπουλος Κώστας Τσίλης 21:48 - 05.10.2023 / Ανανεώθηκε: 22:05 - 05.10.2023

Η ΑΕΚ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με ένα πέναλτι, έβγαλε αντίδραση, έφερε το ματς στα ίσια και... άγγιξε την ολική ανατροπή, όμως ο Γιόνσον έχασε την ασύλληπτη ευκαιρία που του δόθηκε στο 90'.

Η αλήθεια είναι πως έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς στη Νέα Φιλαδέλφεια, στην ΑΕΚ είναι υποχρεωμένοι να αναλύσουν την θεωρία του μισογεμάτου και του μισοάδειου ποτηριού, με την ισοπαλία 1-1 απέναντι στον Άγιαξ. Από την μια μεριά, είναι τεράστια υπόθεση το γεγονός πως η Ένωση απέναντι σ’ ένα μεγαθήριο της Ευρώπης όπως ο «Αίαντας», αλλά και η εικόνα κυριαρχίας που είχε στο μεγαλύτερο κομμάτι του ματς, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ. Επίσης ακόμα πιο μεγάλη υπόθεση, είναι πως παρέμεινε πρώτη στον όμιλο «φωτιά». Από την άλλη μεριά η ευκαιρία που έχασε ο Γιόνσον στο φινάλε του ματς για το 2-1, αλλά και εικόνα της ΑΕΚ γενικώς στο δεύτερο ημίχρονο, αφήνει τους «κιτρινόμαυρους» που με την πίκρα πως δεν πήραν ολόκληρο το ματς.

Βεβαίως είναι γεγονός πως ο Άγιαξ δεν ήταν ένας καθόλου απλός αντίπαλος για την Ένωση. Και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όχι μόνο η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά χρειάστηκαν και επεμβάσεις καθοριστικές του Στάνκοβιτς, για να μην υπάρξουν χειρότερα. Κυρίως διότι οι Ολλανδοί ξέφευγαν εύκολα από την πίεση των παικτών της Ένωσης και εκμεταλλευόντουσαν ιδανικά την ταχύτητά τους, στην επίθεση. Παρόλα αυτά, ακόμα και μ’ αυτά τα δεδομένα, η ΑΕΚ έφτιαξε φάσεις στο πρώτο ημίχρονο και έχασε ευκαιρίες.

Όμως στο δεύτερο ημίχρονο ο Αλμέιδα με τις αλλαγές που έκανε, με την είσοδο του Γιόνσον και του Μάνταλου, έφερε μεγάλη ισορροπία στο παιχνίδι της ΑΕΚ. Και τρόπους να πιέσει ακόμα περισσότερο τον Άγιαξ. Ο Σιμάνσκι και ο Γιόνσον έκαναν εξαιρετικό ματς, το ίδιο και ο Μουκουντί με τον Βίντα. Η ΑΕΚ έψαξε το γκολ με μεθοδικότητα και ψυχραιμία. Το βρήκε με τον Βίντα για την ισοφάριση. Και θα μπορούσε να είχε βρει και ένα ακόμα για να προηγηθεί και ουσιαστικά να πάρει το ματς. Αλλά ο Γιόνσον έχασε τεράστια ευκαιρία στο φινάλε. Παρόλα αυτά, η ΑΕΚ κερδισμένη βγήκε επί της ουσίας και ας μην κέρδισε. Ωστόσο μένει με την πίκρα, πως θα μπορούσε να έχει και τους τρεις βαθμούς.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ (67’ Ρότα), Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί (74’ Ελίασον), Σιμάνσκι, Πινέδα (67’ Γιόνσον), Γκατσίνοβιτς (79’ Μοχαμάντι), Άμραμπατ, Αραούχο, Πόνσε (67’ Μάνταλος).

ΑΓΙΑΞ (Μορίς Στάιν): Γκόρτερ, Ρενς, Σούταλο, Άβιλα, Χάτο, Ταχίροβιτς (84’ Φαν Ντεν Μπούμεν), Μπεργκίς, Τέιλορ, Μπόργκες, Μπρόμπεϊ (73’ Άκπομ), Μπεργκβάιν.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Η τεράστια ευκαιρία που έχασε ο Γιόνσον στο φινάλε του ματς, απ’ αυτές που δύσκολα χάνονται, έκρινε επί της ουσίας το αποτέλεσμα. Διότι αν η ΑΕΚ είχε κάνει εκεί το 2-1, το παιχνίδι θα το είχε κερδίσει.

MVP

Εξαιρετικό ματς έχει κάνει και ο Σιμάνσκι και ο Γιόνσον και ο Μουκουντί, αλλά δικαιωματικά ο τίτλος του κορυφαίου πηγαίνει στον Ντομαγκόι Βίντα. Έβαλε το γκολ της ισοφάρισης αλλά γενικώς έκανε και πολύ καλό παιχνίδι, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Δεν άλλαξε σχηματισμό ο Ματίας Αλμέιδα, αλλά έβαλε εννέα καινούργιος παίκτες στην ενδεκάδα σε σχέση με το ματς στο Ηράκλειο. Άλλαξε ολόκληρη την τετράδα της άμυνας, κράτησε τον Σιμάνσκι στα χαφ αλλά δίπλα του έβαλε τον Πινέδα. Ο Άμραμπατ με τον Γκατσίνοβιτς ήταν στα δυο άκρα της επίθεσης, ο Πόνσε στην κορυφή και ο Αραούχο σε ρόλο ελεύθερο. Από την άλλη μεριά, ο Μορίς Στάιν επέλεξε ένα 4-3-3. Με τους Ταχίροβιτς, Μπεργκίς και Τέιλορ τριάδα στην μεσαία γραμμή, τον Μπρόμπεϊ στην κορυφή της επίθεσης και τους Μπόργκες και Μπέργκβαιν στα δυο «φτερά».

• Τέλος παιχνιδιού: AEK - Άγιαξ 1-1
  • 90' ΑΣΥΛΛΗΠΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Ο Γιόνσον δεν νίκησε τον Γκρότερ από απόσταση αναπνοής.
  • Ευκαιρία εδώ για την ΑΕΚ, με τον Γκόρτερ να μπλοκάρει το σουτ του Αραούχο.
  • 88' Μπαίνουμε στην τελική ευθεία του ματς, με το 1-1 να παραμένει.
  • 81' Επικίνδυνο γύρισμα του Μοχαμάντι, διώχνουν οι Ολλανδοί.
  • 79' Στη θέση του Γκατσίνοβιτς ο Μοχαμάντι.

Κώστας Τσίλης: Ο Βίντα πετυχαίνει δεύτερο γκολ φέτος στην Ευρώπη

• 77' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Σουτ του Μάνταλου έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.
  • 75' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-1! Ο Άμραμπατ με μία φοβερή σέντρα βρήκε τον Βίντα κι εκείνος με μία κεφαλιά ισοφάρισε.
  • 73' Ελίασον αντί του Χατζισαφί.
  • 73' Έξω ο Μπρόμπεϊ, μέσα ο Άκπομ.
  • 73' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με το γυριστό σουτ του Γκατσίνοβιτς μέσα από την περιοχή να περνάει άουτ.
  • 69' Ευκαιρία για τον Άγιαξ, ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε το σουτ του Μπέργκχαους.

Κώστας Τσίλης: Πλέον είναι ο Αραούχο στην κορυφή της επίθεσης, με τον Μάνταλο πίσω του και Γιόνσον Σιμάνσκι στα χαφ

• 67' Έξω οι Πόνσε, Σιντιμπέ και Πινέδα, μέσα οι Μάνταλος, Ρότα και Γιόνσον.
  • 66' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Γκόρτερ να λέει όχι σε σουτ του Γκατσίνοβιτς
  • 65' Συνεχίζεται τώρα το ματς.
  • Ακόμα στο έδαφος ο Γκατσίνοβιτς, δέχεται τις πρώτες βοήθειες.

Κώστας Τσίλης: Ο Αλμέιδα ετοιμάζεται να βάλει Μάνταλο, Ρότα, Γιόνσον

• Κίτρινη κάρτα στον Σούταλο για κλωτσιά στο κεφάλι του Γκατσίνοβιτς.
  • 58' Απειλεί ο Αίαντας, με ένα σουτ του Μπέργκχαους να περνάει άουτ.
  • 58' Ο Χατζισαφί επιχειρεί ένα μακρινό σουτ, πολύ άουτ η μπάλα.
  • 55' Κίτρινη κάρτα στον Μπρόμπεϊ για διαμαρτυρίες.
  • 53' Μεγάλος κίνδυνος εδώ για την ΑΕΚ, με τον Άγιαξ να φεύγει στην κόντρα. «Καθάρισε» ο Σιμάνσκι.
  • 51' Κίτρινη κάρτα στον Πινέδα.

Κώστας Τσίλης: Είναι ζήτημα πως δεν βοηθάει σχεδόν καθόλου επιθετικά η αριστερή πλευρά της ΑΕΚ με Χατζισαφί και Γκατσίνοβιτς

• 48' Σέντρα σουτ από τον Γκατσίνοβιτς, λίγο δίπλα από το δοκάρι η μπάλα.
  • 48' Υψηλή πίεση από την ΑΕΚ.
  • Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • Οι παίκτες των δύο ομάδων έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο για το β' μέρος.
  • Εκκωφαντικές αποδοκιμασίες, οι οποίες έχουν αποδέκτη τον Σλοβένο διαιτητή, Ματέι Γιουγκ.

Κώστας Τσίλης: Είναι και ο Σλοβένος διαιτητής που με τα σφυρίγματα του έχει παίξει πολύ με το μυαλό και την ηρεμία των παικτών της ΑΕΚ.

• Τέλος πρώτου ημιχρόνου: AEK - Άγιαξ 0-1

Κώστας Τσίλης: Η ΑΕΚ έχει βρει τρόπους να κάνει ευκαιρίες, αλλά δεν έχει καλά τελειώματα των φάσεων.

• 45' Κεφαλιά του Βίντα, περνά λίγο δίπλα από το δοκάρι.
  • Απαντά με Πόνσε η ΑΕΚ, όμως η κεφαλιά του Αργεντινού κόντραρε στα σώματα.
  • 43΄Τεράστια ευκαιρία για τον Άγιαξ, με τον Στάνκοβιτς να πραγματοποιεί ακόμα μία εντυπωσιακή επέμβαση.
  • 41' Ευκαιρία για τον Άγιαξ, με τον Στάνκοβιτς να μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο το σουτ του Μπέργκβαϊν.
  • 40' Κίτρινη κάρτα στον Βίντα για φάουλ πάνω στον Μπρόμπεϊ.
  • 39' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με την κεφαλιά του Πόνσε να περνάει άουτ.

Κώστας Τσίλης: Σπάνε πολύ εύκολα οι Ολλανδοί το πρέσινγκ της ΑΕΚ και από εκεί και πέρα γίνονται εξαιρετικά επικίνδυνοι με την ταχύτητα τους.

• 35' Τεράστια διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ! Αρχικά ο Γκόρτερ είπε όχι σε σουτ του Πονέδα, στη συνέχεια ο Σιντιμπέ πήρε το ριμπάουντ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.
  • 33' Κεφαλιά από τον Μουκουντί, μπλόκαρε εύκολα ο Γκόρτερ.
  • 30' Εύστοχη εκτέλεση από τον Μπέργκβαϊν, 0-1 ο Άγιαξ.
  • 28' Πέναλτι για τον Άγιαξ! Ο Πιν μάρκαρε τον Μπέργκβαιν και ο Σλοβένος διαιτητής, που ήδη έχει προκαλέσει τον εκνευρισμό τον ανθρώπων της ΑΕΚ με κάποιες αποφάσεις του, έδειξε άσπρη βούλα.
  • 25' Ο Χατζισαφί επιχείρησε ένα σουτ έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.
  • 23'  Πολύ άστοχο σουτ από τον Αραούχο, άουτ η μπάλα.
  • 22' Γύρισμα του Μπόργκες, μπλόκαρε ο Στάνκοβιτς.
  • 20' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άγιαξ, που χτύπησε στην κόντρα και ο Μπρόμπει βρέθηκε σε καλό σημείο, όμως ο Στάνκοβιτς τον σταμάτησε.

Κώστας Τσίλης: Είναι και ένα θέμα πως ακόμα δεν έχει πάρει δημιουργικό παιχνίδι ο Πινέδα

• Έχει συμπληρωθεί ένα τέταρτο αγώνα, με τις δύο ομάδες να παίζουν αρκετά νευρικά.

Κώστας Τσίλης: Και ο Αλμέιδα αυτό που ζητά συνέχεια, είναι όχι ρισκαδόρικες μακρινές μπαλιές, αλλά σίγουρες

Κώστας Τσίλης: Ο Αλμέιδα φώναξε δίπλα του τον Αραούχο για να δώσει οδηγίες, σαν ταιμ άουτ την ώρα που συνεχίζοταν το ματς.

• 12' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άγιαξ, με τον Στάνκοβιτς να μπλοκάρει το σουτ του Μπόργκες μέσα από την περιοχή.
  • 9' Σουτ του Αραούχο τώρα, μπλοκάρει ο Γκόρτερ.
  • 9' Σουτ του Άμραμπατ έξω από την περιοχή, νέο κόρνερ για την ΑΕΚ.
  • 8' Γύρισμα του Πόνσε, δεν προλαβαίνει ο Πινέδα. Κόρνερ για την ΑΕΚ.
  • Κανένας κίνδυνος για την ΑΕΚ.
  • 7' Πρώτο κόρνερ στο ματς είναι για τον Άγιαξ.
  • 5' Σέντρα του Χατζισαφί, μπλοκάρει εύκολα ο Γκόρτερ.
  • Απίστευτη η ατμόσφαιρα στην «OPAP ARENA» για ακόμη μία φορά...
  • 2' Παραλίγο λάθος εδώ από τον Στάνκοβιτς που διώχνει όπως όπως.

Κώστας Τσίλης: Εννέα αλλαγές έχει κάνει ο Αλμέιδα στην ενδεκάδα σε σχέση με το ματς με τον ΟΦΗ. Μόνο Σιμάνσκι και Στάνκοβιτς είχαν ξεκινήσει στο Ηράκλειο

• Το ματς ξεκίνησε, με τους Ολλανδούς στη σέντρα!
  • Οι παίκτες των δύο ομάδων πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Φυσικά το παρών στην «OPAP Arena» έχει δώσει κι ο Δημήτρης Μελισσανίδης, όπως κάνει πάντα άλλωστε.
  • Απομένουν 10 λεπτά για τη σέντρα.
Μήνυμα στους George Perpe
  • Εικόνα από την OPAP Arena
  • Διαιτητής είναι ο Σλοβένος Ματέι Γιουγκ και βοηθοί οι συμπατριώτες του Ματέι Ζούνιτς, Μάνουελ Βιντάλι. Τέταρτος είναι ο Νταβίντ Σμάις και στο VAR οι Ιταλοί οι Πάολο Βαλέρι, Φάμπιο Μαρέσκα.