Η ΑΕΚ εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων και γνώρισε πικρό αποκλεισμό από την Αντβέρπ

Βασίλης Πολυχρονόπουλος Κώστας Τσίλης 23:59 - 30.08.2023 / Ανανεώθηκε: 02:49 - 01.09.2023

Η ΑΕΚ δεν ήταν σε καμία στιγμή του αγώνα η ομάδα που έχουμε συνηθίσει στην «OPAP Arena». Φλύαρη μεσοεπιθετικά, χωρίς εμπνεύσεις, πληγώθηκε στο ανοιχτό γήπεδο από την Αντβέρπ που επικράτησε με 2-1 και προκρίθηκε στους ομίλους του Champions League. Στην κλήρωση του Europa League μπαίνει την Παρασκευή η Ένωση.

Η αλήθεια είναι πως αυτό που είχε φανεί ήδη από το πρώτο ματς της ΑΕΚ στην Αμβέρσα, ήταν πως η ανασταλτική λειτουργία της Αντβέρπ ήταν πολύ καλά οργανωμένη και εξαιρετικά δύσκολο να σπάσει. Και από την στιγμή που η Ένωση στην ρεβάνς στη Νέα Φιλαδέλφεια, είχε σκορ που έπρεπε να ανατρέψει, χρειαζόταν να βρει τρόπους αυτή την ανασταλτική λειτουργία να την «σπάσει». Αυτούς τους τρόπους η ΑΕΚ δεν τους βρήκε, πληγώθηκε και δυο φορές σε αντεπιθέσεις και το όνειρο της πρόκρισης στους ομίλους του Champions League, έκανε.. φτερά.

Όλους τους τρόπους έψαξε η Ένωση για να διασπάσει την άμυνα των Βέλγων. Ακόμα και τον Μουκουντί έβαλε πολύ ψηλά να πρεσάρει επί της ουσίας την δεύτερη πάσα της Αντβέρπ, προκειμένου να γίνει κλέψιμο και να βρεθεί ο αντίπαλος σε ανισορροπία. Αλλά επί της ουσίας αυτό μόλις μια φορά στο πρώτο ημίχρονο το κατάφερε, αλλά ο Πόνσε δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπουτές. Όλες τις υπόλοιπες φορές, οι συνεργασίες της ΑΕΚ και από τα άκρα, αλλά και από τον άξονα, έμειναν ημιτελείς, ή σταμάτησαν πάνω στον… Αλντερβάιρλεντ.

Η ΑΕΚ και υπομονή είχε στο παιχνίδι της και κυκλοφορία της μπάλας. Τρόπο να βρει χώρους ανάμεσα στις γραμμές της Αντβέρπ δεν βρήκε. Και ήταν σχεδόν δεδομένο πως όσο περνούσε ώρα και το γκολ δεν ερχόταν, τόσο η ΑΕΚ θα ανέβαινε ακόμα πιο ψηλά και τόσο περισσότερους χώρους κενούς θα άφηνε στην άμυνα της. «Φτηνό» ήταν το πρώτο γκολ, όπως το δέχθηκε, καθώς ήρθε από πλάγιο. Αλλά το ρίσκο που είχε πάρει η ΑΕΚ ήταν μεγάλο έτσι κι αλλιώς, προκειμένου να βρει τουλάχιστον το πρώτο γκολ.

Η ισοφάριση που πέτυχε ο Αραούχο στο 90’, έδειξε πως μπορεί να βάλει ένα φινάλε σαν αυτό με τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Μόνο που οι Βέλγοι, σε αντίθεση με τους Κροάτες, δεν έχασαν την γη κάτω από τα πόδια τους. Παρέμειναν προσηλωμένοι στο στόχο τους και εκμεταλλεύτηκαν το ρίσκο που πήρε η ΑΕΚ για να βρει και δεύτερο γκολ, για να πετύχουν εκείνοι το δικό τους και «τελειώσουν» το ματς. Με την ΑΕΚ να μένει με την μεγάλη προσπάθεια, αλλά και με την στήριξη του κόσμου ο οποίος χειροκρότησε θερμά στο φινάλε και φώναξε ρυθμικά το όνομα του Αλμέιδα.

Οι ενδεκάδες

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα (80’ Γιόνσον), Βϊντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (80’ Πισάρο), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (80’ Μάνταλος), Άμραμπατ(70’ Ελίασον), Τσούμπερ (70’ Αραούχο), Πόνσε.

ΑΝΤΒΕΡΠ (Μαρκ Φαν Μπόμελ): Μπουτές, Αλντερβάιρελντ (65’ Βαν ντεν Μπος), Κουλιμπαλί, Βάινς, Ντα Λάετ, Κειτά, Έκελεκαμπ (65’ Κερκ), Βερμέερεν, Γιάνσεν (83’ Γιουσούφ), Μπαλικίσα (90’ Οντρέικα), Μούγια

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Η αδυναμία της ΑΕΚ να διασπάσει την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα της Αντβέρπ. Αυτό ήταν που έκρινε το ματς, καθώς η Ένωση πίεσε, κυκλοφόρησε την μπάλα, αλλά δεν την έβαλε σχεδόν καθόλου σωστά στην αντίπαλη περιοχή. Ή για την ακρίβεια το έκανε μόνο στο 90ο λεπτό με το γκολ του Αραούχο.

Μπορεί να βγει σχετικά νωρίς από το παιχνίδι, όμως ο κορυφαίος του γηπέδου, ήταν ο Τόμπι Αλντερβάιρελντ. Ήταν αυτός που κατεύθυνε ολόκληρη την άμυνα της Αντβέρπ και της κράτησε την ανασταλτική της λειτουργία, στα διαστήματα που η ΑΕΚ έβαλε πίεση.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Ο Ματίας Αλμέιδα επέλεξε ενδεκάδα και σχήμα σχεδόν ίδιο μ’ αυτό του πρώτου ματς της Αμβέρσας. Με τον Πινέδα να είναι δίπλα στον Σιμάνσκι στα χαφ και τον Γκατσίνοβιτς με τον Άμραμπατ στα δυο άκρα, αλλά και τον Τσούμπερ πίσω από τον Πόνσε στην κορυφή της επίθεσης. Από την άλλη μεριά, ο Μαρκ Φαν Μπόμελ θεωρητικά παρέταξε την Αντβέρπ μ’ ένα 4-2-3-1, αλλά πρακτικά μέσα στο γήπεδο ήταν 4-3-3.

Δείτε παρακάτω το live του αγώνα:

• Συνεχίζει στους ομίλους του Europa League η Ένωση.
  • Τέλος παιχνιδιού: AEK - Αντβέρπ 1-1.
  • Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο.
  • 95' Γκολ για την Αντβέρπ, 1-2. Η ΑΕΚ είχε ανεβάσει τις γραμμές της πολύ ψηλά, ψάχνοντας το γκολ της παράτασης και οι Βέλγοι χτύπησαν στην κόντρα με τον Μπαλικούισα να εκτελεί τον Στάνκοβιτς από θέση τετ α τετ.
  • Οκτώ τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 90' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-1! Μετά από σέντρα του Ελίασον ο Αραούχο εξαπέλυσε ένα φοβερό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Και τώρα η Ένωση τρέχει...
  • Μπαίνουμε στην τελική ευθεία του ματς, με το 0-1 να παραμένει.

Κώστας Τσίλης: «Όλα για όλα είναι πλέον η ΑΕΚ αναγκαστικά».

• 80' Γιόνσον, Μάνταλος και Πισάρο αντί των Ρότα, Γκατσίνοβιτς και Σιμάνσκι.
  • 76' Πλέον το έργο της ΑΕΚ γίνεται κάτι παραπάνω από δύσκολο, αφού θέλει δύο γκολ για να στείλει το ματς στην παράταση και τρία για να πάρει την πρόκριση.
  • 72' Γκολ για την Αντβέρπ, 0-1. Μετά από ένα πλάγιο ο Μπαλικούισα «σέρβιρε» στον Κερκ που ήταν μέσα στην περιοχή και με ένα πλασέ σε κενή εστία άνοιξε το σκορ.
  • 70' Ελίασον και Αραούχο αντί των Τσούμπερ και Άμραμπατ.
  • 69' Ο Χατζισαφί μετά από ένα φοβερό σλάλομ προτίμησε να σουτάρει αντί να «σπάσει» στον Πόνσε και αυτή η επιλογή δεν ήταν η καλύτερη δυνατή.
  • 61' Τεράστια ευκαιρία για την Αντβέρπ! Ο Μπαλικούισα γύρισε στον Μούγια, ο οποίος από πολύ κοντινή απόσταση αστόχησε.
  • 57' Κεφαλιά του Μουκουντί, άουτ η μπάλα.
  • 57' Σουτ του Πόνσε, κόβει ο Αντερβάιρελντ.
  • 53' Επικίνδυνο γύρισμα του Πινέδα, διώχνει η άμυνα των Βέλγων.

Κώστας Τσίλης: «Η ΑΕΚ πιέζει, αλλά ακόμα δεν έχει βρει τρόπο να πατήσει την περιοχή των Βέλγων».

• Ίδια εικόνα στο ματς, με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή και να πιέζει και την Αντβέρπ να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου, ΑΕΚ - Αντβέρπ 0-0.
  • 42' Έχουμε μπει στην τελική ευθεία του πρώτου μέρους, με το 0-0 να παραμένει.
  • 38' Παραλίγο να κινδυνέψει τώρα η ΑΕΚ από ένα λάθος στην άμυνα.

Κώστας Τσίλης: «Τσούμπερ ξανά στον άξονα και Γκατσίνοβιτς στο αριστερό άκρο».

• 34' Σουτ του Γκατσίνοβιτς έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.
  • Η αμυντική λειτουργία της Αντβέρπ είναι κάτι παραπάνω από εξαιρετική, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να δυσκολεύεται να γίνει επικίνδυνη.
  • 25' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ μετά από λάθος στα μετόπισθεν της Αντβέρπ! Ο Πόνσε βρέθηκε με την μπάλα σε καλό σημείο μέσα στην περιοχή, αλλά ο Μπουτέζ απέκρουσε το σουτ του Αργεντινού.
  • 20' Απειλεί η ΑΕΚ με νέα κεφαλιά του Πόνσε, άουτ η μπάλα.
  • 16' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Χατζισαφί να βρίσκει τον Πόνσε, η κεφαλιά του οποίου πέρασε για λίγο άουτ.
  • 15' Εξαιρετικό γύρισμα του Ρότα, δεν προλαβαίνει ο Γκατσίνοβιτς.
  • 14' Σέντρα του Άμραμπατ, απομακρύνουν οι Βέλγοι.

Κώστας Τσίλης: «Η ΑΕΚ προσπαθεί να βάλει πίεση ψηλά, ακόμα και ο Μουκουντί πρεσάρει μπροστά από την μεσαία γραμμή».

• 9' Ασφυκτική πίεση από την ΑΕΚ, που δεν έχει καταφέρει να δημιουργήσει την πρώτη της ευκαιρία ακόμα.

Κώστας Τσίλης: «Ο Αλμέιδα έχει επιλέξει να βάλει τον Γκατσίνοβιτς πίσω από τον Πόνσε και τον Τσούμπερ στο αριστερό άκρο».

• 4' Πρώτη ευκαιρία στο ματς είναι για την Αντβέρπ, με τον Στάνκοβιτς να λέει όχι σε σουτ του Μούγια.
  • 3' Φοβερό τάκλιν του Μουκουντί στον Μούγια μέσα στην περιοχή.
  • Γύρισμα του Άμραμπατ μέσα στην περιοχή στα 58 δευτερόλεπτα, ελέγχει η άμυνα των Βέλγων.
  • 1' Το ματς ξεκίνησε!
  • Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Η προθέρμανση έχει τελειώσει και για τις δύο ομάδες, με τους παίκτες να παίρνουν τις τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές τους. Μετράμε αντίστροφα πλέον για τη σέντρα...
  • Δεν θα μπορούσε να λείπει το... περιβόητο σεντόνι.
  • Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Χιλ Μανθάνο, με βοηθούς τους Μπαρμπέρο, Νεβάδο και τέταρτο τον Φουέρτες. Στο VAR θα βρίσκεται ο Ντελ Θέρο Γκράντε.
  • Το κίνητρο απόψε για την ΑΕΚ δεν είναι μόνο αγωνιστικό, αλλά και οικονομικό. ΕΔΩ μπορείτε να δείτε αναλυτικά το ασύλληπτο ποσό που διεκδικεί.
  • Φυσικά, το παρών έχει δώσει και ο διοικητικός ηγέτης της Ένωσης, Ματίας Αλμέιδα.
  • Θέση στις κερκίδες της «OPAP Arena» έχουν πάρει και οι φίλοι της Αντβέρπ.
  • Οι παίκτες του Δικεφάλου γνώρισαν την αποθέωση κατά την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο για την προθέρμανση.
  • Η ενδεκάδα της Αντβέρπ: Μπουτέζ, Ντε Λατ, Μπαλίκουισα, Μούτζα, Γιάνσεν, Βάινς, Αλντερβάιρελντ, Εκέλενκαμπ, Κεϊτά, Κουλιμπαλί, Βερμίρεν.
  • Ο Λιβάι Γκαρσία παρότι κατάφερε να συμπεριληφθεί χθες στην αποστολή, τελικά αποκλείστηκε από τον Ματίας Αλμέιδα που δεν θέλησε να ρισκάρει με την υγεία του φορ από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Άμραμπατ, Τσούμπερ, Πόνσε.

• Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Σέντρα στις 22:00, τηλεοπτική μετάδοση από το Cosmote Sport 2.
  • Στο πρώτο ματς στην Αμβέρσα η Ένωση ηττήθηκε με 1-0 και τώρα έχοντας για «όπλο» την κατάμεστη «OPAP Arena» καλείται να ανατρέψει αυτό το σκορ, προκειμένου να προκριθεί στους «χρυσοφόρους» ομίλους του Champions League.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της ρεβάνς της ΑΕΚ με την Αντβέρπ στην «OPAP Arena» για τα playoffs του Champions League.