Χοβάν και Πανσερραϊκός «φρέναραν» την ΑΕΚ στην «OPAP Arena»

©intime

Βασίλης Πολυχρονόπουλος Κώστας Τσίλης 23:34 - 26.08.2023 / Ανανεώθηκε: 02:51 - 01.09.2023

Παίζοντας με πολλές αλλαγές, μένοντας πίσω στο σκορ με τη... σέντρα και χάνοντας ένα τσουβάλι ευκαιρίες (μεταξύ των οποίων ένα πέναλτι του Φαν Βέερτ στο 62'), η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση του σκληροτράχηλου Πανσερραϊκού (1-1), που είχε ως κορυφαίο τον γκολκίπερ του, Αντριάν Χοβάν.

Για την ΑΕΚ το βράδυ απέναντι στον Πανσερραϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια, αναμενόταν έτσι κι αλλιώς δύσκολο. Αφενός διότι δεδομένα ο Αλμέιδα θα έκανε ένα ευρύ ροτέισον υποχρεωτικού φρεσκαρίσματος. Και αφετέρου διότι οι Σερραίοι είχαν δείξει και στην πρεμιέρα, πως είναι σκληρά καρύδια. Και όταν μόλις στο πρώτο λεπτό βρήκαν και αυτό το γρήγορο γκολ και μπήκαν μπροστά στο σκορ, η ΑΕΚ είχε μπροστά ένα τεράστιο βουνό. Το οποίο τελικά δεν κατάφερε να το ανέβει. Τουλάχιστον όχι ολόκληρο.

Από την στιγμή που βρέθηκε πίσω στο σκορ, είναι η αλήθεια πως η ΑΕΚ έκανε τα πάντα για να γυρίσει το παιχνίδι. Και μάλιστα το έκανε χωρίς ακόμα και στις καθυστερήσεις του ματς, να βγάλει πανικό και… γιόμες. Το προσπάθησε συντεταγμένα, με την μπάλα κάτω στο γήπεδο και συνδυαστικό παιχνίδι. Έφτιαξε συνολικά 36 τελικές προσπάθειες. Και με εξαίρεση την εξαιρετική εκτέλεση του Γκατσίνοβιτς στην ισοφάριση, όλες τις υπόλοιπες τις πέταξε στα σκουπίδια.

Με κύριο εκφραστή της… αστοχίας τον Φαν Βέερτ, που έχασε και πέναλτι και μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Χοβάν που έπιανε τα πάντα, η ΑΕΚ έχασε ένα τσουβάλι ευκαιρίες. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, από εκείνες που δεν χάνονται. Ο Αλμέιδα ανακάτεψε πολλές φορές την τράπουλα, έβαλε τον Πινέδα δεξί μπακ, τον Μοχαμάντι και τον Σιμάνσκι στόπερ, ακόμα και τον Πισάρο δεύτερο χαφ. Κάποιες εξ αυτών των κινήσεων του βγήκαν ως προς την παραγωγή ευκαιριών, αλλά όχι ως προς το αποτέλεσμα.

Ο Πανσερραϊκός μ’ όλους τους τρόπους, με μαζική άμυνα και κυρίως χάρη στον τερματοφύλακα του, κατάφερε να μείνει όρθιος μέχρι και το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Και να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό στην έδρα που το είχαν καταφέρει πέρυσι μόνο ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός. Με τον κόσμο της ΑΕΚ πάντως, να χειροκροτεί ζεστά τους παίκτες στο φινάλε, παρά τις απώλειες.

Οι ενδεκάδες:

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ (72’ Γκατσίνοβιτς), Μήτογλου, Χρυσόπουλος (46’ Πινέδα), Μοχαμάντι Γιόνσον, Γαλανόπουλος (71’ Σιμάνσκι), Πισάρο, Μάνταλος (79’ Ζίνι) Ελίασον (71’ Αραούχο), Φαν Βέερτ

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Γκοτζαμανίδης, Μπέργκστρομ, Πεταυράκης, Ντανκερλούι, Πηλέας (65’ Τσακαλίδης), Ουντρεάγκο, Στάικος (84’ Στίνα), Μούργος (65’ Μπαϊροβιτς), Ματίας(46’ Θυμιάνης), Αλέξιτς (65’ Γούλερι)

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Η αστοχία της ΑΕΚ στην τελική της προσπάθεια, ήταν αυτή που έκρινε το αποτέλεσμα στη Νέα Φιλαδέλφεια. Από την στιγμή που βρέθηκε νωρίς στο σκορ η Ένωση, προσπάθησε μ’ όλους τους τρόπους να βρει το γκολ, έκανε ένα τσουβάλι τελικές φάσεις, αλλά ήταν άστοχη.

Κορυφαίος του γηπέδου ήταν ο Αντριάν Χοβάν. Ο τερματοφύλακας του Πανσερραϊκού όχι μόνο έπιασε πέναλτι, αλλά είπε «όχι» σχεδόν σ’ όλες τις τελικές προσπάθειες που έκαναν οι παίκτες της ΑΕΚ, εκτός απ’ αυτή του Γκατσίνοβιτς.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Ο Ματίας Αλμέιδα πήγε ξανά στο 4-2-3-1 με τα δυο πιο καθαρόαιμα αμυντικά χαφ, αλλά έκανε εννέα αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα που έπαιξε την περασμένη Τρίτη στην Αμβέρσα. Με τον Γαλανόπουλο και τον Γιόνσον στα χαφ, τον Μάνταλο σε ρόλο ελεύθερο πίσω από τον Φαν Βέερτ και τον Πισάρο με τον Ελίασον στα δυο άκρα της επίθεσης. Από την άλλη μεριά ο Πάμπλο Γκαρσία δεν εγκατέλειψε το κλασικό του 4-2-3-1, με τον Άλεξιτς στην κορυφή της επίθεσης, τον Τόμας σε ρόλο ελεύθερο και τον Πηλέα με τον Μούργο στα δυο άκρα της επίθεσης.

Δείτε παρακάτω το live του αγώνα:

• Τέλος παιχνιδιού: ΑΕΚ - Πανσερραϊκός 1-1
  • 90+4' Σουτ του Ζίνι, άουτ η μπάλα.
  • Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκατσίνοβιτς, άουτ η μπάλα.
  • 90+2' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ,
  • Οκτώ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Κώστας Τσίλης: «Η ΑΕΚ αποφεύγει ακόμα και τώρα τις γιόμες και προσπαθεί συνδυαστικά να μπει στην περιοχή και να φτάσει στο γκολ της νίκης».

• 87' Κίτρινη κάρτα στον Θυμιάνη για φάουλ πάνω στον Αραούχο.
  • 85' Νέα ασύλληπτη ευκαιρία για τη ΑΕΚ, με τον Χοβάν να βάζει στοπ ξανά στον Γιόνσον εντυπωσιακά.
  • 83' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Χοβάν είπε όχι σε σουτ του Γιόνσον, ενώ το ριμπάουντ του Αραούχο πέρασε ξυστά από το δοκάρι.
  • 80' Απειλεί κατευθείαν μετά το γκολ με δύο ευκαιρίες του Ζίνι η ΑΕΚ.
  • 78' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, 1-1! Μετά από φοβερή μπαλιά του Σιμάνσκι, ο Γκατσίνοβιτς έκανε μια εξαιρετική ενέργεια και με ένα φοβερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Κώστας Τσίλης: «Πλέον ο Μάνταλος έχει έρθει δίπλα στον Γιόνσον στα χαφ, ο Σιμάνσκι είναι δεύτερος στόπερ, ο Μοχαμάντι ξαναπήγε αριστερό μπακ και ο Γκατσίνοβιτς είναι δεξί εξτρέμ».

• 74' Κίτρινη κάρτα στον Πεταυράκη για φάουλ πάνω στον Γκατσίνοβιτς.
  • 73' Μέσα και οι Γκατσίνοβιτς και Ζίνι.
  • 72' Κάρτα στον Χοβάν για καθυστέρηση.
  • Σιμάνσκι, Αραούχο μέσα, έξω οι Ελίασον και Γαλανόπουλος.
  • 70' Κεφαλιά του Φαν Βέερτ, άουτ η μπάλα.
  • 69' Απειλεί ξανά η ΑΕΚ, νέο «όχι» του Χοβάν, αυτή τη φορά σε σουτ του Πισάρο.
  • 68' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Γιόνσον να μην νικάει τον Χοβάν από πολύ κοντινή απόσταση.

Κώστας Τσίλης: «Η ΑΕΚ εξακολουθεί να έχει άσχημα τελειώματα».

• 67' Κίτρινη κάρτα ο Γούλερι.
  • 66' Σουτ του Μάνταλου, μακριά από το αριστερό δοκάρι του Χοβάν.
  • 65' Γούλερι στη θέση του Άλεξιτς, Τσαγκαλίδης αντί Πηλέα και Μπαϊροβιτς αντί Μούργου.
  • Κίτρινη κάρτα στον Ουεντραόγκο.
  • 63' Ο Χοβάν το απέκρουσε! Κακή εκτέλεση από τον Φαν Βέερτ, που δεν σημάδεψε κάποια γωνία, αλλά έστειλε την μπάλα στο κέντρο της αντίπαλης εστίας.
  • Εξετάστηκε η φάση, δεν αλλάζει κάτι και ο Φαν Βέερτ στήνει την μπάλα στην άσπρη βούλα.
  • 60' Πέναλτι για την ΑΕΚ! Ο Πισάρο πάτησε περιοχή, ο Γκοτζαμανίδης τον έριξε στο έδαφος και ο Γκορτσίλας έδειξε την άσπρη βούλα.
  • 59' Παραλίγο να πετύχει ένα φοβερό γκολ ο Άλεξιτς, που προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Αθανασιάδη από μακρινή απόσταση. Μεγάλη ευκαιρία για τους Σερραίους.
  • 59' Κεφαλιά του Φαν Βέερτ, άουτ η μπάλα.
  • 57' Σουτ του Μοχαμάντι, άουτ η μπάλα.
  • 57' Κυκλοφορεί την μπάλα η ΑΕΚ, αλλά το κάνει με αργό ρυθμό και χωρίς φαντασία...
  • 49' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σιντιμπέ, απέκρουσε με τα πόδια ο Χοβάν.
  • 48' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΑΕΚ, μόλις μισό μέτρο έξω από την περιοχή.

Κώστας Τσίλης: «Με την αλλαγή που έκανε ο Αλμέιδα, πλέον στόπερ είναι ο Μοχαμάντι μαζί με τον Μήτογλου, δεξί μπακ ο Πινέδα και αριστερό ο Σιντιμπέ».

• 46' Μέσα ο Θυμιάνης, έξω ο Τόμας για τον Πανσερραϊκό.
  • 46' Στη θέση του Χρυσόπουλου ο Πινέδα.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

Κώστας Τσίλης: «Μέσα σ' ολα τα ζόρια που είχε η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, έκανε πολύ καλό ματς ο Πισάρο, στο ντεμπούτο του στην βασική ενδεκάδα».

• Τέλος πρώτου ημιχρόνου, με τον Πανσερραϊκό να προηγείται της ΑΕΚ με 1-0 χάρη στο γρήγορο γκολ του Άλεξιτς.
  • 45+4' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με το σουτ του Πισάρο να κοντράρει και να περνάει δίπλα από το δοκάρι.
  • 45+2' Κίτρινη κάρτα στον Γκατσίνοβιτς για διαμαρτυρίες κατά την ώρα που έκανε ζέσταμα.
  • 45' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό, με τον Αθανασιάδη να αποκρούει την κεφαλιά του Γκοτζαμανίδη.
  • 39' Νέα στιγμή για την ΑΕΚ, με την κεφαλιά του Φαν Βέερτ να περνάει άουτ.
  • 38' Κίτρινη κάρτα στον Γκοτζαμανίδη για φάουλ πάνω στον Πισάρο.

Κώστας Τσίλης: «Η ΑΕΚ βρίσκει τρόπους να πατάει στην αντίπαλη περιοχή, αλλά αφενός δεν είναι εύστοχη, αφετέρου εξακολουθεί να μην έχει σιγουριά στην άμυνα».

• 34' Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Σιντιμπέ να γυρνάει μέσα στην περιοχή και το σουτ του Μάνταλου να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
  • 33' Κεφαλιά του Μάνταλου, άουτ η μπάλα.
  • 31' Εξετάστηκε η φάση για πέναλτι υπέρ της Ένωσης, συνεχίζεται κανονικά το ματς.
  • 31' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Πισάρο να τραντάζει το δοκάρι!
  • Μετά από λάθος στα μετόπισθεν της ΑΕΚ, ο Άλεξιτς βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, αλλά το πλασέ του κατέληξε άουτ.
  • 26' Δεν υπάρχει πέναλτι, συνεχίζεται το ματς κανονικά.
  • Εξετάζεται η φάση από τον διαιτητή Γκορτσίλα στο μόνιτορ.
  • 23' Πέναλτι για την ΑΕΚ! Ο Πισάρο έκανε ένα γύρισμα προς την περιοχή και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ουεντραόγκο.

Κώστας Τσίλης: «Βρίσκει ρυθμό η ΑΕΚ και αυτό είναι το πρώτο ζητούμενο».

• 12' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Χόβαν απέκρουσε αρχικά τη σέντρα σουτ του Μάνταλου, ενώ μετέπειτα ο Φαν Βέερτ αστόχησε μέσα από την περιοχή σε ένα σουτ χωρίς ισορροπία.
  • Πιέζει η ΑΕΚ, προκειμένου να βρει τη γρήγορη ισοφάριση.
  • 9' Σουτ του Ελίασον, άουτ η μπάλα.

Κώστας Τσίλης: «Η ΑΕΚ με εννέα αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με το ματς στην Αμβέρσα, αλλά έχει βρεθεί να κυνηγά από το πρώτο λεπτό».

• 7' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Φαν Βέερτ να αστοχεί από θέση τετ α τετ!
  • 5' Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με την κεφαλιά του Φαν Βέερτ να περνάει πάνω από τη συμβολή των δοκών.
  • Ο Πανσερραϊκός αιφνιδίασε και με το παραπάνω την ΑΕΚ, αφού πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό είχε μία κλασσική ευκαιρία και ένα γκολ.
  • 1' ΓΚΟΛ για τον Πανσερραϊκό, 0-1! Ο Πηλέας με μια φοβερή σέντρα βρήκε τον Άλεξιτς, που με μία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
  • 1' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό μόλις στα 14 δευτερόλεπτα! Ο Άλεξιτς έφυγε στην πλάτη του Χρυσόπουλου, γύρισε στον Τόμας, όμως εκείνος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αθανασιάδη από πολύ κοντινή απόσταση.
  • 1' Το ματς ξεκίνησε!
  • Απομένουν 5 λεπτά για τη σέντρα.
  • Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Γκορτσίλας, με βοηθούς τους Νικολαΐδη και Καραγκιζόπουλο, τέταρτο τον Κατσικογιάννη και VAR τον Σιδηρόπουλο.
  • Οι παίκτες του Πανσερραϊκού άφησαν από ένα λουλούδι στην εικόνα του Μιχάλη Κατσούρη, ο οποίος δολοφονήθηκε στα αιματηρά επεισόδια της Νέας Φιλαδέλφειας.
  • Η ενδεκάδα του Πανσερραϊκού: Χόβαν, Ντανκερλούι, Μπέργκστρομ, Γκοτζαμανίδης, Πεταυράκης, Ουεντραόγκο, Στάικος, Ματίας, Πηλέας, Μούργος, Άλεξιτς.
  • Εκτεταμένο ροτέισον από τον Ματίας Αλμέιδα εν όψει της ρεβάνς με την Αντβέρπ για τα playoffs του Champions League.
  • Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Μήτογλου, Χρυσόπουλος, Μοχαμάντι, Πισάρο, Γαλανόπουλος, Γιόνσον, Ελιάσον, Μάνταλος, Φαν Βέερτ.
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Σέντρα στις 21:30, τηλεοπτική μετάδοση από το Cosmote Sport 1.
  • Αυτό είναι το πρώτο ματς πρωταθλήματος για την Ένωση, αφού το παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής με την Παναιτωλικό αναβλήθηκε λόγω του αγώνα με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ για το Champions League.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης της ΑΕΚ με τον Πανσερραϊκό στην «OPAP Arena».