«Κάηκε» από τα λάθη της και αποχαιρέτισε την Ευρώπη η ΑΕΚ

Βασίλης Πολυχρονόπουλος Κώστας Τσίλης 23:57 - 14.12.2023 / Ανανεώθηκε: 01:27 - 15.12.2023

Τα λάθη δεν συγχωρούνται σε αυτό το επίπεδο, η ΑΕΚ έκανε πολλά κόντρα στον Άγιαξ και γνώρισε την ήττα με 3-1 και τον αποκλεισμό απ' την Ευρώπη.

Για να κερδίσει πήγε η ΑΕΚ στο Άμστερνταμ και όχι για να μην χάσει. Για να κερδίσει ήταν και ο σχηματισμός με τον οποίο παρέταξε την ομάδα του ο Ματίας Αλμέιδα. Παρά τις πολλές απουσίες. Και φάνηκε στο πρώτο 20λεπτο, πως θα μπορούσε και να το κάνει. Όχι μόνο επειδή ισοφάρισε με το γκολ του Γκαρσία. Αλλά ο Αθανασιάδης και ο Άμραμπατ έκαναν παιδικά λάθη, η άμυνα γενικώς δεν πατούσε καθόλου καλά και η Ένωση έκανε δώρο τρία γκολ στον Άγιαξ. Και όταν κάνεις δώρο τρία γκολ μέσα στο Άμστερνταμ, δύσκολα μπορείς να έχεις τύχη. Ο Δικέφαλος έπαιξε στα ίσια τον «τελικό» με τον Αίαντα, αλλά τον έχασε κυρίως λόγω των δικών της τεράστιων λαθών.

Η αλήθεια είναι πως η ΑΕΚ στο ξεκίνημα του ματς έδειξε πως το ματς μπορούσε να το φέρει στα μέτρα της. Και το έδειξε πολύ περισσότερο, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ, από την λάθος έξοδο του Αθανασιάδη σε κόρνερ, μόλις στο 5ο λεπτό. Ισοφάρισε σχεδόν αμέσως με τον Γκαρσία, είχε τεράστια ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Τσούμπερ και γενικώς έλεγχε το ματς με σωστή πίεση ψηλά αλλά και με σωστές επιθέσεις ειδικά από την πλευρά του Ελίασον.

Όλα αυτά, μέχρι που η άμυνα της ΑΕΚ τα έκανε μούσκεμα ξεκινώντας από λάθος του Σιμάνσκι και καταλήγοντας σε κακές θέσεις Μάνταλου και Μουκουντί, για να πάρει ξανά προβάδισμα ο Άγιαξ. Κάπου εκεί σαν να φάνηκε πως η Ένωση άρχισε κάπως να χάνει την συγκέντρωση της και την ισορροπία της. Παρόλα αυτά, εκεί που ουσιαστικά ο Δικέφαλος έδειξε να παραδίνεται, ήταν όταν δέχθηκε το τρίτο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Από ένα παιδικό λάθος του Άμραμπατ, που έκανε πυρ και μανία τον Αλμέιδα απολύτως λογικά και μια λάθος εκτίμηση του Αθανασιάδη, ο Άγιαξ βρέθηκε μπροστά με 3-1. Κάπου εκεί η ΑΕΚ ξέμεινε και από πίστη, ξέμεινε και από δυνάμεις, ενώ ο Αλμέιδα δεν είχε και επιλογές από τον πάγκο για να παρέμβει. Περισσότερο κινδύνεψε με τέταρτο γκολ, αλλά ο Αθανασιάδης άρχισε να νικά τον Άκπομ και να του στερεί το χατ τρικ, παρά με γκολ μείωσης του σκορ. Και κάπως έτσι, αποχαιρέτισε άδοξα το φετινό ευρωπαϊκό της ταξίδι.

ΑΓΙΑΞ (Τζον Φαν Σχιπ): Ραμάι, Ρενς(74’ Γκούγερ), Χάτο, Σούταλο, Σόσα, Τέιλορ, Ταχίροβιτς, Φορμπς (62’ Γκαέϊ), Χλίνσον (86’ Μικαουτάντζε), Άκπομ, Μπρόμπει (46’ Μάρτα).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί (83’ Γαλανόπουλος), Χατζισαφί, Σιμάνσκι (90’ Μοχαμάντι), Μάνταλος, Άμραμπατ (61 Πισάρο), Ελίασον, Τσούμπερ, Γκαρσία (83’ Γιόνσον)

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Τα παιδικά λάθη που έκανε η ΑΕΚ, ειδικά στο πρώτο και το τρίτο γκολ, όταν γίνονται σε παιχνίδι που είναι ευρωπαϊκός «τελικός» και μέσα στην έδρα του Άγιαξ, είναι όχι απλώς κρίσιμα, αλλά καταδικαστικά. Και ουσιαστικά αυτά ήταν που έγραψαν και την ιστορία του ματς.

Όταν σ’ ένα ματς που κρίνεται το ευρωπαϊκό μέλλον της ΑΕΚ, ο τίτλος του πολυτιμότερου παίκτη βρίσκεται στο αντίπαλο στρατόπεδο, τότε δεν μπορεί να υπάρχουν υψηλές προσδοκίες. Αυτός πάντως που το πάλεψε περισσότερο απ’ όλους από την Ένωση, ήταν ο Τσούμπερ

Στη 17η θέση ανέβηκε η Ελλάδα με τις νίκες ΠΑΟΚ, Ολυμπιακού – Δύσκολη η 15η θέση με την απώλεια ΑΕΚ, Παναθηναϊκού
EUROPA LEAGUE

00:02 - 15.12.2023

Ο ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός έδωσαν 800 βαθμούς στην Ελλάδα, την ανέβασαν στη 17η θέση και πλέον η χώρα μας στηρίζεται σ’ αυτούς για το όνειρο της 15ης θέσης. Δύσκολα, ωστόσο, τα πράγματα μετά τις ήττες-αποκλεισμούς των ΑΕΚ, Παναθηναϊκού.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Παρά τις απουσίες και παρά το γεγονός πως έπαιζε μέσα στην έδρα του σπουδαίου Άγιαξ, ο Ματίας Αλμέιδα δεν άλλαξε το αγωνιστικό πλάνο, ούτε τον σχηματισμό του. Έβαλε τον Μάνταλο αντί του Πινέδα στα χαφ δίπλα στον Σιμάνσκι. Έβαλε τον Άμραμπατ και τον Ελίασον στα δυο άκρα της επίθεσης και τον Τσούμπερ κοντά στον Γκαρσία ως επιθετικό δίδυμο. Από την άλλη μεριά, ο Φαν Σχιπ εγκατέλειψε το αγαπημένο του 4-3-3 και επέλεξε ένα κλασικό 4-4-2, προκειμένου να κυνηγήσει τη νίκη. Και με επιθετικό δίδυμο τον Μπρόμπει με τον Άκπομ

ΔΕΙΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

• Τέλος παιχνιδιού: Άγιαξ - ΑΕΚ 3-1
  • 90+3' Σουτ του Μοχαμάντι, πάρα πολύ μακριά από την εστία.
  • 90+2' Ακόμα μία επέμβαση από τον Αθανασιάδη σε τετ α τετ του Άκπομ.
  • 90+1' Πέρασε ο Μοχαμάντι στη θέση του Πολωνού.
  • 90' Στο έδαφος ο Σιμάνσκι, ο οποίος δείχνει να αντιμετωπίζει πρόβλημα μετά από φάουλ που του έκανε ο Άκπομ.
  • 88' Κεφαλιά του Βίντα μετά από εκτέλεση του Ελίασον, άουτ η μπάλα.
  • 85' Ο Άκπομ δεν κατάφερε να νικήσει τον Αθανασιάδη, παρότι ήταν ολομόναχος μέσα στην περιοχή.
  • 82' Έξω οι Λιβάι και Μουκουντί, μέσα οι Γαλανόπουλος και Γιόνσον.

Κώστας Τσίλης: Σε κακό βράδυ περισσότεροι από ένας κομβικοί παίκτες της ΑΕΚ, ενώ δεν υπάρχουν και καθόλου επιλογές από τον πάγκο

• 78' Σουτ του Ταχίροβιτς, πολύ άουτ η μπάλα.
  • 76' Κίτρινη κάρτα στον Σούταλο για φάουλ στον Λιβάι Γκαρσία.
  • 75' Κακό σουτ του Τσούμπερ, άουτ η μπάλα.
  • 74' Έξω ο Ρενς, μέσα ο Χόιερ.
  • 67' Διπλή ευκαιρία για τον Άγιαξ! Μετά από λάθος του Βίντα ο Άκπομ βγήκε σε θέση τετ α τετ, αλλά δεν νίκησε τον Αθανασιάδη, ενώ στη συνέχεια σημάδεψε το δοκάρι.
  • 63' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με το σουτ του Λιβάι Γκαρσία να κοντράρει και να καταλήγει έξω.
  • 62' Έξω ο Μποργκς, μέσα ο Γκαί.
  • 62' Σουτ του Χλίνσον, μπλοκάρει ο Αθανασιάδης.
  • 60' Έξω ο Άμραμπατ, μέσα ο Πισάρο.

Κώστας Τσίλης: Λάθος παιδικό από τον Άμραμπατ, λάθος τραγικό από τον Αθανασιάδη.

• 56' Γκολ για τον Άγιαξ, 3-1. Μετά από λάθος του Άμραμπατ έκλεψε ο Μάρτα, έδωσε στον Άκπομ κι εκείνος έκανε ένα σουτ το οποίο ήταν αδύναμο, όμως η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του Αθανασιάδη και κατέληξε στα δίχτυα.
  • 54' Κίτρινη κάρτα στον Ταχίροβιτς για φάουλ πάνω στον Τσούμπερ.
  • 51' Σουτ του Ελίασον έξω από την περιοχή, στην αγκαλιά του Ραμάι η μπάλα.

Κώστας Τσίλης: Η ΑΕΚ έχει βγει με στόχο να πιέσει ψηλά, αλλά θέλει μεγάλη προσοχή στην γρήγορη μετάβαση του Άγιαξ

• 48' Απειλεί τώρα η ΑΕΚ, με ένα δυνατό σουτ του Τσούμπερ μέσα από την περιοχή να περνάει άουτ.
  • 47' Γλυκιά σέντρα του Μάνταλου, δεν προλαβαίνει ο Βίντα να πιάσει την κεφαλιά.
  • 46' Έξω ο Μπρόμπεϊ, μέσα ο Μάρτα.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Άγιαξ - ΑΕΚ 2-1
  • Αδύναμη εκτέλεση από τον Σόσα, μπλοκάρει εύκολα ο Αθανασιάδης.
  • 45+2' Κίτρινη κάρτα στον Μουκουντί για φάουλ πάνω στον Άκπομ, το οποίο μάλιστα είναι σε πολύ επικίνδυνο σημείο.
  • 45' Σέντρα του Άραμπατ, τακουνάκι του Τσούμπερ και στην αγκαλιά του Ραμάι η μπάλα.

Κώστας Τσίλης: Άλλαξε πλευρές ο Αλμέιδα σε Άμραμπατ και Ελίασον. Ο Σουηδός πήγε αριστερά για να πάει ο Άμραμπατ δεξιά. Μια αλλαγή που ήταν όμως προσωρινή.

• 39' Σουτ του Άμραμπατ στην κίνηση, στην αγκαλιά του Ραμάι η μπάλα.
  • 37' Ο Άκπομ επιχείρησε ένα σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Μουκουντί και μετέπειτα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.
  • 35' Κίτρινη κάρτα στον Βίντα για φάουλ πάνω στον Μπρόμπεϊ.
  • 34' Ευκαιρία για τον Άγιαξ, με τον Μπρόμπεϊ να πλασάρει μέσα από την περιοχή και τον Αθανασιάδη να αποκρούει.
  • 33' Σέντρα του Ελίασον, μπλοκάρει εύκολα ο Ραμάι.
  • 30' Έχει πέσει λίγο ο ρυθμός τώρα και κυρίως η ένταση της ΑΕΚ.

Κώστας Τσίλης: Δεν πατάει πάντως καλά το κέντρο της άμυνας της ΑΕΚ.

Κώστας Τσίλης: Είναι τρομερό πως μετά από ευκαιρία που χάνει η ΑΕΚ, δέχεται γκολ από λάθος στην άμυνα.

• 20' Γκολ για τον Άγιαξ, 2-1. Ο Χάτο πήρε την κόντρα από τον Σιμάνσκι, «σέρβιρε» στον Τέιλορ κι εκείνος με ένα ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Αίαντα.
  • 18' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από φοβερή ενέργεια του Ρότα, ο Τσούμπερ εξαπέλυσε ένα σουτ, όμως ο Ραμάι απέκρουσε εντυπωσιακά.
  • 16' Σουτ του Άμραμπατ έξω από την περιοχή, στα σώματα η μπάλα.
  • 15' Κίτρινη κάρτα στον Άμραμπατ για φάουλ που είχε κάνει νωρίτερα στον Ρενς.
  • 15' Ασύλληπτος ο ρυθμός του αγώνα στο πρώτο τέταρτο...

Κώστας Τσίλης: Δουλεμένη στατική φάση ξανά για την ΑΕΚ και γκολ ξανά για την ΑΕΚ. Έχει κάνει τρομερή δουλειά και σ' αυτό το κομμάτι ο Αλμέιδα. Και είναι τεράστια υπόθεση το γεγονός πως έφερε τόσο γρήγορα η ΑΕΚ το ματς στα ίσια.

• 11' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-1! Ο Ελίασον με φοβερή εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση βρίσκει τον Λιβάι Γκαρσία κι εκείνος με μία κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας έτσι το ματς στα ίσια.
  • 10' Κίτρινη κάρτα στον Σόσα για φάουλ πάνω στον Ελίασον.

Κώστας Τσίλης: Το γκολ αυτό του Άγιαξ δεν αλλάζει το πλάνο του Αλμέιδα.. Αλλά το να κυνηγάς στο σκορ μέσα στο Άμστερνταμ από το 6ο λεπτό, δεν είναι εύκολη ιστορία.

• 8' Κίτρινη κάρτα στον Μπρόμπεϊ για διαμαρτυρίες.
  • 5' Γκολ για τον Άγιαξ, 1-0! Πολύ κακή έξοδος από τον Αθανασιάδη μετά από εκτέλεση κόρνερ και ο Άκπομ με μία κεφαλιά άνοιξε το σκορ.
  • 4' Απαντάει ο Άγιαξ με τεράστια ευκαιρία και μεγάλη επέμβαση του Αθανασιάδη! Ο Βίντα προσπάθησε να διώξει και η μπάλα πήγε προς την εστία, αλλά ο Έλληνας πορτιέρε απέκρουσε εντυπωσιακά.
  • 3' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ένα λάθος στα μετόπισθεν του Άγιαξ έδωσε την ευκαιρία στον Τσούμπερ να γίνει επικίνδυνος, όμως εκείνος άργησε να σουτάρει.

Κώστας Τσίλης: Ο Αλμέιδα κράτησε τον συνηθισμένο του σχηματισμό, με τον Μάνταλο αντί Πινέδα δίπλα στον Σιμάνσκι στα χαφ, με τον Άμραμπατ αριστερά, τον Ελίασον δεξιά και τον Τσούμπερ δίπλα στον Γκαρσία

• 1' Το ματς ξεκίνησε!
  • Φωτογραφία του Κώστα Νεστορίδη στα μάτριξ της «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» και χειροκρότημα και από τους οπαδούς του Αίαντα. Και ενός λεπτού σιγή για τον θρύλο της Ένωσης που έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 93 ετών.
  • Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Απομένουν 10 λεπτά για τη σέντρα στο Άγιαξ - ΑΕΚ!
  • Τελικό σφύριγμα σε Τούμπα και Λεωφόρο, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει μία μεγάλη νίκη επί της Ελσίνκι με 4-2 και τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει την ήττα με 2-1 από την Μπακάμπι Χάιφα και να μένει εκτός Ευρώπης.
  • Σημαντικές απουσίες για ακόμη μία φορά για τον Ματίας Αλμέιδα, με τους Στάνκοβιτς, Αραούχο, Γκατσίνοβιτς, Πινέδα και Πόνσε να είναι εκτός.
  • Ο κόσμος της ΑΕΚ έχει πάρει ήδη θέση τις κερκίδες της «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα».
  • Η ενδεκάδα του Άγιαξ: Ραμάι, Ρενς, Σούταλο, Χάτο, Σόσα, Ταχίροβιτς, Χλίνσον, Τέιλορ, Άκπομ, Μπόργκες, Μπρόμπεϊ.
  • Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Μάνταλος, Άμραμπατ, Ελίασον, Τσούμπερ, Λιβάι Γκαρσία.
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Σέντρα στις 22:00, τηλεοπτική μετάδοση από το Cosmote Sport 6.
  • Πρόκειται για έναν «τελικό» για το εισιτήριο για τα playoffs του Conference League, με την Ένωση να ψάχνει δύο αποτελέσματα, αφού και με την ισοπαλία εκείνη θα συνεχίσει στην τρίτη τη τάξει διοργάνωση της UEFA.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης της ΑΕΚ με τον Άγιαξ στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League.