Σε «τροχιά» Champions League η Αταλάντα, «εκθρονίζοντας» τη Λάτσιο (0-2)

Παίκτες Λάτσιο/ Paolo Bruno/Getty Images

Sportal newsroom 23:43 - 11.02.2023 / Ανανεώθηκε: 23:56 - 11.02.2023

Από την έβδομη στην τρίτη θέση βρέθηκε η Αταλάντα, η οποία επικράτησε της Λάτσιο (0-2) και εκμεταλλεύτηκε τα δώρα των αντιπάλων της.

Η Αταλάντα χρειάστηκε δύο γκολ προκειμένου να αρχίζει να ελπίζει για μία έξοδο στο Champions League, επικρατώντας εκτός έδρας κόντρα στη Λάτσιο και «εκθρονίζοντας» την από την πεντάδα της Serie A.

Πιο αναλυτικά, οι παίκτες του Γκασπερίνι δεν ζορίστηκαν κόντρα στην αντίπαλο τους, παρά το γεγονός πως έπαιζαν σε μία δύσκολη έδρα και χάρη σε ένα γκολ στο κάθε ημίχρονο, πήραν τη νίκη με 2-0. Το 1-0 έκανε στο πρώτο μέρος ο Ζαπακόστα, με ένα όμορφο σουτ στο 23' και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Χέιλουντ στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης.

Νωρίτερα, η Ρόμα χάρισε στους «νεραντζούρι» τη δυνατότητα να αναρριχηθούν στη βαθμολογία, αφού πέταξε βαθμούς κόντρα στη Λέτσε. Οι «τζιαλορόσι» μπορεί να έσωσαν την ήττα παίρνοντας το «Χ» με 1-1, ωστόσο αυτή η «γκάφα» της κόστισε την τρίτη θέση.