Με χατ-τρικ του τρομερού Πόνσε η ΑΕΚ ισοπέδωσε τον Ατρόμητο!

Βασίλης Πολυχρονόπουλος Κώστας Τσίλης 19:28 - 21.01.2024 / Ανανεώθηκε: 19:43 - 21.01.2024

Μία ασύλληπτη εμφάνιση πραγματοποίησε η ΑΕΚ στο Περιστέρι, η οποία με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πόνσε που πέτυχε χατ-τρικ, «πάτησε» τον Ατρόμητο με 5-0.

Η ΑΕΚ πήγε να παίξει σε μια έδρα που τόσο ο Παναθηναϊκός όσο και ο Ολυμπιακός δεν είχαν κερδίσει, απέναντι σ’ έναν αήττητο για 13 ματς Ατρόμητο. Πήγε να παίξει έχοντας στα πόδια 120 λεπτά παιχνιδιού την προηγούμενη Τετάρτη και στο μυαλό έναν ζόρικο αποκλεισμό από το κύπελλο. Όμως η Ένωση έκανε στο Περιστέρι αν όχι το καλύτερο, σίγουρα το πιο παραγωγικό φετινό της παιχνίδι. Όχι μόνο κέρδισε εύκολα με 5-0, αλλά ο Αλμέιδα που επέλεξε να ξεκινήσει με βασικό τον Έκι Πόνσε, είδε τον Αργεντινό να πετυχαίνει χατ τρικ.

Η αλήθεια είναι πως η ΑΕΚ δεν άφησε καθόλου περιθώρια για να αμφισβητηθεί από τον Ατρόμητο, αυτό που πήγε να κάνει στο Περιστέρι. Προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό, ενώ πολύ νωρίς μέσα στο πρώτο ημίχρονο, είχε πάει ήδη το σκορ στο 3-0. Και μάλιστα ενδιάμεσα των γκολ που πετύχαινε η Ένωση, δημιουργούσε και έχανε και ευκαιρίες για να σκοράρει. Ο Γιόνσον ήταν απόλυτος κυρίαρχος στην μεσαία γραμμή, ο Γκατσίνοβιτς είχε στήσει ένα μικρό πάρτι από τα αριστερά, ενώ ο Πόνσε σκόραρε.

Κυρίως όμως, το πιο βασικό απ’ όλα, ήταν πως από την αρχή μέχρι το τέλος, ο Ατρόμητος έδειχνε να μην έχει την δυνατότητα να ακολουθήσει τον ρυθμό της ΑΕΚ και να τον σταματήσει. Με εξαίρεση τον Βέργο που ταλαιπώρησε αρκετά την άμυνα των φιλοξενούμενων, χωρίς όμως να γίνει απειλητικός, οι γηπεδούχοι δεν είχαν λύσεις ούτε στην ανάπτυξη του παιχνιδιού τους, ούτε και ανασταλτικά. Μάλιστα η αλήθεια είναι πως παρότι ο Δικέφαλος είχε παίξει την περασμένη Τετάρτη ένα ματς 120 λεπτών, δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι ούτε λεπτό μέσα στο ματς. Εξ ου και έφτασε το σκορ στο 5-0 και θα μπορούσε να το πάει και ψηλότερα.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Κιβρακίδης (46’ Τσακμάκης), Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ (63’ Αθανασίου), Κούντε (46’ Αντζιέλσκι), Γκονζάλεθ, Κουεν, Γιουμπιτάνα (63’ Ρομπάιγ), Βέργος, Βαλέντσια (63’ Ντιρκς) .

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Γιόνσον, Άμραμπατ (68’ Ελίασον), Τσούμπερ (73’ Φαν Βέερτ), Πινέδα (68’ Φερνάντες), Γκατσίνοβιτς( 73’ Πισάρο), Πόνσε (68’ Αραούχο)

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Το γεγονός πως η ΑΕΚ πολύ νωρίς στο παιχνίδι βρέθηκε να προηγείται με 2-0, αλλά και η αποφασιστικότητα που έβγαλε, ήταν απολύτως καθοριστικά. Κυρίως διότι επέβαλε απολύτως τον δικό της ρυθμό και έφερε το παιχνίδι στα δικά της μέτρα. Και φάνηκε άλλωστε αυτό από τον τρόπο που κύλησε στη συνέχεια το ματς.

MVP

Με βάση συνολικά την εικόνα του ματς, για την δουλειά που έκανε ο Γενς Γιόνσον, ίσως να δικαιούταν τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη. Διότι ο Δανός χαφ έκανε τα πάντα για την ΑΕΚ. Ίσως ακόμα και ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς που έκανε εξαιρετικό παιχνίδι. Όμως θα ήταν άδικο για τον Έκι Πόνσε, που με τα δυο γκολ του ουσιαστικά έκρινε τον νικητή, ενώ έκλεισε το παιχνίδι με χατ τρικ.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Δεν το αλλάζει το κλασικό του πλέον 4-4-2 ο Ματίας Αλμέιδα για την ΑΕΚ. Αυτή την φορά όμως στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Πόνσε με τον Τσούμπερ, ενώ στα δυο άκρα ήταν ο Γκατσίνοβιτς με τον Άμραμπατ. Και ο Πινέδα ήταν δίπλα στον Γιόνσον στα χαφ. Από την άλλη μεριά, ο Ίλιτς επέλεξε ένα 4-3-3. Με Κουντέ, Κουέν και Γκονζάλεθ στην μεσαία γραμμή και τον Γιουμπιτάνα και τον Βαλέντσια να ανεβαίνουν από τα δυο άκρα της επίθεσης και τον Βέργο να βρίσκεται στην κορυφή της επίθεσης.

🔴Sportal Sunday Live με Άρης - Ολυμπιακός και όλη τη δράση της Κυριακής

Δείτε παρακάτω το live του αγώνα:

• Τέλος παιχνιδιού: Ατρόμητος - ΑΕΚ 0-5

Κώστας Τσίλης: Στο γήπεδο που ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός έχασαν βαθμούς, η ΑΕΚ πέρασε με εμφατικό τρόπο και μάλιστα μετά από 120 λεπτά παιχνιδιού της Τετάρτης και έναν επώδυνο αποκλεισμό

• 88' Σουτ έξω από την περιοχή από τον Αραούχο, άουτ η μπάλα.
  • 85' Φοβερή ενέργεια από τον Βέργο που απέφυγε τρεις παίκτες και κέρδισε φάουλ.
  • 81' Κίτρινη κάρτα στον Πισάρο.
  • Τελευταία πεντάρα της ΑΕΚ ήταν τον Δεκέμβριο του 2019 κόντρα στον Πανιώνιο, ενώ εκτός έδρας ήταν με τον Πανσερραϊκό το 2009.
  • 78' Σουτ του Κούεν, λίγο δίπλα από την εστία του Στάνκοβιτς.
  • 73' Εντυπωσιακή επέμβαση του Στάνκοβιτς σε κεφαλιά του Ασεβέδο.
  • 73' Έξω κι ο Γκατσίνοβιτς, μέσα ο Πισάρο.
  • 73' Έξω ο Τσούμπερ, μέσα ο Φαν Βέερτ.

Κώστας Τσίλης: Μετά τις αλλαγές έχει πάει ο Γκατσίνοβιτς στα χαφ, είναι ένα τρικ που συνηθίζει να το κάνει ο Αλμέιδα στα τελευταία ματς.

• 68' Πόνσε, Πινέδα, Άμραμπατ έξω, Αραούχο, Πάολο Φερνάντες, Ελίασον μέσα.

Κώστας Τσίλης: Δυο ασίστ πλέον ο Πήλιος.

• 67' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 0-5! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πήλιου, ο Γιόνσον έπιασε μία υπέροχη κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
  • 65' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Τσούμπερ να παίρνει την μπάλα από τον Γκατσίνοβιτς και να πλασάρει, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τη συμβολή των δοκών.
  • 63' Βαλένσια, Γιουμπιτάνα, Ντε Μποκ εκτός, Ντιρξ, Ρομπάιγ, Αθανασίου μέσα.

Κώστας Τσίλης: Πρώτο χατ τρικ παίκτη της ΑΕΚ της φετινής σεζόν, πρώτο χατ τρικ και του Πόνσε.

• 58' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 0-4! Ο Άμραμπατ πάσαρε στον Ρότα, εκείνος γύρισε στον Πόνσε κι εκείνος σε δεύτερο χρόνο -γιατί στην αρχή το πλασέ του το απέκρουσε ο Τσιντώτας- έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Χατ-τρικ από τον Αργεντινό!

Κώστας Τσίλης: Ο Γκατσίνοβιτς σ' ένα ακόμα ματς, βοηθά πολύ σημαντικά στα ανασταλτικά του καθήκοντα. Τρομερά συνεπής.

• 55' Απαντάει ο Ατρόμητος, με το σουτ του Τσκαμάκη να κοντράρει στα σώματα.
  • 52' Απειλεί ξανά η ΑΕΚ, αλλά το σουτ του Τσούμπερ ήταν αδύναμο.
  • 48' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Κάλενς έκανε ένα σουτ μέσα από την περιοχή μετά από κόρνερ σε μία φάση που θύμισε αυτή του πρώτου μέρους στο γκολ που πέτυχε και η μπάλα πέρασε άουτ.

Κώστας Τσίλης: Η ΑΕΚ σ' αυτό το δεύτερο ημίχρονο έχει κόντρα τον ισχυρό άνεμο και αυτό θα πρέπει να το μετρήσει στον τρόπο που θα κάνει το παιχνίδι της.

• 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • 46' Έξω οι Κιβρακίδης και Κούεν, μέσα οι Αντζιέλσκι και Τσακμάκης.
  • Ο Μάνταλος... πανηγύρισε μέσω ενός insta story το γκολ του Πόνσε στο Περιστέρι.
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Ατρόμητος - ΑΕΚ 0-3
  • Κακή εκτέλεση από τον Κούντε, στο τείχος η μπάλα.
  • Κίτρινη κάρτα στον Βίντα.
  • 43' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τους Περιστεριώτες τώρα.
  • 42' Πρώτη καλή στιγμή για τον Ατρόμητο, με τον Στάνκοβιτς να αποκρούει το σουτ του Βαλένσια.

Κώστας Τσίλης: Δυο γκολ έχει βάλει ο Πόνσε, αλλά αυτός που κάνει ματσάρα, είναι ο Γιόνσον.

Κώστας Τσίλης: Είναι το πρώτο γκολ του Κάλενς με την φανέλα της ΑΕΚ. Και είναι γενικώς ένας στόπερ που σκοράρει.

• 35' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 0-3! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκατσίνοβιτς, ο Βίντα είχε δύο προσπάθειες, στις οποίες η μπάλα κόντραρε και μετά ο Κάλενς πήρε το ριμπάουντ και με ένα σουτ νίκησε τον Τσιντώτα.
  • 34' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με ένα απίστευτο σουτ του Γιόνσον από πολύ μακρινή απόσταση, απέκρουσε με δυσκολία ο Τσιντώτας.
  • Φώναξαν για χέρι του Βίντα οι παίκτες του Ατρόμητου, «παίζετε» από τον Ευαγγέλου μετά από εξέταση της φάσης.
  • 29' Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από εξαιρετική συνεργασία μεταξύ των Γκατσίνοβιτς και Τσούμπερ, ο τελευταίος έκανε ένα αδύναμο πλασέ μέσα από την περιοχή, το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Τσιντώτα.
  • 26' Απομάκρυνε ο Κάλενς.
  • 26' Κόρνερ για τον Ατρόμητο, στην πρώτη του προσπάθεια να γίνει απειλητικός.
  • Είναι απόλυτα κυρίαρχη η ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο, πραγματοποιώντας ένα από τα καλύτερα ξεκινήματα σε παιχνίδι τη φετινή σεζόν.

Κώστας Τσίλης: Ψάχνουν πολύ οι παίκτες της ΑΕΚ το παιχνίδι με το φορ Πόνσε που προφανώς είναι σε πολύ καλό απόγευμα.

• 17' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά από γύρισμα του Άμραμπατ ο Πόνσε δεν κατάφερε να βγει πρώτος στην μπάλα, με την άμυνα του Ατρόμητου να απομακρύνει.
  • 15' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 0-2! Ο Γκατσίνοβιτς με ένα εξαιρετικό γύρισμα βρήκε τον Πόνσε κι εκείνος με ένα πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
  • 15' Γυριστό σουτ του Κάλενς, μπλόκαρε ο Τσιντώτας.
  • 14' Σέντρα του Γιόνσον, δεν βρήκε την μπάλα ο Πόνσε με το κεφάλι.

Κώστας Τσίλης: Πολλή δουλειά και κυρίως σημαντική κάνει ο Γιόνσον στην μεσαία γραμμή.

• 5' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Μετά την εκτέλεση κόρνερ του Πήλιου, ο Γιόνσον πλάσαρε από καλή θέση μέσα στην περιοχή και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Κώστας Τσίλης: Ο Πόνσε σκοράρει ακριβώς 4 μήνες μετά το τελευταίο του γκολ, που ήταν στις 21 Σεπτέμβρη στο Μπράιτον το γκολ νίκης.

• 2' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 0-1! Ο Πήλιος έβγαλε μία φοβερή μπαλιά, ο Πόνσε έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ατρόμητου και με ένα υπέροχο τελείωμα από διαγώνια θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
  • 1' Το ματς ξεκίνησε!

Κώστας Τσίλης: Λογική η επιλογή του Αλμέιδα να ξεκινήσει με τον Πόνσε στην κορυφή της επίθεσης, για πολλούς λόγους.

• Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Απομένουν 10 λεπτά για τη σέντρα του αγώνα.
  • Δείτε τα highlights από τη νίκη της ΑΕΚ επί του Ατρόμητου στον πρώτο γύρο.
  • Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Ευαγγέλου, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο Πολυχρόνης.
  • Αναλυτικά οι ενδεκάδες της αναμέτρησης:

Ατρόμητος: Τσιντώτας, Κιβρακίδης, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Κούντε, Κούεν, Έντερ, Γιουμπιτάνα, Βαλένσια, Βέργος

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Γιόνσον, Άμραμπατ, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Πόνσε, Τσούμπερ.
  • Θυμίζουμε στον πρώτο γύρο η ΑΕΚ επικράτησε του Ατρόμητου με 2-1 με... buzzer-beater του Γκατσίνοβιτς στο 90+5',
  • Σέντρα στις 17:30, τηλεοπτική μετάδοση από το Novasports Prime.
  • Από την άλλη οι Περιστεριώτες προέρχονται από την επικράτηση μεσοβδόμαδα κόντρα στην ΑΕΛ με 4-0 για το Κύπελλο και «τρέχουν» σερί 13 αγώνων χωρίς ήττα.
  • Από τη μία η Ένωση προέρχεται από τον αποκλεισμό στο Κύπελλο κόντρα στον Άρη στη διαδικασία των πέναλτι και το ισόπαλο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στην «OPAP Arena» και η νίκη είναι μονόδρομος, προκειμένου να παραμείνει κοντά στην κορυφή.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ατρόμητο στο Περιστέρι για την 19η αγωνιστική της Stoiximan Super League.