Σεφτέ στις νίκες ο Βόλος κόντρα στη μαχητική Κηφισιά - Με εννέα παίκτες τελείωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι

Γιώργος Σακελλαρίου 19:27 - 28.10.2023 / Ανανεώθηκε: 19:38 - 28.10.2023

Ο Βόλος λύγισε 2-1 την Κηφισιά με γκολ των Μπερτόγλιο, Ντέλετιτς. Με εννέα παίκτες τελείωσαν τον αγώνα οι φιλοξενούμενοι.

Ο Βόλος δεν είχε νίκη στο πρωτάθλημα, βρισκόταν στην ουρά της βαθμολογίας και το ματς με την Κηφισιά στο Πανθεσσαλικό έμοιαζε τελικός για την ομάδα του Κώστα Μπράτσου.

Οι γηπεδούχοι με τους Λούνα, Ντέλετιτς, Γκαρσία, Μπερτόγλιο σε εξαιρετική μέρα κατάφεραν να λυγίσουν 2-1 τη μαχητική Κηφισιά, η οποία ολοκλήρωσε τον αγώνα με εννέα παίκτες κι έτσι πήραν βαθμολογική ανάσα.

Το 1-0 ο Μπερτόγλιο

Ο Βόλος μπήκε αποφασισμένος στο γήπεδο και στο 9’ είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Φάουλ του Κορνέτ, η κεφαλιά του Μπερτόγλιο από καλή θέση έφυγε άουτ.

Στο 16’ απείλησε η Κηφισιά με έναν πρώην παίκτη των γηπεδούχων. Λάθος του Παπαδόπουλου, εκτέλεσε ο Οζέγκοβιτς από κοντά και η μπάλα κόντραρε σε κόρνερ.

Στο 21’ η ομάδα της Μαγνησίας άνοιξε το σκορ. Ο Λούνα έκανε εκπληκτική ενέργεια από αριστερά, η μπάλα στρώθηκε στον Κορνέτ, ο οποίος σούταρε, ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε προσωρινά και ο Μπερτόγλιο από κοντά πήρε το ριμπάουντ και άνοιξε το σκορ.

Η Κηφισιά αμέσως μετά το 1-0 του Μπερτόγλιο στο 21’ άγγιξε την ισοφάριση.

Στο 23’ έκανε σέντρα από αριστερά ο Ίλιεφ, αλλά η κεφαλιά του Οζέγκοβιτς έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 28’ ήταν η σειρά του Βόλου να σκοράρει. Ο Λούνα από αριστερά γύρισε στον Γκαρσία κι αυτός μόνος του στο ύψος του πέναλτι πλάσαρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 35’ είχε νέα καλή στιγμή η ομάδα της Μαγνησίας. Ο Ντέλετιτς έστρωσε στον Κορνέτ, όμως, το σουτ του πέρασε λίγο άουτ.

Με εννέα η Κηφισιά και 2-1

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην παίρνουν πολλά ρίσκα. Στο 67’ ο Βόλος είχε νέα μεγάλη ευκαιρία. Σουτ του Ντέλετιτς απέκρουσε προσωρινά ο Αναγνωστόπουλος και στη συνέχεια πλασέ του Γκαρσία, απέκρουσε ξανά ο γκολκίπερ της Κηφισιάς.

Στο 71’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Τσάπαν με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο 75’ έγινε το 2-0.

Ο Γκαρσία πάσαρε στον Ντέλετιτς κι αυτός με τρομερό αριστερό πλασέ νίκησε τον Αναγνωστόπουλο.

Στο 82’ ο Οζέγκοβιτς με φοβερό δεξί σουτ από πάσα του Μπαρμπόσα έκανε το 2-1, αλλά ο τελευταίος στο 84’ αντίκρισε επίσης δεύτερη κίτρινη κάρτα κι έτσι η ομάδα της Αθήνας έμεινε με εννέα παίκτες.

O MVP

Ο Ντέλετιτς είχε κέφια και με ένα εκπληκτικό πλασέ σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του. Εξαιρετικοί για τους γηπεδούχους και οι Λούνα, Γκαρσία, Κορνέτ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ

Η αποβολή του Τσάπαν και το 2-0 του Ντέλετιτς λίγα λεπτά αργότερα, ουσιαστικά έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Ο Πολυχρόνης σωστά απέβαλε τον Μπαρμπόσα, ενώ η Κηφισιά φωνάζει για την δεύτερη κίτρινη στον Τσάπαν θεωρώντας την αυστηρή.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Τάχατος (54’ Μύγας), Καλογερόπουλος, Τσοκάνης, Λούνα (86’ Κίτσος), Γκλάβτσιτς, Τρουιγέ (86’ Ενγκίν), Μπερτόγλιο (78’ Μπαριέντος), Κορνέτ, Ντέλετιτς (78’ Μαχαίρας), Γκαρσία.

Κηφισιά (Γιάννης Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Μποτία, Λούμορ (73’ Νίνης), Βαφέας (86’ Παπασάββας), Τσάπαν, Οζέγκοβιτς, Σνάιντερλαν, Ίλιεφ (46’ Μπιφουμά), Τετέι (78’ Αντερέγκεν), Μασούρας, Μπαρμπόσα.

TO LIVE

• ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ. Βόλος-Κηφισιά 2-1
  • 93' Ακυρώθηκε γκολ του Ενγκίν για επιθετικό φάουλ.
  • 84' Με εννέα η Κηφισιά. Αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και ο Μπαρμπόσα!
  • Τρομερό σουτ του Οζέγκοβιτς για το 2-1
  • 82' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΗΦΙΣΙΑ!
  • 78' Ο Αντερέγκεν στη θέση του Τετέι. Για τον Βόλο ο Μπαριέντος στη θέση του Μπερτόγλιο και ο Μαχαίρας αντί του Ντέλετιτς
  • Γκαρσία και Ντέλετιτς συνδυάστηκαν και ο δεύτερος με εκπληκτικό αριστερό πλασέ σημείωσε το 2-0
  • 75' ΓΚΟΛ Ο ΒΟΛΟΣ!
  • 73' Νίνης αντί Λούμορ
  • 71' Κόκκινη για την Κηφισιά. Αποβλήθηκε ο Τσάπαν με δεύτερη κίτρινη για διαμαρτυρία.
  • 67' Μεγάλη ευκαιρία ο Βόλος. Σουτ του Ντέλετιτς απέκρουσε προσωρινά ο Αναγνωστόπουλος, πλασέ στο ριμπάουντ του Γκαρσία, απέκρουσε ξανά ο γκολκίπερ της Κηφισιάς
  • 56' Κίτρινη στον Μπαρμπόσα
  • 54' Αναγκαστική αλλαγή ο Βόλος. Ο Μύγας στη θέση του Τάχατου
  • 46' Ο Μπιφουμά πήρε τη θέση του Ίλιεφ για την Κηφισιά
  • Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
  • ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Βόλος-Κηφισιά 1-0
  • 45' Κίτρινη στον Σνάιντερλαν
  • 39' Σουτ του Ντέλετιτς κόντραρε και μπλόκαρε ο Αναγνωστόπουλος
  • Δείτε το γκολ του Μπερτόγλιο

35' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο! Ο Ντέλετιτς έστρωσε στον Κορνέ μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του πέρασε λίγο άουτ.

• 28' Τεράστια ευκαιρία για τον Βόλο. Ο Λούνα από αριστερά γύρισε στον Γκαρσία κι αυτός μόνος του στο ύψος του πέναλτι πλάσαρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
  • 23' Μεγάλη ευκαιρία η Κηφισιά. Σέντρα από αριστερά του Ίλιεφ, κεφαλιά του Οζέγκοβιτς έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι
  • Ο Λούνα έκανε εκπληκτική ενέργεια από αριστερά, η μπάλα στρώθηκε στον Κορνέρ, ο οποίος σούταρε, ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε προσωρινά και ο Μπερτόγλιο από κοντά πήρε το ριμπάουντ και άνοιξε το σκορ.