«Πεντάρα» για την Μπάγερν που παραμένει στην κορυφή - Άνετη νίκη και για τη Λειψία

Πανηγυρισμοί παικτών της Μπάγερν Μονάχου

©Photo by Alexander Hassenstein/Getty Images

Δημήτρης Χούπης 18:32 - 11.03.2023 / Ανανεώθηκε: 18:52 - 11.03.2023

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 5-3 της Άουγκσμπουργκ, άνετη νίκη με 3-0 πήρε και η Λειψία.

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με άνεση της Άουγκσμπουργκ με 5-3 για την 24η αγωνιστική της Bundesliga. Έτσι παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας και περιμένει το αποτέλεσμα της Ντόρτμουντ που αγωνίζεται σήμερα (11/3, 19:30) με τη Σάλκε για το ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ.

Η Άουγκσμπουργκ «πάγωσε» την Μπάγερν στο 3' με τον Μπερίσα, αλλά στο 15' ο Ζοάο Κανσέλο ισοφάρισε για την ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν. Τέσσερα λεπτά μετά ο Παβάρ γύρισε «τούμπα» τον αγώνα και έκανε το 2-1, ενώ ο ίδιος έκανε το 3-1 στο 35'. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 45' ο Λιρόι Σανέ έκανε τέσσερα τα τέρματα των «Βαυαρών».

Ο Μπερίσα μείωσε σε 4-2 στο 60' με εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο Άντονυ Ντέιβις στο 74' έβαλε και πέμπτο τέρμα για την Μπάγερν. Ο Καρντονά στο 90+3' διαμόρφωσε το τελικό 5-3. Έτσι η ομάδα του Νάγκελσμαν παραμένει στην πρώτη θέση με 52 βαθμούς, ενώ η 'Αουγκσμπουργκ είναι 13η με 27 πόντους.

Η Λειψία πήρε άνετη νίκη με 3-0 επί της Γκλάντμπαχ και συνεχίζει την πορεία της για την είσοδό της στο επόμενο Champions League. Οι «ταύροι» μπήκαν μπροστά στο σκορ με την Τίμο Βέρνερ στο 57', τέσσερα λεπτά πριν όμως η Γκλάντμπαχ είχε χάσει πέναλτι. Ο Φόρσμπεργκ στο 71' διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του Μάρκο Ρόζε, ενώ ο Γκβαρντιόλ στο 80' διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Έτσι η Λειψία βρίσκεται στην τρίτη θέση με 45 βαθμούς σε αντίθεση με τα «πουλάρια» που βρίσκονται στη δέκατη θέση με τριάντα βαθμούς.