Χαμός στο Εορδαϊκός – Αστέρας Πετριτή: Έκαναν «ντου» στον διαιτητή, αποχώρησε με τη συνοδεία αστυνομικών (vids)

Sportal newsroom 10:47 - 29.04.2024 / Ανανεώθηκε: 04:25 - 16.05.2024

Τρομερή ένταση προκλήθηκε στο φινάλε του αγώνα ανάμεσα στον Εορδαϊκό και τον Αστέρα Πετριτή, όταν ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων. Μπήκε στο στόχαστρο ο Τζάμος κι έγινε κυριολεκτικά χαμός.

Ο κακός χαμός έγινε λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ανάμεσα στον Εορδαϊκό και τον Αστέρα Πετριτή. Οι γηπεδούχοι ενώ προηγήθηκαν (1-0) στο 87ο λεπτό με τον Δημήτρη Παπαδόπουλο, από τον παράδεισο βρέθηκαν στην κόλαση, αφού στο 90+10 οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Στεργίου, σε μία φάση όπου ο Εορδαϊκός διαμαρτυρήθηκε πολύ έντονα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο διαιτητής Τζάμος να διακόψει το ματς για περίπου για δέκα λεπτά.

Σα να μην έφτανε αυτό, ο Στεργίου ένα λεπτό αργότερα σκόραρε εκ νέου, κάνοντας την ανατροπή (1-2) για τον Αστέρα και «πάγωσε» το γήπεδο της Πτολεμαΐδας. Μετά την ολοκλήρωση του ματς, ακολούθησε πανδαιμόνιο, με τον διαιτητή να είναι στο στόχαστρο, αφού έγινε κυριολεκτικά χαμός. Η κατάσταση ξέφυγε εντελώς με τους ανθρώπους των γηπεδούχων να κάνουν «ντου» στον ρέφερι ο οποίος χρειάστηκε τη βοήθεια της αστυνομίας για να αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο.

Μετά τη νίκη της η ομάδα της Κέρκυρας θα παίξει στο μπαράζ παραμονής, ενώ ο Εορδαϊκός υποβιβάστηκε κατηγορία.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Ήττα για την ομάδα μας με πέναλτι φάντασμα στο 87’ που προκάλεσε τις έντονες αντιδράσεις του κόσμου και των παικτών.

Δυστυχώς ο Εορδαϊκός δεν ήταν ποτε μέσα στα «παιχνιδάκια» ομάδων και έπαιξε τίμια όλα τα παιχνίδια.

Τα δάκρυα λύπης και στεναχώριας θα γίνουν ποτάμι και θα πνίξουν το άδικο και την συνείδηση κάποιων.

Να είστε περήφανοι για τον Εορδαϊκό και για τα παιδιά μας.

Να στηρίξετε όπως σημερα κατα χιλιάδες την ομάδα.