Τα «έχωσε» στους συμπαίκτες του ο Εμπαπέ: «Είναι τελικός, δεν γίνεται να παίζουμε έτσι» (vid)

Κιλιάν Εμπαπέ/©PrtScr

Κώστας Τόπας 11:07 - 21.12.2022 / Ανανεώθηκε: 11:15 - 21.12.2022

Ο Κιλιάν Εμπαπέ κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου στον τελικό κόντρα στην Αργεντινή, προσπάθησε να τονώσει το ηθικό των συμπαικτών του.

Το πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Αργεντινή, ήταν σκέτη καταστροφή για τους πρώην Παγκόσμιους Πρωταθλητές, καθώς η παρέα του Λιονέλ Μέσι ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 χάρη στα γκολ των «Pulga» και Ντι Μαρία.

Οταν οι «τρικολόρ» οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, ο Κιλιάν Εμπαπέ προσπάθησε να τονώσει το ηθικό των συμπαικτών του.

«Είναι ο τελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου παιδιά. Δεν γίνεται να παίζουμε έτσι. Είναι ματς ζωής. Είναι κάτι που γίνεται κάθε τέσσερα χρόνια. Δεν μπορούμε να πάμε χειρότερα απ' όσο έχουμε πάει. Μπορούμε να το γυρίσουμε», ανέφερε χαρακτηριστικά ο 24χρονος Γάλλος αστέρας.

Ετσι, η Γαλλία μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με πείσμα και θέληση για να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ. Ωστόσο, παρά το γεγονός που οδήγησε το ματς στην διαδικασία των πέναλτι, στο τέλος δεν κατάφερε να στεφθεί back-to-back Παγκόσμια Πρωταθλήτρια.