Η Αϊντχόφεν νίκησε τον Άγιαξ και κατέκτησε το Κύπελλο Ολλανδίας

Sportal newsroom 22:25 - 30.04.2023 / Ανανεώθηκε: 22:43 - 30.04.2023

Η Αϊντχόφεν νίκησε τον Άγιαξ στα πέναλτι και κατέκτησε το Κύπελλο Ολλανδίας για 11η φορά στην ιστορία της.

Το 11ο Κύπελλο στην ιστορία της και δεύτερο διαδοχικό κατέκτησε η Αϊντχόφεν. Η ομάδα του Ρουντ Φαν Νίστελροϊ επιβλήθηκε 3-2 του Άγιαξ στα πέναλτι και έφτασε στην κατάκτηση του τροπαίου.

Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με αυτογκόλ του Μπρέιθγουεϊτ. Ο «Αίαντας», ωστόσο, κλείστηκε στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα η Αϊντχόφεν να ανέβει στον αγωνιστικό χώρο και να αρχίσει να χάνει ευκαιρίες.

Η PSV ισοφάρισε στο 67' με τον Τοργκάν Αζάρ. Το 1-1 δεν άλλαξε στην κανονική διάρκεια, ούτε στην παράταση κι έτσι ο τελικός κρίθηκε στα πέναλτι. Στη «ρώσικη ρουλέτα» ο Μπρόμπεϊ και ο Τίμπερ αστόχησαν για τον Άγιαξ, όπως και ο Ραμάλιο με τον Σανγκαρέ για την Αϊντχόφεν. Ο Άλβαρεζ αστόχησε στη εκτέλεσή του με τον Σίλβα να ευστοχεί στη συνέχεια για τη νίκη της PSV.

ΑΓΙΑΞ: Ρούλι, Σάντσες (46’ Ρενς), Χάτο (75’ Βάινταλ), Τίμπερ, Κλάασεν (115’ Βος), Γκρίλιτς (68’ ΜπάσεΊ), Άλβαρες, Μπερχάους (75’ Κονσεϊσάο), Τάντιτς, Μπερχβάιν (115’ Γκοντς), Μπρόμπεϊ

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ντρόμελ, Φαν Άανχολτ, Ραμάλιο, Τέζε (76’ Μουενέ), Μπράνθγουαϊτ, Σανγκαρέ, Σίμονς (98’ Γκουτιέρες), Τιλ (59’ Ελ Γκαζί), Φέιρμαν, Ντε Γιονγκ (105’ Φάμπο Σίλβα), Μπακαγιόκο (59’ Αζάρ)