Νίκη «ανάσα» για την Κηφισιά με τεσσάρα στο ντεμπούτο του Νίλσεν

Άγγελος Φραγκισκάτος 19:25 - 16.12.2023 / Ανανεώθηκε: 19:54 - 16.12.2023

Η Κηφισιά πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς επικράτησε με 4-2, για την 14η αγωνιστική της Stoiximna Super League.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η Κηφισιά πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο στην Καισαριανή κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα με 3-2 στο ντεμπούτο του Ντέιβιντ Νίλσεν, για την 14η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα των βορείων προαστίων ανέβηκε στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 11 βαθμούς, ενώ οι Ηπειρώτες παρέμειναν στην τελευταία θέση με μόλις 8 πόντους.

Οι δύο ομάδες μπήκαν ορεξάτες, με αποτέλεσμα στα πρώτα 15 λεπτά να έχουν μπει τρία γκολ στην αναμέτρηση. Μόλις στο 6' ο Σάντος έκλεψε, έβγαλε εξαιρετική μπαλιά από τα δεξιά και ο Οζέγκοβιτς με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα των βορείων προαστίων.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση άμεσα και έφεραν το ματς στα ίσια. Στο 10ο λεπτό ο Παμλίδης έδωσε στον Ροσέρο, ο οποίος πάτησε περιοχή, απέφυγε το μαρκάρισμα του Μασούρα και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 των Ηπειρωτών. Στην επόμενη φάση ο Κωνσταντακόπουλος βρήκε τον Κρισιούμα και αυτός με τελείωμα από το όριο της περιοχής έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Κηφισιά

Η χαρά στο «στρατόπεδο» των γηπεδούχων κράτησε για λίγο, καθώς η ομάδα του Θανάση Στάικου είχε και πάλι την απάντηση. Στο 32' μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσαούση, ο Παντελάκης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πήρε ύψος και κατέληξε στα δίχτυα του Αναγνωστόπουλου για το 2-2 των φιλοξενούμενων. Δύο λεπτά μετά ο Μπιφουμά εκτέλεσε το φάουλ και ο Λαντρ με κοντινή προβολή έκανε το 3-2 για τους γηπεδούχους, σκορ που ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν χαμηλός, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να έχει τον έλεγχο της μπάλας. Όμως η πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς άνηκε στους γηπεδούχους. Στο 55ο λεπτό ο Κρισιούμα πήρε την κεφαλιά μέσα από τη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε για λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Οι Ηπειρώτες απάντησαν στην ευκαιρία της Κηφισιάς. Στο 65ο λεπτό ο Σόρια έκανε τη σέντρα, ο Κόντε πλάσαρε στη κίνηση, όμως ο Αναγνωστόπουλος μπλόκαρε. Ωστόσο ο ΠΑΣ στο 78' έμεινε με παίκτη λιγότερο στο ματς, καθώς ο Γκάρο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 90+2' οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το τελικό 4-2. Ο Κωνσταντακόπουλος βρήκε τον Οζέγκοβιτς, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Κλέιμαν που δεν κατάφερε να τον κόψει και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Στην αρχή το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, όμως μετά από εξέταση στο VAR το γκολ μέτρησε.

Οι ενδεκάδες:

Κηφισιά (Ντέιβιντ Νίλσεν): Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Λαντρ, Βαφέας, Παρράς, Παπασάββας, Ιπαλίμπο, Σάντος, Κωνσταντακόπουλος, Μπιφουμά, Οζέγκοβιτς

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Τσαούσης, Καραχάλιος, Ριένστρα, Ροσέρο, Παμλίδης, Τζίνο, Λεό

• Λήξη στο ματς, Κηφισιά και ΠΑΣ Γιάννινα 4-2.
  • 90+2' Μετράει τελικά το γκολ του Οζέγκοβιτς, καθώς ο Σόρια τον κάλυπτε.
  • Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 90' Ο Οζέγκοβιτς βρήκε δίχτυα, αλλά δεν μέτρησε για οφσάιντ.
  • Έγινε έλεγχος στο VAR, όμως το ματς συνεχίστηκε.
  • 88' Οι παίκτες του ΠΑΣ διαμαρτύρονται για πέναλτι πάνω στον Κόντε.
  • 81' Ο Τετέι επιχειρήσει το σουτ, αλλά ο Αναγνωστόπουλος μπλόκαρε σταθερά.
  • 78' Ο ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε με δέκα παίκτες στο ματς. Ο Γκάρο πήγε με άσχημο τρόπο πάνω στον Τετέι, με αποτέλεσμα να αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
  • 67' Αλλαγές στη Κηφισιά. Αντερέγκεν αντί Μπιφουμά και Τετέι αντί Κρισιούμα
  • 65' Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους. Ο Σόρια έκανε τη σέντρα, ο Κόντε πλάσαρε στη κίνηση, όμως ο Αναγνωστόπουλος μπλόκαρε.
  • 64' Έξω ο Λεό για τον ΠΑΣ Γιάννινα, μέσα ο Κόντε.
  • 62' Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Γκάρο έδωσε στον Σόρια, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.
  • 59' Κίτρινη κάρτα στον Παπασάββα για φάουλ στον Τσαούση.
  • 55' Καλή στιγμή για τη Κηφισιά. Ο Κρισιούμα πήρε την κεφαλιά μέσα από τη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε για λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του αντίπαλου τερματοφύλακα.
  • 53' Ο Γκάρο έκανε το μακρινό σουτ, όμως ο Αναγνωστόπουλος μπλόκαρε.
  • 47' Κίτρινη κάρτα ο Γκάρο.
  • Έναρξη στο δεύτερο 45λεπτο.
  • Λήξη στο πρώτο μέρος, Κηφισιά και ΠΑΣ Γιάννινα 3-2.
  • Ένα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων.
  • Ο διαιτητής του αγώνα έδωσε κάρτα και στον πάγκο των Ηπειρωτών.
  • 40' Κίτρινη κάρτα στον Καραχάλιο για μαρκάρισμα πάνω στον Οζέγκοβιτς.
  • 34' ΓΚΟΟΟΛ για τη Κηφισιά. Ο Μπιφουμά εκτέλεσε το φάουλ και ο Λαντρ με κοντινή προβολή έκανε το 3-2 για τους γηπεδούχους.
  • 31' Καλή στιγμή για τον ΠΑΣ. Ο Αναγνωστόπουλος βγήκε να απομακρύνει με το πόδι, δεν βρήκε καλά την μπάλα, ο Λεό σούταρε αλλά ο τερματοφύλακας της Κηφισιάς τον νίκησε με το κεφάλι, κρατώντας το 2-2 στο ματς.
  • 24' Κίτρινη κάρτα ο Σάντος.
  • 23' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσαούση, ο Παντελάκης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πήρε ύψος και κατέληξε στα δίχτυα του Αναγνωστόπουλου για το 2-2 των φιλοξενούμενων.
  • 20' Ο Ριένστρα έκανε το σουτ, όμως ο Αναγνωστόπουλος μπλόκαρε.
©Intime
  • Απομάκρυναν οι παίκτες της Κηφισιάς.
  • 16' Κόρνερ για τον ΠΑΣ Γιάννινα.
  • Ωραίο παιχνίδι μέχρι στιγμής με τις δύο ομάδες να έχουν εκπληκτικό ρυθμό.
  • 11' Άμεση η απάντηση για τους γηπεδούχους. Ο Κωνσταντακόπουλος βρήκε τον Κρισιούμα και αυτός με τελείωμα από το όριο της περιοχής έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Κηφισιά.
  • 10' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Παμλίδης έδωσε στον Ροσέρο, ο οποίος πάτησε περιοχή, απέφυγε το μαρκάρισμα του Μασούρα και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 των Ηπειρωτών.
  • 6' ΓΚΟΟΟΟΛ για τη Κηφισιά. Ο Σάντος έκλεψε, έβγαλε εξαιρετική μπαλιά από τα δεξιά και ο Οζέγκοβιτς με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα των βορείων προαστίων.
  • 4' Καλή ευκαιρία για τη Κηφισιά. Ο Σάντος πάτησε στην περιοχή από τα δεξιά, γύρισε στον Κωνσταντακόπουλο στο σημείο του πέναλτι, σούταρε δυνατά και έστειλε άουτ την μπάλα.
  • Δεν το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι.
  • 2' Κόρνερ για τη Κηφισιά.
  • Το ματς ξεκίνησε.
  • Οι δύο ομάδες έκαναν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Διαιτητής: Γκορτσίλας
  • Βοηθοί: Στεφανής, Νίκζας
  • 4ος: Πουλικίδης
  • VAR: Τζήλος, Βεργέτης
  • Να θυμίσουμε πως όλα τα παιχνίδια της Stoiximan Super League θα διεξαχθούν κεκλεισμένων των θυρών για τους επόμενους δυο μήνες, μετά από εντολή της κυβέρνησης.
  • Στον πάγκο οι Αθανασίου, Μπάλαν, Γκάρο, Λιάσος, Κόντε, Μπακαδήμας, Κιάκος, Πανάγου, Τζίμας.
  • ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν - Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Τσαούσης - Καραχάλιος, Ριένστρα, Τζίνο - Ροσέρο, Παμλίδης, Λεό.
  • Στον πάγκο οι Κρίστινσον, Αντερέγκεν, Λούμορ, Τσάπαν, Ίλιεφ, Τετέι, Μποτία, Γκόμπελιτς, Πρίτσας.
  • Κηφισιά (Ντέιβιντ Νίλσεν): Αναγνωστόπουλος - Μασούρας, Βαφέας, Λαντρ, Παρράς - Παπασάββας, Ιπαλίμπο, Κωνσταντακόπουλος - Μπιφουμά, Οζέγκοβιτς, Κρισιούμα.
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων:
  • Σέντρα στις 17:30, τηλεοπτική μετάδοση από το Cosmote Sports 1.
  • Θυμίζουμε πως την περασμένη αγωνιστική, η νεοφώτιστη ομάδα γνώρισε εύκολα την ήττα στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό (3-0), ενώ ο «Άγιαξ της Ηπείρου» έμεινε ισόπαλος στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο (1-1).
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Κηφισιά και τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Καισαριανή, για την 14η αγωνιστική της Stoiximan Super League.