Άνετη νίκη για Ατλέτικο Μαδρίτης - Σημαντικό «διπλό» παραμονής για την Εσπανιόλ

Ατλέτικο Μαδρίτης - Οσασούνα

Photo by Angel Martinez/Getty Images

Sportal newsroom 19:07 - 21.05.2023 / Ανανεώθηκε: 19:15 - 21.05.2023

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε της Οσασούνα με 3-0 και πέρασε τη Ρεάλ Μαδρίτης στη βαθμολογία, σημαντικό «διπλό» παραμονής πέτυχε η Εσπανιόλ, που κέρδισε τη Ράγιο Βαγιεκάνο 2-1.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης είχε εύκολο μεσημέρι στο «Wanda Metropolitano», κερδίζοντας την Οσασούνα 3-0 και πέρασε τη Ρεάλ Μαδρίτης στη βαθμολογία.

Το σκορ για την ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε το άνοιξε ο Γιανίκ Καράσκο στο 44ο λεπτό και ο Σαούλ Νίγκιες στο 62' έκανε δύο τα τέρματα για την Ατλέτικο. Το τελικό σκορ το διαμόρφωσε ο Ανχέλ Κορέα στο 82ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη οι «ροχιμπλάνκος» ανέβηκαν στη δεύτερη θέση με 72 πόντους, ξεπερνώντας τη Ρεάλ, η οποία αγωνίζεται σήμερα (21/5, 19:30) με τη Βαλένθια. Από την άλλη η ομάδα της Παμπλόνας βρίσκεται στη δέκατη θέση με 47 βαθμούς.

Νωρίτερα η Εσπανιόλ πήρε μεγάλο «διπλό» στην έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο, κερδίζοντάς την 2-1. Ο Ντάρντερ ήταν αυτός που έβαλε μπροστά την ομάδα της Βαρκελώνης στο 23', αλλά ο Ραούλ Ντε Τόμας στο 42' από τα έντεκα βήματα ισοφάρισε για τη Βαγιεκάνο. Στο 59ο ο Μελαμέντ διαμόρφωσε το τελικό 2-1, δίνοντας τη νίκη στην Εσπανιόλ.

Με αυτή τη νίκη η Εσπανιόλ βρίσκεται στην 19η θέση με 34 πόντους, έναν πίσω από τις θέσεις που είναι εκτός ζώνης υποβιβασμού. Από την άλλη η Ράγιο είναι εντέκατη με 46 βαθμούς.