Nίκη περηφάνιας για τη Μαγιόρκα, 1-0 τη Θέλτα

Τζιοβάνι Ζάκαρη 23:58 - 17.04.2023

Η Μαγιόρκα επικράτησε με 0-1 εκτός έδρας της Θέλτα και με αυτόν τον τρόπο σκαρφάλωσε από τη 12η θέση της La Liga στην 11η.

H Μαγιόρκα έφυγε με το «διπλό περηφάνιας» από την έδρα της Θέλτα, επικρατώντας με σκορ 1-0 της αντιπάλου της, από την οποία και «έκλεψε» την εντέκατη θέση.

Μοναδικός σκόρερ του αγώνα ήταν ο Αμάθ Εντιαγιέ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Μουρίκι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό σκορ, στο 21ο λεπτό του αγώνα. Ο ίδιος, μάλιστα, θα μπορούσε να σκοράρει αρκετές φορές μέσα στον αγώνα, όμως η «στρογγυλή θεά» δεν του έκανε το χατίρι.

Από την άλλη, η γηπεδούχος το μόνο που κατάφερε ήταν να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όμως ήταν αργά. Σαν να μην έφτανε αυτό, η Θέλτα έχασε και τον Μάγιο, ο οποίος είδε τη δεύτερη κίτρινη στις καθυστερήσεις του αγώνα και αποχώρησε για τα αποδυτήρια.