Στη La Liga η Αλαβές με γκολ στο 120+9

Τζιοβάνι Ζάκαρη 00:40 - 18.06.2023 / Ανανεώθηκε: 01:30 - 18.06.2023

Η Αλαβές πήρε την άνοδο στη La Liga νικώντας τη Λεβάντε (0-1) σε ένα ματς - θρίλερ, το οποίο ολοκληρώθηκε με γκολ από πέναλτι στο 120+9.

Η Αλαβές θα αποτελεί την 20η ομάδα που θα αγωνίζεται στη La Liga της σεζόν 2023-24, αφού με νίκη (1-0) κόντρα στη Λεβάντε εξασφάλισε την άνοδο στην κατηγορία. Το μοναδικό γκολ του αγώνα ήρθε στο 120+9 και προέκυψε μάλιστα από το σημείο του πέναλτι.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ισορροπία στο ματς, με τις δύο ομάδες να μην γίνονται μάλιστα ιδιαίτερα απειλητικές. Στο δεύτερο η ήρθαν και οι ευκαιρίες, όμως από αυτές γκολ δεν υπήρξε. Έτσι το ματς οδηγήθηκε σε παράταση και όλα βρίσκονταν σε τεντωμένο σχοινί. Τα πράγματα θα μπορούσαν να είχαν πάει στραβά για την Αλαβές στην παράταση, όμως για καλή της τύχη το σουτ του Πεπέλου κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Δευτερόλεπτα νωρίτερα, συγκεκριμένα στο 120++2', ο Πιέρ βρήκε την μπάλα με το χέρι και έπειτα από αρκετή ώρα διαβουλεύσεων με το VAR, ο Βιλαλίμπρε εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του, επτά λεπτά αργότερα.