LIVE ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΑΕΚ 0-1

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 16:57 - 08.03.2023 / Ανανεώθηκε: 19:28 - 08.03.2023

Παρακολουθήστε μέσα από το Sportal την εξέλιξη της εξ αναβολής αναμέτρησης ανάμεσα στον Ατρόμητο και την ΑΕΚ για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Super League, σε σχόλιο του Κώστα Τσίλη.

• Έτσι, οι «κιτρινόμαυροι» θα πάνε ως πρωτοπόροι στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για την τελευταία αγωνιστική της Super League.
  • Τέλος παιχνιδιού, με την ΑΕΚ να πανηγυρίζει τη νίκη με 1-0 επί του Ατρομήτου στο Περιστέρι χάρη σε γκολ του Τσούμπερ (31').
  • Μεγάλη ευκαιρία για τους Περιστεριώτες, με τον Τζαβίδα να αστοχεί από πολύ κοντινή απόσταση.

Κώστας Τσίλης: «Πλέον με τις αλλαγές ο Μάνταλος είναι δίπλα στον Σιμάνσκι στα χαφ, ο Αραούχο έχει πάει κορυφή με τον Πινέδα δίπλα του και ο Φερνάντες παίζει στο δεξί άκρο της επίθεσης».

• Πρώτη καλή στιγμή για τον Ατρόμητο στο ματς, με το σουτ του Κλωναρίδη να περνάει άουτ.
  • Έχει πέσει αρκετά ο ρυθμός του αγώνα, όμως ο Ατρόμητος ανεβάζει σιγά σιγά την απόδοση του και το 1-0 της ΑΕΚ είναι εύθραυστο....

Κώστας Τσίλης: «Είναι εντυπωσιακό πως η ΑΕΚ έχει κερδίσει στο ματς όλες τις προσωπικές μονομαχίες».

Κώστας Τσίλης: «Η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο είναι πιο αργή στην ανάπτυξη του παιχνιδιού της, αλλά προσπαθώντας να έχει μεγαλύτερη σιγουριά».

• Ακόμα μια καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με την κεφαλιά του Αραούχο να περνά λίγο δίπλα από το δοκάρι.
  • Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

Κώστας Τσίλης: «Απολύτως ικανοποιημένος ο Αλμέιδα για ένα ημίχρονο που η ΑΕΚ είχε 72% κατοχή μπάλας, ένα γκολ, δυο δοκάρια και με τον αντίπαλο να έχει μηδέν τελικές».

• Τέλος πρώτου ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να είναι κυρίαρχη και να προηγείται δίκαια 1-0 του Ατρομήτου.
  • Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τους φιλοξενούμενους. Πέρασε ανεκμετάλλευτο...
  • Τεράστια ευκαιρία για τον Δικέφαλο, με τον Γκατσίνοβιτς να εξαπολύει ένα σουτ από το ύψος του πέναλτι και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι. Δεύτερο δοκάρι για την Ένωση.
  • Καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Τσούμπερ να γυρίζει στον Ελίασον, όμως εκείνος δεν έκανε καλή επαφή με την μπάλα.

Κώστας Τσίλης: «Πάλι γκολ από στατική φάση πέτυχε η ΑΕΚ, κάτι που έχει δουλέψει πολύ στις προπονήσεις στα Σπάτα».

• ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 0-1! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σιντιμπέ πάσαρε στον Τσούμπερ κι εκείνος με ένα γυριστό σουτ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.
  • Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Σιντιμπέ να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Κώστας Τσίλης: «Παρά την καλή κυκλοφορία που έχει η ΑΕΚ, δυσκολεύεται πολύ να πατήσει την περιοχή του Ατρόμητου».

• Πιέζει αρκετά η Ένωση, έχει περιοριστεί σε παθητικό ρόλο ο Ατρόμητος.

Κώστας Τσίλης: «Η ΑΕΚ σ' αυτά τα πρώτα λεπτά, παίζει πολύ από αριστερά με τον Χατζισαφί και τον Γκατσίνοβιτς».

• Πρώτη προσπάθεια των γηπεδούχων να πατήσουν στην αντίπαλη περιοχή, απομακρύνουν οι «κιτρινόμαυροι».
  • Έχουν μπει δυνατά οι «κιτρινόμαυροι» και προσπαθούν να γίνουν απειλητικοί.
  • Ξεκίνησε το ματς!
  • Οι παίκτες των δύο ομάδων πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Στη συνέχεια, λοιπόν, ο κύριος Μανούχος μέτρησε τα δοκάρια και διαπίστωσε πρόβλημα, με αποτέλεσμα να αποφασίσει την οριστική διακοπή του αγώνα της 21ης αγωνιστικής.
  • Ο Δημήτρης Καραντώνης μέτρησε τα δοκάρια στο Περιστέρι
  • Η ενδεκάδα του Ατρόμητου: Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Στρούγγης, Ντε Μποκ, Γκονζάλεθ, Κούεν, Ροτάριου, Αγκιμπού, Κιάρτανσον, Ρομπάιγ.
  • Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μουκουντί, Βίντα, Σιντιμπέ, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Ελίασον, Γκατσίνοβιτς, Γιόνσον, Τσούμπερ, Αραούχο
  • Θυμίζουμε πως το ματς της 21ης αγωνιστικής ανάμεσα στους δύο είχε αναβληθεί λόγω του ύψους των δοκαριών στο Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου
  • Το πολυσυζητημένο ματς ανάμεσα σε Ατρόμητο και ΑΕΚ αναμένεται να ξεκινήσει σε λίγη ώρα, με τις δύο ομάδες πλέον να ψάχνουν τη νίκη με φόντο το γόητρο.