©intime

LIVE ΒΟΛΟΣ - ΑΕΚ

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 17:31 - 05.04.2023 / Ανανεώθηκε: 20:01 - 05.04.2023

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Βόλο και ΑΕΚ, για την 3η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League.

• Η ΑΕΚ παίρνει τη δεύτερη διαδοχική της νίκη χάρη στο γκολ του Πινέδα και φτάνει τους 66 βαθμούς, όντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Super League.

Τέλος παιχνιδιού: Βόλος - ΑΕΚ 0-1.

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

86' Σουτ του Γκατσίνοβιτς, μπλοκάρει ο Κλέιμαν.

82' Μεγάλη ευκαιρία για τη ΑΕΚ, με τον Τσούμπερ να επιχειρεί ένα μακρινό σουτ και την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

77' Δεύτερη καλή στιγμή για την ΑΕΚ στην επανάληψη, με τον Κλέιμαν να αποκρούει το διαγώνιο σουτ του Αραούχο.

Κ. Τσίλης: «Η ΑΕΚ έχει ρίξει τους ρυθμούς της και αρχίζει να παίζει στην κόψη του ξυραφιού με το ματς στο 0-1. Γι' αυτό και ο Αλμέιδα σήκωσε Τσούμπερ και Γκατσίνοβιτς για να ρίξει στο ματς».

69' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Λούνα να κάνει ένα τραγικό λάθος και τον Λιβάι Γκαρσία να μην το εκμεταλλεύεται, καθώς το τελείωμα του ήταν άστοχο.

65' Σουτ του Ντέλετιτς, μπλοκάρει ο Αθανασιάδης.

Κ. Τσίλης: «Η ΑΕΚ κερδίζει το πρώτο κόρνερ της στο ματς, στο 59'».

58' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Πινέδα να επιχειρεί ένα σουτ από το ίδιο σημείο που σκόραρε στο πρώτο μέρος. Κόρνερ για την Ένωση.

53' Φάουλ σε καλό σημείο για την Ένωση. Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Κ. Τσίλης: «Πολλά παράπονα σ' αυτά τα πρώτα λεπτά από τον Βίντα στους συμπαίκτες του, για τους χώρους που αφήνουν και επιτρέπουν στον Βόλο να παίρνει μέτρα στο γήπεδο».

51'  Πρώτη καλή στιγμή για τον Βόλο με κεφαλιά του Κάτσε, μπλόκαρε δύσκολα ο Αθανασιάδης.

46' Κόρνερ για τον Βόλο με το... καλημέρα στο δεύτερο μέρος. Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

Κώστας Τσίλης: «Αποθέωση στον Αλμέιδα από τον κόσμο μόλις έμπαινε στα αποδυτήρια με τους οπαδούς να φωνάζουν ρυθμικά το όνομα του».

• Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους και χάρη στο γκολ του Ορμπελίν Πινέδα στο 8ο λεπτό πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Βόλος - ΑΕΚ 0-1.

44' Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ψάχνει και δεύτερο γκολ η ΑΕΚ.

33' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λιβάι Γκαρσία από μακρινή απόσταση, άουτ η μπάλα.

Κ. Τσίλης: «Η ΑΕΚ το ελέγχει πλήρως το ματς, έχει ρίξει τους ρυθμούς ως προς το πρέσινγκ από το γκολ και μετά και αρκείται να ψάχνει με σίγουρες πάσες τις επιθέσεις της».

30' Έχει πέσει αρκετά ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

20'  Η ΑΕΚ κυριαρχεί στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα, έχοντας την μπάλα συνεχώς στα πόδια της.

Κ. Τσίλης: Και από τον Γιόνσον περνά κυρίως το κτίσιμο των επιθέσεων της ΑΕΚ.

Κ. Τσίλης: Αμέσως μετά το γκολ της ΑΕΚ, ο Αλμέιδα ζήτησε από τους παίκτες του να ψάχνουν σίγουρες πάσες.

Ο Λιβάι Γκαρσία έδωσε στον Πινέδα, ο οποίος με ένα εξαιρετικό πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Κλέιμαν.

8' ΓΚΟΟΟΛ η ΑΕΚ 0-1

Κ. Τσίλης: Ο Μάνταλος παίζει δίπλα στον Γιόνσον στα χαφ και παίρνει μπάλες στα πόδια του για να κάνει παιχνίδι και αυτό θα γίνει πολλές φορές μέσα στο ματς.

4'  Τραυματισμός για Βίντα και Τάχατο μετά από σύγκρουση των δύο. Σηκώθηκαν και οι δύο παίκτες

• Έναρξη αγώνα

Και ο πρόεδρος της ΑΕΚ στο γήπεδο

Κ. Τσίλης: Ο Μοχαμάντι είναι για πρώτη φορά βασικός, μετά από το ντέρμπι του πρώτου γύρου με τον Ολυμπιακό στις 13 Νοέμβρη.

Αντικείμενο λατρείας από τους οπαδούς έχουν γίνει οι δύο Αργεντίνοι της ΑΕΚ

Φτάνει συνεχώς ο κόσμος της ΑΕΚ στο γήπεδο. Ανοίγουν σιγά σιγά και οι κεντρικές θύρες του γηπέδου.

Διαιτητές: Τάσος Σιδηρόπουλος,  Βοηθοί: Μεϊντάνας και Ψαρρής,  Τέταρτος: Γκορτσίλας,  VAR: Κουμπαράκης και Μωϋσιάδης

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Βόλος: Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης, Γκάγκι, Ντέλετιτς, Τάχατος, Κάτσε, Οζέγκοβιτς.

AEK: Αθανασιάδης, Μοχαμαντί, Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας, Γιόνσον, Πινέδα, Μάνταλος, Γκαρσία, Αραούχο, Ελίασον.

©intime

Ο κόσμος της Ένωσης έχε αρχίσει να μαζεύεται σιγά σιγά στο γήπεδο.

Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα μεταξύ του Βόλου με την ΑΕΚ στο Πανθεσσαλικό για την τρίτη αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League.