Λαμία - ΠΑΟΚ

LIVE ΛΑΜΙΑ - ΠΑΟΚ 1-5

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 18:30 - 08.03.2023 / Ανανεώθηκε: 20:58 - 08.03.2023

Η Λαμία υποδέχεται τον ΠΑΟΚ για τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Η εξέλιξη της αναμέτρησης LIVE από το Sportal, σε σχόλιο Μάνου Τσαλγατίδη.

• Ο ΠΑΟΚ πέτυχε για δεύτερο συνεχόμενο ματς ευρεία νίκη κι έκλεισε εισιτήριο για τον τελικό Κυπέλλου Ελλάδας εκτός συγκλονιστικού απροόπτου.
  • Λήξη του αγώνα στη Λαμία.
  • Η Λαμία πέτυχε και δεύτερο γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μεδίνα, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης Χρήστος Βεργέτης ακύρωσε το γκολ, λόγω επιθετικού φάουλ πάνω στον Ντάντας.
  • ΓΚΟΛ για τη Λαμία μειώνει σε 1-5 με τον Μαρτίνεθ στο 86ο λεπτό. Ο Μεδίνα κέρδισε τη κεφαλιά μέσα στην αντίπαλη περιοχή, με τον Μαρτίνεθ να εκμεταλλεύεται την αδράνεια του Κουλιεράκη και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Κοτάρσκι με ένα εξαιρετικό βολέ.

Μ.Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ κάνει πάρτι στη Λαμία , και είναι safe νομίζω πως το σύνολο του Ράζβαν Λουτσέσκου είναι στον τελικό του Κυπέλλου και περιμένει να μάθει απλά σε ποιο γήπεδο θα γίνει αυτός.

• Ο «Δικέφαλος του Βορρά» κάνει πάρτι καθώς πέτυχε και πέμπτο γκολ με τον Σάστρε στο 69΄. Ο Ισπανός μπακ υποδέχτηκε τη μπάλα έπειτα από γέμισμα του Ζίβκοβιτς και πλάσαρε σωστά κάτω από τα πόδια του Γκαραβέλη για το 0-5.
  • ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ στο 67΄ με τον Μπράντον Τόμας, ο οποίος κάνει το 0-4. Ο Τάισον καθώς έκανε κούρσα και τροφοδότησε τον Τόμας, με τον Ισπανό φορ να εκτελεί υποδειγματικά.
  • ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ 0-3 με τον Αουγκούστο στο 62ο λεπτό. Ο Βραζιλιάνος μέσος εμπνεύστηκε τον Ζίβκοβιτς και με μία εντυπωσιακή λόμπα «κρέμασε» τον Γκαραβέλη, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.
  • Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Ίνγκασον. Ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά και ο Ισλανδός στόπερ πήρε την καρφωτή κεφαλιά, με τον Γκαραβέλη να δηλώνει παρών.
  • Ο Μανούσος επιχείρησε το σουτ στο 54ο λεπτό από μακρινή απόσταση, όμως ήταν αρκετά αδύναμο και δεν απείλησε τον Κοτάρσκι.
  • Έναρξη στο δεύτερο μέρος.
  • Λήξη πρώτου ημιχρόνου στο «Αθανάσιος Διάκος».

Μ.Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ σκόραρε δύο φορές και έπειτα έριξε κάπως τον ρυθμό, την ώρα που η Λαμία είχε στο μυαλό να μην δεχθεί και τρίτο τέρμα. Ένα πρώτο ημίχρονο που ο Δικέφαλος είναι το απόλυτο αφεντικό.

• Ο ΠΑΟΚ έχει επιβάλει τον ρυθμό του, συνεχίζει την πίεση και ψάχνει ένα τρίτο γκολ για να «κλειδώσει» το ματς.

Μ.Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ έχει ήδη σκορ πρόκρισης, κάνει ότι θέλει μέσα στο γήπεδο, αλλά αυτό που συμβαίνει με το VAR και τον Δικέφαλο φέτος είναι τουλάχιστον ύποπτο.

• Πολύ κοντά και σε τρίτο γκολ οι «Θεσσαλονικείς» με τον Αουγκούστο, ο οποίος δοκίμασε το σουτ έπειτα από μία εκτέλεση κόρνερ και κατέληξε ελάχιστα άουτ.
  • Ο Κωνσταντέλιας πλησίασε το δεύτερο προσωπικό του γκολ σήμερα στο 26΄. Ο Ζίβκοβιτς έκανε την κάθετη πάσα για τον «Ντέλια», με τον τελευταίο να περνάει τον Γκαραβέλη, όμως το πλασέ του έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Κορνέζος.
  • ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ 0-2 με τον Κωνσταντέλια στο 25ο λεπτό. Ο νεαρός μέσος υποδέχτηκε τη μπάλα από γύρισμα του Σάστρε κι εκτέλεσε στην κίνηση για το δεύτερο τέρμα του «Δικεφάλου».
  • Ο Νάρεϊ απείλησε ξανά στο 20ο λεπτό, όμως το σουτ του μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Γκαραβέλης.
  • Ευκαιρία για τη Λαμία με τον Μαρτίνεθ στο 16΄, του οποίου το σουτ κόντραρε στον Ίνγκασον και κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
  • Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου έχει μπει δυναμικά στο ματς όπως και με τον Ιωνικό, με τους Ζίβκοβιτς και Νάρεϊ να συνεργάζονται εξαιρετικά για ακόμη ένα τέρμα των «ασπρόμαυρων».
  • ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ 0-1 με το καλημέρα. Ο «Δικέφαλος» πήρε το προβάδισμα με γκολ στα πρώτα 13 δευτερόλεπτα του ματς με τον Νάρεϊ, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από γύρισμα του Ζίβκοβιτς.
  • Έναρξη στο ματς.
  • Διαιτητής: Βεργέτης
    Βοηθοί: Μεϊντάνας, Κουρομπύλια
    Τέταρτος: Τσέτσιλας
    VAR: Κουμπαράκης, Ψαρρής
  • Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:
    Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Σαραμαντάς, Κορνέζος, Αντέτζο, Βασιλαντωνόπουλος, Τζανδάρης, Στάνκο, Ασκόφσκι, Μαρτίνεθ, Σλίβκα, Μανούσος
    ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Ίνγκασον, Κουλιεράκη, Σάστρε, Αουγκούστο, Ντάντας, Νάρεϊ, Κωνσταντέλια, Α. Ζίβκοβιτς, Μπράντον.
  • Η Λαμία προέρχεται από τη μεγάλη εντός έδρας νίκη κόντρα στον Άρη με 2-1 για το πρωτάθλημα, ενώ ο «Δικέφαλος» επικράτησε εύκολα του Ιωνικού με 6-0 στην Τούμπα.
  • Λαμία και ΠΑΟΚ κοντράρονται για τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, σε μία αναμέτρηση που έχει οριστεί άλλες δύο φορές, όμως η χιονόπτωση στη Φθιώτιδα και η ανείπωτη τραγωδία των Τεμπών, οδήγησαν το παιχνίδι σε συνεχόμενες αναβολές.