ΠΑΟΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-1

LIVE ΠΑΟΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-1

Sportal newsroom 19:35 - 14.05.2023 / Ανανεώθηκε: 18:34 - 08.02.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό για τη δέκατη και τελευταία αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League. Σε σχόλιο του Διονύση Βερβελέ και του Μάνου Τσαλγατίδη.

Διονύσης Βερβελές: Τέλος στην Τούμπα, ο Ολυμπιακός επικράτησε 1-0 του ΠΑΟΚ και εξασφαλίζει την τρίτη θέση του πρωταθλήματος. Δεν πανηγυρίζει η ομάδα των 47 πρωταθλημάτων. Πήγε έκανε ένα ματς τόσο όσο χρειαζόταν για να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε και θα περιμένει τον τελικό Κυπέλλου πλέον, καθώς αυτός θα καθορίσει το που θα παίξει στην Ευρώπη. Μέσα στο γήπεδο πάντως, ο Ολυμπιακός άντεξε την πίεση και με το γκολ του πολύ καλού και απόψε Σαμασέκου, πήρε το «διπλό». Καλή συνέχεια σε όλους, θα τα πούμε με blog αργότερα, να είστε καλά και να προσέχετε πάντα!

• Αποδοκιμασίες από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ και ένταση στο τέλος του αγώνα
  • Τέλος στο ματς
  • 90+3' Ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Κασάμι το οποίο καταλήγει στον Κοτάρσκι
  • 90+2' Σουτ του Βρουσάι το οποίο καταλήγει στα χέρια του Κοτάρσκι
  • Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ μοιάζει να έχει αδειάσει πλέον, μοιάζει να μην το πιστεύει.

• 84' Πολύ ωραίο σουτ του Κωνσταντέλια το οποίο κατέληξε άουτ
  • 82' Εκτός ο Μπράντον Τόμας για να περάσει ο Τζίμας

Διονύσης Βερβελές: Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο στην Τούμπα, ο Ολυμπιακός προηγείται με το γκολ του Σαμασέκου από το 33ο λεπτό. Έριξε και Κασάμι, Μασούρα στη μάχη ο Ανιγκό, όλα για όλα από τους γηπεδούχους πλέον που θέλουν μόνο νίκη για την 3η θέση. Θα έχουν και δεύτερη ευκαιρία ουσιαστικά, όμως, στον τελικό Κυπέλλου, γι’ αυτό και ο Ολυμπιακός θα περιμένει…

• 78' Μασούρας και Κασάμι μπαίνουν στο γήπεδο, περνάνε εκτός οι Χουάνγκ και Φορτούνης
  • 76' Περνάει εκτός ο Ντάγκλας Αουγκούστο για να μπει ο Φελίπε.
  • 75' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Τρεις πήδηξαν για την κεφαλιά, αυτη τελικά πήρε ο Κεντζιόρα, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ έχει χάσει το μυαλό του, είναι θολωμένος και οι παίκτες του παίρνουν τραβηγμένες ενέργειες συνεχώς

Διονύσης Βερβελές: Και Ελ Αραμπί αντί Μπακαμπού από τον Ανιγκό. Και ο Μπακαμπού θέμα που μας απασχολήσει τις επόμενες ημέρες. Δύο προτάσεις του έχει κάνει ο Ολυμπιακός για να παραμείνει εδώ και τη νέα σεζόν, εν αναμονή… Και του Γιουσέφ πιθανό να ανοίξει το θέμα. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο το ματς, κρατάει το 0-1 ο Ολυμπιακός.

• 70' Αποχωρεί ο Σεντρίκ Μπακαμπού για να περάσει στο ματς ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί
  • 68' Εκτέλεση φάουλ του Σβαμπ το οποίο μπλοκάρει ο Τζολάκης

Διονύσης Βερβελές: Βρουσάι αντί Μπιέλ για τον Ολυμπιακό, δεν… τράβηξε ούτε σήμερα ο Ισπανός. Μια καλή στιγμή στο 28’ με τον Κοτάρσκι να του λέει «όχι», δεν πρέπει να… πολυχάρηκε και για την αντικατάστασή του. Κεφάλαιο που θα μας απασχολήσει το επόμενο διάστημα, δεδομένα.

• Φανταστική ατμόσφαιρα από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ
  • 64' Τάισον και Σβαμπ μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο, αποχωρεί ο Μπίσεσβαρ στο τελευταίο του ματς και ο Ντάντας. Αλλαγή και για τον Ολυμπιακό, με τον Μπιέλ να δίνει τη θέση του στον Βρουσάι
  • 62' Το σουτ του Αουγκούστο κατέληξε στα σώματα

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ είναι αναγκασμένος να επιτεθεί! Ψάχνει δύο γκολ για να βγει τρίτος. Πλέον οι ασπρόμαυροι θα ρισκάρουν. Μήνυμα στους Μάνος Τσαλγατίδης

Διονύσης Βερβελές: Όπως αναμενόταν ο ΠΑΟΚ πιέζει με το «καλημέρα» του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ανιγκό σκέφτεται ήδη κινήσεις από τον πάγκο. Και ο Σέρτζι Κανός μεταξύ των παικτών που κάνουν προθέρμανση, μένει να δούμε αν θα πάρει χρόνο.

• 57' Μακρινό σουτ του Κουλιεράκη διώχνει εξαιρετικά ο Τζολάκης

• Τίποτα λένε Ευαγγέλου και VAR
  • 50' Φωνές του Τόμας και του ΠΑΟΚ για χέρι
  • 47' Σουτ του Φορτούνη που μετά από κόντρα καταλήγει εύκολα στα χέρια του Κοτάρσκι
  • Έναρξη στο β' μέρος
  • Οι παίκτες της Κ15, η ομάδα χάντμπολ και η ομάδα ελληνορωμαϊκής πάλης του ΠΑΟΚ, πανηγύρισαν στο ημίχρονο τα τρόπαια που κατέκτησαν. Μάλιστα, οι πρώτοι πήγαν και στη θύρα 4.

Διονύσης Βερβελές: Τέλος πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός μπροστά στο σκορ με το γκολ του Σαμασέκου από το 33ο λεπτό. Ζήτημα η πίεση των γηπεδούχων, που αναμένεται να είναι μεγαλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο. Θα πρέπει να κρατήσει περισσότερο μπάλα η ομάδα του Ανιγκό, για να «καθαρίσει» την τρίτη θέση, ανεξάρτητα του τι θα γίνει με τον τελικό Κυπέλλου που θα επηρεάσει το καλό ευρωπαϊκό εισιτήριο.

• Τέλος στο πρώτο μέρος
  • Δύο λεπτά καθυστερήσεις
  • 45' «Καραμπόλα» στην περιοχή και μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ
  • Βαδίζουμε προς το τέλος του πρώτου μέρους

Διονύσης Βερβελές: Από εκεί θα ερχόταν η καλή ενέργεια, από δεξιά. Ο Ροντινέι έκανε τη σέντρα, ο Σαμασέκου με κεφαλιά σκοράρει και κάνει το 0-1 για τον Ολυμπιακό μέσα στην Τούμπα. Ωραίο γκολ, ωραία προσπάθεια, ένα μεγάλο «εργαλείο» για τους «ερυθρόλευκους» ο δανεικός από την Χοφενχάιμ, Σαμασέκου.

Μάνος Τσαλγατίδης: Η άμυνα του ΠΑΟΚ έχει θέμα σήμερα και στη φάση του γκολ φάνηκε. Μοιάζει να μην έχει συνοχή η αμυντική τετράδα

• 36' Σουτ του Μπράντον Τόμας το οποίο δεν ανησυχεί τον Τζολάκη
  • 33' ΓΚΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Ροντινέι έβγαλε σέντρα, ο Σαμασέκου έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα

Διονύσης Βερβελές: Όταν κάνει τρεις τελικές ο αντίπαλος αριστερός μπακ, κάτι κάνεις λάθος. Έχουν ρίξει όλο το βάρος στην πλευρά Ροντινέι, Μπιέλ οι γηπεδούχοι. Ο Μπιέλ που στο 28’ με το δεξί δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κοτάρσκι. Ξεκάθαρα ο Ολυμπιακός θέλει να «χτυπήσει» σε κόντρα.

• 29' Μακρινό σουτ του Ζίβκοβιτς, η μπάλα κόντραρε αλλά κατέληξε στα χέρια του Τζολάκη
  • 28' Ο Μπιέλ πάτησε περιοχή και σούταρε, όμως ο Κοτάρσκι δήλωσε ξανά «παρών»
  • 27' Γύρισμα του Ζίβκοβιτς στον Σοάρες αλλά εκείνος και πάλι δεν ευστοχεί
  • 25' Ο Μπίσεσβαρ γύρισε, η μπάλα κατέληξε στον Σοάρες, αλλά εκείνος την έστειλε άουτ

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ ναι μεν κυκλοφορεί με ευκολία την μπάλα, αλλά δείχνει να έχει σημαντικό πρόβλημα στις επιστροφές του στην άμυνα για την ώρα.

Διονύσης Βερβελές: Να και η πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Φορτούνη στο 20ό λεπτό και τον Κοτάρσκι αυτή τη φορά να είναι σε ετοιμότητα. Ωραία η συνεργασία από τη δεξιά πλευρά, εκεί που «φορτώνει» ως τώρα ο Ολυμπιακός με τον Ροντινέι να ανεβαίνει αρκετά. Όπως και ο ΠΑΟΚ, όμως, εκεί ρίχνει το βάρος όταν επιτίθεται, να «χτυπήσει» στην πλευρά του Βραζιλιάνου.

• 22' Σουτ του Μπίσεσβαρ το οποίο σταματάει ο Τζολάκης
  • 20' Ο Φορτούνης πάτησε περιοχή και σούταρε, όμως βρήκε σε ετοιμότητα τον Κοτάρσκι
  • 17' Σουτ του Ράφα Σοάρες το οποίο καταλήγει στα χέρια του Τζολάκη

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ πατάει καλά στο γήπεδο και ακολουθεί το πλάνο του 100% στόχος είναι να επιβάλλει το ρυθμό του και να βρει γρήγορο γκολ.

Διονύσης Βερβελές: Παιχνίδι αναμονής από τον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά, με τον Τζολάκη να είναι σε ετοιμότητα στην τελική του Μπράντον στο 5ο λεπτό. «Ψάχνονται» οι «ερυθρόλευκοι» που αδυνατούν να κρατήσουν μπάλα ως τώρα και βλέπουν τον ΠΑΟΚ να την κυκλοφορεί…

• 7' Παραλίγο το λάθος του Ίνγκασον που έσωσε κοντά στη γραμμή ο Κοτάρσκι
  • 5' Άψογη συνεργασία Κωνσταντέλια και Μπράντον Τόμας, με το σουτ του δεύτερου να σταματά στον Τζολάκη
  • Έναρξη στο ματς
  • Τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Γιώργου Χριστοβασίλη

Διονύσης Βερβελές: Καλησπέρα σας κι από εμένα! Χωρίς εκπλήξεις η ενδεκάδα του Ανιγκό, με τον Ολυμπιακό να θέλει να κλείσει καλά το πρωτάθλημα τουλάχιστον. Βέβαια δεν εξαρτάται από τον ίδιο (λόγω τελικού Κυπέλλου) το καλό ευρωπαϊκό εισιτήριο, αλλά θέλει να βγει από το γήπεδο ως τρίτος.

• Διαιτητής Ευαγγέλου
    Α' βοηθός: Κωστάρας
    Β' βοηθός: Μεϊντανάς
    4ος διαιτητής: Γκάμαρης,
    VAR: Ναρκίσο
  • Αναλυτικά οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (4-3-3): Τζολάκης, Παπασταθόπουλος, Ντόη, Ροντινέι, Ρέαμπτσουκ, Σαμασέκου, Εμβιλά, Χουάνγκ, Μπιέλ, Φορτούνης, Μπακαμπού.
    ΠΑΟΚ (4-3-2-1): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Νάσμπεργκ, Ίνγκασον, Ράφα, Ντάντας, Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ, Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς, Τόμας
  • Στην Τούμπα βρίσκεται και ο Δημήτρης Πέλκας
  • Από την άλλη, ο Ολυμπιακός βολεύεται με δύο αποτελέσματα (ισοπαλία και νίκη), όμως υπάρχει ένα αλλά... Ακόμα και στη βαθμολογία να τερματίσει πιο πάνω ο σύλλογος του Πειραιά, για να αγωνιστεί στο Europa League θα πρέπει ο ΠΑΟΚ να χάσει το Κύπελλο Ελλάδας από την ΑΕΚ.
  • Από τη μία οι γηπεδούχοι θέλουν νίκη στο ματς της Τούμπας για να εξασφαλίσουν οριστικά την τρίτη θέση, η οποία οδηγεί στο Europa League. Σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων, ο «Δικέφαλος του Βορρά» θα έχει 7 πόντους έναντι 4 του Ολυμπιακού.
  • ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός κλείνουν τη σεζόν τους με ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι εκατέρωθεν, αφού στην αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής των playoffs θα κριθεί εν πολλοίς το εισιτήριο για το UEFA Europa League.