Ηττημένος στην Πορτογαλία, αλλά ζωντανός μέσω Ιωαννίδη και Μαντσίνι ο Παναθηναϊκός!

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 00:06 - 24.08.2023 / Ανανεώθηκε: 00:27 - 24.08.2023

Ηττήθηκε, αλλά ελπίζει ο Παναθηναϊκός… Η Μπράγκα τιμωρώντας τα παιδικά λάθη της άμυνας του «τριφυλλιού» και την άχαστη ευκαιρία του Σπόραρ στο 63’, προηγήθηκε 2-0 και έφτασε κοντά και σε τρίτο γκολ, αλλά η απίστευτη ασίστ του Ιωαννίδη και το έξοχο πλασέ του Μαντσίνι στο 90’+5’ (2-1) κράτησαν την ομάδα του Γιοβάνοβιτς ολοζώντανη στο παιχνίδι της πρόκρισης στους ομίλους του Champions League.

Ήττα μεν, μέσα στο κόλπο της πρόκρισης ο Παναθηναϊκός δε! Οι «πράσινοι» μπορεί να ηττήθηκαν από την Μπράγκα στην Πορτογαλία με 2-1, όμως έμειναν ζωντανοί εν όψει της ρεβάνς στο ΟΑΚΑ, όπου θα κριθεί το εισιτήριο για τους «χρυσοφόρους» ομίλους του Champions League.

Η Μπράγκα τιμώρησε τα λάθη της άμυνας του Τριφυλλιού, αλλά και το άχαστο του Σπόραρ στο 63ο λεπτό, πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, αλλά το δίδυμο Ιωαννίδη-Μαντσίνι κράτησε στο κόλπο της πρόκρισης τους «πράσινους», με τον πρώτο να μοιράζει και τον τελευταίο να εκτελεί για το τελικό 2-1.

Από τη στιγμή που έγινε η σέντρα φάνηκε πως η πορτογαλική ομάδα ήθελε να επιβάλλει τον ρυθμό της και να έχει τον πρώτο λόγο. Δεν τα κατάφερε όμως, αφού οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ δυνατά και στρίμωξαν τους γπηεδούχους με το... καλημέρα. Μάλιστα, στο 2ο λεπτό «άγγιξαν» το γκολ, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Βιλένα ο Μάγκνουσον πήρε την κεφαλιά και η μπάλα μέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Ύστερα από ένα πεντάλεπτο, το Τριφύλλι είχε ακόμα μια καλή στιγμή, με τον Μαντσίνι να σημαδεύει το δοκάρι με ένα σουτ έξω από την περιοχή. Ωστόσο, δεν καταγράφηκε, καθώς υπήρχε οφσάιντ. Και εκεί που η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήταν «ήσυχη», καθώς δεν είχε απειληθεί καθόλου και είχε το πάνω χέρι, στο 16ο λεπτό ο διαιτητής της αναμέτρησης, Τσβάιερ, καταλόγισε πέναλτι για τους Πορτογάλους σε μαρκάρισμα του Βαγιαννίδη στον Μπρούμα.

Αλλά λίγα δευτερόλεπτα μετά, πήγε σε on field review και άλλαξε ορθά την απόφαση του, δίνοντας τελικά φάουλ εις βάρος του Μπρούμα. Από εκείνο το σημείο και μετά όμως, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε, με την Μπράγκα να ισορροπεί και να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο. Βέβαια, εκείνος που έφτασε κοντά στο γκολ πάλι ήταν ο Παναθηναϊκός, στο 30', όταν ο Παλάσιος βγήκε τετ α τετ με τον Ματέους, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω του.

Έπειτα από ένα λεπτό, ήταν η σειρά της πορτογαλικής ομάδας να απειλήσει η ακόμα καλύτερα να κάνει την πρώτη της αξιοσημείωτη τελική προσπάθεια, με τον Μπρούμα να εξαπολύει ένα σουτ και τη σωτήρια επέμβαση του Γεντβάι να γλιτώνει τους «πράσινους». Η καλύτερη στιγμή όμως της Μπράγκα ήρθε στο 45+2', όταν ο Αντρέ Όρτα εξαπέλυσε ένα σουτ και η μπάλα βρήκε πάνω στον Ρούμπεν για να περάσει στη συνέχεια λίγο δίπλα από το δοκάρι και οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν αυτό που δεν μπόρεσαν στο πρώτο. Να μπουν με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Και η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν κατάφερε να τους σταματήσει. Στο 48' η πορτογαλική ομάδα είχε τεράστια ευκαιρία, με τον Μπρινιόλι να βάζει «στοπ» στον Ρουίθ εντυπωσιακά, αλλά έπειτα από τρία λεπτά ο Ιταλός γκολκίπερ νικήθηκε από τον Ρουίθ, που με ένα πολύ όμορφο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Το θετικό είναι πως το Τριφύλλι δεν άφησε τους Πορτογάλους να πατήσουν ψυχολογικά πάνω στο γκολ και έβγαλε άμεσα αντίδραση. Στο 57' μάλιστα είχε μια σημαντική στιγμή με τον Παλάσιος, ενώ στο 63' ο Σπόραρ έχασε το άχαστο! Ο Σλοβένος επιθετικός βρέθηκε τετ α τετ με κενή εστία έπειτα από ασίστ του Μαντσίνι, αλλά με κάποιον τρόπο... κατάφερε να αστοχήσει.

Το παιχνίδι στράβωσε ακόμα πιο πολύ στη συνέχεια για τον Παναθηναϊκό, του οποίου η άμυνα αδράνησε τελείως στο 74ο λεπτό και δέχτηκε και δεύτερο γκολ. Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση πλαγίου του Ρουίθ και λάθος κοντρόλ του Γέντβαι, ο Αντρέ Όρτα μοίρασε στον Τζαλό και ο νεαρός άσος με ένα πολύ δυνατό σουτ «εκτέλεσε» τον Μπρινιόλι για το 2-0.

Από 'κει και έπειτα, ο Παναθηναϊκός πήρέ μεγαλύτερα ρίσκα και παρότι βρέθηκε πολύ κοντά στο να το πληρώσει, με την Μπράγκα να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 90+3', όταν ο Ρόνι Λόπες δεν νίκησε τον Μπρινιόλι στο τετ α τετ, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα! Στο 90+5'ο Ιωαννίδης βρήκε με φοβερή κάθετη τον Μαντσίνι κι εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-1, που κρατά το Τριφύλλι μέσα στο κόλπο της πρόκρισης εν όψει της ρεβάνς στο «πράσινο» ΟΑΚΑ.

Οι ενδεκάδες:

Μπράγκα (Αρτούρ Ζόρζε): Ματέους, Γκόμες, Φόντε, Νιακατέ, Μαρίν, Μουσράτι (36' Αντρέ Όρτα), Καρβάλιο, Μπρούμα (86' Κάστρο), Πίτσι (66' Τζαλο), Ρικάρντο Όρτα (86' Λόπες), Ρουίθ.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρούμπεν (82' Αράο), Βιλένα (76' Τσέριν), Παλάσιος (76' Αϊτόρ), Τζούριτσιτς (65' Μπερνάρ), Μαντσίνι, Σπόραρ (65' Ιωαννίδης).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Η άχαστη ευκαιρία του Σπόραρ στο 63ο λεπτό αν έμπαινε θα έφαιρνε την ισοφάριση και θα άλλαζε τελείως το παιχνίδι. Δεν μπήκε όμως και η Μπράγκα τιμώρησε τόσο το Τριφύλλι όσο και τον Σλοβένο και βρήκε και δεύτερο γκολ, «κλειδώνοντας» έτσι τη νίκη.

MVP

Ο Ντανιέλ Μαντσίνι πραγματοποίησε μια σπουδαία εμφάνιση και αν ο Σπόραρ ήταν εύστοχος σε κενή εστία στη φάση του 63ου λεπτού θα είχε καταγράψει μία ασίστ και ένα γκολ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το «95» μπορεί να θεωρείται πλέον ο τυχερός αριθμός του Παναθηναϊκού, αφού στο 95ο λεπτό «χτύπησε» και στο «Βελοντρόμ», ενώ στο 95ο λεπτό «χτύπησε» και απόψε και έμεινε ζωντανός εν όψει της ρεβάνς.

Δείτε παρακάτω το live του αγώνα:

• Τέλος αγώνα, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 2-1 από την Μπράγκα, αλλά έμεινε στο κόλπο για την πρόκριση εν όψει της ρεβάνς στο «πράσινο» ΟΑΚΑ.
  • 90+5' Μετά από ασίστ του Ιωαννίδη, ο Μαντσίνι βγήκε τετ α τετ με τον Ματέους κι έκανε το 2-1.
  • ΓΚΟΟΟΟΛ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ 2-1
  • 90+4' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπράγκα. Οι Πορτογάλοι βγήκαν στην αντεπίθεση ο Ρόνι Λόπεζ βγήκε μπροστά από τον Μπρινιόλι, αλλά ο Ιταλός τον νίκησε.
  • 90+3'  Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο τερματοφύλακας της Μπράγκα έκανε μεγάλο λάθος, ο Αϊτόρ δεν το εκμεταλλεύτηκε, αλλά τελικά ήταν σε θέση οφσάιντ.
  • Οχτώ τα λεπτά των καθυστερήσεων
  • 87' Κεφαλιά από τον Καρβάλιο, πέρασε έξω
  • 83' Κίτρινη κάρτα για τον Αράο, ο οποίος έκανε μαρκάρισμα από πίσω
  • 76' Τσέριν αντι Βιλένα και Αϊτόρ αντι Παλάσιος.
  • 74' Γκολ για την Μπράγκα, 2-0! Η άμυνα του Παναθηναϊκού αδράνησε τελείως και ο Τζαλό με ένα πολύ δυνατό σουτ «εκτέλεσε» τον Μπρινιόλι σε μία φάση που ξεκίνησε από ένα πλάγιο.
  • 70' Σουτ του Τζαλό τώρα, άουτ η μπάλα.
  • 68' Σουτ του Μπρούμα από καλή θέση, πολύ άουτ η μπάλα.
  • 63' Ασύλληπτη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Μαντσίνι «σέρβιρε» στον Σπόραρ, ο οποίος είχε κενή εστία μπροστά του, αλλά... κατάφερε να αστοχήσει.
  • 62' Απειλούν ξανά οι Πορτογάλοι με την κεφαλιά του Μάριν, άουτ η μπάλα.
  • 62' Σουτ του Όρτα, στα σώματα η μπάλα και κόρνερ για την Μπράγκα.
  • 57' Πρώτη απειλητική στιγμή για τους πράσινους στον δεύτερο ημίχρονο, με μια κεφαλιά του Παλάσιος να περνάει λίγο πάνω από τη συμβολή των δοκών.
  • 51' Γκολ για την Μπράγκα! Ο Όρτα άφησε την μπάλα στον Ρούιθ κι εκείνος με ένα εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Μπρινιόλι για το 1-0.
  • 48' Τεράστια ευκαιρία για την Μπράγκα και σπουδαία επέμβαση του Μπρινιόλι! O Μαρίν με ένα φοβερό γύρισμα βρήκε τον Ρούιθ, εκείνος τσίμπησε μέσα από την περιοχή, όμως ο Ιταλός τερματοφύλακας του έβαλε «στοπ» εντυπωσιακά.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια δίχως σκορ! Καλύτερος ο Παναθηναϊκός μέχρι και το πέναλτι της πορτογαλικής ομάδας (το οποίο πάρθηκε πίσω), ενώ στη συνέχεια ισορρόπησε η Μπράγκα.
  • 45+4' Σημαντική στιγμή για τον Παανθηναϊκό! Ο Παλάσιος προσπάθησε να βρει τον Σπόραρ με ένα επικίνδυνο γύρισμα, όμως ο Ματέους έδιωξε με γροθιές.
  • 45+3' Μετά από μια πολύ έξυπνη εκτέλεση κόρνερ, ο Ρουίθ έκανε ένα κακό σουτ, με αποτέλεσμα να μην κινδυνέψει το Τριφύλλι.
  • 45+2' Ευκαιρία για την Μπράγκα, με το σουτ του Όρτα να κοντράρει και την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δοκάρι.
  • 45' Οκτώ τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 44' Κεφαλιά του Φόντε τώρα, άουτ η μπάλα.
  • 42' Κεφαλιά του Μπρούμα, μπλοκάρει ο Μπρινιόλι.
  • 36' Ναι, εκτός ο Αλ Μουσράτι, στη θέση του περνάει ο Αντρέ Όρτα.
  • 31' Σωτήρια επέμβαση του Γέντβαι σε σουτ του Μπρούμα μέσα από την περιοχή.
  • 30' Νέα ευκαιρία για τον Πανθηναϊκό, με τον Παλάσιος να μη νικά από διαγώνια θέση τον Ματέους.
  • 29' Ωραία σέντρα του Βιλένα, όμως ο Νιακατέ πήρε την... μπουκιά από το στόμα του Σπόραρ.
  • 24' Υπάρχει ένα θέμα με την ενδοεπικοινωνία, οπότε οι παίκτες το εκεμταλλεύονται για ένα άτυπο cooling break.
  • 19' Κανένα πέναλτι! Φάουλ εις βάρος του Μπρούμα.
  • 17' Ο Τσβάιερ πήγε στο μόνιτορ να δει τη φάση μετά από εντολή του VAR.
  • 16' Πάντως στο replay φαίνεται ο Μπρούμα να πατάει τον Βαγιαννίδη.
  • 16' Πέναλτι για την Μπράγκα σε μαρκάρισμα του Βαγιαννίδη πάνω στον Μπρούμα.
  • 13' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μάγκνουσον, ψηλά η μπάλα.
  • 12' Φάουλ σε πάρα πολύ καλό σημείο για τον Παναθηναϊκό.
  • 8' Ο Τζούρισιτς λίγο νωρίτερα αντίκρισε την κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Αλ Μουσράτι.
  • 7' Ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, που δεν θα καταγραφεί όμως, καθώς υπήρξε οφσάιντ! Ο Μαντσίνι με ένα πολύ όμορφο πλασέ σημάδεψε το δοκάρι.
  • Έχουν μπει πολύ καλά οι «πράσινοι»...
  • 2' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με το... καλημέρα! Ο Μάγκνουσον βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην αντίπαλη περιοχή και με μια κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι.
  • 1' Το ματς ξεκίνησε!
  • Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Η εμφάνιση του Παναθηναϊκού με τα... αστέρια!
  • Οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες των προπονητών τους και πλέον μετράμε αντίστροφα για τη σέντρα!
  • Αυτή τη στιγμή οι παίκτες του Παναθηναϊκού κάνουν το ζέσταμα τους, ενώ όταν έκαναν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο γνώρισαν αποθέωση από τους φίλους του Τριφυλλιού που έχουν δώσει το παρών στο δημοτικό γήπεδο της Μπράγκα.
  • Λίγο πριν τη σέντρα, ο Βαγιαννίδης παραχώρησε δηλώσεις στην κάμερα του Mega.
  • Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Γερμανός Φέλιξ Τσβάιερ, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο συμπατριώτης του Κρίστιαν Ντίνγκερτ.
  • Η ενδεκάδα της Μπράγκα: Ματέους, Βίκτορ Γκόμεζ, Νιακατέ, Φόντε, Μάριν, Αλ Μουσράτι, Πίτσι, Βίτορ Καρβάλιο, Χόρτα, Μπρούμα, Ρουίθ.
  • Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού: Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Μάγκνουσον, Γεντβάι, Βαγιαννίδης, Πέρεθ, Βιλένα, Τζούρισιτς, Μαντσίνι, Παλάσιος, Σπόραρ.
  • Ας δούμε τις αρχικές ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Σέντρα στις 22:00, τηλεοπτική μετάδοση από το Cosmote Sport 2.
  • Οι «πράσινοι» μετά το έπος της Μασσαλίας καλούνται να κάνουν μια ακόμη υπέρβαση, προκειμένου να μπουν στους «χρυσοφόρους» ομίλους του Champions League. Και η προσπάθεια τους ξεκινά από απόψε στην Πορτογαλία.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της εκτός έδρας αναμέτρησης του Παναθηναϊκού με την Μπράγκα για τα playoffs του Champions League.