Το ντέρμπι «αιωνίων» κρίθηκε στα πέναλτι μόλις για δεύτερη φορά - Πότε ήταν η πρώτη

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 08:58 - 18.01.2024 / Ανανεώθηκε: 08:59 - 18.01.2024

Η μεγάλη πρόκριση του Παναθηναϊκού μέσα στο Φάληρο έπειτα από τη διαδικασία των πέναλτι και το ιστορικό της «ρώσικης ρουλέτας» στα ντέρμπι «αιωνίων».

Σε ένα ματς-θρίλερ στο «Γ. Καραϊσκάκης», ο Παναθηναϊκός αποδείχτηκε πιο ψύχραιμος και στο τέλος χαμογέλασε!

Στο πλαίσιο της ρεβάνς για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας κι έπειτα από την ισοπαλία στο πρώτο ματς της Λεωφόρου (1-1), το «τριφύλλι» κοντραρίστηκε με τον Ολυμπιακό με φόντο την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού.

Οι δύο ομάδες έμειναν «άσφαιρες» για 120 λεπτά κι έλυσαν τις διαφορές τους στη «ρώσικη ρουλέτα». Εκεί, με πρωταγωνιστή τον Λοντίγκιν η ομάδα του Φατίχ Τερίμ βγήκε νικήτρια και «πέταξε» για την επόμενη φάση.

Μπορεί στη ζωή μας να έχουμε παρακολουθήσει αμέτρητα ντέρμπι «αιωνίων», ωστόσο αυτή ήταν μόλις η δεύτερη φορά που ο νικητής κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Η πρώτη φορά ήταν το μακρινό 1988 στον τελικό Κυπέλλου Ελλάδας, όταν οι πράσινοι είχαν επικρατήσει και πάλι με σκορ 4-3 έπειτα από το 2-2 στην κανονική διάρκεια και την παράταση, με τον Νίκο Σαργκάνη να πρωταγωνιστεί.