Βέρντερ Βρέμης - Ολυμπιακός 1-3: 16 χρόνια από το πρώτο διπλό των «ερυθρόλευκων» στο Champions League (vid)

Βέρντερ Βρέμης - Ολυμπιακός

Βέρντερ Βρέμης - Ολυμπιακός/©Intime

Ελένη Ανδρικοπούλου 16:48 - 03.10.2023 / Ανανεώθηκε: 16:50 - 03.10.2023

Στις 3 Οκτωβρίου 2007 ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 της Βέρντερ Βρέμης και κατάφερε να πάρει το πρώτο του «διπλό» στ΄ αστέρια.

Η 3η Οκτωβρίου είναι μία σημαδιακή μέρα για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» μια μέρα σαν κι αυτή πριν από 16 χρόνια πέτυχαν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στο Champions League μετά από 31 αποτυχημένες προσπάθειες, καθώς επικράτησαν με 3-1 της Βέρντερ Βρέμης στη Γερμανία

Τι κι αν η ομάδα του Τάκη Λεμονή βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 32΄ μετά το τυχερό γκολ του Ούγκο Αλμέιδα; Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Βέρντερ Βρέμης να έχει το προβάδισμα, αλλά το δεύτερο μέρος ανήκε στον Ολυμπιακό

Οι Πειραιώτες μπήκαν πολύ δυνατά, πίεσαν και έψαχναν διακαώς το γκολ της ισοφάρισης. Είχαν «στριμώξει» την ομάδα του Τόμας Σάαφ και κατάφεραν να φθάσουν σε μία επική ανατροπή. Στο 73ο λεπτό ο Ντάρκο Κοβάσεβιτς σούταρε, ο Βάντερ απέκρουσε, όμως ο Ιεροκλής Στολτίδης έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε σε 1-1.

Εννιά λεπτά αργότερα ο Χρήστος Πατσατζόγλου με ένα σουτ-φωτοβολίδα από τα 30 μέτρα έκανε το 2-1 και στο 87′ μετά από σουτ του Ραούλ Μπράβο και κοντινό πλασέ του Κοβάσεβιτς η ομάδα του Τάκη Λεμονή «σφράγισε» την νίκη τρελαίνοντας τους 3.000 φίλαθλους των «ερυθρόλευκων» που είχαν ταξιδέψει στη Γερμανία

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Βέρντερ Βρέμης (Τόμας Σάαφ): Βάντερ, Πάσανεν, Μέρτεσακερ, Νάλντο, Τόσιτς, Φρινγκς, Φριτς (63' Μπορόβσκι), Γένσεν, Ντιέγκο, Ούγκο Αλμέιδα, Ρόσενμπεργκ (76' Σανόγκο).

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Νικοπολίδης, Τοροσίδης (86' Πάντος), Άντζας, Μπράβο, Ντομί (19' Σέζαρ), Λεντέσμα, Πατσατζόγλου, Στολτίδης, Γκαλέτι (72' Κοβάτσεβιτς), Τζόρτζεβιτς, Λούα Λούα.

Διαιτητής: Κλάους Μπο Λάρσεν (Δανία)

Βοηθοί διαιτητή: Μπιλ Ρενέ Χάνσεν (Δανία), Χένρικ Σόντερμπι (Δανία)

Τέταρτος διαιτητής: Εμίλ Λάουρσεν (Δανία)