Τέσσερα γκολ, δύο πέναλτι και τελικά «Χ» ανάμεσα σε Πανσερραϊκό και Βόλο

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 21:33 - 27.01.2024 / Ανανεώθηκε: 21:50 - 27.01.2024

Σε ένα ματς που τα είχε όλα, Πανσερραϊκός και Βόλος ήρθαν ισόπαλοι με 2-2 στο Δημοτικό Στάδιο Σερρών. Οι Θεσσαλοί προηγήθηκαν, τα «λιοντάρια» έκαναν την ανατροπή, αλλά η μπίλια έκατσε στο «Χ».

Ματσάρα στις Σέρρες με κανέναν νικητή! Σε ένα παιχνίδι με πολλά γκολ, πέναλτι, ανατροπές και μπόλικη ένταση, Πανσερραϊκός και Βόλος ήρθαν 2-2 για την 20 αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο ρυθμός ήταν γρήγορος. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν, όμως οι Σερραίοι ήταν εκείνοι που πατούσαν συχνά πυκνά στην αντίπαλη περιοχή, ενώ είχαν και κάποιες ευκαιρίες με Στάικο και Τόμας, αλλά καμία από αυτές δεν ήταν πολύ σημαντική.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε αρκετά και σε αυτό έπαιξαν ρόλο τα πολλά φάουλ. Όπως και να 'χει, σε... νεκρό χρόνο οι Θεσσαλοί κέρδισαν πέναλτι στο 39ο λεπτό, όμως ο διαιτητής του αγώνα μετά από εξέταση στο μόνιτορ άλλαξε την απόφαση του.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πάνε ισόπαλες χωρίς σκορ στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, η ομάδα του Λόπεθ χτύπησε στην κόντρα και πήρε το προβάδισμα στις καθυστερήσεις. Στο 45+2' ο Γκαρσία με μία κάθετη βρήκε τον Ασενούν κι εκείνος με ένα υποδειγματικό τελείωμα νίκησε τον Χοβάν για το 0-1.

Με την έναρξη της επανάληψης οι Σερραίοι κέρδισαν πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Σιέλη πάνω στον Άλεξιτς, το οποίο ο κ. Ανδριανός θεώρησε πως ήταν αντικανονικό. Ο Θυμιάνης νίκησε τον Κόβατς από την άσπρη βούλα και στο 50' έγινε το 1-1.

Το γκολ έδωσε ψυχολογία στην ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία, που είχε την υπεροχή και κατάφερε να φτάσει στην ολική ανατροπή. Στο 59' ο Στάικος με μία υπέροχη σέντρα βρήκε τον Δεληγιαννίδη στο δεύτερο δοκάρι και εκείνος με κεφαλιά «ψαράκι» έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και άσκησαν μεγάλη πίεση στα «λιοντάρια», μέχρι που λίγο πριν το τέλος βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης. Στο 90+3' κέρδισαν πέναλτι μετά από πάτημα του Οικονόμου στον Μύγα, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Γκαρσία κι έγραψε το τελικό 2-2.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Πανσερραϊκός (Γκαρσία): Χόβαν, Θυμιάνης, Μπέργκστρεμ, Διαμαντής (90’ Γκοτζαμανίδης), Δεληγιαννίδης, Στάικος, Μορέιρα, Τομάς (86’ Μούργος), Ουάρντα (90’ Πεταυράκης), Ντανκερλούι (45’ Άλεξιτς), Μπετανκόρ (76’ Οικονόμου).

Βόλος (Λόπεθ): Κόβατς, Μύγας, Ασλανίδης (63’ Μωραΐτης), Καλογερόπουλος, Κίτσος (45’ Κόμπα), Τσοκάνης (73’ Ντέλετιτς), Σιέλης (63’ Ράσιτς), Γκλάβτσιτς, Άλχο, Ασεχνούν, Γκαρσία.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Βόλος παρότι είδε τον Πανσερραϊκό να φέρνει τούμπα στο ματς δεν «λύγισε». Έβγαλε αντίδραση και ανταμείφθηκε για αυτό στις καθυστερήσεις, πετυχαίνοντας το γκολ της ισοφάρισης.

ΔΕΙΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

• Τέλος παιχνιδιού: Πανσερραϊκός - Βόλος 2-2
  • Είχαμε μία ένταση ανάμεσα στους δύο πάγκους μετά το γκολ.
  • 90+4' ΓΚΟΟΛ για τον Βόλο, 2-2! Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Γκαρσία.
  • 90+2' Πέναλτι για τον Βόλο! Ο Οικονόμου πάτησε τον Μύγα, ο διαιτητής εξέτασε τη φάση στο μόνιτορ και έδειξε την άσπρη βούλα.
  • 90' Επτά τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 81' Κίτρινη κάρτα για τον Τομάς.
  • 78' Τεράστια ευκαιρία για τον Βόλο! Ο Μωραϊτης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Χοβάν. Στη συνέχεια της φάσης αστόχησε και ο Μύγας.
  • 69' Πιέζει ο Βόλος με σέντρες προς την περιοχή του Πανσερραϊκού.
  • 59' ΓΚΟΟΛ για τον Πανσερραϊκό, 2-1! Ο Στάικος με μία υπέροχη σέντρα βρήκε τον Δεληγιαννίδη στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος με κεφαλιά «ψαράκι» έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
  • 58' Ευκαιρία για τους Σερραίους με τον Άλεξιτς να εξαπολύει ένα δυνατό σουτ και τον Κόβατς να αποκρούει εντυπωσιακά.
  • 57' Κίτρινη κάρτα για τον Άλχο.
  • 54' Κίτρινη κάρτα για τον Άλεξιτς.
  • 52' Κίτρινη κάρτα για τον Ασενούν.
  • 50' ΓΚΟΟΛ για τον Πανσερραϊκό, 1-1! Ο Θυμιάνης νικά τον Κόβατς από την άσπρη βούλα.
  • Επιμένει στην απόφαση του.
  • Πάει να δει τη φάση στο μόνιτορ ο διαιτητής.
  • 48' Πέναλτι για τον Πανσερραϊκό! Ο Ανδριανός έχει δει παράβαση του Σιέλη πάνω στον Άλεξιτς.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Πανσερραϊκός - Βόλος 0-1
  • 45+2' ΓΚΟΟΛ για τον Βόλο, 0-1! Ο Γκαρσία με μία κάθετη βρήκε τον Ασενούν στην κόντρα κι εκείνος με ένα υποδειγματικό τελείωμα νίκησε τον Χοβάν, δίνοντας έτσι προβάδισμα στην ομάδα του.
  • Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.
  • 44' Σουτ του Στάικου έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.
  • 40' Ο διαιτητής πήγε στο μόνιτορ για να δει τη φάση και άλλαξε την απόφαση του, συνεχίζεται το ματς.
  • 39' Πέναλτι για τον Βόλο! Ο Ανδριανός έδειξε την άσπρη βούλα μετά από επαφή της μπάλας με το χέρι από τον Διαμαντή.
  • 37' Κίτρινη κάρτα για τον Μύγα.
  • 30' Πολλά φάουλ σε αυτό το πρώτο μισάωρο και αυτό δεν βοηθάει καθόλου στην εικόνα του ματς, με τον ρυθμό να είναι μέτριος.
  • 22' Κίτρινη κάρτα για τον Σιέλη.
  • 16' Σέντρα σουτ του Τομάς, μπλοκάρει ο Κόβατς.
  • Πολύ καλύτερος ο Πανσερραϊκός σε αυτά τα πρώτα λεπτά του αγώνα.
  • 8' Κεφαλιά του Τομάς, μπλοκάρει ο Κόβατς.
  • 6' Σουτ του Στάικου μέσα από την περιοχή μετά από εξαιρετική συνεργασία των παικτών του Πανσερραϊκού, βάζει την κόντρα ο Ασλανίδης.
  • 2' Σουτ του Μπετανκόρ, πολύ άουτ η μπάλα.
  • 1' Το ματς ξεκίνησε!
  • Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Ανδριανός, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο Ζαμπάλας.
  • Βόλος: Κόβατς, Μύγας, Ασλανίδης, Καλογερόπουλος, Κίτσος, Τσοκάνης, Σιέλης, Γκλάβτσιτς, Άλχο, Ασεχνούν, Γκαρσία.
  • Πανσερραϊκός: Χόβαν, Θυμιάνης, Μπέργκστρεμ, Διαμαντής, Δεληγιαννίδης, Στάικος, Μορέιρα, Τομάς, Ουάρντα, Ντανκερλούι, Μπετανκόρ.
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Μόλις τελείωσε το πρώτο χρονικά ματς της ημέρας, με τη Λαμία να πανηγυρίζει τη νίκη με 2-1 επί του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο.
  • Η βαθμολογία της Stoiximan Super League
  • Σέντρα στις 19:30, τηλεοπτική μετάδοση από το Novasports Prime.
  • Οι Σερραίοι προέρχονται από το διπλό στα Γιάννενα κόντρα στον ΠΑΣ (0-2), ενώ οι Θεσσαλοί δέχτηκαν βαριά ήττα από τον ΠΑΟΚ με 5-1 στο «Πανθεσσαλικό» την προηγούμενη αγωνιστική.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα σε Πανσερραϊκό και Βόλο για την 20η αγωνιστική της Stoiximan Super League.