ΠΑΟΚ - ΙΩΝΙΚΟΣ 6-0

ΠΑΟΚ-Ιωνικός

LIVE ΠΑΟΚ - ΙΩΝΙΚΟΣ 6-0

Sportal newsroom 20:15 - 05.03.2023 / Ανανεώθηκε: 22:28 - 05.03.2023

Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Ιωνικό στην Τούμπα (20:30), για την 25η αγωνιστική της Super League. Η εξέλιξη της αναμέτρησης LIVE από το Sportal, σε σχόλιο Μάνου Τσαλγατίδη.

• Λήξη στο ματς.
  • ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ 6-0 με τον Στέφανο Τζίμα στο 90+1. Ο νεαρός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα ακριβείας του Ράφα από τα αριστερά, έκανε την καρφωτή κεφαλιά και σκόραρε για το 6-0, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με την πρώτη ομάδα.
  • Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στο 86΄ με τον Ράφα Σοάρες. Ο Πορτογάλος μπακ επιχείρησε το σουτ με το καλό του πόδι το αριστερό, όμως ήταν αρκετά άστοχο και δεν ανησύχησε τον Χουτεσιώτη.

Μ.Τσαλγατίδης: Το δεύτερο ημίχρονο έχει διαδικαστικό χαρακτήρα και ο Λουτσέσκου το ξέρει. Για αυτό δίνει χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν είχαν αρκετό έως σήμερα.

• Επιστροφή στην αγωνιστική δράση για τον Ομάρ Ελ Καντουρί μετά από καιρό. Συγκεκριμένα ο Μαροκινός πέρασε στη θέση του Αουγκούστο στο 58΄ και σήμερα πραγματοποιεί την πρώτη του εμφάνιση για το 2023, καθώς ο τραυματισμός του στο Αγρίνιο στις 22/12 και στον αγώνα κόντρα στον Παναιτωλικό τον άφησε εκτός για μεγάλο χρονικό διάστημα
  • Ντεμπούτο με γκολ για τον Πολωνό μπακ, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως ο Νάρεϊ μοίρασε την τέταρτή του ασίστ στη σημερινή αναμέτρηση.
  • ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ 5-0 στο 54ο λεπτό. Ο Νάρεϊ εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά και ο Κεντζιόρα βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι αμαρκάριστος, έκανε την προβολή κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Χουτεσιώτη.
  • Αποβολή για τον Ιωνικό. Ο Ζινεντίν Μασάς αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 49΄ κι άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες για το υπόλοιπο του ματς.
  • Κοντά στο 5-0 ο Δικέφαλος στο 48. Ο Ζίβκοβιτς έκανε το γύρισμα από τα αριστερά για τον Μπράντον, ο οποίος πλάσαρε στην κίνηση και ανάγκασε τον Χουτεσιώτη να κάνει μία δύσκολη επέμβαση.
  • Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

Μ.Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ έκανε το καλύτερο του πρώτο ημίχρονο στη σεζόν με διαφορά. Αναμφίβολα σημαντικό ρόλο σε αυτό έχει παίξει πως οι πτέρυγες του λειτουργούν άψογα, αλλά και το γεγονός πως σήμερα βρίσκει εύκολα εστία και δίχτυα.

• Ισοπεδωτική εμφάνιση για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, η οποία παίζει εξαιρετικό ποδόσφαιρο, έχει πετύχει τέσσερα γκολ και δεν έχει αφήσει περιθώρια στον Ιωνικό.
  • Λήξη πρώτου ημιχρόνου στην Τούμπα.
  • Στη σημερινή αναμέτρηση, ο Τόμας Κεντζιόρα κάνει το ντεμπούτο του στη βασική ενδεκάδα με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, με τον Πολωνό δεξιό οπισθοφύλακα να είναι ο αντικαταστάτης του τιμωρημένου Σάστρε.

Μ.Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ είναι απολαυστικός σήμερα με τους Νάρεϊ και Αντρίγια Ζίβκοβιτς να κάνουν το καλύτερο τους φετινό παιχνίδι. Το 4-0 είναι δίκαιο πέρα για πέρα, αφού οι «ασπρόμαυροι» πραγματικά κάνουν... πάρτι έως τώρα.

• Απίθανο ξεκίνημα από τους «ασπρόμαυρους», οι οποίοι έχουν πετύχει τέσσερα γκολ στο πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης. Δεύτερη ασίστ για τον Νάρεϊ στο σημερινό ματς.
  • Ακόμη ένα γκολ για τον Δικέφαλο με τον Ζίβκοβιτς αυτήν τη φορά στο 30΄. Μαγική έμπνευση από τον Σέρβο ο οποίος υποδέχτηκε τη μπάλα από τον Νάρεϊ, και πραγματοποίησε μία εντυπωσιακή λόμπα, διαμορφώνοντας το 4-0.
  • ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ, 3-0 στο 28ο λεπτό με τον Τόμας. Ο Νάρεϊ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μπράντον Τόμας εκτέλεσε τον Χουτεσιώτη για το 3-0.
  • ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ, 2-0 στο 24ο λεπτό με τον Κωνσταντέλια. Ο Νάρεϊ υποδέχτηκε μία κάθετη πάσα και σέρβιρε για τον «Ντέλια», ο οποίος σε κενή εστία πέτυχε το δεύτερο του γκολ στο πρωτάθλημα με τη φανέλα του Δικεφάλου.
  • Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 22ο λεπτό. Ο Ζίβκοβιτς έκανε την παράλληλη σέντρα για τον Νάρεϊ, όμως η άμυνα του Ιωνικού έδιωξε τελευταία στιγμή σε κόρνερ.
  • Ευκαιρία για τον Ιωνικό και πάλι με τον Σεμπά στο 19ο λεπτό. Ο Βραζιλιάνος εξτρέμ υποδέχθηκε την μπάλα έπειτα από εξαιρετική αντεπίθεση της ομάδας του, όμως το σουτ του ήταν άστοχο.
  • Ο Μπράντον Τόμας σκόραρε στο 16΄ καθώς εκμεταλλεύητκε την καλοζυγισμένη σέντρα του Ράφα από τα αριστερά, όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Ισπανός επιθετικός ήταν εκτεθειμένος.
  • Ο Σεμπά έκλεψε την μπάλα από τον Αουγκούστο και δοκίμασε το σουτ στο 15΄, το οποίο κατέληξε λίγο άουτ.

Μ.Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και κατάφερε να βρει αυτό το γρήγορο γκολ που έψαχνε. Πλέον ελέγχει το ματς και προσπαθεί να κάνει το παιχνίδι του με το χτίσιμο της επίθεσης από τον Κοτάρσκι.

• Το μήνυμα των οπαδών του ΠΑΟΚ για την ανείπωτη τραγωδία στα Τέμπη.
  • ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ 1-0, με αυτογκόλ του Ρομαό στο 2΄. Έπειτα από σέντρα του Ζίβκοβιτς από τα αριστερά, ο Νάρεϊ έκανε το εναέριο πλασέ με τη μπάλα να κοντράρει στον Ρομαό και να καταλήγει στα δίχτυα.
  • Έναρξη στο ματς.
  • Τηρείται ενός λεπτού σιγή για τα θύματα που έχασαν τη ζωή τους στα Τέμπη.
  • Διαιτητής: Σιδηρόπουλος Αναστάσιος
    Βοηθοί: Νικολακάκης Βασίλειος, Χριστάκογλου Γεώργιος
    Τέταρτος: Τσιμεντερίδης Σταύρος
    VAR: Καραντώνης Δημήτριος, Μεϊντάνας Αντρέας
  • Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Ράφα, Ντάντας, Αουγκούστο, Νάρεϊ, Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς, Τόμας
    Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Σόουζα, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Ρουμπουλάκου, Κάνιας, Αντούνες, Μασάς, Λοβέρα, Σεμπά, Μάντζης.
  • Ο Ιωνικός προέρχεται από την εντός έδρας ήττα στη Νίκαια (0-2) κόντρα στον ΟΦΗ.
  • Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου προέρχεται από την λευκή ισοπαλία (0-0) στους «Ζωσιμάδες» απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα.
  • Ο ΠΑΟΚ καλείται να επιστρέψει στις νίκες στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Ιωνικό για την 25η αγωνιστική της Stoiximan Super League.