Συνεχίζεται η κατηφόρα για τη Λίβερπουλ, τριάρα από την Μπράιτον

Bryn Lennon/Getty Images

Sportal newsroom 18:52 - 14.01.2023 / Ανανεώθηκε: 21:29 - 14.01.2023

Από το κακό στο χειρότερο η Λίβερπουλ, η οποία έχασε από την Μπράιτον με 3-0, φτάνοντας έτσι στη δεύτερη διαδοχική της ήττα στην Premier League.

Καταρρέει η Λίβερπουλ! Νέα τριάρα για τους «ρεντς», που ηττήθηκαν με 3-0 από την Μπράιτον, φτάνοντας έτσι στη δεύτερη σερί ήττα, αλλά και στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Premier League, με τους «γλάρους» να τους προσπερνούν (7η θέση, 30 β.).

Στο πρώτο ημίχρονο μπορεί οι φιλοξενούμενοι να μην είχαν τις μεγάλες ευκαιρίες, όμως είχαν το πάνω χέρι και ήλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό. Λίγο πριν την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι για ανατροπή του Άλισον, αλλά το VAR άλλαξε την απόφαση του διαιτητή.

Στην επανάληψη η εικόνα της αναμέτρησης ήταν τελείως διαφορετική, αφού η Μπράιτον έγινε κυρίαρχη. Μάλιστα, πήρε με το... καλημέρα το προβάδισμα στο σκορ χάρη σε γκολ του Μαρτς (47'), ενώ ο ίδιος παίκτης έπειτα από έξι λεπτά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 82' ο Γουέλμπεκ διαμόρφωσε το τελικό 3-0, μετά από ασίστ του Μαρτς.

Από 'κει και πέρα, την ίδια ώρα η Σαουθάμπτον πήρε το ντέρμπι ουραγών, νικώντας 2-1 την Έβερτον, η Νότγχαμ έφτασε σε δεύτερη διαδοχική νίκη, επικρατώντας 2-0 της Λέστερ και η Γουλβς νίκησε 1-0 τη Γουέστ Χαμ.