Φουλάρει για τελικό η Νιούκαστλ, νίκη 1-0 επί της Σαουθάμπτον

Σαουθάμπτον - Νιούκαστλ / © Glomex

Sportal newsroom 00:05 - 25.01.2023 / Ανανεώθηκε: 00:22 - 25.01.2023

Η Νιούκαστλ επικράτησε 1-0 της Σαουθάμπτον στο «Saint Mary's» και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Λιγκ Καπ.

Βλέπει τελικό η Νιούκαστλ! Οι «καρακάξες» πέρασαν με 1-0 από την έδρα της Σαουθάμπτον και πήραν προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Λιγκ Καπ, που θα διεξαχθεί στο Γουέμπλεϊ στις 26 Φεβρουαρίου.

«Έσπασε» τα μηχανάκια ο Μούντρικ: Χρειάστηκε 35 λεπτά για να γίνει ο πιο γρήγορος ποδοσφαιριστής στην Premier League (vid)
PREMIER LEAGUE

12:44 - 24.01.2023

Ένα απίστευτο ρεκόρ για το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Τσέλσι, Μιχαίλο Μούντρικ, καθώς έγινε ο πιο γρήγορος ποδοσφαιριστής στη φετινή Premier League, μιας και σημείωσε τελική ταχύτητα 36,6 χιλιομέτρων την ώρα στην αναμέτρηση με την Λίβερπουλ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο, όμως δεν είχαν ουσία στο παιχνίδι τους. Κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 39' με τον Ζοέλιντον, όμως το γκολ του ακυρώθηκε λόγω επιθετικού φάουλ.

Με την έναρξη της επανάληψης, στο 53', η Νιούκαστλ έχασε τεράστια ευκαιρία, με τον Ζοέλιντον να χάνει το άχαστο! Ενώ στο 64ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή, με τον Άνταμς να μη νικάει τον Πόουπ από θέση τετ α τετ.

Τελικά η ομάδα του Έντι Χόου ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 73', όταν ο Ζοέλιντον πλάσαρε από κοντινή απόσταση τον Μπαζούνου μετά από μια φοβερή προσπάθεια του Ίσακ και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.