Διέλυσε την Μπριζ με πεντάρα και πέρασε στους «8» η Μπενφίκα!

Μπενφίκα

Photo by Zed Jameson/MB Media/Getty Images

Άγγελος Φραγκισκάτος 23:54 - 07.03.2023 / Ανανεώθηκε: 01:00 - 08.03.2023

Σκόρπισε τον τρόμο η Μπενφίκα, η οποία επικράτησε 5-1 της Κλαμπ Μπριζ στο «Ντα Λουζ» και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League.

Η Μπενφίκα πανηγύρισε μία μεγάλη πρόκριση κόντρα στην Κλαμπ Μπριζ, καθώς επικρατήσε με 5-1 στο «Ντα Λουζ» και πέρασε στα προημιτελικά του Champions League

Οι «αετοί της Λισαβόνας» μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και μόλις στο 2' ο Ζοάο Μάριο με ένα πανέμορφο βολ- πλανέ γκολ μετά από πάσα του Αλεξάντερ Μπαχ έκανε το 1-0 για την ομάδα του, αλλά εν τέλει το γκολ δεν μέτρησε μετά από έλεγχο στο VAR.

Η ομάδα του Ρότζερ Σμιντ προειδοποίησε από την αρχή του αγώνα την άμυνα της Μπριζ έτσι με αποτέλεσμα στο 38' ο Ράφα Σίλβα βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή και από πάσα του Γκονσάλο Ράμος, ο Σίλβα δεν αστόχησε και με ένα ωραίο τελείωμα στην κάτω αριστερή γωνία έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Πάλι υπήρξε έλεγχος από το VAR, αλλά αυτή τη φορά το γκολ μέτρησε.

Η πορτογαλική ομάδα συνέχισε ακάθεκτη να πιέζει και με αυτό τον τρόπο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου συγκεκριμένα στο 45+2 ο  Ζοάο Μάριο βρήκε μέσα στην περιοχή τον Γκονσάλο Ράμος και αυτός με εκπληκτική ατομική ενέργεια  έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Με την έναρξη του δεύτερου ημίχρονου το σκηνικό δεν άλλαξε και στο 57' ο Γκονσάλο Ράμος έδειξε για άλλη μια φορά τις ικανότητές του σημειώνοντας και άλλο γκολ με ωραίο πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή από ασίστ του Γκριμάλντο, κάνοντας το 3-0 για τους «αετούς».

Η Μπενφίκα δεν σταμάτησε να βομβαρδίζει την άμυνα της Μπριζ, στο 71' ο Ζοάο Μάριο έκανε το 4-0 με εκτέλεση πέναλτι, σημειώνοντας ένα ιστορικό ρεκόρ για τον ίδιο.

Στο 77' ο Νέρες με εξαιρετικό σουτ έκανε το 5-0  βάζοντας μεγάλες διαστάσεις νίκης για την ομάδα του. Με μία φάση οι φιλοξενούμενοι στο 87' βρήκαν δίχτυα, με τον Μέγιερ να πετυχαίνει το γκολ της τιμής για τους Βέλγους και να διαμορφώνει το τελικό 5-1.

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Μπα (63’ Ζιλμπέρτο), Σίλβα (88’ Βερίσιμο), Οταμέντι (75’ Μοράτο), Γκριμάλδο, Φλορεντίνο, Τσικίνιο (63’ Νέρες), Άουρσνες, Ζοάο Μάριο (75’ Νέβες), Ράφα Σίλβα, Γκονσάλο Ράμος.

Κλαμπ Μπριζ: Μινιολέ, Μάτα (62’ Οντόι), Μέχελε, Σιλά, Μπουκάναν, Νίλσεν, Βανάκεν (75’ Ριτς), Μέιερ, Σόγιαχ (76’ Νούσα), Λανγκ (46’ Ονιεντίκα), Γιάρεμτσουκ (62’ Τζουτγκλά).