Επιτέλους ήταν Τσέλσι, «πάτησε» την Ντόρτμουντ και έφυγε για τα προημιτελικά!

Τσέλσι

Photo by Clive Rose/Getty Images

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 00:08 - 08.03.2023 / Ανανεώθηκε: 00:41 - 08.03.2023

Στο Champions League εμφανίστηκε η παλιά καλή Τσέλσι, η οποία επικράτησε 2-0 της Ντόρτμουντ στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και πήρε το εισιτήριο για τους «8» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Τσέλσι από τα παλιά και «αστεράτη»! Οι Λονδρέζοι περίμεναν το Champions League που τους πηγαίνει για να δείξουν το καλό τους πρόσωπο και το έκαναν, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 2-0 επί της Ντόρτμουντ και παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά του θεσμού.

Οι «μπλε» με τα γκολ των Στέρλινγκ (43') και Χάβερτς (53') έφεραν τούμπα το σκορ του πρώτου αγώνα και έστειλαν σπίτι της την ομάδα του Έντιν Τέρζιτς, η οποία εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Οι Λονδρέζοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και φρόντισαν να δείξουν με το... καλημέρα τις προθέσεις τους, καθώς είχαν δύο καλές στιγμές με Φέλιξ και Χάβερτς στο πρώτα οκτώ λεπτά, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 17' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρόις, που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κέπα.

Στο 28ο λεπτό ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν και πάλι, με τον Χάβερτς να σημαδεύει το δοκάρι και 10 λεπτά μετά ο Γερμανός «χτύπησε» ξανά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με φοβερό σουτ, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Η πίεση που ασκούσε η ομάδα του Γκρέιαμ Πότερ στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ήταν ασφυκτική και αφού χάθηκε μια απίστευτη διπλή ευκαιρία στο 40', έπειτα από τέσσερα λεπτά, ήρθε η λύτρωση. Μετά από γύρισμα του Τσίλγουελ ο Στέρλινγκ απέφυγε τον Ζίλε και σκόραρε για το 1-0.

Με την έναρξη της επανάληψης η Τσέλσι κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Βολφ, με τον Χάβερτς να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να σημαδεύει το δοκάρι. Ωστόσο, ο διαιτητής της αναμέτρησης, Μάκελι, έδωσε επανάληψη, καθώς παίκτες και των δύο ομάδων είχαν μπει στη μεγάλη περιοχή. Ο Γερμανός άσος εκτέλεσε με τον ίδιο τρόπο, αλλά αυτή τη φορά κέρδισε τον Μέγερ και έγραψε το 2-0.

Η γερμανική ομάδα πλέον είχε βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο και προσπάθησε να απαντήσει. Στο 58' είχε μια μεγάλη ευκαιρία, με τον Μπέλιγχαμ να αστοχεί από πολύ κοντινή απόσταση, ενώ στο 65' απείλησε με τον Βολφ, αλλά ο Κέπα κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Από 'κει και πέρα δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα οι Λονδρέζοι και το 2-0 έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα, με αποτέλεσμα να πάρουν το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Champions League.

Τσέλσι: Κέπα, Τσίλγουελ, Κουκουρέγια, Κουλιμπαλί, Φοφανά, Τζέιμς, Φερνάντες (87’Ζακάρια), Κόβατσιτς (83’Πουλίσικ), Στέρλινγκ (83’Λόφτους-Τσικ), Ζοάο Φέλιξ (67’Γκάλαχερ), Χάβερτς.

Ντόρτμουντ: Μέγερ, Σλότερμπεκ, Οζτσάν, Ζίλε, Γκερέιρο, Τσαν, Μπέλινγχαμ, Βολφ, Ρόις, Μπραντ (5’Ρέινα), Αλέ (77’Μάλεν).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και στα πρώτα του δεύτερου η Τσέλσι πέταγε... φωτιές. Σε αυτό το διάστημα πέτυχε και τα δύο γκολ που της χάρισαν τόσο τη νίκη όσο και την πρόκριση.

MVP: Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Κάι Χάβερτς, που πέρα από το γκολ πρόκρισης το οποίο πέτυχε, ήταν μόνιμος κίνδυνος για την αντίπαλη άμυνα και μέσα στις περισσότερες φάσεις της ομάδας του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι μέσα στο 2023, που η Τσέλσι πέτυχε περισσότερα από ένα γκολ.