Το σόου του Χάαλαντ: Πέτυχε πέντε γκολ σε 35 λεπτά και ισοφάρισε τον Μέσι στο Champions League (vids)

Photo by James Gill - Danehouse/Getty Images

Άγγελος Φραγκισκάτος 23:39 - 14.03.2023 / Ανανεώθηκε: 23:59 - 14.03.2023

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ σημείωσε πέντε γκολ κόντρα στη Λειψία, οδηγώντας την Μάντσεστερ Σίτι στους «8» του Champions League.

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ ήταν ασταμάτητος στο ματς της Μάντσεστερ Σίτι με τη Λειψία. Ο Νορβηγός πέτυχε στο σύνολο πέντε γκολ εναντίον της γερμανικής ομάδας.

Αρχικά, στο 22' ο Νορβηγός νίκησε τον Μπλάσβιχ από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-0 για τους Πολίτες. Επειτα από δύο λεπτά, ο Χάαλαντ χτύπησε ξανά. Συγκεκριμένα στο 24' το δυνατό σουτ του Ντε Μπρόινε από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Λειψίας, με τον Νορβηγό αστέρα να παίρνει το ριμπάουντ και να εκτελεί τον αντίπαλο πορτιέρε με κοντινή κεφαλιά.

Με αυτό το γκολ, κατάφερε σε ηλικία 22 ετών και 236 ημερών, να γίνει ο νεαρότερος παίκτης που φτάνει τα 30 γκολ στην διοργάνωση (ο Εμπαπέ το είχε πετύχει σε ηλικία 22 ετών και 352 ημερών), ενώ παράλληλα έγινε και ο παίκτης που χρειάστηκε τα λιγότερα παιχνίδια (25 για την ακρίβεια), ώστε να φτάσει σε αυτόν τον αριθμό ορόσημο, σπάζοντας το ρεκόρ του Φαν Νίστελροϊ, ο οποίος είχε χρειαστεί 34!

Στο 54ο λεπτό ο 22χρονος μέσα από τη περιοχή σκόραρε για το 5-0 για την ομάδα του. Δίχως να δείξει έλεος ο ίδιος στο 57ο λεπτό με άπιαστο σουτ έκανε το 6-0 για τους «πολίτες», μετατρέποντας το βράδυ της ομάδας του σε εύκολο. Ο Νορβηγός έγινε ο τρίτος παίκτης που σκοράρει πέντε γκολ σε ένα ματς Champions League μετά τον Λουίς Αντριανό σε ματς της Σαχτάρ με την Μπάτε Μπορίσοβ τον Οκτώβριο του 2014 και τον Λιονέλ Μέσι σε αγώνα της Μπαρτσελόνα κόντρα στη Λεβερκούζεν τον Μάρτιο του 2012.