Με ήρωα τον Μπόουεν η Γουέστ Χαμ κατέκτησε το Conference League και τον πρώτο της τίτλο μετά από 43 χρόνια!

Φιορεντίνα - Γουέστ Χαμ

© Photo by Craig Mercer/MB Media/Getty Images

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 00:04 - 08.06.2023 / Ανανεώθηκε: 00:25 - 08.06.2023

Η Γουέστ Χαμ πανηγύρισε τη νίκη επί της Φιορεντίνα με 2-1 σε έναν συγκλονιστικό τελικό, που κρίθηκε στο 90' με το γκολ του Μπόουεν και έφτασε στην κατάκτηση του Conference League.

Επέστρεψε στους τίτλους μετά από 43 χρόνια η Γουέστ Χαμ! Τα «σφυριά» με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μπόουεν που «χτύπησε» στο 90', πανηγύρισαν τη νίκη με 2-1 επί της Φιορεντίνα σε έναν απίστευτο τελικό και κατέκτησαν το τρόπαιο του Conference League.

Αμφότερες οι ομάδες ήταν αρκετά προσεκτικές στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και δεν φαινόντουσαν διατεθειμένες να πάρουν ρίσκα. Οι «βιόλα» κυκλοφορούσαν περισσότερο την μπάλα και ήλεγχαν τον ρυθμό, ενώ η ομάδα του Μόγιες έπαιζε διαρκώς πίσω από την μπάλα και προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 13' από την πλευρά των «σφυριών», όταν ο Ράις εξαπέλυσε ένα σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τερατσάνο. Από 'κει και έπειτα η εικόνα του αγώνα παρέμενε ίδια, με την ομάδα της Φλωρεντίας να έχει το πάνω χέρι, αλλά να μην μπορεί να γίνει επικίνδυνη.

Αυτοί που έγιναν κυριολεκτικά επικίνδυνοι ήταν οι οπαδοί της Γουέστ Χαμ, οι οποίοι πέταξαν μπουκάλια στον Μπιράγκι και του άνοιξαν το κεφάλι, με αποτέλεσμα το ματς να διακοπεί προσωρινά. Ο αρχηγός των τυπικά γηπεδούχων δέχτηκε τις πρώτες βοήθειες, έδεσε με γάζα το τραύμα στο κεφάλι του και το ματς συνεχίστηκε κανονικά.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως το σουτ του Ράις θα ήταν η μοναδική αξιοσημείωτη ευκαιρία του πρώτου μέρους, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κουαμέ με μια κεφαλιά τράνταξε το δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο Γιόβιτς βρήκε δίχτυα με το ριμπάουντ αλλά ήταν εκτεθειμένος και το γκολ ακυρώθηκε, με αποτέλεσμα το 0-0 να παραμείνει μέχρι και την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ πιο δυνατά σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο, έχοντας διάθεση να παίξουν λίγο πιο επιθετικά και να προσφέρουν καλύτερο θέαμα. Κάτι το οποίο και έκαναν. Ο ρυθμός ήταν πολύ καλός και δεν άργησαν να έρθουν και τα γκολ...

Τα «σφυριά» έπιασαν στον ύπνο την άμυνα της Φιορεντίνα και κέρδισαν πέναλτι, καθώς ο Μπιράγκι έκανε επαφή της μπάλας με το χέρι μέσα στη περιοχή της ομάδας του. Έτσι, στο 62' ο Μπενραχμά έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα, ευστόχησε και έκανε το 0-1. Ωστόσο, δεν πρόλαβαν να το χαρούν και πολύ οι Άγγλοι.

Και αυτό γιατί η απάντηση της ιταλικής ομάδας ήταν άμεση. Συγκεκριμένα, έπειτα από 5 λεπτά ο Μποαναβεντούρα με ένα υπέροχο σκαστό σουτ μέσα από την περιοχή έφερε το ματς στα ίσια, γράφοντας το 1-1. Μάλιστα, στο 72' οι «βιόλα» έφτασαν κοντά στην ολική ανατροπή, με το πλασέ του Μαντραγκόρα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Εκεί που όλα έδειχναν πως η αναμέτρηση πάει καρφί για παράταση, αφού η κανονική διάρκεια ήταν κοντά στη λήξη, η Γουέστ Χαμ «χτύπησε» και... τέζαρε τους Ιταλούς στο φινάλε. Στο 90ο λεπτό μετά από μια υπέροχη κάθετη του Πακετά, ο Μπόουεν βγήκε σε θέση τετ α τετ και με ένα άψογο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Έτσι, η Γουέστ Χαμ αναδείχθηκε μεγάλη νικήτρια του Europa Conference League, κατακτώντας το δεύτερο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην ιστορία της!

Φιορεντίνα (Βιντσένζο Ιταλιάνο): Τεράτσιανο, Μιλένκοβιτς, Ρανιέρι (84’ Ιγκόρ), Μπιράγκι, Ντοντό, Άμραμπατ, Μποναβεντούρα, Μαντραγκόρα (90+3’ Μπαράκ), Γκονθάλεθ, Γιόβιτς (46’ Καμπράλ), Κουαμέ (61’ Σαπονάρα).

Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγιες): Αρεολά, Έμερσον, Τσουφάλ, Αγκέρ, Ζουμά (61’ Κέρερ), Ράις, Σούτσεκ, Πακετά, Μπενραχμά (76’ Φορνάλς), Μπόουεν, Αντόνιο (90+4’ Ογκμπόνα).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η απίστευτη κάθετη του Πακετά και το άψογο τελείωμα του Μπόουεν σε ένα τέτοιο χρονικό σημείο ενός τέτοιου παιχνιδιού έκριναν το παιχνίδι.

MVP: Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Τζάροντ Μπόουεν, ο οποίος με το δικό του γκολ στο 90' έστειλε τη Γουέστ Χαμ στον έβδομο ουρανό.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: O Τζάροντ Μπόουεν είναι ο πρώτος Άγγλος ποδοσφαιριστής που πετυχαίνει νικητήριο γκολ σε ευρωπαϊκό τελικό μετά τον Άλαν Σμιθ, που είχε κάνει το ίδιο στον τελικό του Κυπέλλου Κυπελλούχων ανάμεσα σε Άρσεναλ και Πάρμα το 1994.