Φιλικό... καμπανάκι για την Εθνική

Τάσος Μπακασέτας

Τζιοβάνι Ζάκαρη 20:57 - 27.03.2023 / Ανανεώθηκε: 21:21 - 27.03.2023

Η Εθνική μας ομάδα ήταν σαφώς ανώτερη της Λιθουανίας, όμως σπατάλησε τις ευκαιρίες που δημιούργησε και δεν κατάφερε να βρει ποτέ τον δρόμο προς τα δίχτυα, με αποτέλεσμα το φιλικό ματς να λήξει ισόπαλο χωρίς σκορ.

Απόλυτη κυριαρχία, πολλές ευκαιρίες, κανένα γκολ! Αυτός είναι ο απολογισμός για την Εθνική μας ομάδα από το φιλικό παιχνίδι με τη Λιθουανία στην «OPAP Arena», το οποίο έληξε ισόπαλο χωρίς σκορ.

Η «γαλανόλευκη» ήταν ανώτερη, αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει καμία από τις 32 (!) τελικές προσπάθειες της, κάτι το οποίο καλείται να κοιτάξει τόσο ο Γκουστάβο Πογέτ όσο και οι παίκτες του ενόψει των παιχνιδιών για την προκριματική φάση του Euro 2024.

Το ξεκίνημα της Ελλάδας ήταν ιδανικό αφού πριν καν περάσουν 10 λεπτά είχε τον έλεγχο στο παιχνίδι και πραγματοποίησε τρεις ευκαιρίες, με κορυφαία αυτή του Σιώπη στο 7’. H πίεση συνεχίστηκε μέχρι και το πρώτο 20λεπτο, με τους παίκτες του Πογέτ να εστιάζουν στη δεξιά πτέρυγα κατά κύριο λόγο.

Ένας από αυτούς όμως ήταν άτυχος, αφού ο Κώστας Τσιμίκας αποχώρησε τραυματίας μόλις στο 23’, δίνοντας τη θέση του στον Γιαννούλη. Στο 32ο λεπτό χάθηκε μεγάλη ευκαιρία από τον Γιώργο Μασούρα να κάνει το 1-0, με τον Ζούμπας να του λέει «όχι».

Πρόβλημα στην Εθνική με Τσιμίκα - Έγινε αναγκαστική αλλαγή (vid)
ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ

19:41 - 27.03.2023

Ο Κώστας Τσιμίκας ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις κατά τη διάρκεια του φιλικού αγώνα της Εθνικής μας ομάδας με τη Λιθουανία και έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Δημήτρη Γιαννούλη να περνά στη θέση του.

Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου η «επίσημη αγαπημένη» έντυνε τις προσπάθειες της για γκολ και θα μπορούσε να σκοράρει όχι μία, όχι δύο, αλλά πέντε (!) φορές, όμως τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 0-0.

To «καλημέρα» του δευτέρου μέρους ίδιο με όλο το προηγούμενο 45λεπτο. Οι γηπεδούχοι είχαν τις γραμμές τους ψηλά και πίεζαν για ένα γρήγορο γκολ. Όπως και στο πρώτο ημίχρονο όμως γκολ δεν έμπαινε.

Ωστόσο, στη συνέχεια το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έριξε ταχύτητα, ενώ στο 64' και στο 66' χρειάστηκε να βγει μπροστά ο Βλαχοδήμος, ώστε να μη δεχτεί γκολ. Στο 83' η Ελλάδα είχε την τελευταία της ευκαιρία, με τον Μπαραβίκας να διώχνει πάνω στη γραμμή το σουτ του Γιαννούλη και το 0-0 να παραμένει μέχρι και το τελικό σφύριγμα.

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας (24' Γιαννούλης), Σιώπης, Μάνταλος, Μπακασέτας (69' Κωνσταντέλιας), Μασούρας (Λημνιός), Φορτούνης (80' Παπανικολάου), Παυλίδης (69' Γιακουμάκης).

Λιθουανία (Εντγκάρας Γιανκάουσκας): Ζούμπας, Λασίτσκας, Καζουκόλοβας, Γκιρντβάινις (46' Αρμάλας), Μπενέτα (46' Μπαραβίκας), Σλίβκα (78' Σίμκους), Ρομανόβσκι (46' Σιργκέντας), Γκινέιτις, Νοβίκοβας, Τσέρνικ (60' Ούπστας), Παουλαούσκας (46' Λαουκτσέμις).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στη δυστοκία της Εθνικής. Αν η «γαλανόλευκη» ήταν έστω και λίγο αποτελεσματική θα είχε πανηγυρίσει μια άνετη νίκη.

MVP: Ο τερματοφύλακας της Λιθουανίας, Ζούμπας, ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου, καθώς δεν ήταν λίγες οι φορές που κράτησε ανέπαφη την εστία του με τις εντυπωσιακές του επεμβάσεις.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Η Εθνική μας ομάδα ολοκλήρωσε το παιχνίδι, έχοντας κάνει 32 τελικές προσπάθειες. Αλλά κανένα γκολ.