Με ασίστ Τσέριν και βασικό Βέρμπιτς η Σλοβενία πέρασε νικηφόρα από το Καζακστάν

Μίχα Ζάιτς

© Photo by Srdjan Stevanovic/Getty Images

Κώστας Τσιακλής 19:02 - 23.03.2023 / Ανανεώθηκε: 19:21 - 23.03.2023

Η Σλοβενία πέρασε νικηφόρα με 2-1 από το Καζακστάν στην πρεμιέρα των προκριματικών του Euro 2024. Ασίστ ο Άνταμ Τσέριν, βασικός και ο Μπένιαμιν Βέρμπιτς.

Η Σλοβενία των Άνταμ Τσέριν και Μπένιαμιν Βέρμπιτς επικράτησε με 2-1 (με ανατροπή) εκτός έδρας του Καζακστάν και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στον 8ο όμιλο των προκριματικών του Euro 2024. Ο πρώτος μάλιστα «μοίρασε» και την ασίστ στο ένα από τα δύο τέρματα των φιλοξενούμενων.

Η Σλοβενία ήταν η ομάδα που «απείλησε» πρώτη (3΄) με την εκτέλεση φάουλ του Γιούρε Μπάλκοβετς, όμως ο τερματοφύλακας του Καζακστάν, Ίγκορ Σάτσκι, έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 24’ της αναμέτρησης το Καζακστάν «άνοιξε» το σκορ με τον Μακσίμ Σαμορόντοβ, ο οποιός εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Γιαν Βορογκόφσκι και με κεφαλιά νίκησε τον Σλοβένο τερματοφύλακα, Γιαν Όμπλακ, που δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας.

Στο 39΄ η Σλοβενία «άγγιξε» το γκολ με την κεφαλιά του Γιάκα Μπιγιόλ, όμως ο Σάτσκι απέκρουσε ξανά και κράτησε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Στο 47΄σε μια παρόμοια φάση ο ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού, Άνταμ Τσέριν, εκτέλεσε κόρνερ και ο Νταβίντ Μπρέκαλο με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σλοβενία προειδοποίησε δύο φορές τους Καζάκους με τον Μίχα Ζάιτς. Αρχικά στο 70’ ο 28χρονος επιχείρησε ένα σουτ, το οποίο δεν βρήκε στόχο και πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης νικήθηκε την τελευταία στιγμή από έναν αμυντικό των γηπεδούχων. Στο 78’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ολική ανατροπή με τον Ζαν Βιπότνικ με ωραίο βολέ μέσα από την περιοχή να «εκτελεί» τον Σάτσκι για το 1-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Πλέον η Σλοβενία βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου με τρείς βαθμούς, με το Καζακστάν να παραμένει χωρίς βαθμό. Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής Δανία και Φινλανδία θα συγκρουστούν στο Σκανδιναβικό ντέρμπι (23/03, 21:45) ενώ την ίδια ώρα το Σαν Μαρίνο θα υποδεχθεί τη Βόρεια Ιρλανδία