Δεν έδωσε δικαιώματα η «ζεστή» ΑΕΚ και πέρασε (1-3) άνετα και από τις Σέρρες!

Κώστας Τσίλης 19:30 - 25.01.2023 / Ανανεώθηκε: 20:01 - 25.01.2023

Η ΑΕΚ με καλή εμφάνιση και δύο γκολ από τον Μάνταλο κέρδισε και στη ρεβάνς στις Σέρρες τον Πανσερραϊκό (1-3) και σφράγισε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Όπως συνέβη και στα τέσσερα προηγούμενα φετινά παιχνίδια κυπέλλου, έτσι και στην ρεβάνς στις Σέρρες με τον Πανσερραϊκό, η ΑΕΚ όχι απλώς δεν είδε το ματς σαν αγγαρεία, αλλά έβγαλε μεγάλη διάθεση και κέφι. Τόσο για να το κερδίσει, που το κέρδισε με 3-1 , όσο και για να παίξει καλό ποδόσφαιρο. Και αυτό το δεύτερο το έκανε σε σημαντικά κομμάτια του παιχνιδιού, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Αντίθετα ο Πανσερραϊκός επηρεάστηκε πολύ περισσότερο από το τυπικό της διαδικασίας και είχε περισσότερο το μυαλό του στο σαββατιάτικο ματς πρωταθλήματος.

Είναι χαρακτηριστικό πως η ΑΕΚ μέσα στο πρώτο τέταρτο του ματς, είχε κάνει τέσσερις τελικές προσπάθειες, οι δυο στην εστία και συνολικά οι τρεις ήταν καλές ευκαιρίες για γκολ. Ενώ μέχρι τελικά να καταφέρει να ανοίξει το σκορ με τον Μάνταλο, είχε ήδη φτιάξει τουλάχιστον τέσσερις καλές φάσεις για να σκοράρει. Άλλωστε ειδικά ο Γκατσίνοβιτς που μπήκε στην ενδεκάδα για πρώτη φορά μετά τις 13 Νοέμβρη και το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, αλλά και ο Φερνάντες, είχαν πολύ μεγάλα κέφια. Το ίδιο και ο Τσούμπερ με τον Μάνταλο. Και αυτή η τετράδα πίσω από τον Φαν Βέερτ, υπήρχε φορές, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, που έκρυψε την μπάλα, αλλά δεν υπήρχε καλό τελείωμα της φάσης για να γίνει γκολ.

Ακόμα και όταν ο Πανσερραϊκός βρήκε ένα γκολ ισοφάρισης με το ξεκίνημα του ημιχρόνου, μετά από αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΚ, η απάντηση ήταν στην ακριβώς επόμενη φάση. Πάλι ο Μάνταλος έδωσε ξανά προβάδισμα και η αλήθεια είναι πως μέχρι και το τέλος του ματς, οι παίκτες του Αλμέιδα δεν σταμάτησαν να ψάχνουν για το γκολ. Το βρήκαν μ’ ένα όμορφο σουτ του Μαχαίρα. Αλλά και έχασαν και ευκαιρίες για περισσότερα, ειδικά με μια κεφαλιά εξ επαφής του Κοσίδη, που έβγαλε θεαματικά ο τερματοφύλακας του Πανσερραϊκού, που μάλιστα πήρε και τα εύσημα από τους παίκτες της ΑΕΚ. Και είναι χαρακτηριστικό πως παρότι είχαν προβάδισμα με 3-1, οι «κιτρινόμαυροι» κυνηγούσαν όλες τις φάσεις μέχρι και το φινάλε.

Οι ενδεκάδες:

Πανσερραϊκος (Παύλος Δερμιτζάκης): Κατσικάς, Ζέρης, Λυμπεράκης, Γιανναράκης, Παντεκίδης, Στάικος (61’ Θυμιάνης), Κολομπίνο (73’ Στίνα), Σοφιανός (82’ Σιόντης), Κατσαντώνης, Μούργος (73’ Μασκανάκης), Σαΐντ (62’ Κανίς)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Σιντιμπέ, Γαλανόπουλος (67’ Φράνσον), Μάνταλος, Φερνάντες (62’ Μαχαίρας), Τσούμπερ, Γκατσίνοβιτς (67’ Αραούχο), Φαν Βέερτ (66’ Κοσίδης)

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Η ΑΕΚ παρά το γεγονός πως είχε καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι στη Νέα Φιλαδέλφεια, έβγαλε μεγάλη διάθεση μέσα στο γήπεδο. Και από την στιγμή που το κυνήγησε το ματς, ήταν δεδομένο πως η διαφορά ποιότητας θα το έκρινε. Όπως και έγινε.

Με δυο γκολ ο Πέτρος Μάνταλος, για πρώτη φορά μετά τον Οκτώβρη του 2019 και ένα ματς με τον Βόλο, δικαιούται το τίτλο του κορυφαίου του ματς. Ίσως για πρώτη φορά στην φετινή σεζόν.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Ο Ματίας Αλμέιδα φυσικά και δεν αλλάζει σχηματισμό, όμως άλλαξε δέκα πρόσωπα σε σχέση με την ενδεκάδα της Νίκαιας απέναντι στον Ιωνικό. Μόνο ο Φαν Βέερτ διατήρησε την θέση του στην κορυφή της επίθεσης και από εκεί και πέρα είχε Φερνάντες, Γκατσίνοβιτς και Τσούμπερ στην τριάδα πίσω του και τον Μάνταλο δίπλα στον Γαλανόπουλο στα χαφ. Από την άλλη μεριά, πολλές αλλαγές έκανε και ο Παύλος Δερμιτζάκης, κρατώντας όμως και αυτός τον κλασικό σχηματισμό με 4-5-1.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Στίβεν Τσούμπερ και ο Πέτρος Μάνταλος συνεργάστηκαν σε γκολ για δεύτερο συνεχόμενο ματς μέσα σε διάστημα λίγων ημερών. Στη Νίκαια την περασμένη Κυριακή ο Μάνταλος έδωσε την ασίστ και ο Τσούμπερ έκανε το 2-1 στις καθυστερήσεις για την ΑΕΚ. Τώρα στις Σέρρες ο Τσούμπερ ήταν αυτός που έδωσε την ασίστ και ο Μάνταλος σκόραρε για να ανοίξει το σκορ.

H ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙKH

Με σημαντικό ματς επιστρέφει η ΑΕΚ την Κυριακή για το πρωτάθλημα. Η ΑΕΚ υποδέχεται τον Άρη στην Opap Arena στη Νέα Φιλαδέλφεια. Όσο για τον Πανσερραϊκός, αντιμετωπίζει εκτός έδρας το Σάββατο (28/1) τον ΠΑΟΚ Β