Η κατάρα του Κυπέλλου: Οι οδυνηροί αποκλεισμοί του Άρη την τελευταία πενταετία

Αλέξης Σαββόπουλος 22:50 - 25.01.2023 / Ανανεώθηκε: 22:59 - 25.01.2023

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει αποκλειστεί από τον θεσμό του Κυπέλλου με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο.

Αρης και θεσμός του Κυπέλλου μια πονεμένη ιστορία. Άλλος ένας κρίκος στην αλυσίδα των οδυνηρών αποκλεισμών για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, προστέθηκε σήμερα με τον αποκλεισμό από τον Ολυμπιακό. Ο Άρης σαφώς καλύτερος του αντιπάλου του, παρά τις πολλές απουσίες και έχει στο 83΄ την μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα, κερδίζοντας πέναλτι και αριθμητικό πλεονέκτημα. Ο Άντρε Γκρέι νικήθηκε από τον Τζολάκη και ο Άρης αποχαιρέτησε για μια ακόμη σεζόν το θεσμό του κυπέλλου. Είχαν προηγηθεί όμως άλλοι τέσσερις, τους οποίους σας θυμίζει το Sportal.

2018 – 2019

Ο Άρης μόλις έχει επιστρέψει στη μεγάλη κατηγορία και παίζει στη φάση των ομίλων με ΠΑΟΚ, Αήττητο Σπάτων και Εργοτέλη σε μονές αναμετρήσεις. Το πρώτο παιχνίδι με τον «δικέφαλο του βορρά» μένει στο 1-1, ο Άρης κερδίζει τον Αήττητο στο Βικελίδης με 2-1 και παίζει την πρόκριση στο Ηράκλειο. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 3-0, ο Άρης μείωσε με τον Ντιγκινί σε 3-2 (57’ και 74’ με πέναλτι), αλλά ο Κατσιμήτρος στο 88΄ στέρησε από τον Άρη την πρόκριση, αποκρούοντας το σουτ του Ντιγκινί.

2019 – 2020

Έχοντας αποκλείσει την Ξάνθη στην φάση των «16» και τον Ατρόμητο στα προημιτελικά, ο Άρης βρήκε μπροστά του την ΑΕΚ. Στο πρώτο ματς στο ΟΑΚΑ χάνει με 2-1. Στη ρεβάνς που διεξήχθη τρεις μήνες αργότερα κεκλεισμένων των θυρών, ο Άρης πήρε το προβάδισμα στο 57’ με τέρμα του Μαντσίνι, ο Ντιγκινί στο 90+3’ σκοράρει για το 2-0, όμως ο Μάρκο Λιβάγια με το γκολ του στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί πέτυχε ένα ακόμη γκολ στο 102’, και στέρησε από τον Άρη μια ακόμη τεράστια ευκαιρία, ουσιαστικά μέσα από τα χέρια του.

2020 – 2021

Ο προπέρσινος αποκλεισμός θα μείνει στην ιστορία για την απίστευτη γκάφα του Κουέστα. Έχοντας ηττηθεί με 2-1 στο «Καραϊσκάκης», με πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα στο 57’, η ομάδα του Άκη Μάντζιου ήταν έτοιμη να πανηγυρίσει την πρόκριση. Στο 86΄ συνέβη το αδιανόητο. Ο Κουέστα ετοιμάζεται να εκτελέσει ένα ελεύθερο προκειμένου να δώσει συνέχεια στο παιχνίδι αλλά δεν αντιλαμβάνεται τον Μπουχαλάκη που κρύβεται πίσω από το δοκάρι, του κλέβει την μπάλα και σημειώνει ένα από τα πιο απίστευτα γκολ στην ιστορία του θεσμού,

2021-22

Έχοντας αποκλείσει τον ΟΦΗ ο Άρης βρίσκει μπροστά του τη Λαμία. Μετά από δύο 0-0 στον πρώτο προημιτελικό και στον αγώνα πρωταθλήματος, Αρης και Λαμία έφεραν και ένα τρίτο στον επαναληπτικό και στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Στην παράταση όμως η Λαμία με ήρωα τον Σαράνοφ και σκόρερ τον Τζανετόπουλο, πήρε την ιστορική νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου τη στιγμή που ο Άρης σπατάλησε δυο πέναλτι, ένα στην αρχή του αγώνα με τον Καμαρά και ένα στο τέλος με τον Γκάμα. Ήταν πάλι μήνας Γενάρης που ο Άρης έμενε εκτός Κυπέλλου.

var disqus_config = function () { this.callbacks.onNewComment = [function(comment) { trackCommentGA4(comment); }]; }; (function() { var d = document, s = d.createElement('script'); s.src = 'https://www-sportal-gr.disqus.com/embed.js'; s.setAttribute('data-timestamp', +new Date()); (d.head || d.body).appendChild(s); })(); function trackCommentGA4(comment) { window.dataLayer = window.dataLayer || []; window.dataLayer.push({ event: 'submit_comment', form_state: 'success', method: 'cms' }); }